Osvita.ua Вища освіта Реферати Біологія Ракоподібні як клас водяних тварин. Реферат
Провідні компанії та навчальні заклади Пропозиції здобуття освіти від провідних навчальних закладів України та закордону. Тільки найкращі вищі навчальні заклади, компанії, освітні курси, школи, агенції. З питань розміщення інформації звертайтесь за телефоном (044) 200-28-38.

Ракоподібні як клас водяних тварин. Реферат

Ракоподібні (Crustacea), раки, клас водяних тварин типу членистоногих; включає підкласи: жаброногі ракоподібні, цефалокариди, максил лоподи (Maxіllopoda), ракушкові, вищі раки (Malacostraca). Близько 20 тис. видів

Тіло ракоподібних, довжина від часток мм до 80 див, складається з голови, грудей і черевця, утворених сегментами, і покрито хітиновою кутикулою, що нерідко містить вапно й утворюючої панцир. Голова складається з передротової лопати (акрон) і 4 сегментів, з яких перший зростається з акроном, утворити первинну голову - протоцефалон; 3 задніх сегменти утворять щелепний відділ голови - гнатоцефалон. У деяких прото- і гнатоцефалон відособлені, в ін. вони, зливаючи, утворять складну голову - синцефалон.

На голові розташовані 2 пари вусиків (антеннули й антени), верхні щелепи (жували) і 2 пари нижніх щелеп (максілли). Вусики служать органами почуттів, іноді органами руху, інші придатки беруть участь в утриманні і роздрібненні їжі. Груди у вищих ракоподібних складається з 8, в інших з невизначеного числа сегментів. Іноді чотири передніх грудних сегменти злиті з головою; їхні кінцівки перетворені в ногочелюсті. Інші грудні кінцівки служать для пересування і часто несуть зябра.

Голова і груди в деяких ракоподібних покриті загальними головогрудним щитом, що в інших ракоподібних (наприклад, ракушкових) має форму двостулкової раковини. Черевце в більшості вищих раків складається з 6 постачених ніжками сегментів; в ін. ракоподібних число черевних сегментів варіює і на них немає ніг. Кінцівки ракоподібних побудовані по двуветвистому типі; ніжка складається з 2-3-члениковой основної частини і двох членистих галузей - екзо- і ендоподита, крім того, часто мається зябровий придаток - епиподит. Одна з галузей ніжки нерідко не розвивається.

Нервова система Р. побудована по типі черевного нервового ланцюжка. Органи зору - пари фасеточних око, рідше - непарне око. Органи рівноваги - статоцисти.

Кишечник звичайно з жувальним шлунком і з "печінкою", що відкривається в середню кишку. Кровоносна система незамкнута. Мускулисте серце лежить на спинній стороні в околосердечной сумці. Органи подиху - зябра, що сидять на чи кінцівках на боках тіла; іноді подих шкірне. Органи виділення - целомодукти, видозмінені в антеннальние чи максиллярние залози, що відкриваються в підстави чи антен максилл. У більшості вищих раків у дорослому стані функціонують антеннальние залози, у їхніх личинок - максилярні; в інших груп - навпаки. Р. раздельнополи, але багато хто вусоногі, що ведуть сидячий спосіб життя, гермафродити. Запліднення зовнішнє - самці прикріплюють сперматофори біля полових отворів самок.

Для більшості Р. характерна личинка - наупліус з 3 парами членистих придатків (антеннули, антени і жвали); останні 2 пари побудовані як двухгілясті кінцівки. В одних Р. науплиус виходить з яйця і веде образ життя, що плаває, в ін. його подальший розвиток протікає під захистом лицьових оболонок.

За стадією наупліуса випливає ряд ін. личиночних стадій (з кожним линянням число сегментів і стосовних до них пара кінцівок поступово зростає). Деяким Р. (гілястовусі, мізиди, кумові, рівноногі, бокоплави, багато хто десятиногі) властиво прямий розвиток - з яйця виходить більш-менш сформований рачок.

Більшість Р. живе в морях, складаючи основну масу планктону й іноді значну частину бентосу. У прісних водах Р. також переважають у планктоні. До життя на суші пристосувалися лише деякі ракоподібні (мокриці, морські блохи, деякі тропічні десятиногі). Усі мішкогруді ракоподібні, частина веслоногих і вусоногих - паразити. Більшість планктонних ракоподібних харчується бактеріями, ін. - одноклітинними організмами, детритом; донні - частками органічних речовин, чи рослинами тваринами; бокоплави поїдають трупи тварин, чим сприяють очищенню водойм.

Походження ракоподібних неясно. По одній гіпотезі, вони відбулися від древніх вимерлих членистоногих - трилобітів, по інший, - від кільчастих хробаків, незалежно від трилобітів. У викопному стані Р. відомі починаючи з кембрію.

Серед копалин Р. особливо численні листоногі і ракушкові; останні є в стратиграфії керівними копалинами. Багато хто десятиногие Р. використовуються людиною в їжу і служать об'єктами промислу і розведення (камчатський краб, омари, лангусти, креветки, річкові раки й ін.). Ракоподібні служать їжею багатьом промисловим рибам (наприклад, оселедцям і далекосхідній сардині).

Деякі паразитичні веслоногі наносять серйозна шкода рибам; є Р., що руйнують дерев'яні спорудження в море; вусоногі ракоподібні обростають на днищах морських судів; китайський мохнаторукий краб, що з'явився недавно в Європі, риє нори, руйнуючи набережні і греблі, рве рибальські мережі і псує рибу, що потрапила в них. Деякі Р. - проміжні хазяїни паразитичних хробаків (лентеца широкого, ришти, скребнів і ін.).


23.08.2011

Провідні компанії та навчальні заклади Пропозиції здобуття освіти від провідних навчальних закладів України та закордону. Тільки найкращі вищі навчальні заклади, компанії, освітні курси, школи, агенції.

Щоб отримувати всі публікації
від сайту «Osvita.ua»
у Facebook — натисніть «Подобається»

Osvita.ua

Дякую,
не показуйте мені це!