Береза бородавчаста, кропива, липа сецелиста: опис рослин. Реферат

У рефераті подано відомості про такі рослини як береза бородавчаста, кропива, липа сецелиста. Розглянуто фармакологічні властивості, показання до вживання, способи застосування

Береза бородовчаста

Betula verrucosa Ehrn

Рослина. Дерево висотою 10-20 см з білою корою. У старих деревах основа стовбура чорного-сірого кольору. З глибокими тріщинами. Вітки повислі, молоді червоно-бурі, густо насадженні бородавочками.

Для лікування використовують листя, бруньки, кору, сік, а також березовий дьоготь. Запаси сировини великі.

Фармакологічні властивості. Береза має бактерицидні, сечогінні, (найкраще бруньки), протизапальні, глистогінні, проти спазматичні та ранозагоювальні властивості. Препарати з берези регулюють функцію травного каналу (можуть посилювати запори), жіночих статевих органів, обмін речовин.

Показання до вживання. Захворювання сечовивідних шляхів, нирок, шкіри (важкозагоювані рани, вугрі, короста); захворювання печінки, нирковокам’яна хвороба, виразкова хвороба шлунка і дванадцятипалої кишки, невроз шлунка, спазми кишок, депресія.

Способи застосування. Внутрішньо свіжий березовий сік по 2-3 склянки на день (на 4 чайні ложки листя 400-500мл. Окропу, настоюють 3,5 години, проціджують і відстоюють протягом 6 годин) – по 50-200мл. перед їдою 2-3 рази на день; відвар (чайна ложка бруньок на пів склянки окропу, кип’ятять 15 хв. проціджують і охолоджують) – по 1 столоівій ложці 3-4 рази на день.

Зовнішньо: свіжий березовий сік для вмивання при вугрях або плямах, ванни із свіжого листя. Зігрівальні компреси з потовченого сухого листя, обпареного окропом. Дьоготь березовий застосовується чистий у вигляді мазі.

     

Кропива

Folium Urticae

В аптеках та на фармацевтичних заводах використовують кропиву для одержання лікувальних засобів. З листя кропиви виготовляють хлородоіл, одержують зелену фарбу для фармацевтики та парфумерії. Правда використовують в їжу для тварин. З молодого листя кропиви виготовляють салати, супи та ін.

Рослина. Трав’яниста рослина висотою 60-170см, густо покрита пекучими волосками. Стебла прямі, чотирьохгранні. Листя довге: 7-17 см довжини; 2-8 см ширини та багатозубчасті по краю. Суцвіття – в виді тонких колосків.

Розміщення. кропива зустрічається повсюди. Росте на берегах рік, в сирих лісах та в замусориних місцях.

Фармакологічні властивості. Кропива дводольна має сильні кровоспинні властивості, підвищує згортання крові, збільшує вміст гемоглобіну в еритроцитах крім того, стимулює загоювання ран, скорочення м’язів матки, виявляє відхаркувальну, сечогінну та протизапальну дії.

Показання до вживання. Кровотечі (носова, легенева, маткова), недостатнє скорочення матки після родів, анемія, нашкірні хвороби, порушення обміну речовин, захворювання травного каналу та печінки.

Способи застосування. Внутрішньо: настій (1 столова ложка листя на склянку окропу) – по 1 столовій ложці 4-6 разів на день; відвар (15г стебла на 200 мл окропу) – по 1 столовій ложці 3 рази на день; свіжий сік – по 25-30 крапель – 1 чайній ложці на 1 раз.

Зовнішньо: проти випадання волосся настоєм (100г на 500мл окропу, додають 50мл оцту, варять 30хв.) миють голову (без мила). Для компресів, примочок і промивань такий настій: столова ложка на склянку окропу.

Липа сецелиста

Tilia cordata Mill

Липа – велике довговічне дерево висотою до 30 м. Молоді гілки з гладкою, старі – з сіро-чорною корою. Листки круглосерцевидні, з легка нерівнобокі, з зубчастим краєм, темно-зелені з високозагостреною верхівкою на нижній стороні листків. В кутках жилок розташовані пучками волоски. Квіти душисті з приквітниками, світло-жовтого кольору.

Фармакологічні властивості. Липовий цвіт використовують як потогінний, жарознижуючий, сечогінний засіб. Він виявляє антисептичну дію на слизову оболонку дихальних шляхів, травного каналу, потових залоз.

Показник для вживання. Захворювання дихальних шляхів (бронхіт, пневмонія), порожнини рота і горла, запалення нирок і сечового міхура, нирковокам’яна хвороба, спазми шлунка.

Способи застосування. Внутрішньо: гарячий настій (1-2 столові ложки цвіту на склянку окропу) – по 1-3 склянки на день. Часто липовій цвіт використовують у суміші листям підбілу звичайного, ягодами малини, корінням верби білої у рівних кількостях і беруть одну столову ложку збору на 2 склянки окропу). Вживають по 1 склянці замість чаю перед сном.

Зовнішньо: настій для полоскання порожнини рота і горла – 3-4 рази на день.


21.08.2011