Порівняння законопроектів про вищу освіту

Центр дослідження суспільства представив порівняльний аналіз трьох законопроектів про вищу освіту, що на даний момент зареєстровані у Верховній Раді

Порівняння законопроектів про вищу освіту

Наразі свій проект закону зареєструвала група депутатів від Партії регіонів (М. Сорока, С. Ківалов і Г. Калєтнік). Опозиційні нардепи подали дещо змінений законопроект, який розроблявся під керівництвом теперішнього керівника профільного комітету парламенту Л. Гриневич. Останнім був зареєстрований проект, розроблений на основі тексту законопроекту Міносвіти, робочою групою під керівництвом ректора КПІ М. Згуровського та поданий В. Балогою.

Державне замовлення


Питання фінансування вищої освіти є нагальним не тільки для України. Проте в нас воно набуває особливої ваги через загальний високий рівень корумпованості в системі управління, у результаті чого фінансування вишів здійснюється не прозоро та неефективно. Вочевидь, саме через це, автори двох альтернативних законопроектів (опозиції та групи Згуровського) пропонують досить радикальні зміни системи фінансування вищої освіти.

Автори обох проектів закону прописують ринкові механізми забезпечення фінансування: гроші мають іти туди, куди йдуть кращі студенти за результатами ЗНО. Попри те, що така система створює більш прозорі правила гри, не можна не зауважити ризиків, котрі вона може принести. По-перше, що робити з непопулярними серед вступників, але потрібними суспільству технічними та природничими спеціальностями? По-друге, невирішеним залишається питання розрахунку суми грошей, яка власно й має „піти за студентом”.

Опозиція пропонує, щоб абітурієнти отримували кошти в розмірі середньої вартості навчання в державних вишах. А якщо абітурієнт хоче вчитися в університеті, де вартість навчання вища, то може доплатити суму, якої не вистачає, окрім 5% найкращих із кожного предмету, які отримують максимальні гранти, незалежно від того, куди йдуть учитись. Але така система може підсилити й без того високу соціальну нерівність у суспільстві, адже тільки діти більш заможних родин, зможуть вільно обирати куди йти вчитись.

У проекті Згуровського питання вартості навчання детально не обговорюється. Законопроект регіоналів, натомість, пропонує залишити питання державного замовлення без змін, тим самим консервуючи неефективну та непрозору систему.

Академічна автономія


Законопроекти по-різному підійшли до питання щодо формування державних стандартів. Проект Ківалова пропонує залишити розробку та затвердження стандартів серед функцій профільного Міністерства. Проект опозиції передає затвердження законопроектів незалежній Національній комісії, проте розробка стандартів залишається за Експертним комітетом у складі Міністерства. Найбільшу децентралізацію в цьому питанні пропонує проект групи Згуровського: стандарти має розробляти та затверджувати незалежне Національне агентство. Також, проект опозиції передбачає можливість фіксування певних обов’язкових дисциплін у державних стандартах, що відсутнє у проекті групи Згуровського.

Болонський процес


Проекти опозиції та групи, яка працювала у стінах КПІ, законодавчо фіксують найважливішу термінологію Болонського процесу: Європейська кредитно-трансферна система, кредит ЄКТС, Європейський простір вищої освіти.

Вони також є значущими в питаннях вибору студентами дисциплін і академічної мобільності. Університети отримують право самостійно визнавати іноземні дипломи та, відповідно, приймати на роботу іноземних спеціалістів на тих же умовах, що й вітчизняних викладачів. Натомість, проект від депутатів-регіоналів не має таких нововведень, оминає Болонський процес, як це робить і чинне законодавство.

Варто відзначити, що автори опозиційного проекту, на відміну від двох інших пропозицій, зафіксували максимальну межу навчального навантаження викладачів на рівні 600 годин, що нижче за чинні 900 годин для ВНЗ ІІІ‑IV рівнів акредитації та 720 годин для ВНЗ І‑ІІ рівнів акредитації.

Водночас, в опозиції вирішили законодавчо зафіксувати чинний, але найвищий у Європі показник годин у одному кредиті ЄКТС ‑ 36 годин. Нагадаємо, що такий показник зумовлює перевантаженість українських студентів.

