Osvita.ua Вища освіта Реферати Біологія Риби: різновиди та типологія. Реферат
Провідні компанії та навчальні заклади Пропозиції здобуття освіти від провідних навчальних закладів України та закордону. Тільки найкращі вищі навчальні заклади, компанії, освітні курси, школи, агенції. З питань розміщення інформації звертайтесь за телефоном (044) 200-28-38.

Риби: різновиди та типологія. Реферат

Ряд оселедцеподібні. Ряд лососеподібні. Ряд коропоподібні. Ряд оку неподібні. Надряд дводишні. Ряд осетроподібні. Господарське значення риб

Ряд оселедцеподібні

Риби цього ряду мають витягнуте тіло, злегка сплюснуте з боків. Забарвлення спинки темно-синє або зеленувате, черевце біле зі срібним відливом. Парні й непарні плавці м’які. Бічна лінія непомітна. Довжина тіла звичайно 5-75 см, іноді-до 5 м.

Більшість оселедцеподібних живе в морях, є також прохідні -- ті, що мігрують на нерест з морів у ріки, і навпаки. Деякі представники ряду живуть у прісних водоймах. Живляться планктонними безхребетними.

Ряд складається з трьох родин. Найвідоміші риби з родини оселедцевих – відносно дрібні або середні за розмірами, завдовжки звичайно 35-45 см. Промислове значення мають океанічний (атлантичний, балтійський, біломорський, тихоокеанський) оселедець, сардина, івасі. Найдрібніші промислові риби – кілька і тюлька, що живуть у Балтійському, Чорному і Каспійському морях.

Ряд лососеподібні

До ряду належать риби, зовні схожі на оселедцеподібних, завдовжки від 2,5 см до 1,5 м. Живуть, живляться і ростуть, досягаючи статевої зрілості, у морях, але на нерест ідуть у річки. Кета, горбуша, нерка та інші риби із родини лососевих нерестяться в річка Далекого Сходу; сьомга, кума – Європейської Півночі; чавича – звичайно у річках Аляски. Усі лососеві – промислові риби, високо цінуються за смачне м’ясо та ікру. Не меншу цінність становлять прісноводні: форель, байкальський омуль, чудський сиг, ряпушка. Багатьох лососевих розводять у спеціальних рибницьких господарствах.

Ряд коропоподібні

Ряд об’єднує понад 2 тис. видів, що складає близько 15% від загальної кількості видів кісткових риб. Довжина тіла – від 2 см до 1,5 м. Спинний плавець – один, у деяких риб (карась, сазан) із твердим променем. Рот висувний, зубів на щелепах частіше немає. Коропоподібні – переважно прісноводні риби, серед яких є рослиноїдні, хижі й всеїдні.

До хижих риб належить кілька видів піраній, що живуть у річках Південної Америки. Небезпечними для тварин і людини є піранья звичайна і велика піранья.

Хижою рибою є також електричний вугор.

У водоймах України найпоширенішими представниками коропоподібних є плотва, ялець, жерех, лин, вусань, лящ, рибець, уклейка, чехоня, сазан, карась, амур. Усі вони мають велике промислове значення.

Ряд окунеподібні

Представники (близько 6 тис видів) живуть у водоймах усіх материків і океанах. Характерна ознака в оку неподібних – наявність двох спинних плавців із гострими колючками. Плавальний міхур у деяких видів відсутній. Довжина тіла – від 1 см до 5 м, маса – від 1 г до 1000 кг та більше. Так, місяць-риба сягає довжини 3 м і маси 1400 кг.

Найпоширеніші родини: кам’яних окунів; живородних окуневих – судак, окунь, йорж; ставридових; морських карасів; зубаткових; бичкових. Майже всі риби ряду їстівні, становлять об’єкт промислу та аматорського лову. Дрібні риби цієї групи добре почуваються й розмножуються в акваріумах.

Надряд дводишні

Цим рибам властиве поряд із зябровим ще й легеневе дихання.

Із сучасних дводишних риб відомі: протоптеру із Африки, лепідосирен з Південної Америки, неоцератод, або рогозуб, з Північного Сходу Австралії. Усі дводишні живуть у неглибоких річках із повільною течією та заболочених водоймах, із рясною рослинністю. Такі водойми пересихають у період посухи і наповнюються водою на кілька місяців у сезон дощів. Ці риби вважаються давніми і характеризуються примітивною організацією. Хорда у них зберігається протягом усього життя. Дводишні добре пристосовані до життя у водоймах із низьким вмістом кисню, за відсутності води можуть переходити на легеневе дихання.

Близько 400 млн. років тому у морях і прісних водоймах нашої планети з’явилися кистепері риби, представлені численною групою примітивних кісткових риб. Донедавна вважали, що представники кистеперих вимерли приблизно 7 млн. років тому. Промислового значення дводишні не мають.

Ряд осетроподібні

Це нечисленна група риб (близько 25 видів). У будові осетроподібних збереглися давні ознаки, що засвідчують їхню схожість із хрящовими рибами. Протягом усього життя в осетроподібних зберігається хорда, скелет кістково-хрящовий. Тіло подовжене, голова починається зі сплощеного рила, з нижнього боку якого є дві пари вусиків і рот – поперечна щілина у вигляді півмісяця. Щелепи не мають зубів. У шкірному шарі з боків уздовж тіла і на хребті розташовані в п’ять рядів великі кісткові бляшки, між якими хаотично розкидані дрібні кісткові пластинки. Грудні і черевні плавці прикріплюються до тіла горизонтально. Хвостовий плавець нерівно лопатний, схожий на хвіст акул. Є плавальний міхур.

Представники родини зустрічаються переважно в Північній півкулі, у помірних широтах Європи, Північної Азії та Північної Америки. У дорослому стані ці риби значну життя проводять у морях. Байкальський осетер, американський озерний осетер і стерлядь вважаються прісноводними рибами. Навесні або восени осетрові заходять для розмноження з морів у ріки. Особини, які зайшли у ріки восени, перезимовують тут і нерестяться наступної весни.

Осетрові завжди потерпали від браконьєрів. Погіршення екологічного стану багатьох річок, будівництво на них гребель гідроелектростанцій – усе це призвело до вимирання цінних риб.

Господарське значення риб

Риби мають велике господарське значення для людини. Вони є цінним харчовим продуктом, одним із основних джерел харчового білка. Щорічно виловлюють 70-74 млн. т риб у морях і океанах і близько 9 млн. т у прісних водоймах. риб’ячий жир – цілющий для людини продукт, що містить вітаміни А, D, E, одержують із печінки риб, зокрема тріскових.

Риби деяких видів небезпечні або шкідливі для людини. По-перше, серед них є отруйні, і контакт із ними загрожує життю чи здоров’ю людей. По-друге, багато риб є проміжними хазяїнами червів (гельмінтів), що паразитують на людині. По-третє, є хижі риби, що нападають на людей, - акули, мурени, піраньї тощо.


18.12.2011

Провідні компанії та навчальні заклади Пропозиції здобуття освіти від провідних навчальних закладів України та закордону. Тільки найкращі вищі навчальні заклади, компанії, освітні курси, школи, агенції.

Щоб отримувати всі публікації
від сайту «Osvita.ua»
у Facebook — натисніть «Подобається»

Osvita.ua

Дякую,
не показуйте мені це!