Чому ректори підтримують закон від депутатів-регіоналів

Єгор Стадний про незацікавленість ректорів у демократизації устрою вищих навчальних закладів

Чому ректори підтримують закон від депутатів-регіоналів

Одна з читачів сайту osvita.ua після минулої публікації на тему національних ВНЗ, написала, вдало підсумувавши: "А я всё задавалась вопросом, что кроме красивого названия "национальный" мы с того имеем? Оказывается, ничего".

Однак це лише півправди, бо, окрім вже описаних раніше моментів, стабільним «дивідендом» від статусу національного користуються ректори. У першу чергу це стосується тривалості строку, на який обираються ректори національних ВНЗ і який становить 7 років, що на 2 роки більше ніж для посади ректора звичайного вишу ІІІ, IV рівнів акредитації. На перший погляд не така вже й велика різниця, однак варто пам’ятати про те, що чинне законодавство жодним чином не обмежує кількість каденцій ректора, що робить цю різницю у 2 роки дуже суттєвою.

Тож не дивно, що Спілка ректорів ВНЗ України ратує за те, аби саме законопроект про вищу освіту від депутатів-регіоналів Калетніка, Ківалова, Сороки був прийнятий у першому читанні. Порівнюючи повноваження ректорів в усіх трьох законопроектах, експерти Центру дослідження суспільства дійшли висновку, що згаданий проект пропонує найменше "небезпечних" змін для ректорів і більше того, розширює їх повноваження та фактично унеможливлює висловлення недовіри ректору колективом університету:

"ЗП ККС (Калетніка, Ківалова, Сороки), на відміну від ЗП групи на чолі з М. Згуровським, не закріплює чітких термінів у процесі обрання керівника ВНЗ, що дозволяє МОНМС затягувати виборчий процес. Окрім цього, законопроект ККС залишає звільнення керівника з посади саме колективом університету практично неможливим, вимагаючи більшу, ніж в інших проектах, кількість потрібних голосів. Також ЗП ККС не передбачає ініціювання процесу звільнення ректора наглядовою радою ВНЗ, що передбачено в проекті групи.

Законопроекти опозиції та групи дозволяють одній особі перебувати на посаді керівника ВНЗ лише два терміни, натомість ЗП ККС не обмежує кількість каденцій загалом, а лише забороняє перебувати на посаді понад два терміни поспіль. На відміну від Законопроектів ККС та групи, ЗП опозиції передбачає значно спрощений процес обрання та звільнення керівника ВНЗ, без участі у ньому МОНМС - його обирають збори наукових та науково-педагогічних працівників за участі представників студсамоврядування. Подають кандидатури підрозділи ВНЗ. Звільнити керівника може конференція трудового колективу. Якщо у ЗП ККС та ЗП групи керівник звітує перед конференцією трудового колективу та власником (тобто МОНМС) або уповноваженим власником органом, то у ЗП опозиції керівник звітує перед Вченою та наглядовою радами".

Норма законопроекту депутатів-регіоналів так і напрошується на порівняння із Росією та її рокіровками Путіна з Мєдвєдєвим. Я не дарма вживаю таких не зовсім коректних порівнянь, адже довговічність правління українських ректорів підтверджує статистика. Україна має просто-таки довгожителів ректорського правління, що перебувають на посаді понад 30 років. 17% ректорів національних ВНЗ за плечима мають три і більше каденцій, загалом же понад дві каденції мають 42 із 117 ректорів.

Якщо ж глянути на тих, хто зараз на посаді лише перший термін, то вони лише підтверджують загальну тенденцію багаторічного перебування на посаді, адже переважна більшість з них прийшла на зміну саме таких довгожителям. Наприклад, попередник нинішнього ректора КНУ ім. Шевченка перебував на своїй посаді 23 роки, в Університеті Пулюя, що в Тернополі попередник був ректором 22 роки, у Київському університету будівництва і архітектури – 28 років, у Харківській академії міського господарства - 35 років і цей список можна продовжувати. Навряд чи з такою спадщиною нові ректори не будуть намагатись, хоча б не поступатись своїм попередникам. Зрештою навіть слово спадщина в українській ситуації можна вживати без докорів сумління, позаяк в цій державі були і випадки, коли ректорська посада національного ВНЗ переходила від батька до сина.

