Про корупцію у ВНЗ базікають грантожери, - міністр освіти

Дмитро Табачник висловив власний погляд на місце системи ЗНО та впровадження бала ВНЗ, як компонентів зарахування абітурієнтів до вищої школи

Про корупцію у ВНЗ базікають грантожери, - міністр освіти

Під час прямої телефонної лінії в "Урядовому кур’єрі" Дмитро Табачник відповів на запитання про майбутню систему вступу до вищих навчальних закладів, що запропонована профільним міністерством у проекті закону "Про вищу освіту".

Зокрема відповідаючи на запитання, що тестування є лотереєю, де абітурієнти вгадують відповіді, він повідомив, що над удосконаленням тестування щороку працює велика група фахівців. "Але поки що соціологія показує, що значна частина суспільства більше налаштована на підтримку тестування. Це треба теж враховувати".

Він зазначив, що тестування задумувалося лише як одна з форм підвищення якості знань. "Сьогодні аналіз показує, що тестування не дало разючих результатів у підвищенні якості освіти. Тому в новому законі ми хочемо повернутися до моделі, яка дає високу якість відбору абітурієнтів в усі без винятку провідні університети світу: коли при вступі враховується бал шкільного атестата, результати тестування і бал вищого навчального закладу".

Міністр освіти підкреслив, що ця новація не буде поширюватися на абітурієнтів 2012 року, оскільки новий закон "Про вищу освіту" ще не прийнятий, зазначивши, що законопроект обговорювався разом з керівниками вищих навчальних закладів та представниками студентського самоврядування.

"У світі практично скрізь побудована класична тріада. Вона, як правило, в найбільш відомих університетах складається приблизно з 1000 балів. І в цю тисячу в різних пропорціях входять три результати: підсумковий - за середню освіту, результат зовнішнього оцінювання і бал вишу", - зазначив міністр.

"В якій формі може бути реалізований бал університету? Це й есе, які дуже полюбляють американські університети, це й письмові, логічні завдання. Так працюють і Гарвард, і Кембридж, і Єльський, і Шанхайський університети. І лише ми чомусь відігнали наші університети від вибору найкращого абітурієнта. Але наше відомство регулюватиме лише, щоб бал вишу становив не більше 20% від загальної кількості балів абітурієнта. Все інше варто віддавати університетам, адже автономія не може бути весь час на короткій мотузці".

Коментуючи питання можливого повернення корупції в українські вищі навчальні заклади у зв’язку із введенням бала університету, Дмитро Табачник зокрема зазначив: "Знаєте, я навчався в університеті і її не помітив. Про корупцію базікають грантожери й ті, хто не хоче отримати якісні знання. Переконаний, що гроші пропонують студенти, які не можуть скласти іспитів лише завдяки власному розуму".

Він висловив переконання, що бал університету абсолютно не завадить талановитим абітурієнтам вступати до ВНЗ. "Тому що нині університети полюють за талановитими абітурієнтами на інженерні, технічні і виробничі напрями підготовки. Це ж трагедія, коли за тестами вступають до Київської політехніки і 65% студентів під час першої зимової сесії не можуть скласти математику. Подібна ситуація й у Львівській політехніці, інших закладах. Це біда! А корупцію живить тільки той студент, який не хоче вчитися".

Міністр звернув увагу на те, що нині ректор не може вплинути на вступ. "Яким чином керівник вишу може вас зарахувати з нижчими балами, ніж в інших абітурієнтів? Адже вся інформація є в електронній базі, вона ретельно перевіряється і контролюється міністерством. І жоден ректор не посміє це приховати. Крім того, ми щороку робимо звірку наказів про всіх, хто не потрапив. Всі атестати і сертифікати ЗНО перевіряються автоматично".

Нагадаємо, після внесення до Верховної Ради проекту закону "Про вищу освіту", що розроблений Міністерством освіти, прем’єром М. Азаровим було прийнято рішення про доопрацювання його норм. Робочу групу з доопрацювання міністерської версії законопроекту очолює ректор КПІ Михайло Згуровський.

Разом з тим, у парламенті зареєстровано ще два проекти закону, автором одного з яких є представник Президента у Верховній Раді Юрій Мірошниченко.