Таким чином, проект зменшує кількість годин на одну викладацьку ставку, але при цьому залишає сталу кількість аудиторних годин, що мають бути вичитані. Відповідно, вищі навчальні заклади отримуватимуть більше викладацьких ставок. Проте, це не вирішує питання перевантаження українських студентів, порівняно з їх європейськими колегами.

Стипендія


Усі законопроекти пропонують установити розмір студентської стипендії на рівні прожиткового мінімуму. Однак, якщо опозиційний проект і проект групи Згуровського містять соціальні гарантії, закріплюючи мінімальну кількість студентів, які мають отримувати стипендію, то проект депутатів-регіоналів не передбачає жодних таких гарантій.

Фінанси


Автори всіх трьох законопроектів майже одностайні в питаннях фінансової автономії, забезпечення комерціалізації наукових розробок, надання податкових пільг і регламентування платних послуг, що можуть надаватись вищими навчальними закладами.

Загалом, ідеологічну відмінність законопроекту депутатів-регіоналів, який пропонує найменше змін чинного законодавства та зберігає існуючу централізовану систему управління, видно неозброєним оком.

Натомість, набагато прогресивнішими є проекти закону про вищу освіту від опозиції та групи Згуровського, але подекуди викликають перестороги.

З детальним аналізом проектів закону можна ознайомитись на сайті Центру дослідження суспільства.

