Osvita.ua Вища освіта Реферати Біологія Загальна характеристика ссавців. Реферат
Провідні компанії та навчальні заклади Пропозиції здобуття освіти від провідних навчальних закладів України та закордону. Тільки найкращі вищі навчальні заклади, компанії, освітні курси, школи, агенції. З питань розміщення інформації звертайтесь за телефоном (044) 200-28-38.

Загальна характеристика ссавців. Реферат

Ссавці – найдосконаліші тварини. Загальна морфофізіологічна характеристика

Загальний нарис будови ссавців

Шкіра ссавців, як і всіх хребетних, складається з епідермісу і власне шкіри, або коріуму. Верхній (роговий) шар епідермісу в міру зношування заміщається клітинами нижнього (мальпігієвого) шару. На місцях тіла, особливо таких, що труться, епідерміс набуває значної товщини.

В підшкірній клітковині коріуму звичайно відкладається жир. У багатьох видів жирові відклади досягають значної товщини. В одних випадках товстий жировий шар шкіри служить захистом від холоду (кити, тюлені), в інших — запасним поживним матеріалом (у звірів, що впадають у зимову сплячку: ведмедів, барсуків, бабаків, ховрахів, кажанів та ін.). Похідні шкіри — це різні рогові утворення: волосяний покрив, рогові щитки, нігті, кігті, копита, роги.

В шкірі ссавців багато залоз. Є два основні типи шкірних залоз: сальні і потові. Потові залози відіграють важливу роль у терморегуляції, бо посилене потовиділення при перегріві тіла збільшує тепловіддачу і призводить до охолодження тіла. Крім того, потові залози почасти виконують функцію виділення продуктів життєдіяльності (піт складається з води з розчиненими в ній солями і сечовиною).

Сальні залози виділяють шкірне сало для змащування шкіри й волосся. Видозміною потових залоз є молочні залози. Потові і сальні залози багатьох ссавців (бобра, куниці, скунса, тхора та ін.) перетворені в пахучі залози.

З шкірою тісно зв'язана добре розвинена у ссавців підшкірна мускулатура, яка часто утворює майже суцільний підшкірний шар. Підшкірна мускулатура зумовлює рухомість шкіри (посіпування, струшування і т. п.). У мавп і людини підшкірна мускулатура редукувалася, але в ділянці лиця вона складно диференціювалася і утворила мімічну мускулатуру.

Хребет чітко розмежований на шийний, грудний, поперековий, крижовий і хвостовий відділи. Характерною рисою хребта ссавців є постійна, що дорівнює семи, кількість шийних хребців.

Як у всіх амніот, перші два шийні хребці представлені атласом і епістрофеєм. Грудних хребців, до яких причленовуються ребра, звичайно 12—13; поперекових — 6—7; до складу крижів входить 1—10 хребців, з яких лише 1—2 є справжніми крижовими. Кількість хвостових хребців варіює від З до 49.

Череп ссавців має ряд особливостей. Нейральний череп має відносно великі розміри, що зв'язане з значним збільшенням головного мозку. Окремі кістки, які входили до складу певних ділянок черепа рептилій (група потиличних кісток, привушних та ін.), у ссавців, як правило, зростаються між собою. Таким способом у ссавців, утворилася одна непарна потилична кістка, парна кам'яниста (озреітозит) та інші. У ряду форм зростаються також тім'яні (кістки у копитних та ін.) і лобні (у комахоїдних, рукокрилих, мавп і людини).

Характерна для ссавців барабанна кістка (озіутрапісит), що утворює зовнішню стінку барабанної порожнини; нерідко ця кістка здута у вигляді пухиря (у хижаків та ін.). З'єднання нерухомими швами кісток черепної коробки відбувається дуже пізно, як мине багато часу після народження. Цим забезпечується можливість збільшення розмірів головного мозку, ріст і розвиток якого триває і після народження. З хребтом череп з'єднується з допомогою двох потиличних виростків, яким на атласі відповідають дві суглобові поверхні.

Вісцеральний відділ черепа у ссавців значно перетворюється. Верхня щелепа складається з невеликих парних міжщелепних (передщелепних) і сильно розвинених парних щелепних кісток. У мавп і людини передщелепні і щелепні кістки зростаються. Нижня щелепа утворена єдиною парною зубною кісткою.

З нейральним відділом черепа нижня щелепа зчленовується зовсім інакше, порівняно з тим, що спостерігається в інших хребетних. У ссавців висхідна гілка нижньої щелепи має зчленівний паросток (ргос. агіісиїагіз), за допомогою якого вона зчленовується з лускатою кісткою (оззяиатозит) — покривною кісткою скроневої ділянки черепа.

