Криза 2015 року як шанс для себе

Можливості вкладень у власний розвиток та навчання у кризовий період

Криза 2015 року як шанс для себе

Зупинитися, озирнутися і переробити себе. Криза багато чого відбирає, але ось такий шанс вона дає. Перепочинок потрібно використовувати, щоб до початку економічного підйому прийти з новими ідеями, знаннями та вміннями.

Кризу кожен сприймає по-своєму. Хтось бачить в ній «чорну діру», яка безслідно засмоктує гроші, бізнес, перспективи. Але багато хто розуміє, що коли всі на дні, саме час почати рости. Відштовхнутися від дна допоможуть нові ідеї, знання та навички. Нинішня криза відрізняється від 2008-2009 року тим, що нині вище ступінь невизначеності, частіше виникають реальні форс-мажорні обставини. А тому в особливій ціні виявляться ті, хто вміє працювати і керувати в умовах безперервних змін.

«Криза є свого роду перевіркою на гнучкість. Зараз все змінюється блискавично, і той, хто зможе швидко підлаштовуватися під цю мінливість, буде успішний в будь-який час. Деякі з моїх знайомих запускали свої проекти і восени 2008 року, деякі стартували буквально вчора. І ті й інші дуже непогано себе почувають», - розповідає підприємець Ангеліна Бакалінський.

Звичайно, можна покластися на власний досвід і послужний список, але додаткові знання значно підвищують авторитет рядового співробітника в очах керівництва, а менеджера підносять серед підлеглих.

«Ідеальна ситуація, коли людина дійшла до усвідомлення власної некомпетентності і розуміє потенційну вигоду від навчання. Умовно кажучи, «я вивчу англійську, значить, зможу нормально подорожувати світом і знайду нову роботу». Тоді є і мотивація, і правильно обраний шлях для отримання знань», - розповідає засновник інтернет-агентства UaMaster Євген Шевченко.

Мова моя

Якщо ще кілька років тому володіння англійською або німецькою вважалося величезною перевагою, то тепер це норма при прийомі на роботу у велику компанію, яка себе поважає.

«Знання мови дуже часто веде до підвищення зарплати. А в зв'язку з тим, що компанії намагаються скоротити витрати на навчання персоналу, вивчення мови за власною ініціативою - хороша ідея», - розповідає співзасновник сервісу по підбору репетиторів Preply Кирило Біга.

Крім цього, володіння мовою можна розглядати як якийсь проміжний щабель до більш спеціалізованих знань і як інструмент для підвищення свого професійного рівня. Мова йде про доступ до першоджерел - до іншомовної літератури, до семінарів, а також до всіляких дистанційних курсів та навчальних програм (наприклад, віддалено можна навчатися в «Університеті Лестера», який вважається одним з кращих вишів Великої Британії).

Навчатися мови можна як індивідуально, так і в групах, в тому числі спілкуючись з корінними носіями. Кожне індивідуальне заняття обходиться приблизно в 100 грн/год. Перевага приватних уроків полягає в тому, що можна вибирати гнучкий графік навчання. Крім того, викладач буде адаптувати схему навчання до особливостей конкретного учня.

Курси передбачають роботу в групі від 5 до 15 осіб. Тут більше спрямованість на взаємну комунікацію і навіть певну конкуренцію серед студентів. Крім того, нерідко викладачі в приватних мовних школах - іноземці, спілкування з якими допомагає ліквідувати мовний бар'єр. Також навчання дозволяє закріпити знання складанням тестів TOEFL або IELTS, які необхідні для виїзду за кордон, або для дистанційного навчання в закордонних вишах.

В цілому, на досягнення відчутного результату при вивченні іноземної мови доведеться витратити не менше року і 4-12 тисяч гривень.

Повертаємося до школи

Крім мов можна поповнити набір особистих умінь і знань, розширивши «сферу застосування себе». Наприклад, фотографи вивчають дизайн і програми, які використовуються для роботи із зображеннями, відео та мультимедіа. Бухгалтери заглиблюються не тільки у фінансовий та податковий облік, а й в управлінський. Маркетологи освоюють PR і нові інструменти просування (такі як SEO або SММ). Управлінці зосереджуються на тайм-менеджменті та психології, щоб підвищити ефективність впливу на персонал, а також пірнають у фінансовий менеджмент.