Центр дослідження суспільства

Освіта.ua
22.01.2013

Коментарі
Аватар
Залишилось 2000 символів. «Правила» коментування
Ім’я: Заповніть, або авторизуйтесь
Код:
Код
Муза
Знаєте я студентка економічного факультету, і зовсім, на превеликий жаль не профі у високих комп*ютерних матеріях. А от мої знання в сфері економіки дають змогу зробити висновок про сутність поданих законопроектів і їх користь саме для українського студента! Та, в принципі і економічної освіти не потрібно, щоб зрозуміти, що 70 % студентів із стипендією - це просто солодкі обіцянки опозиції, які зовсім не підтверджуються платоспроможністю державного бюджету! Тому моя Вам порада, замість того, щоб брудом тут усіх поливати, почитайте закони!!! Тоді й поговоримо!!!
википедия
Бот (англ. bot, сокр. от robot, бульб. бот — сапог) — программа, автоматически выполняющая действия на компьютере вместо людей. Термин имеет также вторичное значение, пейоративное — люди, по поведению не отличимые от программ, имитирующих деятельность человека в сети.
Муза
Для википедия: Знаєте такі програми для активності в мережі це страшно, та не на скільки, коли подібні технології застосовують при отриманні сертифікату ЗНО!!!
википедия
Догадались,что это про Вас))))Ну что ж,это еще раз подтверждает заказанность хвалебных отзывов.Какие"технологии" используют на экзаменах народ очень хорошо помнит!
Коментувати
dissector
Це ж треба! Заради лобіювання ківаловського Законопроекті навіть обов'язкову регістрацію відмінили!Бо не нареєструєшся ж!
Свєта
Я бачу у вас тут така жорстка полеміка виникла. Чому ви звинувачуєте ректорів у спробі повернути хабарництво і повністю прибрати до рук управління ВУЗом??? Адже в законопроекті є статті, які повністю заперечують вищесказане. Варто зазначити про створення Всеукраїнської студентської ради. Це перший крок до демократизації управління ВУЗом і врахування думки студентів при прийнятті законів та рішень, що безпосередньо стосуються їх.
Sova
Можливо ЗНО і має певні позитивні моменти, але, на мою думку, тут все ж більше мінусів. По-перше важко визначити рівень знань, навичок та умінь даючи відповіді на тестові запитання, особливо важко говорити про творчий потенціал абітурієнта, який здав тестування. Окрім того, як тут уже згадувалося, що ми дійсно живемо в Україні, а не в Європі або США, той кому ПОТРІБНО здати ЗНО на відмінно, його здасть, що не буде залежати від рівня підготовки і знань. А серед головних недоліків ЗНО,те, що молодь втратила професійну спрямованість та перестала іти до вищих навчальних закладів "за покликом". Шановний SCEPTIK, згадайте свій вибір навчального закладу - впевнена це був Ваш вибір за бажанням навчатися саме там і саме за тією спеціальністю. Що ж сьогодні: чи нормально коли абітурієнти подають документи в медичний університет, політехнічний на інженера і ще на економічні спеціальності??? Про яких майбутніх фахівців ми говоримо?
Gotland
Цікаво!Skeptik! Бачте на питання Ви не можете відповідати про характеристики вищої освіти!!! То хоча би цим ви проявили активність по відношеню до ваших інакодумців! Мені дуже приємно що Ваш син поступив! Але це не гарантія нормального працевлаштування(суть не в одному дипломі) а в якості підготовлених,нормальномислячих, з логічними підходами випускників-а не тим хто робить вибір з того що уже запропоновано! Вникните в систему вищої освіти і її якісні показники не по оцінках, а по працевлштуваню і рейтингом на роботі!
SCEPTIK
Для Gotland: Ваши вопросы воспринимаются как риторические.Совершенно не вижу сегодня ни малейшей зависимости между качеством подготовки специалистов в вузах и качеством определения знаний абитуриентов. Не надо в отсутствии необходимой для вуза базы знаний обвинять ЗНО. Ваши экзамены(допустим эту утопию-честные!)) покажут тоже самое. Вузов развелось столько,что поступают даже те,кому место в ПТУ.Отсюда и специалисты такие!Особенно те,кто учится на коммерческой основе.Кто ж "кормильцев" выставит? Вот Вам характеристики нашего современного высшего образования.Еще меньше связи между качеством подготовки специалиста и его "нормальным працевлвштуванням"."Нормальнее всех",как известно,"працевлаштовуеться" тот,кому заранее подготовили теплое местечко влиятельные родственники.В остальном,заинтересованный работодатель всегда присмотрит себе толкового выпускника.При этом меньше всего его будет интересовать, как (сдавая ЗНО или экзамены)он поступил в свой вуз!