Освіта.ua
14.02.2012

Коментарі
Аватар
Залишилось 2000 символів. «Правила» коментування
Ім’я: Заповніть, або авторизуйтесь
Код:
Код
Рома
Это не ЗНО задает низкий уровень, а школа. Ведь проходной балл по математике в разные годы колебался от 4 до 7, а максимум (соответствующий 150 баллам ЗНО) - в районе 10. Можно, конечно и усложнить задания, только в этом случае 150 баллов ЗНО сместятся в район 4-5 первичных баллов, что соответствует простому угадыванию. Надо не ЗНО усложнять, а вводить собственные экзамены хотя бы для таких вузов, как КНУ, КПИ и т.п., а также вводить дополнительный курс элементарной математики для студентов, имеющих балл ЗНО меньше 150 - 160. И повышать уровень школьного образования.
Доцент
Справа у тому, що рівень завдань на ЗНО з математики надзвичайно низький. З 51 можливого балу 37 балів - це вибір праильної відповіді. Тому абітурієнт, який отримав бал 190 і вищий здебільшого має мізерні знання з математики. На жаль, ЗНО в Україні задає низький рівень знань з математики, тому студентам важко навчатися на спеціальностях, де є поглиблена програма з математики. Якщо не вводити внутрішніх іспитів, то потрібно ускладнювати хоча б половину завдань, скасувати завдання з вибором правильної відповіді, як це зроблено в Росіїї. Якщо усе залишиться без змін - то більшість студентів і надалі будуть отримувати диплом, а не знання.
читач
Для Доцент: Якщо Ви розумієте, як складається рейтингова таблиця, то зауважували, що 190-200 балів отримує десь 2,5% всіх учасників ЗНО (з математики вже два останні роки за 100% виконані завдання 200 балів отримує 0,2%-0,25% учасників). Якби процент учасників ЗНО, що безпомилково виконують всі завдання збільшився до 2%, то це б говорило про те, що тести треба ускладнювати. По інших предметах є випадки, коли з 3,4,5 помилкам отримують 200 балів; бо тих, що отримає 190-200 балів буде тих самих 2,5% від загальної кількості учасників ЗНО по даному предмету.
читач
Для Доцент: « студентам важко навчатися на спеціальностях, де є поглиблена програма з математики»? А чи не завеликі вимоги у доцентів і професорів? Може вони вважають, що при вступі до ВНЗ випускник школи вже має знати весь курс вищої математики? Зараз будь- який ВНЗ може поставити планку – не менше 180 чи 190 балів по профільному предмету. Чому не ставлять? Бо 190 – це слабо. Що може змінити вступний іспит? Ну отримають вступники по 3-4 бали і все-одно приймуть тих, хто набрав більше балів. Тоді прохідний бал у ВНЗ буде менший, але не відкажуться ж вони зовсім від абітурієнтів.
читач
Для Доцент: ЗНО дозволяє відібрати кращих, а знання студент має отримувати у ВНЗ.
Коментувати
Петро
Пан Табачник бажає ввести конкурс батьківських гаманців. В нашій державі єдина відносно чесна система вступу –це ЗНО!!! Ні про які екзамени мови йти не може, тому що знову повернуться корупційні схеми. Ні в якому разі не можна допускати вступні іспити в ВНЗ!
Александр
А то мі не знаем как можна получить "бал ВИШУ".:) Только ЗНО!
TTT
Не надо только про балл ВУЗа, который, мол, успешно работает в Гарварде, Оксфорде и т.п. Спусктитесь с небес на землю, пан министр! В тех странах, где расположен Гравард, Оксфорд и т.п. все нормально работает, и экономика, и образование прежде всего потому, ЧТО В НИХ НЕТ КОРРУПЦИИ. А в Украине она процветает, если кто-то в это не верит, то достаточно посмотреть на международные рейтинги! Украина по уровню коррупции на 134 месте, и это касается всех сфер жизни, и образованиея в том числе. В этих условиях вводить балл ВУЗа - это опустить страну в следующем году не на 134, а на 180 место.!
гість
Ніяк не можу заспокоїтись, дитина в 10 класі. Мабуть Табачник і вся команда з'іхають з розуму! Що не придумають, то все гірше для простих людей. Маю дитину, яка вступала у2010 році - СА -193, ЗНО - 769. Поступили без проблем до КНУ ім. Шевченка. Отримує підвищину стипендію. Хіба не вірно спрацювала система конкурс?! Конкурс відбирає найкращих. Буває, що комусь і повезло, але це одиниці, і не можна набрати 180-200 балів на вгадування, і не 65% таких везунчиків. Навіщо щось придумувати? Переконана, що наша влада не для простих людей. Хочу щоб цей закон не був прийнятий. Я не хочу викидати лишні гроші, і хто думає про здоров"я дитини: здати ЗНО. з 3-4 предметів, а потім ще екзамени. Шановні міністри думайте про дітей, а тоді про свої кармани.
читач
Яке лицемірство з боку пана Табачника по відношенню до КПІ. На його думку, в найкращому технічному ВНЗ України вчаться найдурніші студенти, бо 65% з них не можуть здати математику на першій сесії і це через те, що вони поступили з найкращими балами ЗНО по математиці. Звідки такі дані про 65%? Хтось порівнював знання тих, хто не здав в КПІ і знання відмінників, тих ВНЗ, де 100% здають екзамени на сесіях?
