Osvita.ua Вища освіта Реферати Біологія Опис лікарських рослин: трава тим’яну звичайного та трава чебрецю. Реферат
Провідні компанії та навчальні заклади Пропозиції здобуття освіти від провідних навчальних закладів України та закордону. Тільки найкращі вищі навчальні заклади, компанії, освітні курси, школи, агенції. З питань розміщення інформації звертайтесь за телефоном (044) 200-28-38.

Опис лікарських рослин: трава тим’яну звичайного та трава чебрецю. Реферат

У рефераті наведено опис таких лікарських рослин як: трава тим’яну звичайного та трава чебрецю. Подано відомості про рослину, поширення, заготівлю, сушіння, хімічний склад, зберігання, лікарські засоби тощо

Трава тим’яну звичайного (Herba thymi vulgaris)

Тим’ян звичайний — Thymus vulgaris

Родина Ясноткові (Губоцвіті) — Lamiaceae (Labiatae)

В аптеках готують відвари і настої, відпускають брикети з трави. На фармацевтичних заводах виготовляють галенові препарати. Застосовується в парфумерній і харчовій промисловості. Щорічна потреба в сировині сотні тонн.

Рослина. Сильногалузистий прямостоячий напівкущ висотою до 50 см з ознаками родини Ясноткових. Стебло чотиригранне, дерев'янисте. Листки дрібні супротивні. Квітки двугубі, дуже дрібні, рожевуваті, розташовані напівмутовками у верхівкових суцвіттях. Плід складається з чотирьох горішків. Уся рослина духмяна. Цвіте в червні-липні, плодоносить у серпні-вересні.

Поширення. Батьківщина тим’яну — Іспанія і південь Франції. На Україні культивується тільки на у Криму, на сухих відкритих місцях. Погано переносить морози. Плантації використовуються 4-5 років.

Заготівля. Перший укіс проводять у фазі масового цвітіння, а потім у міру відростання пагонів. Траву викошують вище від здеревілих стебел, очищають від пожовтілих і побурілих листків. Для одержання ефірної олії траву переробляють у свіжому вигляді.

Охоронні заходи. При заготівлі варто оберігати рослину від ушкодження кореневої системи.

Сушіння. Проводиться в тіні, на повітрі. Потім сировину обмолочують і просівають через дротове сито, відкидаючи стеблеві частини.

Зовнішні ознаки сировини. По ФС лікарська сировина являє собою суміш суцільних і ломаних листків, квіток. Листки короткочерешкові, продовгуватооберненояйцевидні або продовгуватоланцетовидні, довжиною 5-10 мм, по обидва боки покриті крапковими залозками, зверху голі, знизу короткоопушені, краї листків суцільні, загорнені усередину.

Інший вид сировини — уся надземна частина рослини, що використовується у свіжому вигляді для одержання ефірної олії. Сировина тим’яна ароматна. Тотожність сировини визначається по зовнішніх ознаках і мікроскопічно.

Хімічний склад. Ефірна олія (0,8-1,2%), флавоноїди, органічні кислоти. Компонентами ефірної олії є тимол (40%), ліналоол, борнеол.

Зберігання. По правилах зберігання ефірноолійної сировини, у добре закупореній тарі. Термін придатності 1 рік.

Лікарські засоби. Трава тим’яну, відвар, брикети, пертусин, ефірна олія, тимол, рідкий екстракт.

Застосування. Як відхаркувальний засіб при бронхіті і коклюші, зовнішньо — як ароматний засіб для ванн, антисептичний і дезинфікуючий засіб (тимол).

Трава чебрецю (Herba serpylli)

Тим’ян повзучий, чебрець — Thymus serpyllum

Родина Ясноткові (Губоцвіті) —Lamiaceae (Labiatae)

В аптеках готують відвари і відпускають брикети з трави. На фармацевтичних заводах роблять галенові препарати. Сировина експортується, а також використовується в харчовій і парфумерній промисловостях. Щорічна потреба в сировині сотні тонн.

Рослина. Багаторічний сланкий по землі сильногалузистий напівкущ висотою до 15 см, що утворює густі дернівники. Фіолетово-червоні квітки зібрані голівками на кінцях гілочок. Листки чебрецю відрізняються від тим’яна звичайного: вони теж дрібні, але плоскі і краї не загнуті. При основі листка помітні довгі волоски. Плід складається з 4 горішків. Усі форми поліморфного виду — чебрецю — відрізняються незначно і допущені до заготівлі. Рослина ароматна. Цвіте в червні — липні, плодоносить у серпні — вересні.

Поширення. Лісова і лісостепова зони України, Західний Сибір і Забайкалля.

Місцепроростання. Росте на відкритих, гористих місцях, на піщаних ґрунтах.

Заготівля, охоронні заходи і сушіння. Як у тим’яна звичайного.

Зовнішні ознаки сировини. За Дст обмолочена трава, як у тим’яна. Листки еліптичні, ланцетні, із незагорнутими усередину краями, голі або слабоопушені, довжиною до 15 мм, більші, ніж у тим’яна, із численними крапками (залозками), що різко виступають жилками на нижньому боці листка і рідкими щетинистими волосками. Квітки дрібні, синьо-фіолетові, двогубі. Запах духмяний, смак гіркувато-пряний, злегка пекучий. Втрата в масі після висушування допускається не більше 13%, екстрактивних речовин не менше 18%.

Хімічний склад. Ефірна олія (до 1%). Основний компонент її, як і тим’яна звичайного, — тимол.

Зберігання. У добре закупореній тарі по правилах зберігання ефірноолійної сировини. Термін придатності 2 роки.

Лікарські засоби, застосування. Як і в тим’яна звичайного.


12.08.2011

Провідні компанії та навчальні заклади Пропозиції здобуття освіти від провідних навчальних закладів України та закордону. Тільки найкращі вищі навчальні заклади, компанії, освітні курси, школи, агенції.

Щоб отримувати всі публікації
від сайту «Osvita.ua»
у Facebook — натисніть «Подобається»

Osvita.ua

Дякую,
не показуйте мені це!