Osvita.ua Вища освіта Реферати Архітектура Баальбек як найвеличніший ансамбль античності. Реферат
Провідні компанії та навчальні заклади Пропозиції здобуття освіти від провідних навчальних закладів України та закордону. Тільки найкращі вищі навчальні заклади, компанії, освітні курси, школи, агенції. З питань розміщення інформації звертайтесь за телефоном (044) 200-28-38.

Баальбек як найвеличніший ансамбль античності. Реферат

Вважають, що Баальбек — це найвеличніший ансамбль античності. В усякому разі — це одна з найдивовижніших споруд, що дійшли до наших днів

У муруванні підвалин Великого храму є кам'яні блоки завдовжки 19 м, а вагою понад 500 т. Недарма ще з давніх часів складають легенди про надприродне походження цієї споруди. Насправді ніяких таємниць тут немає. Усе з'ясовано дослідниками. Ансамбль Баальбеку — це досягнення римських архітекторів, які використали елліністичні, фінікійські та єгипетські технічні засоби.

Близький Схід у політиці Римської держави завжди відігравав важливу роль. Тут сходилися головні торговельні шляхи світу, тут знаходилися ключові позиції Середземномор'я. У містах Близького Сходу були нагромаджені величезні цінності, що їх жадібно прагнув прибрати до своїх рук Рим. Римська влада не шкодувала ні сил, ні коштів для спорудження у завойованих країнах фортець і міст, святилищ і храмів.

Однією з країн Близького Сходу, що особливо привертала увагу Риму, була Фінікія з її стародавніми торговельними містами — Тіром, Сідоном, Біблосом. Тут, у долині між двома гірськими пасмами, де розкинулося невелике ліванське містечко Баальбек, римляни збудували місто Геліополіс. На місці стародавнього фінікійського святилища виникає ансамбль храмів, які мали закріпити ідею римського панування.

Дорога в Баальбек спускається з ліванського пасма в долину. Шумлять гірські струмки, щедро напуваючи родючу землю. Навколо — сади, плантації, селища. Баальбек — типове арабське містечко: стародавня мечеть з високим мінаретом, крамниці, вузенькі вулиці з обмазаними глиною будинками. Здалеку видно могутні стіни іншої цивілізації — це баальбекське святилище.

Будівництво ансамблю розпочалося за часів імператора Нерона, десь у 60 р. н. е. Саме тоді було створено платформу 9 м заввишки та споруджено на ній храм Юпітера Геліополітанського, якого ототожнили з фінікійським богом грому, дощу та сонця — Гададом. Згодом, близько 150 р. н. е., поряд з храмом Юпітера був збудований храм Вакха. У 244-249 рр. н. е., за імператора Філіппа Аравітянина, перед святилищем Юпітера будується шестикутної форми у плані двір, а наприкінці III ст. н. е. споруджується урочистий вхід до ансамблю — пропілеї.

Незважаючи на те, що ансамбль будувався майже два з половиною століття, його цілісність не була порушена: усі споруди є невід'ємною частиною єдиного архітектурно-художнього задуму. До пропілен колись вели 42 сходини завширшки 50 м. Над сходами стояли двадцять колон корінфського ордера. З обох боків колонади — могутні пілони, що збереглися до наших днів.

Через головний вхід глядач потрапляє в перший, шестикутної форми у плані двір. Навколо — залишки колонад, що колись його оточували. У безладді розкидані чудової краси величезні корінфські капітелі, майстерно прикрашені різьбою уламки карнизів та інші архітектурні фрагменти. Деякі з них незакінчені: можливо їх не встигли обробити. З першого двору прохід веде до головного двору. Його розміри 88×100 м. Галереї, що його оточували, не збереглися, але уціліли чотири ескедри — великі напівкруглі в плані ніші.

Колони з темно-рожевого асуанського граніту, що стоять поряд, добре гармонують із стінами, які складені з місцевого жовто-зеленого вапняку. Вражає багатство різьблених оздоб, які щедро прикрашають стіни споруд. Посередині двору — величезний вівтар. З обох боків — залишки басейнів. З двору три марші широких сходів ведуть до храму Юпітера, що стоїть на великій платформі — події. Саме тут лежать велетенські блоки, так звані трилітони. Сам храм мав розміри 49×90 м. Його оточували 58 колон корінфського ордера. Висота кожної колони близько 20 м, діаметр — до 2 м.

Колони в плані було поставлено за 3 м одна від одної, на значній відстані від стін храму. З колонади храму вціліло лише шість колон північного фасаду з частиною антаблементу — блоками каменю, що лежать на колонах. Люди, що стоять біля підніжжя цих колон, здаються надто малими.

З двору храму Юпітера відкривається чудовий вид на осяяний сонцем храм Вакха, який Знаходиться за 40 м на південь від храму Юпітера і також побудований на події, але меншої висоти. Розміри храму 34×66 м, тобто майже такі самі, як і в Парфенона. Споруда прекрасно збереглася до наших днів. Нещодавно храм Вакха реставровано. Поряд з храмом Юпітера він виглядає значно меншим, хоча завдяки щільно поставленим корінфським колонам здається вищим і більшим за Парфенон.

Проте храм Вакха дуже відрізняється від Парфенона. Там усе гармонює з розмірами людини, а тут усе зроблено так, щоб підкреслити надлюдську силу, велич, багатство.

На схід від храму Вакха, серед руїн стародавніх споруд, стоїть третій храм баальбекського комплексу — його іноді називають храмом Венери. Це кругла в плані, з виступаючими вперед колонами невелика споруда. Діаметр цели цього храму дорівнює 8,9 м. Купол, що перекривав целу, завалився, великі тріщини розколюють фасад.

У вибагливих формах споруди, пишних корінфських капітелях та архітектурних окрасах один і той самий стиль архітектури Римської імперії, що досягла апогею в усьому — і у своїй безмежній владі над поневоленими народами, і в багатстві художніх форм, і в надзвичайних для тих часів можливостях будівельної техніки.


06.08.2011

Провідні компанії та навчальні заклади Пропозиції здобуття освіти від провідних навчальних закладів України та закордону. Тільки найкращі вищі навчальні заклади, компанії, освітні курси, школи, агенції.

Щоб отримувати всі публікації
від сайту «Osvita.ua»
у Facebook — натисніть «Подобається»

Osvita.ua

Дякую,
не показуйте мені це!