Ольга
Беручи до уваги Ваше твердження на рахунок ВНЗ які розвелися, то хочу зауважити, що саме законопроект №1187 передбачає скорочення їх кількості!
Коментувати
SCEPTIK
Для Gotland, Україночки,Ольги и всех(?) их единомышленников:Какие мы(?) все(?)здесь правильные!)))Вы где живете?В Европе,Штатах или у нас?Да, я поступал с экзаменами и потом учился в вузе с теми самыми отобранными этими экзаменами абитуриентами-студентами.Были среди них с абсолютно стерильными мозгами.Помню сочинение-позади меня наблюдатель-преподаватель диктовала его такому "умнику"! Я потом с ним в одной группе учился-это незабываемо!Это мой личный опыт!Если бы на этом сайте не ввели регистрацию,думаю, противников вузовских экзаменов поприбавилось бы! Сейчас студент-мой сын.Поступил по ЗНО. Без проблем и нервотрепки и "паники".Просто учил, сдавал,а потом была всего лишь одна проблема-какой вуз выбрать. Так что есть с чем сравнить!Сама жизнь "обгрунтовала" мое мнение. ЗНО,кстати, показало и цену баллов аттестатов с медалями. И Вы мне тут будете рассказывать,какое благо-экзамены?Мне,живущему в сегодняшней Украине?
Ольга
Для SCEPTIK: Я також живу в теперішній Україні і добре знаю, що так само як і Ваш твір надиктовувались правильні відповіді тестів, або ж здавались пусті бланки, а все інше діло техніки. Не рівняйте ті часи, коли вступали Ви, і сьогодення. Все змінилося і того що було, вже не буде!
SCEPTIK
Да,барышня,будет еще хуже!Почему же Вы, видя нарушения, не заявили во всеуслышание о них ?У Вас была такая возможность, другие в подобных ситуациях так и поступали.Это имело серьезные последствия для нарушителей!А вот на экзамене такой возможности у рядового абитуриента не было и не будет!Так что Ваши заявления голословны и Вы просто пытаетесь себя оправдать за неблестящие результаты ЗНО. Иначе откуда такое рвение?Что-то не видно протестующих среди успешно сдавших ЗНО и также успешно поступивших.
Ольга
Вступила я більш ніж успішно (дай Бог кожному). Зараз навчаюсь у 2 вузах( в 1 - на державній формі навчання, в 2 - на заочному відділенні ) І на результати ЗНО не нарікаю, адже всі предмети перевищували 180 балів. Це звичайно не 200, але не так далеко від ідеалу. Тому у мене не має приводу для оправдань, в яких ви мене звинувачуєте, шановний!!!!
Коментувати
Gotland
Раптово натрапила на цю статтню, та от коментарі виявились не менш цікавими за саму статтю! З одного боку дуже приємно спостерігати, що є ще небайдужі студенти, які проявляють активність, цікавляться ситуацією щодо законопроектів про вищу освіту,обговорють їх, висловлюють свої думки та вносять пропозиції. Але також хотіла б звернутися до учасників дискусії Яреми Бачинсьного, Андрія та Скептика: " Знаєте є таке прислів*я "на злодієві шапка горить". Та от при всій повазі в даному випадку це саме про Вас! Ви обвинуватили студентів в "дудінні в одну дудку", які просто висловлювали свої думки чи пропозиці, і навідміну від Вас обгрунтовано! Та от для мене чомусь вимальовується картина із вашої раптової активності, що це саме Ви "дуєте в якусь дудку" (скоріше всього опозиційну?)!
Україночка
Раптово натрапила на цю статтю, та як виявилось коментарі тут набагато цікавіші, ніж сама стаття.! І знаєте хочу сказати з одного боку приємно, що студенти не байдужі до цього питання, обговорюють, висловлюють свої думки та пропозиції. А од із всією повагою хотіла звернутися до Яреми Бачинського та Скептика : "Знаєте є такий вислів " на злодієві і шапка горить" . То от в даному випадку він про Вас. Адже Ви обвинуватили людей, які просто писали своє бачення, і причому навідміну від Вас обгрунтовано, в "дудінні в якусь примарну дудку". Та от в мене склалось таке враження.що "дуєте під якусь дудку" (напевне в опозиційну) саме Ви, а ніхто інший!!!
Андрій
Для Україночка: А ви ще разів десять під іншими іменами зареєструйтесь, можливо допоможе))) От з-за таких, як ви продажних тролів та холуїв ми і живемо, як раби.
Україночка
Знаєте шановний як би я робила те, у чому ви мене звинуватили., то мабуть би не стала додавати ідентичні коментарі під різними ніками!!! Не знаю хто тут адміністратор, і що тут відбувається за цирк?! А Вас би ПОПРОСИЛА ДОБИРАТИ СЛОВА!!!
Ольга
