Osvita.ua Вища освіта Реферати Банківська справа Банківська система: гносеологічні особливості. Реферат
Провідні компанії та навчальні заклади Пропозиції здобуття освіти від провідних навчальних закладів України та закордону. Тільки найкращі вищі навчальні заклади, компанії, освітні курси, школи, агенції. З питань розміщення інформації звертайтесь за телефоном (044) 200-28-38.

Банківська система: гносеологічні особливості. Реферат

Не існує точних відомостей про те, коли виникли банки, які операції вони виконували, що спонукало їх розвиток

Сучасна література нагромадила значну кількість інформації про гроші за всі часи їх існування. При цьому роль кредитних установ у цьому процесі знайшла своє специфічне пояснення. А опис процесу виникнення банків в економічній літературі настільки суперечливий, що виникає багато питань щодо їх справжньої природи і функціонування.

Вважається, що банк як особлива організація, що працює із специфічним товаром, яким є гроші, виник не у зв’язку з розвитком товарно-грошових відносин, а у той період, коли з’явилася потреба у спеціальних установах, які б регулювали грошовий обіг і проводили у більш широких масштабах кредитно-дебітові операції. Часом робиться висновок, що без виникнення банків було б неможливим функціонування капіталістичних підприємств на ранній стадії їх існування.

Інколи доводиться, що банки вперше з’являються вже при античному і феодальному господарствах як посередники у здійсненні кредитно-дебетових операцій.

Вважається, що банківські установи з’явилися майже за дві тисячі років. Слово "банк" походить від французького слова "banque" та італійського "banca". Ці слова відповідно означають "скриня" і "лавка". Скриня природно вказує на функцію збереження, а слово лавка означало стіл, прилавок або робоче місце міняли, що встановлювалися на площах, де відбувалася торгівля, яка велася з використанням різноманітних монет. Тобто потрібні були фахівці з питань оцінки та обліку різних монет.

Перші банківські операції ("скриня" – "лавка") виконували як приватні особи, так і окремі церковні установи, що були "центрами" накопичення великих коштів. Церкви були надійним місцем для збереження цінностей. Саме це робили відомі грецькі храми (Дельфійський, Делоський, Самоський, Ефеський тощо), які одночасно були і своєрідними банківськими центрами.

Незабаром стало зрозуміло, що від накопичених величезних грошових коштів можна було б одержати істотну користь і вигоду, віддавати їх у тимчасове користування або відкривати самостійні підприємства з метою отримання прибутку.

З часом у банках поступово набули розвитку і послуги із спеціальним обслуговуванням вкладників. Розрахунки могли здійснюватися за допомогою так званого "трансферта", тобто переносу коштів у різні таблиці. Користувачі банків мали свої індивідуальні таблиці. Кошти з таблиці одного вкладника могли переноситися у таблицю іншого, утворюючи найпростіші форми безготівкових розрахунків. Спочатку такі операції здійснювалися за особистої участі клієнта, а пізніше з’явилася можливість робити це за допомогою письмових наказів. Поступово банківські послуги і клієнтура розширювалася. Банки почали виконувати роботу посередників у будь-яких грошово-майнових угодах.

Але наявність кредитора і дебітора – це тільки необхідна, але недостатня умова. Як відомо, сучасний банк характеризується як велика кредитно-дебетова установа, що надає різну кількість послуг, які пов’язані з грошима.

Відомо, що гроші перестають задовольняти лише споживчі інтереси дебітора і починають працювати у "різноколірних" господарських справах. Поряд із кредитними існує безліч розрахункових операцій. Отже, банк – це установа з обробки грошових коштів, які концентруються в єдиному центрі, що здійснює на високому рівні грошовий обіг та кредитно-дебетові відносини.

Функції банків сьогодні практично не можна перелічити.

Основні з них:

 • здійснення фінансування приватного та державного господарства,
 • страхові операції,
 • купівля-продаж цінних паперів,
 • посередницькі угоди та управління майном,
 • консультування,
 • статистика,
 • маркетинг тощо.

Таким чином, банк – це індивідуальне, багатопланове, відносно незалежне приватно-комерційно-державне підприємство, що має свій специфічний продукт – гроші, а також виконує різноманітні послуги: надання кредитів, гарантій, консультацій, управління майном тощо. Відомо, що значення грошей сьогодні все більше зростає, перетворює їх у потужне джерело прискорення виробництва та інтенсивний фактор розвитку науки і культури. Сучасні банки часто виступають у ролі маркетологів, аналітиків розвитку іноземного бізнесу.

Банківська система може існувати з використанням різних рівнів. Але у нашій державі реалізована дворівнева система: центральний і комерційні банки.

Основними функціями центрального банку є:

 • грошово-кредитне регулювання економіки;
 • емісія валюти країни і забезпечення її обігу;
 • контроль за діяльністю кредитних установ;
 • акумуляція і збереження резервів кредитних установ;
 • кредитування комерційних банків;
 • кредитно-розрахункове обслуговування уряду;
 • збереження і проведення операцій із золотовалютними запасами і резервами тощо.

Основні функції комерційних банків:

 • керування обертанням грошей;
 • забезпечення платіжного механізму;
 • акумуляція заощаджень;
 • надання кредиту;
 • фінансування зовнішньої торгівлі;
 • довірчі операції;
 • збереження цінностей;
 • консультування та надання інформації.

При цьому найважливішою функцією системи комерційних банків є керування обертанням грошей у країні.

Література

 1. Антонов В. М. АРМ економіста, фінансиста, менеджера. – К.: Таксон, 1998. – 120 с.
 2. Антонов В. Н. АРМ: Вопросы практического использования. – К.: Лыбидь, 1992. – 164 с.
 3. Антонов В. Н. Архитектура интеллектуально-экспертной системы поддержки принятия решений // Информатизация и новые технологии. –1996. – № 4. – С. 16-18.
 4. Антонов В. Н. Интеллектуально-экспертная графическая система // Информатизация и новые технологии. – 1996. – № 2. – С. 17-20.
 5. Антонов В. Н. Интеллектуально-экспертная система обработки документов, подсказки принятия решений: метод построения и реализации // УСиМ. – 1995. – № 3. – С. 82-85.
 6. Антонов В. Н. Проектирование объектно-ориентированых интеллектуальных АРМ// УСиМ. – 1997. – № 4/5. – С. 102-106.
 7. Антонов В. Н., Антонова Ю. В. Основы проектирования интеллектуальных АРМ // Информатизация и новые технологии. – 1994. – № 1/2. – С. 27-29.
 8. Банки на развивающихся рынках: В 2-х т. / Кол. авт. – М.: Финансы и статистика, 1994.
 9. Банківська енциклопедія / Під ред. проф. А. М. Мороза – К.: Ельтра, 1993. – 328 с.
 10. Велш Глен А., Шорт Денієл Г. Основи фінансового обліку. – К.: Основи, 1997. – 943 с.


23.05.2011

Провідні компанії та навчальні заклади Пропозиції здобуття освіти від провідних навчальних закладів України та закордону. Тільки найкращі вищі навчальні заклади, компанії, освітні курси, школи, агенції.

Щоб отримувати всі публікації
від сайту «Osvita.ua»
у Facebook — натисніть «Подобається»

Osvita.ua

Дякую,
не показуйте мені це!