Вибори членів Агентства із якості вищої освіти зірвано

МОН не погоджується з результатами виборів до Національного агентства із забезпечення якості вищої освіти

Вибори членів Агентства із якості вищої освіти зірвано

Міністерство освіти і науки України не погоджується з результатами проведених виборів до Національного агентства із забезпечення якості вищої освіти та пропонуватиме внести зміни до Закону України "Про вищу освіту".

Про це йдеться у заяві Міністерства освіти і науки, що викликана підсумками виборів до Національного агентства із забезпечення якості вищої освіти.

У міністерстві наголошують, що підсумки виборів до Національного агентства із забезпечення якості вищої освіти, яке має прийти на зміну таким пострадянським утворенням, як Державна акредитаційна комісія та Вища атестаційна комісія, вказують на складність започаткування нових демократичних принципів та інститутів.

"Однак найдемократичніші законодавчі ініціативи, зокрема прогресивні норми статті 19 нового Закону України "Про вищу освіту", не можуть відразу подолати інертність (пост)тоталітарної управлінської свідомості й недостатню активність академічного середовища у відстоюванні власних прав і свобод", - йдеться у заяві.

Зокрема, у відомстві наголошують, що Федерація роботодавців України рішенням президії монопольно призначила своїх представників до Національного агентства без будь-якого громадського обговорення, що суперечить нормам Закону "Про вищу освіту".

Також у МОН заявляють, що вибори представників від приватних закладів вищої освіти характеризувалися підкилимними домовленостями "нерейтингових" ВНЗ проти "рейтингових".

"Це змушує поставити під сумнів результати таких виборів, оскільки мова власне йде про Національне агентство із забезпечення якості вищої освіти", - наголошують у МОН.

У міністерстві також зазначають, що серед лідерів представників, обраних від державних ВНЗ, фігурує люстрований на посаді директора департаменту атестації кадрів МОН Віктор Бондаренко. Очолювана ним структура була реінкарнацією достославної Вищої атестаційної комісії, що тепер чекає на своє перетворення в Національне агентство з якості.

"Люстрація вберегла Віктора Дмитровича від численних претензій у корупції. Важко пояснити його приголомшливий успіх у виборах. Через такі нові-старі обличчя вся недовіра до вітчизняної системи підготовки й захисту дисертацій неминуче перейде до Національного агентства із забезпечення якості вищої освіти. Академічна громадськість, експерти й суспільство загалом сприймуть подібні факти як звичайну зміну вивіски без важливих сутнісних змін", - йдеться у заяві освітнього відомства.

Як наголошують у міністерстві, Національна академія наук України, Національна академія медичних наук, Національна академія правничих наук, Національна академія аграрних наук та Національна академія мистецтв не змогли вчасно провести виборів членів Національного агентства або призначили їх рішенням президії.

"Таким чином, мета Закону "Про вищу освіту" - створення професійно незалежної агенції, що контролювала б якість вищої освіти й діяльність якої спиралася б на персональну авторитетність її членів, не була досягнута. Маніпуляції, інертність, дезорієнтація, відсутність позитивного досвіду, коли професійна громадськість незалежно ні від кого приймає власні рішення, призвели до того, що Міністерство освіти і науки України не може погодитися з результатами проведених виборів та пропонуватиме Кабінетові Міністрів України й Верховній Раді України внести зміни до Закону України "Про вищу освіту", - повідомляють у МОН.

Зміни стосуватимуться трьох тез: визначення формальних вимог до членів Національного агентства, опис процедури виборів та розширення переліку асоціацій роботодавців України, що мають право делегувати своїх представників.

"Принагідно приносимо вибачення тим колективам, які сумлінно підійшли до виборів членів Національного агентства із забезпечення якості вищої освіти, та їхнім обраним представникам. Ваш професіоналізм і громадська активність зрештою призведуть до перемоги принципів університетської автономії, досягненню балансу між свободою та відповідальністю, успішного розвитку української академічної сфери", - наголосила у Міністерстві освіти і науки.

Освіта.ua
08.06.2015

Коментарі
Аватар
Залишилось 2000 символів. «Правила» коментування
Ім’я: Заповніть, або авторизуйтесь
Код:
Код
Немає коментарів