leox
Для читач: Якщо двійочника неможна вигнати то що це за освіта? Тому в КПІ правильно роблять
Анатолій
Для читач: Ну взагалі - то у всі ВУЗи поступають абітурієнти з високими балами по математиці. А звідки Ви взяли що КПІ найкращий технічний ВНЗ??? Це що " МАНИЯ ВЕЛИЧИЯ"?
читач
Для Анатолій: Особисто я не маю ніякого відношення до Київської політехніки, але обурює цей приклад пана міністра. Назвіть інший кращий, на Вашу думку, технічний ВНЗ і я, напевно, також не погоджусь, що туди пішли вчитись 65% двієчників і тільки через те, що вступали за тестами.
Коментувати
leox
про корупцію по кожному вузі із прізвищами написано на сайті osvita.com.ua там після інформації про кожен вуз йдуть коментарі студентів..цікаве чтиво
Світлана
На мою думку, порівнювати бал ЗНО й атестату некоректно, хоча б тому, що в атестат ідуть оцінки за 11 клас, а програма ЗНО передбачає перевірку знань з курсу середньої школи, наприклад, з літератури тепер це твори за програмою 6 класу. А взагалі рівень знань випускників рік від року нижчий... А корупція у вишах є, нехай міністр не обманюється сам і не вводить в оману своїм "оптимізмом " інших. У криворізькому тепер національному технічному університеті ВИМАГАЮТЬ платити від 200 грн за залік. І не важливо, розумний ти чи не дуже - "Робота неповна", - каже викладач, бо не бачить папірця із портретом Лесі Українки. А фізику краще за Несмашного не знає ніхто - лише підручник НЕсмашного, куплений за 60 грн у кімнатці студентського гуртожитку, зі штампиком про дату купівлі і підписом у спецжурналі - для викладача, щоб знав, що до...
Sceptik
Для Світлана: Почему же не корректно? Вряд ли "зная" все десять лет,например,математику на 6 баллов в одинадцатом классе вдруг решать задачи на 12 баллов! Справедливее было бы и итоговые школьные оценки вместе со средним баллом выставлять по итогам ЗНО,и вывпускные экзамены были бы без надобности.Вот Вам и реальный бал аттестата и медалисты настоящие.И балл вуза при этом совершенно лишний!Еще бы и от льготников избавиться (задолжавшее им государство пусть платит за их учебу на коммерческих местах).Вот тогда в университетах будут учиться достойные.
Коментувати
Енокентий
Как же мне фартонуло с тем, что я поступаю в этом году...)
Sceptik
Какие Гарварды-Кембриджи?!!Демагогия с точной целью-возврат к опробованному источнику коррупционных доходов.Все попытки табачников,сулим,луцьких "втереть""класична тріаду"-баллы атестата,ЗНО,ВНЗ,- прикрываясь заботой о знаниях будущих студентов,никого не убеждают.Можно подумать, до ЗНО в университетах меньше пустоголовых было!Почему бы те же эссе или письменные логические задания, в зависимости от выбранного выпускником направления (техического, юридического, медицинского...), в ЗНО не включить и балл аттестата выставлять после ЗНО.Вот здесь-то и увидим настоящую цену школьным оценкам, и медалисты будут настоящими. А абитуриентам-2013 и их родителям действительно можно будет посочувствовать,если они допустят этот фарс.
sunrise
Для Sceptik: так никому не интересно сравнивать оценки. Когда мы имели результаты тестирования в школе, мы провети сравнение оценок в аттестате и ЗНО. И они пратически совпали. ну была у некоторых учеников на 1-2 была разница в большую или меньшую сторону. Это до5%) А теперь у нас нет результатов ЗНО, и школа не может даже проанализировать объективность выставления оценок. А в общем разве кого-то это интересовала? Только говорят о моноторинге знаний. А те работы ,которые проводят наши высшие органы ,это чистая формальность, а в некоторых школах их вообще пишут под диктовку учителя. А где обещаный анализ контрольных робот, которые в принципе ничего не проверяли, а только собрали деньги за буклеты.
Sceptik
Для sunrise: Ну для сравнения баллов школьного и ЗНО далеко ходить не надо - vstup info.Разница иногда впечатляет!!!Медаль и 193 балла аттестата соседствуют со 147 баллами ЗНО!!!Есть и обратные ситуации !!!Интересно школу и учителя это как-то задело?!Какой там мониторинг?!!!!Вот введут балл ВНЗ-такой "медалист" естественно поступит,раз медаль предки купили!!
123
Для Sceptik: Абсолютно верно! Как можно было не знать всей школой о сайте на котором выкладываются результаты ЗНО? Там конечно не пофамильно, но для общешкольного анализа этого и не надо.
Коментувати
В`ячеслав
Бідні студенти,які будуть вступати до Вишу у слідуючому році.Хоча побачимо, як здивує міністерство абітурієнтів 2013 року.
Гість
Для В`ячеслав: Та мабуть, знов якісь Індивідуальні комплекти вигадають! Тільки не по 50, а по 100 гривень...Гроші ж треба заробляти на абітурієнтах!
Анна
Для В`ячеслав: С ужасом жду этот 2013((( Мой ребенок поступать как раз будет
Коментувати