А у Вас того і вистачає щоб ображати інших????? Цікаво, що ж корисного Ви зробили, щоб нам краще жилося? Не потрібно опускатись так низько і наводити наклеп на інших людей які мають свою точку зору і готові її відстоювати. І ще порівняно з Вами, шановний, не вживають ненормативної лексики!!!! Вважаю, слід Вам задуматись!
Коментувати
Gotland
Шановний Sceptik! Ви в точку! Вибрали собі нік! Тому у мене до вас запитання! Якщо ви в вищій освіті,навчались,можливо працювали які показники на вашу думку показують рівень освіти та рейтинг навчального закладу????? Радий буду від Вас почути відповідь і запитання теж очікують!
SCEPTIK
Смотри-ка,повышенная активность защитников "провладного"законопроекта!)) Вступительных экзаменов так хочется!Ой какой же сытный они кусок!До сих пор никак не забудут! А еще о них мечтают богатенькие,но тупенькие буратины,которым проще заплатить,чем сушить мозги над учебниками! Вот это:"...дасть змогу абітурієнтам яким не пощасливилось здати ЗНО на високий бал або не здавши портібного предмету не втратити шансу навчатися у вищому навчальному закладі за спеціальністю, яка йогонайбільше цікавить"надо читать как:"дасть змогу за хабаря потрапити до обраного вишу,не дивлячись на відсутність знань,доведену ЗНО". Тот же,кому довелось пережить поступление с вузовскими экзаменами и со ЗНО,и кто рассчитывал только на знания, однозначно"ЗА" ЗНО!При всех недостатках,этот путь в ВНЗ многократно честнее покупаемых экзаменов. "Всі три університети є одними з кращих ВНЗ України"-интересно-то как?И с чего это такое безапелляционное утверждение?.Очень спорное,кстати.
Ольга
Для SCEPTIK: Я сама здавала ЗНО, і склала його на високі бали. В одному вузі навчаюся на державній формі навчання і отримую підвищену стипендію, а паралельно на заочній формі навчаюся в іншому вузі. Можливо в це важко повірити, але не знаю що таке давати хабарі за вступ або за здачу екзаменів і заліків. З власного досвіду можу сказати, що розчарована в ЗНО, адже до першого із тих які здавала готувалася акцентувавши увагу на одному, а коли прийшла здавати акцент був зовсім на другому. Мене тоді паніка охопила, і лише покладаючись на удачу я їх здавала. Добре, що все обійшлось і я отримала нормальний результат, а інакше не знаю щоб робила!!! Що ви скажете на це?
Коментувати
Андрій
Які "цікаві" коментарі) Саме головне, що всі в одну дудку дують, навіть "студенти". Я ж хочу сказати, що законопрект Ківалова - Калетника - це повернення в минуле і потрібен він ректорам для тошо, щоб брати хабарі. І знову в ВУЗах будуть навчатися тільки діти таких, як сам Ківалов, а тисячи дітей з містечок та сіл України залишаться поза межами вступу. І тому - не дай Боже прийняти цей законопрект!!! Хоча б освіту не займали, що ми за нація, коли не реагуємо на такі дії влади!?............
Ольга
Для Андрій. Про які хабарі йде мова??? Невже Ви думаєте, що вони не настільки забезпечені люди, щоб вимагати у студентів гроші за змогу навчатись. Це абсурд. Подивіться скільки змін сталось у житті кожного університету за час керівництва кожного з них. Всі три університети є одними з кращих ВНЗ України. Їх віддача для організації і забезпечення гідних умов навчання студентів багатого варта. Тому співставляти хабарі і їх неоціненний вклад в життя кожного університету це низько і безглуздо!!!
Андрій
Шановна, було б дуже смішно, якби не було так боляче за нашу освіту і за тих, кого Ви називаєте майже взірцем ректорів. Неоціненний вклад кажете, в що вклад, у власну кишеню? Навіть не буду сперечатись. І повторю ще раз, законопроект Ківалова- Калетника - це зло для української освіти, тому що замінити ЗНО на вступні іспити, означає повернути корупційні схеми вступу до ВУЗів!!!
Ярема Бачинський
Андрію, не витрачайте час на цих тролів. Не скажу про Водний в Рівному, бо не знаю, але Академія Юрідічєская має специфічну репутацію в багатьох корпораціях і юрфірмах а саме - но пасаран з тим "дипломом". Ну а про ВНЗ Калєтніка старшого то взагалі нема про що говорити. Чому ж старий накрутив молодого (Ігоря) Калітніка проти ЗНО? Та тому, що до старого перестали носити студіки то шо надо а абітурієнтів зовсем не густо тож треба з кожного наеред заставу реалізувати.
Коментувати
Вікторія
затвердження даного проекту дасть можливість нашій освіті наблизитись на крок до європейської (куди ми так прагнемота та кудт нас не "беруть")
