МОН встановить мінімальну ціну контрактного навчання

Індикативна собівартість діятиме для популярних спеціальностей у вишах, які отримують держфінансування

МОН встановить мінімальну ціну контрактного навчання

Міністерство освіти і науки запроваджує мінімальну ціну контрактного навчання для 38-ми зі 121-ої спеціальності (індикативну собівартість). Відповідне рішення ухвалено Кабінетом Міністрів.

Мінімальна ціна контрактного навчання діятиме для державних університетів та тих приватних, які отримуватимуть державне фінансування.

Згідно з рішенням уряду, з 1 вересня 2020 року для вступників на найбільш популярні спеціальності контрактне навчання коштуватиме не менш як 60% вартості, яку сплачує за бюджетні місця держава. Зміни не торкнуться студентів, які вже навчаються.

У Міносвіти зазначають, що вартість навчання буде корелюватись із доходами людей у кожному регіоні. Якщо ціна буде вища, ніж три середні офіційні заробітні плати у області, університети зможуть не підвищувати її.

«Держава оплачує навчання кращих студентів на бюджетних місцях за об’єктивними цінами, які дозволяють забезпечити якісну освіту. Середня оплата навчання на одного студента-бюджетника становить 43 тисячі грн, а середня ціна за контракт – 16,5 тисяч грн. Студенти-бюджетники та студенти-контрактники навчаються у спільних групах, тому університети просто компенсують нестачу коштів на студентів-контрактників за рахунок студентів-бюджетників. У результаті освіта кожного студента недофінансована, а виш не може створити оптимальні умови для навчання та роботи викладачів. Впровадження мінімальної ціни на контракт дозволить зробити плату за навчання відповідно до реальних витрат університету на підготовку студента та дозволить забезпечити якісне навчання для кожного студента» ,– зазначила міністр освіти і науки Ганна Новосад.

Мінімальна вартість навчання буде встановлена лише для 38 спеціальностей, які є найбільш популярними серед контрактників.

Це переважно ті спеціальності, на які вступає набагато більше вступників, ніж є відповідних вакансій на ринку праці. Серед них: право, економіка, політологія, менеджмент, маркетинг, міжнародні відносини, журналістика, фінанси, дизайн, туризм, готельно-ресторанна справа та інші. Тобто правило мінімальної вартості на контракт не зачепить інші 83 спеціальності: інженерні, технологічні, гуманітарні, природничі, аграрні, педагогічні науки.

Приведення вартості контракту до фактичних витрат університетів відбуватиметься поступово: у 2020 році становитиме 60% від держфінансування на 1 студента в університеті, у 2021 – 70% та у 2022 – 80%.

Освіта.ua
03.03.2020

Коментарі
Аватар
Залишилось 2000 символів. «Правила» коментування
Ім’я: Заповніть, або авторизуйтесь
Код:
Код
Наталія
словацькі вузи вже давно навчають іноземцв безкоштовно. Все більше АБІТУРІЕНТІВ виїзжають на навчання за кордон. Такою постановою мін.освіти ще збільшить виїзд молоді.
Наталья
До чего мы докатились.... Полный абсурд. Не каждый родитель, зная что их ребенок может учиться, получил хорошие знания в школе и как плохо, что родители не смогут дать образование. А все почему? Потому что им все мало.
Учасник
Ганя Новосад наколотила проблем, а тепер змивається на тепленьке місце з вищою зарплатою і більшими можливостями хапнути. Тепер за додаткову оплату буде вирішувати проблеми, які понастворювала в міністерському кріслі. Для Зекоманди --нормальна тактика, а чого ж....
Елена
Важно ограничить доступ к высшему образованию посредственностям, а умные должны учиться за счёт бюджетных средств. Как раньше при совдепии было, из класса 35-ти человек, поступали в ВУЗ человек 5-7. Остальные в техникумы и ПТУ. Возможно хорошисты должны учиться за пол-цены, а для тупых, ценник вообще должен быть не подъёмным.
Галина
Для Елена: Так розумні і зараз вчаться за бюджетні кошти. А крик піднімають ті, хто на бюджет і не розраховує, і в минулому мали б або обирати технікум (ПТУ) або спеціальність по-простіше. А то є звісно ті, хто має дуже гарні бали, але спеціальність обирає "неадекватну", наприклад "міжнародні відносини", де набір на бюджет мінімальний (а скільки тих спеціалістів державі потрібно). Ось може так і змістяться пріоритети.
W.W
Для Елена: Все правильно,але ще є фактор грошей-не обовязково багаті діти розумні,а бідні дурні.А при нинішній ситуації,коли бюджетних місць кожен рік меншає,а на престижні спеціальності їх взагалі майже немає,то велика частина малозабезпечених дітей залишиться взагалі без освіти,і не важливо,розумні вони,чи ні.А у багатих дітей проблем з фінансуванням освіти не буде,тому там всі будуть з освітою,розумні вони чи ні.Совкова система не працює,як бачите)
Правда
Анекдот:розумний професор,в якого зовнішність-не дуже, надумав одружився з дівчиною. Вона- тупа, але з гарною зовнішністю і так собі подумав:будуть діти,гарні як дружина і розумні як він(генетика-то не знаєш,що вийде?).Одружилися,народився в них син ,виріс-тупий як мама,зовнішність -від тата.Перепрошую анекдоти не дуже вмію розказувати,але думаю зрозуміло про ,що йде мова.
Коментувати
Олексій
Епоха бідності вже скінчилась,я так розумію? Хто знає,від якої базової суми будуть рахувати-від 43 тисяч грн?
Мария Бондар
У медичних ВУЗах вже і до прийняття цього рішення оплата навчання за кошти фізичних осіб становила 28-36 тис.грн., куди вже вище!!!
unforgiven 2
Польські вузи (і мадярські теж, однак там проблема мовного бар’єру) готові навчати українських студентів БЕЗКОШТОВНО. Головна умова - відповідність поставленим компетентностям. А наші аферисти, в особі МОН, про100 вирішили "зрубати бабла".
Наталія
Для unforgiven 2: словацькі вузи вже давно навчають іноземцв безкоштовно. Все більше АБІТУРІЕНТІВ виїзжають на навчання за кордон. Такою постановою мін.освіти ще збільшить виїзд молоді.
Коментувати
Володимир
МОН знову перемудрило, ідучи дорогою попередньої команди. Варта переглянути підхід до виділення коштів держави на підготовку фахівців. Особливо це стосується популярних 38 спеціальностей. Студент має мати право вступити до ЗВО на обрану престижну спеціальність, отримати від держави цільовий пільговий кредит. Держава ж кожного року має відбирати тих, хто краще вчився і проявив свої фахові здібності. При цьому - сплачує за тих, кого бере на роботу за державним замовленням його кредит. Це - раціональне використання державних коштів. І не є порушенням Конституції України. З іншого боку, встановлення мінімальної вартості не стосується приватних закладів, які відверто лобіюють у структурі МОН
А тепер уявіть собі, ...
... що в одному місті юристів готують у державному та приватному ЗВО. У першому МОН встановило плату за контракт 30 тисяч (цифра чисто умовна), а приватний обмежився 25-ма тисячами. То хто виграє від такої новації? Невже державний ЗВО? Ви у це вірите?