Osvita.ua Вища освіта Новини вищої освіти Студенти неоднозначні в оцінках законопроекту "Про вищу освіту"
Студенти неоднозначні в оцінках законопроекту "Про вищу освіту"

Заяви одних лідерів студентських об’єднань про врахування інтересів студентства у законопроекті "Про вищу освіту" інші називають "псевдопідтримкою підконтрольних Міносвіти організацій"

Студенти неоднозначні в оцінках законопроекту "Про вищу освіту"

17 травня у Києві відбулась прес-конференція громадських студентських організацій на тему: "Нова редакція Закону України "Про вищу освіту": чи враховані інтереси студентів?".

Учасники прес-конференції розповіли про пропозиції та зміни, що були внесені до проекту Закону України "Про вищу освіту" з ініціативи молоді та студентства за результатами спільної роботи керівництва МОНмолодьспорт, ректорів ВНЗ та студентського активу.

Зокрема, як зазначив президент Національного студентського союзу Анатолій Ігнатович, чинним проектом закону передбачено дуже важливі для студентів стипендіальні гарантії.

"Якщо ми говоримо про соціальні гарантії, то в частині прав студентів, і це, напевно, прогрес цього проекту закону, записано, що стипендія не може бути нижча, ніж рівень прожиткового мінімуму. На даний момент прожитковий мінімум - 960 гривень. Тобто, якби цей закон був прийнятий сьогодні-завтра, то відповідно стипендія б зросла", - наголосив Анатолій Ігнатович.

Учасники прес-конференції також торкнулись питання фіксованості плати за навчання для контрактників у вищих навчальних закладах. Відповідно, члени експертної робочої групи зазначили, що проектом Закону України "Про вищу освіту" передбачено, що "плата за навчання не буде змінюватись для студентів протягом періоду навчання".

При цьому учасники прес-конференції, зокрема, наголосили на тому, що розмір плати за навчання встановлюється вищими навчальними закладами з урахуванням офіційно визначеного індексу інфляції за попередній календарний рік і не може змінюватись протягом строку дії укладеного договору.

Але з учасниками прес-конференції не погоджуються представники Незалежної студентської профспілки "Пряма Дія", ВМГО "Українська Асоціація Студентського Самоврядування" (УАСС), Громадського руху "Відсіч", ініціативної групи викладачів Києво-Могилянської академії та ВМГО "Фундація Регіональних Ініціатив" (ФРІ), які оголосили, що чергова серія студентських протестів орієнтовно запланована на 25 травня.

Як зазначають представники зазначених організацій, акції протесту викликані "ігноруванням студентських вимог під час доопрацювання міністерського проекту закону у рамках спеціально створеної робочої групи МОНМС".

"До остаточного міністерського тексту чомусь увійшли найбільш одіозні норми проти яких нещодавно студенти влаштовували масові акції протесту, - розповідає екс-член робочої групи МОНМС, заступник голови ВМГО "Фундація Регіональних Ініціатив" Антон Делікатний.

"Зокрема, міністерство включило у текст проекту можливість збільшення плати за навчання студентів-контрактників у будь-який час і на будь-яку суму", - наголошує він.

Як зазначає Антон Делікатний "договори у ВНЗ прописують так, щоб переукладання контракту чи перегляд ціни відбувався в будь-який час".

"Формулювання "з урахуванням" не є імперативним – тобто до індексу інфляції може додатись ще щось, при цьому не всі студенти "потягнуть" рівень інфляції, а будь-який договір укладається на певний період часу, наприклад на один семестр, а з наступного можливо доведеться платити більше", - зазначає він.

"Чинний закон каже, що протягом усього строку навчання встановлений у договорі розмір плати навчання має бути незмінним. І досі ця гарантія неодноразово дозволяла студентам-контрактникам вигравати у суперечках з ректоратами, якщо ті намагались невиправдано збільшувати ціну за навчання", - підкреслив Антон Делікатний.

У свою чергу, керівник Секретаріату Всеукраїнської студентської ради Анастасія Сабова висловила думку про те, що студенти повинні вирішувати питання конструктивно, а не виходити на вулиці і влаштовувати мітинги.

"Ми обговорювали положення закону і запропонували компромісні пропозиції. Ми обираємо шлях не політики, а шлях переговорів, коли люди сідають за круглий стіл і протягом двох з половиною-трьох місяців працюють конструктивно, доходячи до якогось результату. Я не вважаю, що вийти на вулицю і влаштувати мітинг – це конструктив", - наголосила вона.

Однак, з нею не погоджуються представники студентської профспілки "Пряма дія" та громадського руху "Відсіч". Зокрема, у своєму зверненні до засобів масової інформації вони заявляють, що їх не було запрошено на прес-конференцію і що "ті, хто зібралися - Всеукраїнська студентська рада, Національний студентський союз та Студентський парламент Київського національного університету ім. Тараса Шевченка - є повністю підконтрольні органам влади".

"Керівники міністерства, будучи свідомими того, що вони вкотре проігнорували вимоги студентів, намагаються забезпечити собі псевдопідтримку з підконтрольних організацій", - йдеться у зверненні.

У свою чергу, президент Національного студентського союзу Анатолій Ігнатович зазначив, що під час обговорення проекту Закону України "Про вищу освіту" Міністерство освіти і науки, молоді та спорту врахувало пропозиції представників студентства і тому "підстав протестувати немає".

Наразі проект Закону України "Про вищу освіту" Міністерством освіти і науки, молоді та спорту не оприлюднено.

Освіта.ua
17.05.2011

Провідні компанії та навчальні заклади Пропозиції здобуття освіти від провідних навчальних закладів України та закордону. Тільки найкращі вищі навчальні заклади, компанії, освітні курси, школи, агенції.
Коментарі
Аватар
Залишилось 2000 символів. «Правила» коментування
Ім’я: Заповніть, або авторизуйтесь
Код:
Код
Анатолій
Доброго дня! Як на мою думку, то у зовнішньо-економічній діяльності була прив'язка ціни в У.о( Долар чи євро) і оплата за товар визначалася еквівалентній по курсу НБУ на день оплати. Чи не варто це взяти щодо оплати за навчання?Тут є ризик, так як можливі скачки у.о вгору чи вниз.В цьому випадку треба приймати радікальне рішення. Це можливо лише може бути обумовлено в нормі Закону. В цьому випадку непорозумінь з оплатою не невдоволення студентів не буде.

Щоб отримувати всі публікації
від сайту «Osvita.ua»
у Facebook — натисніть «Подобається»

Osvita.ua

Дякую,
не показуйте мені це!