Крім того, «всеїдність» здобувача - важливий аргумент для роботодавців, які хочуть отримати співробітника, здатного швидко адаптуватися до мінливих умов, бути таким собі майстром на всі руки. «Тому для того, щоб зміцнити свої позиції на ринку праці, багато здобувачів, вивчаючи вакансії, вибирають ті профільні курси, які дозволять відповідати вимогам роботодавця», - розповідає генеральний директор StartUP Ukraine Анна Петрова.

Ще один напрямок - осягати суміжні професії, де ситуація з працевлаштуванням краща. Це дозволяє залишатися на «старому» місці роботи і в той же час реалізовувати себе десь ще.

Причому нові знання зовсім не обов'язково надвитратні. «Наприклад, за кілька курсів з програмування на ресурсі udemy.com ми заплатили в середньому по 100 $ (кожен курс - близько двох тижнів). При цьому наші фахівці отримали дуже хороші знання від викладачів-практиків з Кембриджського Університету», - ділиться досвідом Петро Чивурін, маркетинг-директор і співзасновник Digital Dealerz.

Існують платформи, які дозволяють вчитися абсолютно безкоштовно. Такою є проект Coursera. На даний момент він дає можливість навчатися майже на 900 курсах. Починаючи з програмування, бізнесу і фінансів, і закінчуючи медициною і навіть дисциплінами, пов'язаними з музикою.

Навчання проводиться різними мовами, у тому числі англійською, російською, українською. Суть зводиться до перегляду відео-лекцій та отримання домашніх завдань, які виконуються до встановленого дедлайну. Завдання є як із закритою частиною, яку перевіряє комп'ютер, так і відкриті, коли контроль лягає на плечі таких же студентів. Середня тривалість того чи іншого курсу - від 6 до 10 тижнів.

Є й більш спрощені варіанти. Наприклад, ресурс UMass Boston Open Courseware, який включає в себе матеріали з психології, біології, політології, історії, математики, а також гуманітарних спеціальностей. Правда, відеоуроки в ньому відсутні. Ще одна популярна платформа - Stanford iTunes U. Вона надає широкий вибір відео-лекцій Стенфордського університету. Для навчання необхідно мати обліковий запис в iTunes.

Взагалі ж, вартість професійних чи галузевих курсів дуже сильно відрізняється. Від 2000-3000 гривень за півтора-двомісячне навчання і до 10000-15000 гривень за одну-двох тижневу програму. Особливо, коли йдеться про специфічні знання. Наприклад, у сфері розробки мобільних додатків або інтернет-маркетингу, який продає.

Мисливці за ідеями

Своєрідна вакцина від особистого безробіття - запуск власного бізнесу. На користь такого рішення є багато «за»: самостійність у прийнятті рішень, гнучкість і освоєння нових напрямків, можливість власноруч сформувати успішну і амбітну команду. У той же час, як на власникові бізнесу, так і його керівникові лежить персональна відповідальність і за успіхи, і, що набагато важливіше, за провали. Крім того, особливо на початкових етапах доведеться розбиратися практично у всьому: починаючи з питань підбору персоналу та оренди офісу і закінчуючи механізмом оподаткування, який не буде перешкоджати розвитку.

Зрозуміло, без досвіду і знань запустити власну справу неможливо. Хоча починати потрібно з головного, а саме: з вибору ніші і напрямку, які дадуть хоча б мінімальні гарантії успіху нового проекту. Питання, де черпати ідеї? Дивитися навколо і моделювати потреби - за що люди будуть готові платити?

«Моя мама все життя шила мені і сестрі речі, це її найбільше хобі. В результаті прийшла думка зробити із захоплення бізнес і запустити ательє. Для цього мені довелося пройти курси по дизайну. Крім того, я регулярно поглинаю інформацію з «фешн-середовища», і вже сама придумую моделі речей, які ми потім продаємо через свій магазин», - розповідає директор з розвитку студії індивідуального пошиття «Петелька & Пуговка» Олена Губар.

Стартапам, які пов'язані з виробництвом, торгівлею, наданням послуг «оффлайн» в нинішніх умовах доведеться покладатися на самофінансування, шукати гроші на краудфайндінгових платформах, а якщо пощастить - у бізнес-ангелів. Наприклад, існує асоціація «Приватні інвестори України», яка якраз і допомагає зводити між собою молодих підприємців і капіталістів.

