Osvita.ua Вища освіта Реферати Військова справа, ДПЮ Зарин, зоман і Ві-гази: фізико-хімічні і токсичні властивості. Реферат
Провідні компанії та навчальні заклади Пропозиції здобуття освіти від провідних навчальних закладів України та закордону. Тільки найкращі вищі навчальні заклади, компанії, освітні курси, школи, агенції. З питань розміщення інформації звертайтесь за телефоном (044) 200-28-38.

Зарин, зоман і Ві-гази: фізико-хімічні і токсичні властивості. Реферат

Фізичні властивості. Хімічні властивості. Токсичні властивості

У групу ОР нервово-паралітичної дії або фосфорорганічних ОР (ФОР) входять сполуки, які специфічно порушують нормальне функціонування нервової системи з появою судом, які переходять у параліч. Головними представниками цієї групи є зарин, зоман і Ві-гази (Vx).

Зарин і зоман синтезовані у науково-дослідній лабораторії під головуванням Г. Шрадера, концерну "І. Г. Фарбеніндустрі" в м. Леверкузені, (Німеччина). У пошуках ефективних інсектицидів він виявив високу токсичність деяких сполук, які містять фосфор, особливо його ефірів.

Так, у 1936 році був синтезований табун, в 1939 році - зарин, а у кінці 1944 року - зоман. Всі ці отруйні речовини були прийняті на озброєння фашистською Німеччиною, а до кінця війни запас цих речовин складав: табуну 8770 т, зарину 1260 т, зоману 20 т.

У середині 50-х років в лабораторіях Великобританії, Швеції, ФРН синтезовані ФОР, близькі по структурі з ацетилхоліном - фосфорілтіохоліни, які перевищують по токсичній дії зарин, зоман у сотні разів. З цієї групи відібрані і прийняті на озброєння США фосфорілтіохоліни під шифром Vx, виробництво яких почалося в 1961 році в м. Нью-Порт (штат Індіана).

За хімічною структурою назва зарину - ізопропіловий ефір метилфторфосфонової кислоти і значиться у США під шифром GB; зоман - пінаколіновий ефір метилфторфосфонової кислоти - шифр GD.

На табельному оснащенні іноземних армій знаходяться зарин і Vx - гази. Висока токсичність ФОР, яка проявляється при будь-яких способах надходження в організм, можливість застосування їх всіма засобами ураження у різних кліматичних умовах висунули їх на провідне місце в арсеналі хімічної зброї іноземних армій.

Фізичні властивості

Зарин, зоман і V-гази в чистому стані - це безколірні прозорі рідини, технічні продукти яких мають забарвлення від солом'яно-жовтого до коричневого і мають запах: зарин - слабко фруктовий, зоман - камфори, V-гази - паленої гуми; хімічно-чисті ОР мають менш слабкий запах.

Запах ОР має діагностичне значення і враховується при встановленні діагнозу ураження. Температура кипіння ФОР висока: зарину +151,5°С, зоману +190°С, V-газів +300°С, що визначає високу їх стійкість на місцевості.

Так, стійкість зарину влітку - 6 годин, весною і восени - 12 годин, взимку - до 2 діб, зоману - літом - біля доби, взимку - кілька діб, V-газів - літом - 1,5-2 тижні, взимку - декілька місяців.

Леткість ФОР пов’язана з температурою кипіння ОР. Зарин порівняно летюча ОР - 12 г/м3 при +20°С, зоман - 3 г/м3, V-гази - 0,001 г/м3. У зв’язку з низькою леткістю V-газів можливе їх використання у вигляді крапель і аерозолів, а зарина і зомана, крім того, у вигляді пару.

Пара ФОР важча за повітря у кілька разів і може довгий час знаходитись у приземному шарі атмосфери і уражати незахищений особовий склад.

Температура затвердіння цих ОР нижча -50°С, що дозволяє їх використовувати у холодний час року.

Питома вага цих ОР близька до одиниці і при попаданні у водоймища вони можуть знаходитися в усіх шарах води, що необхідно враховувати під час відбору води при проведенні хімічної розвідки.

Зарин добре розчиняється у воді і при попаданні у водоймища швидко заражує великі об'єми води. Крім того, ця властивість використовується у застосуванні водних розчинів речовин для знешкодження зарину.

Зоман в воді розчиняється погано, Vx - гази - порівняно добре. Зарин, зоман і V-гази добре розчиняються в жирах, ліпідах, в зв'язку з чим добре проникають через шкіру і спричиняють резорбтивну дію, крім того, вони добре розчиняються в органічних речовинах (спирт, дихлоретан, бензол, бензин та ін.), котрі можна використовувати для знешкодження їх на різних поверхнях, а на основі дихлоретану готується табельний дегазуючий розчин N 1, призначений для дегазації Vx - газів.

Всі ФОР у рідкому стані всмоктуються в фарбовані і пористі поверхні, проникають в гумотехнічні вироби (засоби захисту шкіри та ін.), в зв'язку з чим їх захисна спроможність обмежена і становить від десятків хвилин до декількох годин. Пари зарину і зоману, завдяки їх порівняній леткості, добре адсорбуються обмундируванням, що створює загрозу ураження особового складу, знявшого протигази в безпечній зоні, за рахунок десорбції парів ОР з обмундирування.

Хімічні властивості

Зарин, зоман і Vx - гази хімічно досить стійкі в зовнішньому середовищі. При взаємодії з різними хімічними сполуками реакції зарину і зоману проходять в основному з розривом фтор-фосфорного зв'язку і Vx - газів з розривом зв'язку фосфор-сірка. Практичне значення мають реакції фосфорилювання, гідролізу і окислення, котрі мають відношення до метаболізму, механізму токсичної дії, знешкодження (дегазації), виявлення (індикації) і терапії уражень.