Хочу наголосити, що зараз я не аналізую, що є гіршим, а що є кращим. Сама по собі ця статистика не може нам показати, чи є поганим те, що людина керує університетом три десятиліття, адже для цього потрібно проаналізувати цілу низку аспектів.

Тут мені радше йдеться про те, аби продемонструвати одну з причин, можливо навіть найбільш поверхневу, чому ректори не підтримують пропозицій демократизації внутрішнього устрою ВНЗ, що більшою та меншою мірою несуть в собі законопроект про вищу освіту від опозиції та законопроект від групи на чолі із М. Згуровським відповідно. До речі, останній сам, перебуваючи на посаді вже 21 рік та виступаючи за демократичні зміни, є радше винятком, що не заперечує загальну тенденцію. Ректорський корпус у своїй переважній більшості не сповідує принципів ротації кадрів, в основі яких лежить по-перше, постійне підживлення організму університету за рахунок міцних зв’язків відповідальності керівництва університету перед своєю громадою, а по-друге, протидія утворенню певних неофіційних та напівофіційних зв’язків, яким зараз і надають перевагу ректори у вирішенні різноманітних питань з життя свого вишу.

Звісно ж це лише одна з багатьох причин, серед яких досить широкий спектр від централізованості самої системи вищої освіти до, наприклад, партійної приналежності ректорів. Однак сподіваюсь, що наочні цифри розбудять необхідну дискусію.

P.S. До речі, якщо подивитись на те, як ректори змінюють партійні прапори, стає зрозумілим, що це неабияк допомагає їм продовжити своє перебування на посаді. І це питання досить дражливе, адже складається дивна ситуація, за якою освіта згідно Закону перебуває поза політикою, однак чомусь відсутні норми, які забороняли б саме керівникам ВНЗ входити до складу будь-яких партій.