Як показує історія розвитку, квадратна і зчленівна кістки, за допомогою яких здійснювались зчленування нижньої щелепи з верхньою у нижчих хребетних, у ссавців вийшли з складу щелеп, змістилися, подібно до пуотапсІіЬиІаге в порожнину середнього вуха і так само, як і пуотапсІіЬиІаге, перетворились у слухові кісточки. При цьому з квадратної кістки утворилося ковадло (іпсиз), із зчленівної — молоточок (таїїеиз), а вже наявна в предків ссавців слухова кісточка-стовпчик ви. дозмінилася в стременна (зіарез). Завдяки цьому передача звукових хвиль від барабанної перетинки до внітрішнього вуха стала досконалішою.

Кінцівки більшості ссавців мають загалом типову будову п'ятипалої кінцівки. Проте в окремих групах, у зв'язку з пристосуванням до різних способів пересування, кінцівки значно змінилися, а іноді й редукувалися. Так, наприклад, у китоподібних передні кінцівки перетворені в ласти, а задні — повністю атрофувалися. У кажанів передні кінцівки перетворені в крила: пальці на кінцівках (крім першого) надзвичайно здовжені, і між ними та тулубом натягнута тонка літальна перетинка.

Плечовий пояс у значній мірі редукований: у ньому зберігається найчастіше тільки лопатка, хоч у ряду форм (кажани, кроти, мавпи) є також і ключиці. Таз загалом мало відрізняється від таза плазунів.

Органи травлення характеризуються значною різноманітністю і часто — вузькою спеціалізацією. Останнє зв'язане з пристосуванням до певної поживи і до різних способів її добування.

Рот оточений м'ясистими рухливими губами, які беруть участь у схоплюванні і утриманні поживи. Ротова порожнина поділяється на переддвер'я і власне ротову порожнину. Переддвер'я знаходиться між губами і зубами.

В ротову порожнину, обмежену з боків м'якими мускулистими щоками і відокремлену від носоглоткового ходу вторинним твердим піднебінням, відкриваються протоки чотирьох пар великих слинних залоз, що виділяють слину різного складу. Форма щелеп, розміри, форма і ступінь рухомості язика — різноманітні. Так, наприклад, у мурашкоїда щелепи дуже витягнуті і утворюють довгу трубку, що відкривається невеликим отвором, через який висовується довгий червоподібний язик, вкритий клейкою речовиною.

Така будова щелеп і язика є пристосуванням для виловлювання мурашок з мурашиних купзуби — змінюється другою генерацією — постійними зубами (дифіодонтизм). Не змінюються лише корінні зуби (моляри). У рукокрилих (кажани) зміни зубів взагалі не буває (монофіодонтизм). Зуби сидять в альвеолах на щелепах і звичайно мають обмежений ріст. Проте в деяких груп ссавців (наприклад, у гризунів) зуби, які дуже стираються, ростуть постійно. Кількість зубів у різних груп ссавців різна, але для кожної даної групи вона строго постійна.

Шлунок у м'ясоїдних і всеїдних невеликий і звичайно не поділяється на відділи; у рослинноїдних він дуже об'ємистий і часто поділений на кілька спеціалізованих відділів. Наприклад, у жуйних шлунок складається з рубця, сітки, книжки і сичуга. У кожному з цих відділів пожива проходить певний етап обробки. Власне кишечник характеризується чітким поділом на відділи, а також наявністю сліпої кишки (непарного сліпого виростка товстої кишки) і довгої прямої кишки. На кінці сліпої кишки в багатьох ссав-цівє сліпий виріст — червоподібний відросток (аррепсііх). Анальний отвір відокремлений від сечостатевого.

Органи дихання побудовані дуже досконало і забезпечують високий рівень газообміну, що є однією з умов гомойотермності. Великий бронх, що входить у легеню, багаторазово галузиться на щораз дрібніші бронхи, аж до найдрібніших бронхіол. Останні закінчуються пузирками з комірковими стінками—альвеолами, сумарна поверхня яких обчислюється часто багатьма десятками кв. метрів.

В альвеолах і відбувається газообмін. Акт дихання здійснюється завдяки ритмічним стискуванням і розширенням грудної клітки з допомогою ребрової мускулатури, а також завдяки скороченням і розслабленням грудочеревної перепони — діафрагми—мускулистої перегородки, що відокремлює грудну порожнину від черевної.

