Закон "Про вищу освіту" втілюється складно, - Совсун

МОН готує скасування низки постанов, що заважають вишам реалізовувати принципи автономії

Закон "Про вищу освіту" втілюється складно, - Совсун

Причиною складного втілення нового закону "Про вищу освіту" є повільний бюрократичний процес на центральному рівні та розгубленість на місцях. На цьому наголосила перший заступник міністра освіти і науки Інна Совсун під час експертної зустрічі, присвяченій імплементації закону "Про вищу освіту", що відбулася у Комунікативному центрі Будинку Уряду.

У заході взяли участь представники інститутів громадянського суспільства, навчальних закладів та ЗМІ з Дніпропетровської, Одеської, Львівської та Харківської областей.

Учасники зустрічі в режимі відеозв’язку обговорили питання стану впровадження закону "Про вищу освіту", зокрема, організації навчального процесу університетів, формування навантаження викладача, державного замовлення, штатів науково-педагогічних працівників, пільгові категорії абітурієнтів, підняття престижності професійної освіти тощо.

Під час зустрічі Інна Совсун зазначила, що втілення Закону "Про вищу освіту" складніше, аніж його прийняття. Причина цього, за словами першого заступника міністра освіти і науки, полягає у повільному бюрократичному процесі на центральному рівні та деякій розгубленості на місцях.

Вона повідомила, що міністерством готується скасування низки постанов, що заважають університетам реалізовувати принципи автономії.

Також, за її словами, планується проведення нарад за участю представників вищих навчальних закладів, де обговорюватимуть положення про організацію навчального процесу, розробку підходів до формування навчальних програм, які включатимуть нові норми навантаження викладачів та студентів.

"Ми вирішили кожного тижня проводити наради з учасниками процесу реформи вищої освіти щодо проблемних питань втілення закону", - повідомила Інна Совсун.

Відповідаючи на запитання учасників зустрічі, вона зазначила, що в законі "Про вищу освіту" передбачено норму, за якою 20% місць державного замовлення надаються університетам з найсильнішими абітурієнтами. Очевидно, що цю норму неможливо застосувати до тих, хто вступає після технікумів і тих, хто вступає після бакалаврату, тому на 2016 рік принцип розподілу державного замовлення для цих рівнів підготовки змінювати не будуть. За словами Інни Совсун, державне замовлення буде формуватися за принципом 20% - університетам за наявності найсильніших абітурієнтів, решта – за минулорічним результатом.

Інна Совсун також повідомила, що у законі немає норми про обов’язкові дисципліни.

"Міністерство не може вказувати університетам, які дисципліни мають бути обов’язковими", - підкреслила перший заступник міністра освіти і науки Інна Совсун.

Освіта.ua
14.11.2014

Коментарі
Аватар
Залишилось 2000 символів. «Правила» коментування
Ім’я: Заповніть, або авторизуйтесь
Код:
Код
зеркало
Погоджуюсь, що за багатьма важливими характеристиками на першого зама Міністра не тягне. А може є щось таке, що важить "за"? Ну не можуть вони навіть такий простенький Закон написати, а потім - імплементувати. Знову "об’єктивні труднощі", "консервативна спільнота" і інше бла-бла-бла
Gordon
Звісно складно,бо цей закон втілюєш саме ти Совсуниха.І зроби таку ласку загубися,а то від твоїх реформ вже всіх нудить.Бо ж на цю посаду ти явно заробила не мізками,а чимось іншим))))
Otto
Для Gordon: Яке ж ти неотесане хамло, Гордон...А якщо ще й вчитель, то ... Ну як можна так про жінку
Сусід Совсун
Йде мова не про жінку, а невиховану, безкультурну, неосвічену людину, яка навіть гадки не має, що вона не може і не повинна бути за своїми непрофесійними , віковими і іншими рисами першим заступником міністра, да ще й у міністерстві освіти і !!! науки!!!!!!
Gordon
Для Otto: А я сказав неправду?Можливо вона наполегливо працювала,щоб отримати цю посаду?Може вона маэ досвiд в управлiннi i запровадженнi реформ? А ось зрозумiв,певно вона заслуженний учитель,який працював на благо майбутнього,i завжди мав чiтку громадянську позицiю?Аж нiяк,людина просто прошла по блату.Тiльки звiльнили Табачника,вона гвидко лижi навострила до корита.Якби не Квiт,вона б не була не те що першим заступником,а й просто працiвником МОН.А те що вона робить з учителями,колледжами та студентами,взагалi кошмар.
Коментувати
вихователь
Подивіться на це миленьке обличчя - це ще дитина. Дядько взяв її заступником не відомо чому. А й ще рости і вчитись самій. А вже поучає, каже "не розумієте"! "консервативні". Ой, дитинко, ще випаде тобі випробувань, с
Капаліка
Легко казати, що втілення йде повільно або важко. Де SWOT-аналіз? Приблизно таким чином: 1. Зараз у нас усе так. 2. Тут у нас непогано, тут не зовсім добре, а тут взагалі казна-що. 3. Хочемо досягти цього і цього (не послабити переваги і підтягти слабкі сторони). 4. Можемо одразу зробити це і це. 5. Зробити те і те заважає ось це і це. 6. Що взагалі можемо зробити, в які терміни та за рахунок яких ресурсів? 7. Якщо будемо щось робити з тим що заважає або не працює, або навпаки не робити можемо напоротись на такі неприємності там або досягти таких успіхів тут. 8. Що і в якій послідовності будемо робити щоб уникнути загроз там і максимізувати успіхи тут? 9. Робимо чіткий план - що робимо самі, де створюємо умови щоб рух інших учасників процесу йшов потрібним шляхом, де просто не заважаємо. Чому планування і аналіз підміняється бюрократією і демагогією? На місцях готові, вся розгубленість у київських кабінетах. Розмежуйте права і повноваження і всі побіжать робити реформи...
Капаліка
І використовувати потрібно не гасла та абстрактні ідеї, а SMART-критерії. Мета повинна бути конкретною, цілі - вимірюваними та однозначними, вигоди відчутними для всіх зацікавлених сторін, шляхи реалізації реформ реалістичними (чого ми хочемо мати у підсумку, як це виміряти (у цифрах, а не у загальних поняттях), хто і що буде робити, хто за що буде відповідати, коли і які переваги отримають усі (!!!) учасники процесу, де і що для цього треба зробити, хто і що заважає, де і чого ми можемо досягти в конкретній найближчій перспективі, які індикатори виконання етапів реформ, скільки часу необхідно для досягнення кінцевої мети). От такої стратегії реформ я чекаю від уряду, а не вертітись одному на місці як лайно в ополонці.
Коментувати
SovSyn
Та ніяк цей Закон не втілюється. Введіть індикатор втілення (вчили таке У КМА?) і визначіть рівень змін. Це ж просто - розіслати таблиці по ВНЗ і відстежувати. Замкон для реальних викладачів - "0", для керівництва ВУЗів - "5", а для авторів "супер-пупер!"
гигиги
Щотижневі наради - це вже великий успіх. А обіцянка скасувати якість там Постанови - це дуже рішуче? Якщо по кожному Закону робити такі обіцянки - то може бути "пшик". Добре підготовлений закон не вимагає таких обіцянок, він просто починає діяти з визначеної дати.