Єгор Стадний, для Освіта.ua

Освіта.ua
19.03.2013

Коментарі
Аватар
Залишилось 2000 символів. «Правила» коментування
Ім’я: Заповніть, або авторизуйтесь
Код:
Код
Вероника Татаренко
Вся статья умещается в емком и справедливом последнем абзаце. Ректор - это ж неограниченная возможность брать взятки, то есть - золотая жила, за которую, Мельник тому позорный пример, ректоры держатся изо всех сил. А что бывает, когда ослушаться пахана - наша воровская верхушка хорошо знает
Dsrnjh
Хто знає з ректорів університетів України ректорів Кембриджу,Оксфорду, Стенфорда? Напишіть сюди їх прізвища і по скільки років вони працюють ректорами, які наукові праці ,відкриття мають. Так я був в університеті Гумбольдта в Берліні, там деякий час був ректором Макс Планк,але відмовився бо захотів займатися наукою... Може ректори це не науковці,а менеджери,завгоспи, пристосуванці високої категоріїї, які вміють комунікувати і з університетською інфраструктурою і з діючою владою. Який ректор нам потрібний - вчений,нобелівський лауреат чи адміністратор,гонитель вченого...))))) Здоров"я всім ректорам і викладачам вузів. Це питання в Україні як і всі інші має наш,рідний,яб сказав український присмак,бо весь світ вже знає який ректор потрібен)))))))))))
википедия
Чому ректори підтримують законопроект від депутатів-регіоналів?Подробный ответ здесь http://tyzhden.ua/Society/75226
Алекс
Спеціально перечитав законопроект. Він є досить хорошим. Я думаю нікому з вас не буде гірше, що можливості вашого навчального закладу розширяться, багато тутешніх звинувачень на рахунок проекту є безпідставними... Аналізуйте друзі і вмикайте мозок!
Андрій
Оце дожились))))) Ківалов, та ще й велика людина)))) А міністра освіти забули вказати))) проректоровські холуї захищают законопроект трьох ну дуже "величавих" освітян))) а ви б запитали випускників від Ківалова, як їм легко працевлаштуватися.....
википедия
"Займались розробкою Великі люди (Калетнік Г., Ківалов С. та Сорока М. )"-ну прям вспомнились"великий вождь товарищ Сталин" и"дорогой Леонид Ильич")))http://demotivatori.info/uploads/posts/2011-07-29/prikolnye-demotivatory-sladkaya-zhizn-kartinka_1.jpg.
Зіна
Для википедия: розробляли законопрорект ті, хто багато років працює в системі вищої освіти і розуміє, яким чином її розвивати, а саме: вирішувати завдання портрібно не руйнуванням, а своренням умов для їх реалізації.
википедия
А Згуровский,по-вашему,где работает?Ваши потуги у многих граждан Украины вызывают,как минимум,улыбку!))
Андрій
Табачник з Кідаловим штат холуїв створили при міністерстві, на більше у них розуму не вистачає....
Коментувати
ArtVan
"Хочу наголосити, що зараз я не аналізую, що є гіршим, а що є кращим. Сама по собі ця статистика не може нам показати, чи є поганим те, що людина керує університетом три десятиліття, адже для цього потрібно проаналізувати цілу низку аспектів." - пише автор цієї статті. Тобто ректорство на протязі 20 років може бути як хорошим так і не дуже. Тому, якщо на посаді ректора сидить людина, яка дбає про свій ВНЗ, не є поганим те що такі ректори мають 2 або більше каденцій.
Oleg Kiselov
Сам автор цієі статті зазначив, що 42 із 117 ректорів мають понад дві тенденції. І це навіть не половина. Тому ректори, які на своїй посаді більше 20 років радше виняток. Але навіть Папу Римського обирають пожиттєво, якщо вже на те пішло. Якщо людина гідна нести почесне звання ректора і університет від цього процвітає-чому б ні! Законопроект ККС підтриманий ректорами, і, до речі, багатьма студентами, тому що дійсно передбачає покращення у системі освіти. А те, що до нього вноситимуться поправки абсолютно підтримують автори. Так, шановні, творяться закони. Як кажуть, "Москва тоже, не сразу строилась"
Olya Petrenko
Не вижу ничего плохого в том, что ректоры остаются на своем посту несколько каденций. если человек действительно проникся всеми тонкостями ВУЗа и хорошо справляется со своими обязанностями, так зачем его менять? К тому же такая практика распространена не только в Украине, но и к примеру в США и многих университетах Европы.
інна вадимівна
Законопроект, на мою думку - дуже справедливий!Займались розробкою Великі люди (Калетнік Г., Ківалов С. та Сорока М. )які як ніхто, знають особливості сучасного навчання, оскільки постійно перебувають у середовищі студентів. Можливо у найближчому майбутньому студенти будуть мати можливісь навчатись у своє задоволення!
училка
Для інна вадимівна: А то что у Кивалова (готовит юристов чтобы сразу были в курсе взяток!) в поселение в общежитие 8000 грн., зачёт 250, а экзамен 500, это тоже от Величия???
Коментувати
Поліна
