Osvita.ua Вища освіта Реферати Біологія Видільна система: характеристика та спосіб дії. Реферат
Провідні компанії та навчальні заклади Пропозиції здобуття освіти від провідних навчальних закладів України та закордону. Тільки найкращі вищі навчальні заклади, компанії, освітні курси, школи, агенції. З питань розміщення інформації звертайтесь за телефоном (044) 200-28-38.

Видільна система: характеристика та спосіб дії. Реферат

Утворені в процесі обміну речовин кінцеві продукти розпаду, що є отруйними для організму, видаляються з нього через нирки, потові залози, легені, кишечник

Основна роль в їх виділенні належить спеціалізованим органам виділення — ниркам, які виводять з організму 75% різних речовин: сечовину, сечову кислоту, надлишок води й солей, чужорідні речовини, що потрапили в кров (ліки та ін.). У результаті роботи нирок кров очищується й зберігає свій постійний склад і фізико-хімічні властивості.

Нирки — парні органи, розташовані в черевній порожнині з обох боків хребта. Права нирка лежить дещо нижче лівої. Вони мають бобоподібну форму, увігнутий край їх звернений до хребта й має виїмку — ворота нирок, де проходять кровоносні й лімфатичні судини, нерви й сечовід (мал. 160). Нирки вкриті капсулою зі сполучної тканини. На розрізі нирки виділяють два шари: темно-червоний зовнішній — кірковий, — в якому розташовані ниркові тільця, і більш світлий внутрішній — мозковий, в якому проходять ниркові канальці.

Канальці утворюють піраміди, поділені прошарками кіркової речовини. У звивистий каналець. Стінки його утворені з одного шару епітеліальних клітин. Зробивши декілька вигинів і утворивши петлю, каналець впадає в одну з трубочок, що проходять усередині піраміди. Довжина одного нефрону 35— 50 мл. У кожній нирці їх налічується близько 1 млн. Загальна довжина всіх канальців 70— 100 км, а їх поверхня становить 6 м2.

Нирки мають велику кількість кровоносних судин. Дрібні гілочки ниркової артерії (приносні судини) входять у капсулу й утворюють клубочок артеріальних капілярів. З кожного клубочка виходять артеріальні судини меншого діаметру (у порівнянні з тими, що приходять). Кожний з них розгалужується й утворює капілярну сітку навколо канальців. З капілярів цієї сітки формуються ниркові вени, що впадають у нижню порожнисту вену.

Таким чином, кровоносні судини, що розгалужуються в нирках, утворюють капіляри двічі: спочатку клубочки, які лежать у капсулах, а потім — сітки, що оплітають петлі ниркових канальців. Це має дуже важливе значення при утворенні сечі.

Утворення сечі

Через нирки, що становлять 1/200 маси нашого тіла, за 1 хвилину протікає 1200 мл крові, тобто близько 1/4 загальної її кількості, яка надходить із серця в кровоносну систему за цей час. Уся кров організму людини (близько 5 л) проходить через нирки кожні 4—5 хвилин, а за добу більше 300 разів.

Таким інтенсивним кровопостачанням нирок, що перевищує в багато разів кровопостачання інших органів, забезпечуються умови для очищення крові від речовин, які безперервно надходять до неї з клітин і підлягають видаленню з організму разом із сечею.

За рахунок значної різниці тиску в клубочках (близько 70 мм рт. ст.) і в порожнині капсули (близько 30 мм рт. ст.) відбувається фільтрація рідкої частини крові з усіма розчиненими речовинами, за винятком великих молекул білка й формених елементів крові, які не можуть пройти через стінки капілярів і мембрану капсули.

Аналіз цього фільтрату — первинної сечі — виявив, що за складом речовин і за їх концентрацією вона є безбілковою плазмою крові й містить мінеральні солі, глюкозу, гормони, вітаміни, амінокислоти та інші сполуки, необхідні організму, поряд із продуктами розпаду, що підлягають видаленню.

У нирках після фільтрації епітеліальними клітинами канальців здійснюється процес зворотного всмоктування, при якому в кров повертаються необхідні організму речовини, тобто очищена, "ідеальна" плазма. Надлишки речовин (наприклад, глюкози, якщо її вміст у крові перебільшує 150 мг.) і непотрібні організму продукти обміну видаляються назовні в невеликому об'ємі вторинної (кінцевої) сечі. На добу через нирки проходить до 1 500—1 700 л крові й утворюється 150—170 л первинної сечі. З організму ж виводиться всього лише близько 1 — 1,5 л вторинної, або кінцевої, сечі. У ній значно збільшується концентрація сечовини (майже в 60— 70 разів). Жовтий колір сечі залежить від пігменту уробіліну.

Нирки дуже чутливі до надмірно гострої їжі, яка містить багато пряностей, і особливо до алкоголю, що викликає подразнення нефронів, а це призводить до тяжкого розладу їх функцій. Руйнують нирковий епітелій деякі отрути, які можуть потрапити в організм при небезпечному поводженні з ними й порушенні правил зберігання отруйних речовин. Порушення функцій нирок-при-зводить до отруєння організму отруйними продуктами обміну речовин, яке може закінчитися смертю.

Найбільш розповсюджене захворювання нирок — нефрит (запалення різних елементів нирки).

Пієлонефрит — інфекційне запалення сечовивідних протоків.

Цистит — запалення оболонки сечового міхура.

Уретрит — запалення сечоводу, яке викликається бактеріями (стрептококами, кишковою паличкою).

Порушення обміну речовин в організмі може бути причиною відкладання солей і утворення в нирках і сечовивідних шляхах каменів. Щоб попередити ці захворювання, необхідно дотримуватись правил гігієни.


18.08.2011

Провідні компанії та навчальні заклади Пропозиції здобуття освіти від провідних навчальних закладів України та закордону. Тільки найкращі вищі навчальні заклади, компанії, освітні курси, школи, агенції.

Щоб отримувати всі публікації
від сайту «Osvita.ua»
у Facebook — натисніть «Подобається»

Osvita.ua

Дякую,
не показуйте мені це!