![]() |
Автори сподіваються, що їх законопроект сприятиме розширенню доступу до здобуття вищої освіти, а також поліпшить рівень підготовки фахівців |
В ПР розробили ще один законопроект про вищу освіту
28 грудня 2012 року депутатами від Партії регіонів Григорієм Калетніком, Сергієм Ківаловим та Миколою Сорокою зареєстровано у Верховній Раді проект нової редакції Закону України «Про вищу освіту».
У пояснювальній записці до законопроекту автори зазначають, що головним завданням прийняття нової редакції Закону «Про вищу освіту» є модернізація законодавства у сфері вищої освіти для створення більш сприятливих умов для здобуття громадянами вищої освіти, гарантій її якості, відповідності вищої освіти України міжнародним зобов’язанням України.
Також за визначенням авторів, розширення автономії вищих навчальних закладів визначено як головну засаду державної політики у сфері вищої освіти. Передбачено інституційні, академічні та фінансові засади автономії вищих навчальних закладів.
Проектом також пропонується збільшити строк навчання за освітньо-кваліфікаційним рівнем магістра до півтора-двох років, а в аспірантурі за освітньо-науковим рівнем доктора філософії (кандидата наук) з трьох до чотирьох років.
Також автори пропонують змінити підходи до типів вищих навчальних закладів та створення філій і навчально-консультаційних центрів.
У проекті ліквідовано рівні акредитації вищих навчальних закладів та запроваджено акредитацію вищого навчального закладу за типом, визначено особливості військових вищих навчальних закладів, а також статус дослідницьких університетів як лідерів вищої освіти.
Пропонованим законопроектом визначено статус Всеукраїнської студентської ради та закріплено принципи роботи органів студентського самоврядування, передбачено утворення наукових товариств студентів, аспірантів, докторантів і молодих вчених як частини системи громадського самоврядування вищих навчальних закладів.
Також проектом визначено, що прийом до вищих навчальних закладів на основі повної загальної середньої освіти має здійснюватися за результатами ЗНО, за виключенням прийому на навчання за кошти фізичних або юридичних осіб. При вступі до навчальних закладів автори також пропонують ураховувати середній бал державного документа про повну загальну середню освіту та бал вищого навчального закладу.
Проектом пропонується надати право вищим навчальним закладам, що мають статус національних, разом з державним видавати власні документи про вищу освіту за освітньо-кваліфікаційними рівнями бакалавра, магістра.
Установлено, що розмір плати за навчання для осіб, які навчаються на платній основі не може змінюватися протягом строку дії укладеного договору.
Також у пояснювальній записці до проекту документа автори зазначають, що проект акта пройшов громадське обговорення, його погоджено з представниками Профспілки працівників освіти і науки України та його норми не містять ризиків виникнення корупційних правопорушень.
Текст законопроекту та супровідні документи опубліковано на сайті Верховної Ради України.
Нагадаємо, 3 грудня Кабінет Міністрів України схвалив законопроект «Про вищу освіту», що протягом 2012 року розроблявся робочою групою під керівництвом ректора Національного технічного університету України "Київський політехнічний інститут" Михайла Згуровського.
Освіта.ua
29.12.2012