Кабінет Міністрів схвалив законопроект про вищу освіту

Кабінет Міністрів затвердив законопроект про вищу освіту. Документ передає частину функцій Міністерства освіти і науки, молоді та спорту до колегіального органу - Національного агентства з питань якості освіти

Кабінет Міністрів схвалив законопроект про вищу освіту

Схвалений законопроект розширює автономію вищих навчальних закладів і пропонує погоджувати відрахування та переведення студентів з органами студентського самоврядування. У Міносвіти законопроект назвали "незбалансованим" і запропонували вузам увести додатковий екзамен при вступі, пише «Коммерсантъ Украина».

Третього грудня на закритому "малому" засіданні Кабміну законопроект про вищу освіту представляв віце-прем'єр Сергій Тігіпко. "Документ був схвалений з умовою його узгодження в Міністерстві фінансів, Міністерстві освіти і науки, молоді та спорту, а також у Міністерстві внутрішніх справ", - заявив Тігіпко.

Нагадаємо, перша версія законопроекту "Про вищу освіту" була розроблена Міносвіти у 2010 році. Документ дозволяв вузам щорічно проводити перерахунок плати за контрактне навчання з урахуванням інфляції, зберігаючи повний державний контроль за їх діяльністю. Законопроект необхідно було доопрацювати, для чого в січні прем'єр-міністр Микола Азаров створив робочу групу під керівництвом ректора Національного технічного університету України "Київський політехнічний інститут" Михайла Згуровського.

Остання редакція документа передбачає поетапне підвищення стипендії до рівня прожиткового мінімуму, а також передачу частини повноважень Міносвіти новому колегіальному органу - Національному агентству з питань якості освіти. Агентство уповноважене аналізувати якість і розробляти стандарти освіти, проводити ліцензійну експертизу вузів, формувати перелік та проводити акредитацію спеціальностей, атестацію наукових ступенів тощо. Статус агентства у проекті не уточнюється, вказується лише, що працює воно на громадських засадах і складається з двох представників Академії наук, 9 - вузів, 3 - громадських організацій, що представляють інтереси роботодавців, і одного представника органів студентського самоврядування.

Документ також встановлює чотири типи вузів - університет, академія, інститут і коледж, а також розширює їх фінансову і академічну автономію. Вузам пропонується дозволити видавати дипломи власного зразка, відкривати депозитні рахунки в комерційних банках і використовувати на власний розсуд доходи від платних послуг.

Відрахування та переведення студентів пропонується погоджувати з органами студентського самоврядування, а вченим радам вузів дозволяється брати активну участь в управлінні навчальним закладом. Зокрема, затверджувати навчальний та фінансовий плани, призначати деканів та керівників підрозділів. На думку першого заступника міністра освіти і науки, молоді та спорту Євгена Суліми, цей пункт вводить "двовладдя в вузах": "Керівник вченої ради матиме повноваження ректора, при цьому не маючи ніяких зобов'язань". Разом з тим у міністерстві схвалили норму, що забороняє приватним вузам претендувати на звання національних і дослідницьких.

Євген Суліма також розкритикував норму, що стосується повноважень Національного агентства з питань якості освіти: "Документ незбалансований. Що це за нова структура, агентство, що має функції центрального органу виконавчої влади і при цьому їм не є? Сподіваюся, його ще будуть доопрацьовувати після підпису прем'єра". Перший заступник міністра також зазначив, що в рамках розширення автономії вузів їм слід дозволити "відбирати студентів на свій розсуд", встановлюючи додаткові іспити, окрім зовнішнього незалежного оцінювання.

Остаточний варіант законопроекту схвалили представники студентських профспілок. "Це максимум, чого нам вдалося досягти в процесі тривалих переговорів з Міносвіти", - заявила активістка громадського руху "Відсіч" Катерина Чепура. Її підтримав президент Києво-Могилянської академії Сергій Квіт: "Проект закону може прийматися у такому вигляді. Він несе прогрес для українського освітнього простору".

Коммерсантъ Украина
05.12.2012

Коментарі
Аватар
Залишилось 2000 символів. «Правила» коментування
Ім’я: Заповніть, або авторизуйтесь
Код:
Код
Анастасія
Якщо законопроект прийняли, це значить, що кваліфікаційний рівень спеціаліст відмінили. Тоді таке питання: чому я отримала рівень спеціаліста у січні 2013?
Михайло
Для Анастасія: І мені цікаво. Чому ВНЗ далі продовжують набирати на осв.-квал. рівень "спеціаліст"?
Рина
Певно тому, що це законоПРОЕКТ! Ви точно спеціаліста отримали? )))
Коментувати
Надія
Документ не на часі, його варто допрацювати і обовязково врахувати мудр і поради й пропозиції, дослухатися вчених впершу чергу, а не підбурюваних студентів, їм крутять голови новоспечені політики у кожному регіоні.