Перукарське мистецтво та його історія

Поняття краси змінювалися протягом століть, і те, що здавалося прекрасним в один період, пізніше виглядало потворним і навпаки. Найбільше помітно це виявлялося в костюмі і зачісках, що тісним чином зв'язане із зовнішнім виглядом людей

Древні грекині фарбували волосся у русявий колір з червоним відтінком і робили з них пишні красиві зачіски - корімбос.

Так, у часи античності в Древній Греції зачіски з довгого завитого волосся укладали в конусоподібні пучки, залишаючи при цьому відстань між бровами і початком росту волосся на ширину двох пальців, тому що по естетичних поняттях тих часів вважалося, що жіноче чоло повинне бути невисоким.

В античному світі законодавицею моди на зачіски була імператриця. Придворні дами і знатні римські матрони наслідували їй. З приходом німкень-рабинь модними стають волосся русявого кольору. У період пізнього Середньовіччя (XIV ст.) широко використовувалися різні фарби для волосся, крім рудого, тому що рудий колір вважався відміткою диявола.

У середині XVI століття красивою вважалася зачіска збільшеної форми. Для цього волосся збивали тупіємо. При необхідності додавали фальшиве волосся. Для створення зачіски використовували різні пристосування: дротовий каркас, стрічки, обручі.

Надалі натуральне волосся витіснили перуки, які звисали на плечі і спину густими пасмами. Така перука проіснувала довший час.

Стиль ампір

Початок XIX в. характеризується появою в мистецтві стилю ампір (від французького «імперія»). Він виражав естетичні смаки великої буржуазії і прославляв військові перемоги Наполеона.

Волосся чоловіків стригли і завивали в тугі локони, а обличчя голили, але на щоках від скроні залишали вузькі полозки волосся, які називалися «фаворитом».

     

У жінок зачіски змінювалися дуже часто. Носили і грецький вузол, і зачіски з різних комбінацій локонів.

Так само як класицизм XVIII ст., стиль ампір надихався античними образами. Характерними елементами орнаменту були античні лаврові вінки, цибулі, стріли, пальмові галузі, леви. Щільними симетричними рядами розташовувалися орнаментальні рельєфи, розписи на нерухомій гладі палацових чи стін лакованих меблів, створюючи величну монументальність інтер'єра.

Стиль ампір відрізнявся від класицизму більшою статичністю, пишністю, блиском і помпезністю.

Силует костюма ампір прагне до циліндричних обрисів високої і стрункої колони. Щільні блискучі тканини прикрашають однотонною рельєфною вишивкою чи симетричною декоративною обробкою. Композиція костюма статична, декоративне рішення переважає над конструктивним.

Чоловічим повсякденним одягом стає темний (коричневий, чорний, синій) вовняний фрак з високим коміром-стійкою. Найчастіше його носили зі світлими панталонами і світлим жилетом. Верхнім одягом був двобортний редингот, чи сюртук, що поступово став основним у діловому чоловічому одязі. Узимку і восени чоловіка носили редингот з декількома комірами чи пелериною.

Зачіски в основному короткі, головні убори — високі капелюхи з невеликими, загнутими з боків полями.

Розповсюдженими видами взуття були чоботи і туфлі.

Характерне для стилю ампір захоплення вертикальними композиційними лініями поступається місцем членуванням по горизонталі. Фігура робиться менш високої і стрункою.

Період після ампіру і до наших днів

Після скинення Наполеона в мистецтві 20-30 –х років народжується новий стильовий напрямок – романтизм.

У зачісках панує стильовий напрямок, що носить німецьку назву – «бідермайер». Цей стиль став синонімом бюргерського благополуччя і затишку і був ведучим до 40-років. В Франції майже ідентичний стиль звався «стилю Луї Філіпа».

Чоловіки носили коротке, завите в локони волосся, піднімали волосся над чолом у виді кока.

У 40-х роках волосся подовжилося, доходили до вух. Іноді його круто завивали. У 50-і роки було модним досить довге волосся, розчесане на косий проділ, часто завите в локони. У 60-і роки в моду ввійшли порівняно коротка стрижка, бакенбарди і вуса. До кінця століття волосся стали коротко стригти.

Жіночі зачіски 30-х років являли собою цілий твір мистецтва. Волосся розчісували на бічний проділ, укорочені з боків пасма завивали у великі локони й укладали над скронями. Довгі пасма волосся позаду піднімали наверх і на тімені укладали в різні шиньйони. У 40-і роки новим кумиром вищого світу стала «світська левиця» - модниця з волоссям рудого кольору. У 50-і роки зачіска складалася з пишного шиньйону, а іноді розчесане на прямий проділ волосся укладали позаду в спеціальну сітку. У 60-і роки волосся піднімали над чолом у виді двох валиків, а на плечі і спину спускали довгі локони.

Туфлі — відкриті, плоскі, шкіряні на низькому каблуці.

