Osvita.ua Вища освіта Реферати Бухгалтерський облік Кошти: склад, суть, облік та контроль. Реферат
Провідні компанії та навчальні заклади Пропозиції здобуття освіти від провідних навчальних закладів України та закордону. Тільки найкращі вищі навчальні заклади, компанії, освітні курси, школи, агенції. З питань розміщення інформації звертайтесь за телефоном (044) 200-28-38.

Кошти: склад, суть, облік та контроль. Реферат

Склад грошових коштів та рахунки для їх обліку. Суть еквіваленту грошових коштів. Облік і контроль грошей в касі. Методика обліку нестач і надлишків грошей в касі. Облік створення і використання фонду дрібних сум

Склад грошових коштів та рахунки для їх обліку. Суть еквіваленту грошових коштів

Грошові кошти є найліквіднішою частиною активів підприємств, яка використовується для сплати боргів та закупки нових активів.

До грошових коштів належать:

 • Готівка, яка зберігається на підприємстві;
 • Грошові кошти на рахунках в банках;
 • Банківські векселі та грошові чеки і перекази від клієнтів.

В США все це cash і обліковується на одному рахунку "Грошові кошти ". В західноєвропейських країнах грошові кошти обліковуються на рахунках "Каси", рахунках в банках, в національній та іноземній валюті.

В бухгалтерському балансі грошові кошти відображаються по статті Cash – грошові кошти (США), а в європейських країнах – внизу балансу: "Каса" і "Рахунки в банках".

Еквівалентами грошових коштів є короткострокові фінансові інвестиції, які можуть бути вільно конвертовані у відому суму грошових коштів і мають незначний ризик щодо зміни вартості.

Облік і контроль грошей в касі

На облік і контроль касової готівки звертається велика увага.

У фірмах розробляють систему контролю надходжень і витрат готівки. Готівку здебільшого намагаються звести до мінімуму, особливо на промислових підприємствах. Але в торговельних підприємствах у касі можуть бути значні суми грошей.

Система внутрішнього контролю включає в себе план організації, а також заходи, спрямовані на збереження грошових коштів (як і іншого майна), досягнення точної обробки даних та складання бухгалтерської звітності.

Важливими елементами внутрішнього контролю є:

 • розподіл відповідальності між службовцями;
 • розподіл обов’язків;
 • ротація службовців всередині компанії;
 • використання механічних (автоматичних) приладів контролю.

Для захисту готівки та контролю за її збереженням слід дотримуватися таких правил:

 • облік готівки мусить здійснюватися в момент її надходження;
 • Всю готівку, що надійшла, необхідно здати в банк в той самий день або не пізніше, ніж наступний;
 • Працівник, який одержує готівку, не повинен займатися її обміном в бухгалтерії;
 • Працівник відповідальний за одержання готівки не повинен займатися її розподілом.

Облік надходження грошей: Дт – "Каса"; Кт – "Дохід від реалізації", "Рахунки до одержання (дебітори, клієнти)", "Рахунки в банках".

Облік сплати грошей: Дт – "Рахунки до оплати (постачальники)", "Фонд дрібних сум ", "Рахунки в банках", "Рахунки витрат по елементах); Кт - "Каса".

Методика обліку нестач і надлишків грошей в касі

По касі можуть бути виявлені нестачі або надлишки грошей, вони відносяться на рахунок "Нестачі або надлишки по касі". По Дт відображається нестача, а по Кт – величина надлишку. (Н-д, нестача по касі 9$: Дт – "Грошові кошти" – 4537; Дт – "Нестачі або надлишки по касі" – 9; Кт –Доход від реалізації" – 4546.).

В разі великої нестачі готівки адміністрація здійснює певне розслідування, з’ясовує причини та обставини її виникнення. Наприкінці звітного періоду Дт- ве сальдо цього рахунку відображається у звіті про прибуток як "Операційні витрати", Кт – ве - як "Інші доходи".

Облік створення і використання фонду дрібних сум

Для здійснення невеликих витрат фірми створюють фонд дрібних сум. Цю систему називають ще авансовою системою або системою підзвітних сум. Вона передбачає створення фонду, виплати з якого відбуваються з розрахунку на 2 – 4 тижня.

Гроші видаються підзвітній особі, яка зберігає їх у своєму столі. Видача оформлюється чеком, гроші видаються з каси. При видачі грошей робиться запис:

Дт – "Фонд дрібних сум "; Кт – "Грошові кошти". В західній Європі існує рахунок "Каси", а США – ні. Фонд створюється на постійній основі, тобто в ньому має бути фіксована сума грошей. Виплата з фонду дрібних сум відбувається тільки на передбачені цілі.

На кожну виплату підзвітна особа складає квитанцію, в якій проставлені сума і призначення виплати. Підзвітна особа на встановлену дату складає звіт про витрати і подає в бухгалтерію (складає на основі квитанцій первісних документів).

Фонд дрібних сум поповнюється на суму витрат через виписку чека на ім’я підзвітної особи. (П-д, Дт – "Канцелярські витрати" – 40; Дт – "Поштові витрати" – 40; Кт - "Грошові кошти" – 80).

Контроль за фондом дрібних сум здійснюється таким чином, що залишок у фонді + сума квитанцій на витрати завжди повинен дорівнювати сумі ліміту фонду. Нестачі або надлишки відображаються на рахунку "Нестачі або надлишки по касі".


05.03.2011

Провідні компанії та навчальні заклади Пропозиції здобуття освіти від провідних навчальних закладів України та закордону. Тільки найкращі вищі навчальні заклади, компанії, освітні курси, школи, агенції.

Щоб отримувати всі публікації
від сайту «Osvita.ua»
у Facebook — натисніть «Подобається»

Osvita.ua

Дякую,
не показуйте мені це!