![]() |
У політичній партії зазначили, що прийняття законопроекту може спричинити корупцію у системі вищої освіти та знищити ідею зовнішнього незалежного оцінювання |
"Наша Україна" пропонує відхилити урядовий законопроект про вищу освіту
"Законопроект міністра Табачника законодавчо "знищує" ідею зовнішнього незалежного оцінювання під час вступу. Адже ст. 41 законопроекту передбачено формувати загальний конкурсний бал вступника поряд із результатами ЗНО ще й на основі "бала вищого начального закладу" та середнього бала шкільного атестата", – йдеться в заяві політичної партії "Наша Україна".
"Практично для абітурієнтів це означає повернення корупційної складової під час вступу до ВНЗ. Можна не сумніватись, що у багатьох вузах бал університету стане своєрідною корупційною рентою, яку знову будуть змушені платити батьки вступників", - зазначили в партії.
Автори зазначають, що в урядовому законопроекті закріплено антиконституційну норму про можливість позаконкурсного вступу деяких категорій громадян, хоча у ст. 53 Конституції чітко зафіксовано, що "громадяни мають право безоплатно здобувати вищу освіту в державних і комунальних навчальних закладах на конкурсній основі".
"Наша Україна" вважає, що головним критерієм зарахування абітурієнтів до вузів має бути рівень їх знань, а не інші фактори. Питання підтримки інвалідів, дітей-сиріт та деяких інших соціально незахищених громадян під час вступу до вузу треба вирішувати через запровадження для них окремих квот під час вступу.
"Законопроект продовжує курс міністра Табачника на обмеження прав студентів. Закріплена у ст. 56 ніби прогресивна норма щодо встановлення розміру мінімальної стипендії не менше розміру прожиткового мінімуму може бути відкоригована постановою уряду "Про стипендіальне забезпечення" у бік скорочення категорій студентів, які її отримують, у чому не без підстав і підозрюють студенти владу", - заявили в політичній партії.
"У ст.42 законопроекту передбачена невиправдано жорстка норма про відрахування студентів з ВНЗ за "встановлення факту академічного плагіату". Ця норма може стати репресивним інструментом в руках адміністрації щодо "неслухняних" студентів. Відучувати несумлінних студентів від практики "списування" потрібно, але тільки відповідними оцінками", - зазначають в "Нашій Україні".
Ряд важливих питань діяльності ВНЗ в урядовому законопроекті просто заплутано. Так, наприклад, зі змісту законопроекту незрозуміло, чи передбачені вступні випробування при вступі на навчання з освітньо-кваліфікаційного рівня молодшого спеціаліста – на бакалавра та з бакалавра - на магістра. Не дає законопроект чіткої відповіді і на питання, хто встановлює конкретні строки навчання при здобутті освітньо-кваліфікаційних рівнів. Усе це створює додаткові можливості для зловживань та маніпуляцій з боку ВНЗ щодо абітурієнтів та студентів.
Метою інтеграції української освіти в загальноєвропейський освітній простір є посилення інноваційних процесів у вищій освіті, забезпеченні громадянам права вибору та рівних умов для отримання загальної освіти, забезпечення неперервності освіти особистості протягом усього життя. Однак про це в урядовому законопроекті нічого не йдеться.
Урядовці забули прописати у своєму законопроекті найважливіші складові Болонського процесу, зокрема, такий його невід’ємний компонент, як кредитно-модульну систему організації навчального процесу.
"Наша Україна" вважає, що урядовий законопроект "Про вищу освіту" має бути знятий з порядку денного парламенту як такий, що не відповідає завданням якісного розвитку вищої освіти України", - зазначається в заяві політичної партії.
Як повідомлялося раніше, Микола Азаров повідомив, що найближчим часом має намір обговорити з ректорами, студентами та експертами урядовий проект закону "Про вищу освіту".
За словами прем’єра, після проведення відповідних консультацій буде ухвалено остаточне рішення з цього питання.
Посилання за темою:
- ▶ Азаров консультуватиметься з громадськістю щодо законопроекту "Про вищу освіту"
- ▶ Проект Закону "Про вищу освіту", зареєстрований 28.12.2011 за №9655
- ▶ Завданням законопроекту про вищу освіту є підвищення якості освіти, - М.Луцький
- ▶ Законопроект "Про вищу освіту" враховує сучасний стан суспільства, - Є.Суліма
Освіта.ua
17.01.2012