В Україні та Росії того часу жінки і дівчата носили коси чи розпущене волосся. У старовину на Русі існувало правило: дівчини носили одну косу, заплетену низько на потилиці і прикрашену стрічкою. Вийшовши заміж, жінка переплітала в день весілля дівочу косу на дві і укладала їх навколо голови короною. З тієї пори вона все життя зобов'язана була носити хустку, щоб чоловіки - і сторонні, і члени родини - не могли бачити її волосся.

У вищих станах волосся завивали в кучері. Пізніше довгі коси запліталися на тімені і прикрашалися внизу стрічками, шовковою, золотою, перловою кистю, трикутними підвісками й іншими прикрасами. Окремі пасма перев'язувалися кольоровими шнурками, у дівчин вищих станів золотими чи перловими нитками. На чолі носили стрічки, у тому числі зубцюваті, широкі, на твердій основі, у яких іноді підвішувалися різні прикраси - кисті, пасма перлів, кільця.

З приходом у моду стилю модерн (початок XX століття) природний колір волосся змінюється на протилежний за допомогою інтенсивних барвних речовин. Модною є зачіска високими, конусоподібними, завитими широкими хвилями, що низько спускається на чоло, чи гладка, на прямий проділ. З низько опущеним на щоки хвилястими волоссям.

Силуети і форми зачісок через визначений час повторювалися. Так, зачіски Древнього Рима стали носити в XIX столітті по всій Європі, а перуки через 200 років у 60 роках XX століття.

Кожний час вносив щось своє, нове, точного копіювання не було. Розвиток основних форм одягу і зачісок відбувалося в безпосередньому зв'язку із соціально-економічними, природними умовами, естетичними і моральними вимогами, загальним художнім стилем, модою.

Культурні, ділові зв'язки, що стали успішно розвиватися з багатьма країнами світу, дуже вплинули на моду і стиль зачіски. У 50-і роки входять у моду зачіски французьких популярних кіноактрис Бріджит Бардо і Марини Владі. Ці зачіски відрізнялися одна від одної, але їх поєднувало одне - загальне визнання в жінок різних країн.

У 60-і роки зачіски стали більш монолітними. У моду ввійшов начіс. Зачіски збільшилися в розмірах, з'явилася об'ємність. У них були відсутні дрібні деталі. Форма зачіски могла розширюватися чи зменшуватися. Для цього використовували зрізані пасма, крепі, м'які синтетичні волокна. У цей період у моду входять зачіски типу "дзвін", "конюшина", "кінський хвіст", модні кольори, що нагадують метали: мідь, бронзу, срібло, латунь.

В другій половині ХХ століття починають носити зачіски з распушенними волосс, наслідуючи героїні фільму "Чаклунка" у виконанні французької акторки Марини Влади. Вільно падаючою хвилею біляве волосся надовго ввійшли в моду.

У 70-і роки мода на перуки проходить, повертаються "маленькі" зачіски з геометричною стрижкою. Нова хвиля особливо чітко проявилася в зачісці "Гаврош". Начіс остаточно вийшов з моди.

Наступною популярною зачіскою з'явилася зачіска "під пажа", при якій стрижка робилася нерівномірною, нагорі, над чолом коротше, від скронь, до шиї довше. Стає модним природний "рух волосся". Це виявляється в методі новій стрижці англійського перукаря Бачила Сессуна. Усі його зачіски відрізняються простим, але разом з тим вишуканим рухом волосся. Наприкінці ХХ століття в загальній моді визначилися два основних напрямки: фольклорний стиль (кантрі стайл), воєнізований стиль часів війни і післявоєнного років (мілітері стайл).

В останнє десятиліття форми зачісок змінилися. На зміну об'ємним формам зачісок прийшли більш гладкі, маленькі зачіски з пишним чубчиком. Зачіски стали скромніші. Гладке волосся від проділу укладається у витончені невеликі пучочки. Іноді на волосся надягають сіточки, перевивають кольоровими шнурами. Додаванням до зачіски є шиньйони, пофарбовані світліше чи темніше, ніж природний колір волосся. Носять перуки, але вони мало чим відрізняються від природних зачісок.

У сучасній моді велике значення має маленький штрих, що додає особливий шарм зачіски, - це може бути гофроване пасмо на гладкому волоссі, скуйовджений чубчик, висвітлений відблиск. Екстрамодне блискуче волосся, що досягається за допомогою лаків, емульсій і знебарвлення.

У моді шпильки з металу, черепахового панцира, шовкові, капронові, шифонові, атласні й ін. банти, чорні бархатки, сітки, накрохмалені квіти під колір плаття, стрічки, шнури. Сучасна мода настільки багатолика, що кожний може вибрати собі зачіску, яка йому подобається і підходить.

Модельєри сьогодні намагаються пророчити, якими стануть зачіски в майбутньому столітті. У Японії кращі перукарі вирішили "сконструювати" шедевр 2084 року. Преса відгукнулася про цей твір мистецтва так: "... щось середнє між розпущеним хвостом павича і клумбою".

Використана література

1. Енциклопедія моди. – М., 2000.

2. Українська та зарубіжна культура. – К., 2002.

3. Енциклопедія УСЕ. – К., 2002.


02.11.2010