Osvita.ua Вища освіта Реферати Біологія Біологія: молюски родини затилкових. Реферат
Провідні компанії та навчальні заклади Пропозиції здобуття освіти від провідних навчальних закладів України та закордону. Тільки найкращі вищі навчальні заклади, компанії, освітні курси, школи, агенції. З питань розміщення інформації звертайтесь за телефоном (044) 200-28-38.

Біологія: молюски родини затилкових. Реферат

У рефераті подано відомості про молюски родини затулкових (gastropoda: pectinibranchia: valvatidae) та їх роль у життєвих циклах трематод (trematoda)

Затулкові (Valvatidae) – звичайна складова донних біоценозів України. Попри незначні розміри тіла (висота черепашки у найкрупніших їх представників сягає заледве 4,5–5, а у найдрібніших – 1,2 мм) вони відіграють чималу роль у колообігу речовин і енергії у біоценозах, оскільки часто утворюють чималі скупчення.

Так, у річках Рата (Рава Львівської обл.), Верещиця (Любінь Великий) і Західний Буг (Кам’янка Бузька тієї ж області) щільність поселення Valvata piscinalis становить, за нашими підрахунками, близько 100 екз. /м2.

У Верещиці (Городок Львівської обл.) і Солокії (Добрячин тієї ж області) цей показник сягає значення 65 екз. /м2. У річках Прикарпаття популяції V. рiscinalis менш густонаселені. У Бистриці Надвірнянській (Івано-Франківськ) і у притоці Пруту річці Млинівці (Коломия Івано-Франківської обл.) щільність поселення цього виду становить 20 екз. /м2.

Позитивна роль Valvatidae полягає іще у тому, що вони, будучи фільтраторами, відіграють важливу роль у очищенні природних вод від зависей мінерального і органічного походження, підвищуючи тим самим рівень прозорості води і проникненість у її товщу сонячної радіації, а також у зменшенні ступеня її сапробності.

У тих водоймах, до яких приурочені густонаселені популяції затулкових, вони становлять собою суттєву частину кормової бази придонних бентосоїдних риб і водоплавних, болотяних і навколоводяних птахів.

Водночас затулкові є облігатними проміжними і додатковими хазяями трематод, які викликають небезпечні трематодози хребетних тварин, а саме: сангвінікольоз коропових риб і ехіностоматидози тих видів свійських і диких птахів, життя яких тісно пов’язане з природними або штучними водоймами.

Одні з найперших відомостей щодо трематодофауни затулкових України належать В. І. Здуну [1], котрий описав від них партеніти і личинки чотирьох видів трематод – Cercaria abyssicola Wes. –Lund, C. transversalis Zdun, C. longiremis Wes. –Lund, C. gibba Wes. –Lund. Пізніше відомості подібного плану з’явилися у роботах інших дослідників [2, 3].

Усі вони, одначе, у переважній більшості випадків стосувалися одного хазяїна – V. рiscinalis. Набагато рідше роль його відводилась іншій затулці – V. pulchella. Значення інших Valvatidae у життєвих циклах трематод лишається нез’ясованою, за виключенням V. klinensis, яку вперше зареєстровано нами як додаткового хазяїна трематоди Echinostoma revolutum (Fröhl.) (З. Буг, Кам’янка Бузька Львівської обл.).

Затулкові України як проміжні і додаткові хазяї трематод (власні дані)

У подальшому виникає потреба у з’ясуванні ролі інших затулкових у життєвих циклах цих гельмінтів. Адже в Україні кількість видів цих молюсків обраховується не менше, ніж 17–22 видами [4], а склад трематодофауни поки що з’ясований (та і то не повністю) тільки для трьох з них.

Література

  1. Здун В. І. Личинки трематод в прісноводних молюсках України. – К.: Вид-во АНУРСР, 1961. – 141 с.
  2. Черногоренко М. И. Личинки трематод в моллюсках Днепра и его водохранилищ. – К.: Наук, думка, 1983, – 210 с.
  3. Стенько Р. П. Личиночные формы трематод пресноводных моллюсков Крыма: Автореф. дис.... канд. наук. – Симферополь, 1977. – 25 с.
  4. Анистратенко В. В., Анистратенко О. Ю. Класс Панцирные или Хитоны, Класс Брюхоногие – Cyclobranchia, Scutibranchia і Pectinibranchia (часть) (Фауна Украины. Т. 29, вып. 1, кн. 1). – К.: Велес, 2001. – 240 с.


30.11.2011

Провідні компанії та навчальні заклади Пропозиції здобуття освіти від провідних навчальних закладів України та закордону. Тільки найкращі вищі навчальні заклади, компанії, освітні курси, школи, агенції.

Щоб отримувати всі публікації
від сайту «Osvita.ua»
у Facebook — натисніть «Подобається»

Osvita.ua

Дякую,
не показуйте мені це!