Керівник від Бога

Ну а якщо хочеться залишитися найманим керівником? Тоді не гріх зайнятися своїм професійним ростом. На думку відразу приходять популярні курси МВА (кваліфікація «магістр ділового адміністрування»).

Причому, українські бізнес школи вже пропонують чималий перелік програм MBA. А вчитися можна як російською, так і англійською мовами. По завершенню студенти здають кілька модулів, проходять тестування та отримують дипломи, в тому числі міжнародного зразка. Наприклад, спільні програми, які дозволяють обзавестися іноземним дипломом в Україні, є у «МІМ-Київ», Києво-Могилянської бізнес-школи (KMBS), Міжнародного інституту бізнесу, Единбурзької школи бізнесу.

Навчання може мати одну з двох форм - модульну і вечірню. Модульний курс передбачає навчання з 9 до 18 годин протягом тижня з понеділка по суботу раз на два місяці. А ось вечірня форма зручна тим, хто поєднує навчання з роботою. Вона передбачає відвідування занять два рази на тиждень у робочі дні з 17:30 до 21:30 плюс по суботах раз на два тижні. Тривалість навчання - близько двох років.

Вартість навчання, правда, не з найдоступніших: за повний курс доведеться віддати не менше 200 тис. гривень. Але зате на виході студент окрім «корочки» своєї школи може розраховувати на диплом Business English Certificate (Кембриджського Університету), Executive MBA Lorange Institute of Business (Цюріх, Швейцарія), University of New Brunswick (Канада) або Rome Business School (Італія).

Але головне - не «корочки», звичайно. А новий багаж знань-умінь і ... нові записи в телефонній книжці. А контакти нині - в ціні.

Втім, і власнику бізнесу навчання піде про запас. «MBA структурує підприємницьке мислення, - каже Петро Чивурін. - Це дозволяє дивитися на бізнес більш широко і знайти «прогалини» у власній справі».

Однак проблема в тому, що навчання відбувається в умовах якогось «ідеального світу», часто без урахування особливостей місцевого ринку і поточних реалій економіки. Тому найкраще, коли теорія підкріплена практикою. Причому практикою за кордоном, де, власне, той же МВА і народився.

Існує чимало програм стажувань, які пропонують іноземцям «обкатати» свої знання і досвід в реальних компаніях. Наприклад, «Internship USA» або «Professional Career Training USA». Вони пропонують: оплачувані стажування в сфері ресторанного та готельного бізнесу, IT та веб-дизайну; неоплачувані - в області менеджменту, маркетингу, фінансів. Тривалість стажування - від 6 до 18 місяців.

У Європі трохи інший формат практики. Наприклад, можна пройти 7-, 14-денне стажування при Академії експорту федеральної землі Баден-Вюрттемберг у Німеччині. Напрямки - найрізноманітніші: від енергетики, екології та менеджменту й аж до освіти, сільського господарства, банківської діяльності, а також особливостей проведення тендерів. Набирається група до 10-20 чоловік, організовується виїзд і перебування в країні з насиченою програмою (семінари, зустрічі, виїзди на підприємства тощо). Вартість такої поїздки - близько 1500-2000 євро на людину за семиденне стажування.

Що ще?

Примітно, що є як мінімум чотири шляхи використання кризового часу для ривку на новий життєвий рівень. Щось є ще? Звичайно: деякі в якийсь момент вирішують, що дауншифтинг - саме воно. Здають надовго в оренду свою столичну квартиру, відправляються «зависати» кудись до Індії або Таїланду. Навряд чи це найкраще рішення, але й воно прийнятне, якщо використовувати такий час для перезавантаження і підзарядки себе. Загалом, криза дає шанс. Навіть коли щось забирає перед цим.

Катерина Спориш. Оригінал статті див. за наступним посиланням.

Освіта.ua
04.02.2015

Коментарі
Аватар
Залишилось 2000 символів. «Правила» коментування
Ім’я: Заповніть, або авторизуйтесь
Код:
Код
TUG
Снимите розовые очки, ребята - овладевайте профессиями поближе к земле. На всех дутых фирм по перепродаже не хватит. Нужно уметь что-то делать самому. Освойте рабочую специальность поближе к своей (если есть инженерная) и зависайте на работе - кризис кончится нужны будут не менеджеры по продажам а руководители производства.