Osvita.ua Вища освіта Реферати Біологія Біологія: скелет людини. Реферат
Провідні компанії та навчальні заклади Пропозиції здобуття освіти від провідних навчальних закладів України та закордону. Тільки найкращі вищі навчальні заклади, компанії, освітні курси, школи, агенції. З питань розміщення інформації звертайтесь за телефоном (044) 200-28-38.

Біологія: скелет людини. Реферат

У рефераті подано відомості про скелет людини

У скелеті верхньої кінцівки розрізняють плечовий пояс та скелет вільної верхньої кінцівки.

Плечовий пояс утворений лопаткою та ключицею. Лопатка - це пласка кістка трикутної форми. На її задній поверхні є високий виступ - лопаткова ость, яка закінчується плечовим відростком що сполучається з ключицею. Бічний кут лопатки має суглобову западину для з'єднання з плечовою кісткою. Ключиця - це трубчаста кістка S-подібної форми, що з'єднує лопатку з грудиною.

Лопатка (права):

А – вигляд ззаду; Б – вигляд спереду; 1 – лопаткова ость; 2 – плечовий відросток; 3 – суглобова западина.

Плечова кістка:

А- вигляд спереду; Б – вигляд ззаду; 1 – головка плечової кістки; 2 – анатомічна шийка; 3 – хірургічна шийка; 4 – бічний над виросток; 5 – блок плечової кістки

Скелет вільної верхньої кінцівки складається з трьох частин: плечової кістки, кісток передпліччя і скелета кисті.

Характерними особливостями плечової кістки є шароподібна головка, розташована на верхньому епіфізі, та блокова суглобова поверхня для з’єднання з кістками передпліччя, яка міститься на нижньому епіфізі.

Серед кісток передпліччя розрізняють ліктьову (з боку мізинця) та променеву, діафізи котрих мають тригранну форму. На верхньому потовщеному епіфізі ліктьової кістки є суглобова блокова вирізка та два відростки - ліктьовий та вінцевий; на нижньому епіфізі - головка та шилоподібний відросток. Що ж до променевої кістки, то її верхній епіфіз має головку, шийку та горбистість, а потовщений нижній - зап'ясткову суглобову поверхню і шилоподібний відросток.

Скелет кисті складається із зап'ястка, п'ястка та кісток пальців. Зап'ясток утворюють вісім кісточок, розміщених у два ряди, а п'ясток - п'ять коротких трубчастих кісток. Пальці, за винятком великого, мають три фаланги, великий - лише дві.

Кістки передпліччя:

А – вигляд спереду; Б – вигляд ззаду;

1 – ліктьова кістка; 2 – променева кістка;

3 – блокова вирізка; 4 – ліктьовий відросток; 5 – вінцевий відросток; 6 – головка ліктьової кістки; 7 – шилоподібний відросток ліктьової кістки; 8 – головка променевої кістки; 9 – шийка; 10 – зап’ясткова суглобова поверхня; 11 – шилоподібний відросток променевої кістки

Кістки тильної поверхні кисті:

1 – кістки зап’ястка; 2 – п’ясткова кістка; 3,4,5 – ближча, середня і кінцева фаланги

Скелет нижньої кінцівки складається з тазового пояса і кісток вільної нижньої кінцівки.

Тазовий пояс включає дві тазові та крижову кістки, утворюючи суцільне кільце. Обидві тазові кістки формуються шляхом зрощення трьох окремих кісток — клубової, лобкової та сідничної, яке відбувається в період статевого дозрівання. На місці зрощення тазової кістки є кульшова западина чашоподібної форми, що слугує для з'єднання зі стегновою кісткою.

Розрізняють великий і малий таз. Великий таз обмежений з боків крилами клубових кісток, ззаду - хребтовим стовпом; малий - крижовою кісткою, куприком, сідничними і лобковими кістками.

Скелет вільної нижньої кінцівки складається зі стегнової кістки, двох кісток гомілки і стопи.

Тазовий пояс:

1- клубова кістка; 2 – кульшова западина; 3 3 – крижова кістка; 4 – куприк; 5 – сіднична кістка; 6 – лобкове зрощення

Стегнова кістка:

А – вигляд спереду; Б – вигляд ззаду; 1 – голівка із суглобовою поверхнею; 2 – шийка; 3 – великий вертлюг; 4 – малий вертлюг; 5 – над виростки; 6 – виростки із суглобовою поверхнею; 7 – міжвиросткова ямка

Стегнова кістка — найдовша у людському скелеті. На її верхньому епіфізі є головка шароподібної форми, що входить у кульшову западину тазової кістки, а на дещо сплющеному нижньому — два надвиростки, два виростки і надвиросткова ямка.

Гомілка складається з двох кісток: великогомілкової та малогомілкової.

Великогомілкова кістка характеризується відносно масивним тригранним діафізом та потовщеними епіфізами. Верхній епіфіз має два виростки для з'єднання з виростками стегнової кістки, нижній – при-середню (внутрішню) кісточку.

Малогомілкова кістка, що має значно тонший діафіз, зверху викінчується головкою, а знизу - зовнішньою кісточкою.

На стику стегнової та великогомілкової кісток спереду знаходиться наколінок тригранної форми.

Скелет стопи складається із заплесна, плесна і кісток пальців. До заплесна входить сім кісток: п'яткова, надп'яткова, човноподібна, кубоподібна і три клиноподібні; до плесна - п'ять коротких трубчастих кісток; пальці складаються з трьох, а великий - із двох фаланг.

Кістки гомілки:

А – вигляд спереду;

Б – вигляд ззаду;

1 – великогомілкова кістка; 2 – малогомілкова кістка;

3 – виростки; 4 – при середня кістка; 5 – голівка малогомілкової кістки; 6 – бічна (зовнішня) кісточка

Кістки гомілки:

1 – п’яткова; 2 – надп’яткова;

3 – човноподібна; 4 – кубоподібна; 5 – клиноподібні; 6 – плеснева кістка


28.12.2011

Провідні компанії та навчальні заклади Пропозиції здобуття освіти від провідних навчальних закладів України та закордону. Тільки найкращі вищі навчальні заклади, компанії, освітні курси, школи, агенції.

Щоб отримувати всі публікації
від сайту «Osvita.ua»
у Facebook — натисніть «Подобається»

Osvita.ua

Дякую,
не показуйте мені це!