Osvita.ua Вища освіта Новини вищої освіти Вимагати випускників вишів відпрацьовувати три роки - незаконно
Вимагати випускників вишів відпрацьовувати три роки - незаконно

В Україні немає механізму, який би зобов’язав випускника вишу, підготовка якого здійснювалась за державним замовленням, відшкодувати до державного бюджету вартість навчання

Вимагати випускників вишів відпрацьовувати три роки - незаконно

На цьому наразі наголошують у Міністерстві освіти і науки, молоді та спорту через те, що питання працевлаштування випускників ВНЗ набуло суспільного характеру, викликало невдоволення серед випускників та громадськості, а також через виявлення фактів неефективного використання бюджетних коштів.

Вже протягом року Міносвіти надсилає роз’яснювальні листи керівникам вищих навчальних закладів всіх регіонів України, відповіді народним депутатам та пояснення до Генпрокуратури з питань працевлаштування випускників вищих навчальних закладів, повідомляє прес-служба міністерства.

У цих листах профільне міністерство висловлює позицію, що ґрунтується на правових засадах і гарантіях, встановлених Конституцією України та законами України, і керується у своїй діяльності принципом верховенства права.

Так, у статті 53 Конституції України зазначено, що держава забезпечує доступність та безоплатність вищої освіти в державних і комунальних навчальних закладах.

Відповідно до статті 43 Конституції України, кожен має право на працю, яку він вільно обирає або на яку вільно погоджується. Використання ж примусової праці забороняється.

Стосовно міжнародних нормативних актів, Конвенція Міжнародної організації праці № 29 "Про примусову чи обов’язкову працю", що набула чинності для України 10 серпня 1956 року, зобов’язує державу не допускати примусової праці.

Відповідно до неї, держава зобов’язується скасувати обов’язкову працю і не вдаватися до будь-якої її форми, як методу мобілізації й використання робочої сили для потреб економічного розвитку.

Тут необхідно звернути увагу на те, яка роль у цій ситуації відводиться вищому навчальному закладу. Відповідно до Закону України "Про вищу освіту", основним завданням, що стоїть перед вищими навчальними закладами, є здійснення освітньої діяльності, яка забезпечує підготовку фахівців відповідних освітньо-кваліфікаційних рівнів.

Окрім того, не зазначено у законі й те, що вищий навчальний заклад саме зобов’язаний гарантувати випускникові його працевлаштування. До обов’язків вищого навчального закладу входить виключно сприяння працевлаштуванню своїх випускників за умови, якщо є запити від державних установ чи установ іншої форми власності.

Тобто закон не містить умов про відшкодування у встановленому порядку до державного бюджету вартості навчання і тим паче конкретну норму про обов’язкове трирічне відпрацювання після закінчення вишу.

Тож, як повідомляють посадовці, будь-які матеріальні претензії до випускника з боку вишу, де він отримав освіту за державним замовленням, є неправомірними.

Освіта.ua
18.06.2011

Провідні компанії та навчальні заклади Пропозиції здобуття освіти від провідних навчальних закладів України та закордону. Тільки найкращі вищі навчальні заклади, компанії, освітні курси, школи, агенції.
Коментарі
Аватар
Залишилось 2000 символів. «Правила» коментування
Ім’я: Заповніть, або авторизуйтесь
Код:
Код
Читатель
Если существует система госзаказа, значит должны быть рабочие места под него и выши обязаны их заполнять студентами
Л.В.Ю.
Нда, саме міністерство і нагнало хмари, а тепер спростовує інформацію
Ксения
это типо студенты мед. вузов не должны платить за прохождение интернатуры...?
ЧИТАЧ
Для Ксения: Скільки безробітних молодих людей після закінчення різних вузів по різних спеціальностях і ніхто їм не пропонує ніякої роботи, і не беруть на роботу, бо немає стажу (мінімум 3 роки). А мова йде про медиків, які зараз щоб вступити в медичні вузи беруть направлення, як сільська молодь ( за пів року до вступу прописуються в села), щоб поступити по пільгах (квота цільового вступу), а потім йти працювати в село з них ніхто не збирається.
Ксения
Для ЧИТАЧ: а разве они не отрабатывают интернатуру потом в селах...?
ЧИТАЧ
Для Ксения: Інтернатура – це практика, по закінченні якої видається диплом, її проходять всі і неважно де. Подібно до переддипломної практики у всіх інших інститутах. А погляньте у vstup.info скільки поступає по квотам поза конкурсом і по цільовим направленням(сільська молодь). То нехай не користуються при вступі цією пільгою, а краще дадуть можливість поступити тим сільським дітям, які справді готові там працювати.
Коментувати
лао
все они врут, еще небось и было само минестерствообразование инициатором
Виктория
И я согласна!
Людмила
Згодна на всі 100

Щоб отримувати всі публікації
від сайту «Osvita.ua»
у Facebook — натисніть «Подобається»

Osvita.ua

Дякую,
не показуйте мені це!