Osvita.ua Вища освіта Реферати Архітектура Прояви ренесансу в ансамблі Львівського Братства. Реферат
Провідні компанії та навчальні заклади Пропозиції здобуття освіти від провідних навчальних закладів України та закордону. Тільки найкращі вищі навчальні заклади, компанії, освітні курси, школи, агенції. З питань розміщення інформації звертайтесь за телефоном (044) 200-28-38.

Прояви ренесансу в ансамблі Львівського Братства. Реферат

В історію української архітектури ренесанс вписав яскраві сторінки. У другій половині XVI ст. у Львові сформувалася місцева ренесансна школа, в становленні якої значну роль відіграли італійські архітектори

Стиль Відродження поєднувався з місцевими традиціями. Найбільше це виявилося в ансамблі Львівського братства — організації українських купців і ремісників, що відстоювали здобутки й традиції української культури від натиску католицької реакції та прагнень іноземних правителів міста.

Головною спорудою ансамблю є соборна Успенська церква, її збудував архітектор Петро Красовський ще в середині XVI ст. Але в 1571 р. велика пожежа спустошила увесь Львів, знищила церкву та інші споруди ансамблю. Нову церкву будували з перервами з 1591 до 1631 р. архітектори Павло Римлянин, Амвросій Прихильний та Войцех Капінос.

Гадають, що проект споруди склав ще в 1575 р. архітектор Петро Барбон. Всередині церква розділяється високими колонами на три нефи. Зі сходу прибудовано напівкруглу апсиду, із заходу — невеликий нартекс з хорами над ним. Церква виходить на вузьку середньовічну вулицю південним боковим фасадом. Він розчленований могутніми пілястрами і великими глухими арками, в яких прорізано широкі вікна.

Зверху споруду оперізує антаблемент доричного ордера з фризом, де встановлено прекрасні барельєфи. Споруда завершується трьома широкими банями і високими ліхтарями.

Композиція церкви навіяна традиційним прийомом українських тридільних храмів. Форми Успенської церкви зовні стримані, могутні, дещо суворі, у той час як інтер'єр має світлий, урочистий і по-ренесансному чіткий характер.

Над церквою і над усією навколишньою забудовою піднімається величезна квадратна в плані вежа Корнякта. її спорудив ще в 1572-1578 рр. архітектор Петр Барбон з допомогою Павла Римлянина в характері ренесансних дзвіниць — компанил. Кошти на будівництво вежі асигнував львівський багатій Костянтин Корнякт, звідки й походить назва споруди. Спочатку вежа була триярусна.

Кожний ярус розчленовано пілястрами з арочним завершенням. Останній четвертий ярус з високою мальовничою барочною банею та чотирма обелісками по кутах споруджено в кінці XVII ст. архітектором Петром Бербером: тоді вежа сягала 65,8 м висоти.

Будівництво величезної вежі, напевно, було задумано львівським братством як символ його міцності, бо навколо вже здіймалися вежі латинської катедри, міської ратуші та інших споруд суперників.

За вежею і церквою в навколишній забудові заховався дивної краси невеликий внутрішній двір братства. Тут, в оточенні аркад, притулилась до вежі Корнякта Трисвятительська каплиця — справжній шедевр львівської ренесансної архітектури, її збудовано в 1578 р., як вважають, архітектором Петром Красовським.

Каплиця цілком відтворює композицію українських трибанних церков, але виконана в ренесансних формах, її фасад розчленовано на три площини пілястрами з різьбленими капітелями. Антаблемент фасаду прикрашений фризом з голівками ангелів і розетками. Вхід прикрашено ренесансним порталом.

Завершують споруду три високі, близько розміщені один від одного двоярусні верхи з широкими вікнами. Багата орнаментика споруди вражає своєю соковитістю й досконалістю. Весь образ каплиці — ліричний і радісний — контрастує із суворим виглядом вежі й церкви.

Ансамбль Львівського братства особливо привабливий, коли на нього дивитись із Замкової гори, звідки відкривається чарівна панорама Львова.


06.08.2011

Провідні компанії та навчальні заклади Пропозиції здобуття освіти від провідних навчальних закладів України та закордону. Тільки найкращі вищі навчальні заклади, компанії, освітні курси, школи, агенції.

Щоб отримувати всі публікації
від сайту «Osvita.ua»
у Facebook — натисніть «Подобається»

Osvita.ua

Дякую,
не показуйте мені це!