Кровоносна система ссавців дуже подібна до кровоносної системи птахів. У ссавців серце також чотирикамерне, змішування венозної і артеріальної крові не буває ні в серці, ні в спинній аорті, бо і в ссавців одна з дуг аорти, яка виходить з правого (венозного) шлуночка, редукується. Збережена друга дуга аорти, що виходить з лівого шлуночка, у ссавців (на відміну від птахів) повертає вліво (ліва дуга аорти). "

Нервова система ссавців найвище розвинена порівняно з усіма іншими хребетними. Великі півкулі головного мозку досягають величезних розмірів, причому збільшилися вони не внаслідок розростання смугастих тіл, як це було у птахів, а внаслідок прогресивного розвитку сірої мозкової речовини в покритті півкуль, тобто за рахунок кори переднього мозку.

Кора являє собою новий плащ, незначний зачаток якого був іще в рептилій у їх старому плащі. Неопаліум містить вищі чутливі і рухові центри, а також асоціативні центри, з якими зв'язана вища нервова діяльність ссавців, надзвичайно складна і різноманітна. У нижчих ссавців кора гладка, у більш високоорганізованих — кора утворює звивини і борозни, які збільшують її площу.

Середній мозок поділений на чотири горби (чотиригорбикове тіло). Передні горби є зоровими центрами, задні — слуховими. Мозочок дуже розвинений.

Органи чуттів. Орган слуху дуже складний. У ньому є три відділи: внутрішнє, середнє і зовнішнє вухо. Апарат внутрішнього вуха, що сприймає звукові коливання (завитка з її кортієвим органом), винятково складно збудований. У середньому вусі (в барабанній порожнині) розміщуються три слухові кісточки, які забезпечують передавання коливань барабанної перетинки у внутрішнє вухо. Зовнішнє вухо являє собою слуховий прохід, що відкривається одним кінцем назовні; другий його кінець, що приєднується до барабанної порожнини, затягнутий барабанною перетинкою.

У більшості звірів є також вушна раковина, яка служить рупором для вловлювання звукових хвиль. Орган нюху у більшості звірів є основним органом орієнтування в навколишньому середовищі і тому винятково високо розвинений. Органи смаку представлені складно збудованими смаковими пупками, розміщеними переважно на язику. Органи зору —очі — за рядом деталей трохи простіше збудовані, ніж очі птаха.

Органи виділення. Нирки — вторинні (теіаперпгоз); сечоводи впадають у сечовий міхур, від якого відходить сечовипускний (сечостатевий) канал.

Органи розмноження. Яєчники і сім'яники — парні. Сім'япроводи, (вольфові канали), які відходять від сім'яників, впадають у початковий відділ сечостатевого каналу. У самок яйцепроводи (мюллерові канали) диференціюються на три відділи: фалопієву трубу (власне яйцепровід), матку і піхву. У плацентарних обидві піхви зростаються. Матки в одних лишаються парними (подвійна матка) і відкриваються в загальну піхву самостійними отворами (деякі гризуни, слони); в інших матки зростаються (частково або повністю) і відкриваються в піхву загальним отвором. При частковому зростанні утворюється або двороздільна матка (миші, свині), або дворогова (багато хижаків, копитні та ін.); при повному зростанні — проста (деякі кажани, мавпи, людина). Запліднення внутрішнє.

Розвиток. Усі вищі звірі є живородящими. Зародок розвивається в матці. Надзвичайно дрібні (не більше ніж 0,2 мм) яйця ссавців бідні на жовток; живиться зародок з материнського організму.

Зв'язок плода з тілом матері здійснюється з допомогою особливого органу — плаценти.

При розвитку ссавців утворюються амніон, алантоїс і серозна оболонка. Серозна оболонка у ссавців має на своїй зовнішній поверхні численні ворсинки і називається хоріоном.

Стінка алантоїса зростається з хоріоном, причому в хоріон і його ворсинки проникає багато кровоносних судин алантоїса. А хоріон; якнайтісніше зв'язується з слизовою оболонкою матки і разом з нею утворює дитяче місце, або плаценту, через яку живиться зародок з материнського організму.

Після народження маля вигодовується молоком матері.


22.08.2011

Провідні компанії та навчальні заклади Пропозиції здобуття освіти від провідних навчальних закладів України та закордону. Тільки найкращі вищі навчальні заклади, компанії, освітні курси, школи, агенції.

Щоб отримувати всі публікації
від сайту «Osvita.ua»
у Facebook — натисніть «Подобається»

Osvita.ua

Дякую,
не показуйте мені це!