Реакція гідролізу з водою проходить з утворенням нетоксичних продуктів (ефірів метилфосфонової кислоти). Швидкість реакції залежить від температури води. Так, зарин при +20°С гідролізується протягом 7 діб, зоман - 25 діб, а V-гази - 404 доби.

Повільний гідроліз обумовлює тривалу хімічну стійкість ОР в зовнішньому середовищі. При підвищенні температури і добавленні лугу гідроліз прискорюється. Ця реакція може використовуватися для дегазації обмундирування, білизни, медичного майна шляхом кип'ятіння у воді з додаванням соди.

Зарин і зоман добре руйнуються лугами з утворенням нетоксичних продуктів, а саме їдким натрієм, аміаком, моноетаноламіном, які найбільше використовуються для дегазації бойової техніки, озброєння, транспорту, а хімічна служба готує на їх основі табельні дегазуючі розчини N2 АЛ (аміачно-лужний) та N2 БЛ (без аміачно-лужний). Аміак, крім того, використовується для дегазації обмундирування пароаміачним способом.

Слабко-лужний розчин (2%) гідрокарбонату натрію використовується для промивання очей та шлунку.

Зарин та зоман взаємодіють з фенолятами. Реакція використовується в ДПС (фенолят натрію) для обробки обмундирування, зараженого парами і аерозолями цих отруйних речовин. Реакції V-газів з лугами проходять повільно і для дегазації цих ОР використовуються безводні (в органічних розчинниках) розчини речовин хлоруючої та окислюючої дії. Хімічна служба з цією метою готує табельний дегазуючий розчин N1 (2% розчин дихлораміну в дихлоретані). Слабкі розчини хлораміну (0,25-0,5%) використовуються для промивання слизової оболонки очей.

ФОР добре вступають у реакцію з алкоголятами, котрі використовуються в ІПП для проведення часткової санітарної обробки. Реакція ФОР з пероксидом водню може використовуватися для хімічної обробки ран, заражених цими ОР і індикації (гідропероксидна реакція).

Реакція з гідроксиламінами (оксимами) використовується для індикації та антидотного лікування.

Токсичні властивості

Хімічними засобами ураження ФОР є снаряди стволової та реактивної артилерії (зарин і V-гази), авіаційні хімічні бомби і касети (зарин), хімічні бойові частини ракет (зарин), хімічні фугаси (V-гази), ВАП (V-гази, зарин), бінарні боєприпаси - артилерійські снаряди, авіаційні бомби (Біг-ай), ВАП (зарин - 2, V-гази - 2).

Основний бойовий стан зарину - пара та не осідаючий аерозоль, уражаючий особовий склад інгаляційним шляхом, а V-газів - аерозоль, уражаючий особовий склад інгаляційним шляхом у вигляді дрібнодисперсного аерозолю, а у вигляді грубо дисперсного аерозолю і крапель V-гази діють через шкірні покрови і обмундирування.

Ураження можуть виникнути і при попаданні ОР всередину з зараженою їжею і водою, а також на слизову оболонку ока, раневі і опікові поверхні.

ФОР є високотоксичними речовинами (ультраотрути) швидкої і смертельної дії. При ураженні V-газами через шкіру - сповільненої дії.

Тяжкість інтоксикації залежить від величини впливаючої токсодози і експозиції. Так, мінімально діюча концентрація при інгаляційному ураженні становить для зарину (зоману) 0,001 (0,0001) г/м3 при вдиханні отруйного повітря протягом 1-3 хвилин, а при концентрації зарину 0,001 г/м3 та 15- хвилинної експозиції виникає тяжке ураження. Для зарину і зоману найбільш небезпечний шлях ураження є інгаляційний, а V-газів - через шкіру. Всі ФОР небезпечні і при пероральному ураженні.

Смертельні токсодози в залежності від шляху надходження ОР

 

Шлях надходження

ОР

інгаляційний,

г · хв/м3

через шкіру,

мг/кг

через ШКТ

мг/кг

Зарин

зоман

V-гази

0,1

0,03

0,004

7-9

1-1,5

0,05

1,5

0,5

0,009

 

Література

  1. Військова токсикологія, радіологія та медичний захист: Підручник / За ред. Ю. М. Скалецького, І. Р. Мисули. – Тернопіль: Укрмедкнига, 2003. – С. 165-171, 199-215, 312-329.
  2. Медичні аспекти хімічної зброї: Навчальний посібник для слухачів УВМА та студентів вищих медичних навчальних закладів. – К.: УВМА, 2003. – С. 30-36, 78 – 86.
  3. Каракчиев Н. И. Токсикология ОВ и защита от ядерного и химического оружия. – Ташкент: Медицина, 1978. – С. 318-321, 359-365, 406-418.
  4. Защита от оружия массового поражения: Справочник / Под ред. В. В. Мясникова. - М.: Воениздат, 1984. – С. 135-139, 181-327.
  5. Военная токсикология, радиология и медицинская защита: Учебник / Под ред. Н. В. Саватеева. - Л.: ВМА им. С. М. Кирова, 1987. - С. 284-296, 304-308.


25.09.2011

Провідні компанії та навчальні заклади Пропозиції здобуття освіти від провідних навчальних закладів України та закордону. Тільки найкращі вищі навчальні заклади, компанії, освітні курси, школи, агенції.

Щоб отримувати всі публікації
від сайту «Osvita.ua»
у Facebook — натисніть «Подобається»

Osvita.ua

Дякую,
не показуйте мені це!