Ректори підтримують законопроект Ківалова-Калетніка-Сороки, тому що він вносить певні позитивні моменти, необхідні для покращення якості освіти та організації роботи в ВНЗ.. Кому як не їм краще знати, що краще. І не потрібно говорити, що це краще для ректорів.. Їх все ж таки будуть обирати. І якщо хороші ректори, такі напр., як автори законопроекту, то їм не потрібно переживати про їх майбутнє в університетах
Ника
Андрію, якщо ви займаєтесь такими дурницями, то не рівняйте всіх по собі. Тому що в у даному випадку: я висловлюю свою думку (аргументовану!), а ви обзиваєте, бо судячи з усього, вам навіть більше немає що сказати. Напишіть модератору сайту, хай скине вам ір всіх дописувачів, цікаво на що ви тоді будете нарікати? На те, що у інших людей думка з вашою не співпадає? Якщо б ви серйозно цікавилися питанням освіти, то знали б, що законопроект Калетніка-Ківалова-Сороки не передбачає відміну ЗНО, а дає абітурієнтам ще й альтернативу! Не потрібно обзивати людей, це принижує в першу чергу вашу гідність! Краще сіли б о прочитали законопроект, ато пишете, а про що самі не знаєте!
Андрій
Для Ника : альтернативу говорите? щоб регіоналівські мажори мали стовідсоткове право вступу, в цьому саме альтернатива....
Коментувати
Aндрій
Це ж треба, скільки тролів регіоналівських розвелося...На жаль неможливо побачити ip, тоді б стало все зрозуміло, хто і для чого підтримує закон ворюги Ківалова і комуняки Калетника....За поступову відміну ЗНО і поновлення корупції згадали б......
Gotland
Для Aндрій: Взагалі по відношеню щодо "тролів", то ви не по адресу! Якщо ви троль-то не обзивайте інших! Бо складається враження що ви "троль"- ви даже не знаєте авторів проекту, не кажучи взагалі про сам проект закону! Для загальної ерудиції почитайте законопроекти які є на сьогоднішній день зареєстровані, порівняння, діяльність авторів в сфері освіти! Порада-на призьвіща не кидайтеся, покажіть себе як обізнананого громадянина, який показує вигляд що розуміється на освіті, при цьому нічим не може допомогти!
Oksana
"ви даже не знаєте авторів проекту" - це, справді, щось новеньке :-) Це ж як близько й глибоко слід пізнати авторів, щоб зрозуміти суть законопроекту? А, може, й справді законодавчі ініціативи зрозумілі лише членам сім"ї (у вузькому й широкому сенсі)? Незалежна експертиза тут: http://cedos.org.ua/compare2
Коментувати
Макс
Не дивно, що ректори провідних ВУЗів країни підтримують законопроект від депутатів - регіоналів . Він відображає реальну картину вищої освіти і як як повинна рухатись вища освіта далі. Тому є закономірним підтримання проекту закону Ківалова-Калетніка-Сороки
Лера
Для Макс: Повністю погоджуюсь з Максом, адже Сергій Ківалов, Григорій Калетнік і Микола Сорока – депутати, які тривалий час були ректорами, розбудовували вищу освіту і, як ніхто інший, знаються на проблемах вищої школи.
Oksana
Гугл може багато розповісти про наших героїв. Мене особисто розвеселив Кивалов, що поставив перед своїм вузом пам"ятник Справедливості, яка являє собою дядька в мантії з фейсом самого ж Кивалова.
Коментувати
nyta
Насамперед у законопроекті(Калетніка, Ківалова,Сороки) йдеться про покращення умов найкращого навчання студентів , вступу абітурієнтів у ВНЗ. Що є набагато важливішим за інформацію, що розглядається в статі. На мою думку, законопроект достойний затвердження.
Макс
Законопроект про освіту Ківалова-Калетніка-Сороки на даний час дійсно необхідний нашій державі, тим більш, коли ми хочемо відповідати європейським вимогам освіти.
dissector
Що значить\"шкурне питання\"!Кому цікаві інші погляди?! Одразу зрозуміло,що тут зібралися вороги реформ, що зачіпають насиджені теплі та ситі гніздечка. А раптом відберуть?
Arsen
Закон про освіту Ківалова-Калетніка-Сороки дуже необхідний нашій державі, а тим більш, коли ми намагаємось відповідати Європейським стандартам освіти. Чудово, коли в Україні на це вже почали звертати багато уваги і з боку суспільства і з боку Уряду.
Sem Smeshna
Статус національного університету - це не привілегія для ректорів, а навпаки, великий плюс для університету, оскільки збільшується кількість спеціальностей, а відповідно і студентів, університет починає розвиватись всесторонньо. Калетнік і його колеги запропонували дуже вдалий законопроект, який покращить становище нашої освіти! Оскільки Калетнік стільки зробив для свого університету за кілька років,будучи ректором, що йому працівники і студенти довіряють, так як він показав, що дійсно працює. Тому Калетніку наврядче потрібно переживати за наступне обрання ректора, оскільки кращої кандидатури немає!
smile89
Підтримую законопроект ККС, оскільки він є актуальним на даному рівні розвитку нашої країни, що і є його основним плюсом! Оскільки реформи, які впроваджуються, оцінюються не за запропонованими стандартами, а за їхньою доречністю в тій чи іншій ситуації!