"Горизонт 2020": що це дасть українській науці

Україна підписала угоду з ЄС про участь в рамковій програмі ЄС з наукових досліджень та інновацій

"Горизонт 2020": що це дасть українській науці

20 березня Україна підписала угоду з Європейським Союзом про участь в рамковій програмі ЄС з наукових досліджень та інновацій "Горизонт 2020". Набуття Україною статусу асоційованого члена у цій програмі було одним із завдань, які стояли перед Міністерством освіти і науки на 2015 рік.

Процес переговорів та погоджень був нелегким і довгим. Часто спілкування з Європейською Комісією давалось значно легше, аніж з українськими "заінтересованими сторонами". Інші міністерства та відомства не завжди розуміли важливість участі України у програмі. Підписання угоди є результатом десятка відео-конференцій, довгих годин перемовин та численних міжвідомчих листувань. Але врешті перемогла ідея і політична воля обох сторін.

Чому ця програма така важлива для України?

Що це таке?

«Горизонт 2020» є рамковою програмою ЄС з досліджень та інновацій з загальним фондом близько 80 млрд євро.

Мета програми – розвиток економіки, побудованої на зв’язку між науковими дослідженнями та інноваціями, а також «перенесення наукових ідей з лабораторій до ринку».

Серед пріоритетних дослідницьких напрямків – підвищення конкурентоспроможності виробництва, розвиток ІКТ, нано- та біотехнологій, нового матеріалознавства, космічної галузі, а також пошук відповідей на найбільш гострі соціальні виклики в сфері охорони здоров’я, демографії, екології, сільського господарства та енергетики.

20 березня 2015 Україна підписує угоду про асоційоване членство. Серед держав Східного партнерства асоційованою країною є лише Молдова.

Асоційоване членство означає, у першу чергу, можливість використовувати усі фінансові можливості програми, розробляти власні проектні пропозиції, формувати наукові консорціуми та отримувати фінансування як координатори проектів.

До цього участь українських університетів та академічних інститутів була значно вужчою.

Участь в програмі не є безкоштовною та передбачає внесок, котрий розраховується відповідно до ВВП країни. Враховуючи складну фінансову ситуацію, європейською стороною були створені безпрецедентні фінансові умови для Україні – знижка у 95% від суми внеску, а також можливість повернення 50% від решти суми за рахунок інструментів міжнародної технічної допомоги.

Що це дасть Україні? 

На жаль, протягом останніх двох десятиліть фінансування наукових досліджень в Україні відбувалося за залишковим принципом, у результаті чого науково-технічна інфраструктура залишається застарілою  і відірваною від світових процесів. 

У своїй програмній статті на Українскій правді Міністр Сергій Квіт вже писав, що «… наші освіта і наука дісталися нам у спадок від ізольованої радянської системи й більше, ніж за 20 років незалежності ми практично не інтегрувалися у світові процеси».

Участь України в «Горизонті 2020» дозволить значно підвищити рівень залучення українських науковців, університетів, науково-дослідних організацій до спільних європейських наукових досліджень, а також створить основу для структурних реформ у науково-інноваційній сфері України.

Вже згаданий принцип програми «перенесення ідей від лабораторії до ринку» матиме позитивний вплив не тільки на науку, але також і на промисловість та економіку, з’являться можливості для розвитку високотехнологічної галузі промисловості. 

Підвищення якості освіти і науки неможливе без інтернаціоналізації. Міжнародна співпраця на рівні університетів, науково-дослідних інституцій та окремих дослідників є базовою вимогою для повноцінної інтеграції України у глобальний освітньо-науковий простір, кордон якого уже давно не співпадає з кордонами окремих держав. 

Замість пошуку можливостей роботи закордоном, українські вчені та дослідники отримають доступ до потужного ресурсу, котрий дозволить реалізувати їхні ідеї та проекти в Україні. 

Хто може подаватися і як?

Програма «Горизонт 2020» базується на принципах відкритих конкурсів, котрі оголошуються Європейською Комісією у тій чи іншій науковій сфері.

Більшість конкурсів вимагають подання командної проектної пропозиції. Програма передбачає партнерський підхід та спонукає до формування команд з представників різних країн.

Варто чітко усвідомлювати, що «Горизонт 2020», незважаючи на свій величезний бюджет, є високо конкурентною програмою, котра вимагає навичок подання заявок та уміння боротись за гранти за допомогою новітніх ідей. Необхідно розуміти сучасні наукові тренди та функціонування ринку інновацій. 

Сьогодні в Україні вже є дослідники з потужним міжнародним досвідом, які орієнтуються в процесах подання і отримання міжнародних грантів. Але для значної частини науково-освітянської спільноти цей процес може здатися не таким простим.

Міністерство освіти і науки заявило про свою готовність надавати консультативний супровід потенційним учасниками програми – вчити, ознайомлювати і пояснювати.

Політикою програми передбачено створення мережі національних контактних пунктів, котрі слугуватимуть як інформаційні центри.

Будуть організовані спеціальні тренінги для того, щоб ознайомити університети з умовами та правилами долучення до програми.

Повноцінне використання можливостей програми «Горизонт 2020» можливе лише за умов тісної співпраці влади, академічної спільноти та бізнесу.

Більше про рамкову програму «Горизонт 2020» за таким посиланням.

Інна Совсун, перший заступник Міністра освіти і науки України.

Ганна Новосад, начальник управління міжнародного співробітництва та європейської інтеграції МОН України.

Українська правда. Життя
20.03.2015

Коментарі
Аватар
Залишилось 2000 символів. «Правила» коментування
Ім’я: Заповніть, або авторизуйтесь
Код:
Код
Здобули
В Запорожском национальном техническом университете работающие преподаватели-пенсионеры начали массово писать заявления об увольнении. Принять такое решение преподавателей заставил новый закон Украины о работающих пенсионерах. Согласно закону, урезание пенсий работающим пенсионерам до 85% начисленного объема выплат коснется всех работающих пенсионеров, чьи пенсии превышают полтора размера минимальной зарплаты (1218 грн.). К вечеру среды, 18 марта, заявления об увольнении написали 110 человек педагогического состава ЗНТУ, а уже вчера, 19 марта, количество заявлений составило 220 штук. Однако ректор университета Сергей Беликов отказывается подписывать приказы об увольнении. Успели уволиться лишь те преподаватели-пенсионеры, которые написали заявления в конце прошлой неделе, когда еще не было массовых увольнений.
Натэл
Для Здобули: наши чиновники до сих пор уверены, что все так уже держатся за преподавательскую работу.. А за нее уже и не держатся, и не боятся потерять, так уже людей достали. Преподаватели найдут, где заработать, чем мучиться с этим сволочизмом, по- другому не скажешь. Из моих знакомых, кто ушел на выслугу, даже маленькую, никто не пожалел и в школу не вернулся. И работу подыскали. И все только в один голос говорят, что только жить начинают. Во система! А они все про совесть, о которой понятия не имеют, да про любовь к детям, которых вживую не видят, да про любовь к профессии, которую затоптали своими идиотскими недействующими" реформами" и , мягко говоря, неуважительным отношением.Люди пенсии заработали, так их еще и отнимают, свинюки. Молодцы преподаватели, удачи им.
Коментувати
777
20 лет немалый срок. На что ж вы его потратили? На разворовывание страны? Та кто вам доктор?