Osvita.ua Вища освіта Реферати Культура Історія села Кобаки на Косівщині та його письменники
Провідні компанії та навчальні заклади Пропозиції здобуття освіти від провідних навчальних закладів України та закордону. Тільки найкращі вищі навчальні заклади, компанії, освітні курси, школи, агенції. З питань розміщення інформації звертайтесь за телефоном (044) 200-28-38.

Історія села Кобаки на Косівщині та його письменники

Одним з наймальовничіших і найстаріших сіл Покуття є село Кобаки. Перша письмова згадка датується 1442 роком. В письмових згадках воно іменується “Здвиженем”, а на початку сімнадцятого століття село почало носити назву – Кобаки, яка збереглась і донині

В 1772 році наш край попав під владу Австро-Угорщини, але незважаючи на всі труднощі, передові люди села тягнулись до світла, до освіти. Спочатку грамоти кобаківчан навчали сільські дяки, а в 1818 році в селі була побудована школа, одне з перших на Покутті.

Першим учителем у ній був справжній ентузіаст шкільної освіти Антон Кропильницький.

У 1849 році було добудовано школу, вона стала двоповерховою. В село прибув ще один учитель Микола Колдун як. Разом з Антоном Кропильницьким він зробив багато корисного для поширення освіти і культури села, а коли австрійський уряд дозволив організувати при сільських громадських урядах читальні, то в Кобаках була заснована одна з перших на Покутті сільська читальня. До неї горнулись, мов до світла і тепла сонця, сільська молодь.

Селяни на пожертвувані гроші купували книжки та журнали, що друкувались у Львові та Коломиї.

Великою популярністю серед кобаківчан користувався журнал “Русалка Дністрова”, а згодом у селі появився Шевченків “Кобзар”...

В селі виросла молода генерація активних громадських діячів – в особах Василя Букатчука, Григорія Григорака, Дмитра Петриняка, Івана Чепіги та інших.

Першим головою читальні був учитель-пенсіонер Антон Кропильниць кий, а після нього – Іван Чепіга.

У 1900 році в селі була заснована читальня “Просвіти”, вона знаходилась у помешканні Андрія Клима.

У 1907 році в Кобаках було побудовано Народний дім, куди було переведено читальню “Просвіти”.

У 1911 році при читальні “Просвіта” учитель Василь Царинюк організував хор. З великим успіхом відбувся концерт присвячений 100-річчю від дня народження відомого поета і просвітителя Маркіяна Шашкевича.

У 1920 році селянами було вирішено збудувати приміщення нового Народного дому, у цьому їм допоміг матеріально Василь Андрука, який перебуваючи в Канаді, організував серед емігрантів збір коштів для будівництва Народного дому – близько 3 тисячі доларів.

Косаківський Народний дім був одним зі найкращих на Покутті.

У 1947 році в Кобаках був заснований колгосп, названий іменем письменника-земляка Марка Черемшини.

При клубі почали діяти гуртки художньої самодіяльності: хоровий, інструментальний та драматичний, а сільська бібліотека стала справжнім вогнищем культури.

Тривалий час завідуючим Косаківської бібліотекою працював справжній книголюб і просвітитель Василь Ангеленюк.

Косаківська бібліотека стала однією з найкращих сільських бібліотек району і області.

Після “сталінських” голодоморів Косаківські ниви почали щедро врожаїтись. Справжні працелюби села були удостоєні високих урядових нагород, а завідуючи сільським медичним пунктом Марія Олексіївна Радиш була нагороджена Зіркою Героя праці України.

В Кобаках тривалий час жили і працювали відомий українських новеліст Марка Черемшини та композитор Михайло Гайворонський – автор славнозвісної пісні “За світ встали козаченьки”.

В Кобаках народився і поет Дмитро Осічний – автор двох поетичних збірок. В післявоєнні роки в Кобаках було споруджено пам’ятники Марку Черемшині та Созонту Букайчуку – визначному еволюційному діячеві Західної України.

В наш час багато корисних справ зробили голова сільвиконкому Василь Дмитрович Палічук та секретар виконкому Марія Миколаївна Яремій.

Вони постійно допомагають односельчанам в організації торжеств весни, днів пісні й танцю, днів тваринника, “золотої осені” та багатьох інших дат.

У селі Кобаки живе і працює поет-односелячанин Володимир Григора – автор поетичних збірок та багатьох популярних пісень, музику до яких написали композитори, що народились або жили в Коломиї. Серед них – Анатолій Кос-Анатольський, Дмитро Циганков, Степан Ткачук, Євген Бондаренко та інші композитори.

Прекрасне, відоме всій Україні село Кобаки. Відомий новеліст – кобаківчанин Марко Черемшина писав про нього “леліяв би, як паву, як запашну отаву”, “Співав би для нього жайворон”.

У 1983 році за успіхи у виконанні завдань господарського і соціального будівництва Кобаки були нагороджені Почесною грамотою Президії Верховної Ради України.

Енергійним, повнокровним життям вирують сучасні Кобаки, хоч труднощів, як всій Україні, є в їхньому життя багато, але кобаківчани свято вірять, що з Божою поміччю вони подолають їх і розквітне різне село – на радість сучасникам і нащадкам, як вічна українська чарівна калина.


03.11.2010

Провідні компанії та навчальні заклади Пропозиції здобуття освіти від провідних навчальних закладів України та закордону. Тільки найкращі вищі навчальні заклади, компанії, освітні курси, школи, агенції.

Щоб отримувати всі публікації
від сайту «Osvita.ua»
у Facebook — натисніть «Подобається»

Osvita.ua

Дякую,
не показуйте мені це!