Ярема Бачинський
Для Вікторія: З Вами написаного не відчувається Ваше прагнення в Європу. Учітє матчасть! Читайте (три) законопроекти. Прочитаєте усі три по 100 раз, може візьмуть в Європу. Ні, то не візьмуть а примусять фальшувати наступні вибори Президента !
О
А чому ви так впевнені, що не всі три були прочитані???? З чого робите такі висновки??? Ви самі то їх читали? (хоч один)
Коментувати
Яна
Слід зазначити, що саме ректори можуть аналізувати проблеми що стосуються вищих навчальних закладів, знаходячись безпосередньо біля їх ядра і пропонувати оптимальні варіанти їх вирішення. Тому актуальним стало б прийняття їхньої редакції законопроекту "Про вищу освіту".
Ярема Бачинський
Для Яна: Вчіть українську мову. У Вас серйозні проблеми з граматикою... А на рахунок ректорів, то знаєте, ректор ректору око не виклює... Так воно є з Трьома ректорами Ківаловим (Підрахуєм), Калєтніком (Агрономом) і Сорокою (Нептуном з Рівного). Скасують на радість Доктору філософських наук на Проспекті Перемоги, 10, ЗНО, повернуть обов"язкові хабарі та продовжать демонтаж вищої освіти як такої в країні. Про яке ядро йде мова??
Яна
Ярема, Вас важко зрозуміти, адже у Вашому коментарі немає чіткої думки і послідовного набору слів. А на рахунок ядра, я маю на увазі те, що хто як не ректор краще знає про проблеми, з якими кожного дня стикаються студенти та працівники ВУЗу. І якщо моя грамотність грає для Вас таку велику роль, то я прошу вибачення за одну пропущену кому!
Коментувати
Артем
Я повністю згоден з Ольгою , тому що даний законопроект дійсно надає біль кращі умови навчання у ВНЗ . Також буде прозоріше фінасування ВУЗів . законопроект 1187 на мою думку є більш кращим за інші , тому що він включає такі особливості як : - забезпечення автономії навчальних закладів; - скасування ЗНО - закріплення незмінної плати за навчання протягом всього строку навчання; - вперше визначено статус Всеукраїнської студентської ради та закріплено принципи роботи органів студентського самоврядування.
Ярема Бачинський
Для Артем: Таке враження, що Ви працюєте в корупційного члена приймальної комісії асистентом зі здирання грошей зі вступників. Вступ на бакалаврат і молодшого спеціаліста без ЗНО буде ГАРАНТОВАНО корупційним. Якщо зрівняти поняття "вища освіта" та "диплом" то, звісно, підтримуйте ЗП 1187 Трьох ректорів... Ще рекомендую уважно прочитати усі 3 ЗП перш ніж розповідати казки про один з них.
VNZ
А нічого, що абітурієнти не думають про те що їм потрібно отримати необхідні знання,м а думають якби це більше вгадати завдань ставлячи хрестики! Більшість не доходять до теоретичних завдань в роботах, а лише на тестову частину розраховують! Ви вважаєте це нормальним?????
Коментувати
Ольга
Особисто підримую законопроект Ківалова, Калетніка і Сороки, проаналізувавши який знайшла багато аспектів які будуть корисними мені як на даному етапі навчання так і в майбутньому. Віднісши себе до числа студентів яким не байдужий стан освітнього простору нашої держави, можу заявити, що освіта має здобуватися в нормальних умовах які повинні забезпечуватися навчальним закладом. Саме самостійне розпорядження фінансовими потоками вузу може забезпечити такі умови, адже кошти будуть витрачатися на найнеобхідніше для студентів і ніхто не матиме права обмежувати даних витрат. Це також напряму стосується і збільшення кількості державних місць. Важливим моментом є відновлення внутрішніх університетських іспитів, що дасть змогу абітурієнтам яким не пощасливилось здати ЗНО на високий бал або не здавши портібного предмету не втратити шансу навчатися у вищому навчальному закладі за спеціальністю, яка його найбільше цікавить.
Ярема Бачинський
Для Ольга: Не смішіть! Вступ на бакалаврат і молодшого спеціаліста без зНО буде ГАРАНТОВАНО корупційним. Якщо зрівняти поняття "вища освіта" та "диплом" то, звісно, підтримуйте ЗП 1187 Трьох ректорів... Ще рекомендую уважно прочитати усі 3 ЗП перш ніж розповідати казки про один з них.
Ольга
А ви більше нічого придумати не можете? Одну і туж відповідь під різними коментарями залишаєте. І ще реукомендуєте комусь прочитати всі три законопроекти.
Свєта
Ярема, а Вам особисто який з трьох законопроектів більше довподоби??? Той, який відміняє право студентів на ряд пільг, в тому числі на проїзд в залізничному транспорті з пів ціни???
Коментувати