Osvita.ua Вища освіта Статті та аналітика "Великий рейтинг" ВНЗ: чи є в ньому потреба?
"Великий рейтинг" ВНЗ: чи є в ньому потреба?

Об'єднавши найпопулярніші рентинги вищих навчальних закладів України, можна отримати консолідований рейтинг із високою об'єктивністю

"Великий рейтинг" ВНЗ: чи є в ньому потреба?

Про те, що реклама – двигун торгівлі, сьогодні можна вже й не згадувати, це стало нормою для нашого споживача. Великі й малі міста пістрявлять бордами з холодильником № 1 в Україні або закликають купувати кращі йогурти від українського виробника № 1. Ніхто не хоче бути під № 2, усі прагнуть бути першими.

Те, що й наука, й освіта, виявляється, теж товар зі своїм брендом і споживацьким сегментом, наші громадяни взнали недавно, але змогли швидко зорієнтуватись. І тепер уже вищі навчальні заклади в ринковій економіці вимушені вступати в жорстку конкурентну боротьбу за місце під сонцем, усіляко рекламувати себе, пропонуючи свій товар на ринку споживчих, тобто освітніх послуг.

Цим і пояснюється популярність різних щорічних рейтингів ВНЗ, які по суті своїй є рекламою. Але це така реклама, якій майбутній абітурієнт може довіряти – її інформативність і об'єктивність набагато вище, ніж у листівки, що роздається на виході з метро, випущеної самим виробником.

За рейтингами ВНЗ стоять солідні компанії, які залучають до роботи численних незалежних експертів, ураховуються думки і самих вищих навчальних закладів, і студентів, і випускників, і працедавців.

Та кому вони потрібні, оці рейтинги!

Виявляється, рейтинги потрібні всім. У першу чергу в них зацікавлені абітурієнти. Ось-ось починається реєстрація на зовнішнє незалежне оцінювання й до цього часу корисно визначитись і з своєю майбутньою професією, і з вищими навчальними закладами, в які хотілося б подати документи. Задача не проста, мало того, – така, що вирішує подальшу долю абітурієнта. Як не помилитись, подаючи документи одночасно в п'ять ВНЗ на три спеціальності? Ось тут-то рейтинги й допомагають абітурієнтам зробити правильний вибір.

Рейтинги потрібні вищим навчальним закладам. Ті з них, хто займає високе рейтингове місце, мають більше шансів отримати найпідготовленіших і талановитих студентів. А у тих ВНЗ, в яких місця поскромніше, з'являються вагомі стимули проаналізувати свою роботу, зробити висновки та наступного року підвищити свій рейтинг на декілька пунктів.

В усякому разі, усіма вищими навчальними закладами ідея рейтингу сприймається більш ніж позитивно й активно підтримується.

Рейтинги бувають різними

Отже, рейтинги ВНЗ є серйозною підмогою для ухвалення власного рішення абітурієнтами і їх сім'ями. Але, виявляється, що рейтингів вищих навчальних закладів декілька. Більшістю експертів і журналістів найбільш часто використовуються національні рейтинги, такі як ЮНЕСКО "ТОП-200 Україна" та "Компас", а також міжнародний рейтинг "Вебометрикс".

Кожний рейтинг має свої особливості й обмеження, тому є сенс у них розібратись.

ТОП-200 Україна. Охоплює 200 кращих університетів України ІІІ і IV рівнів акредитації. В анкетах вони вказують свій науково-педагогічний потенціал, міжнародну діяльність і якість підготовки студентів. Окрім цього, використовується інформація довідника Міністерства освіти України і інформаційної системи "Освіта".

Сумарний бал, який одержує університет в рейтингу ВНЗ від ЮНЕСКО "Топ-200 Україна", підраховується за допомогою загального індексу рейтингової оцінки. За основу такого визначення рейтингу взята методика визначення кращих університетів миру "Shanghai Jiao Tong University TOP-500". Така методика максимально наближена до української системи вищої освіти.

Компас. Усього в 2011 році в цьому рейтингу було оцінено 234 вищі навчальні заклади України за п'ятьма спеціальностями, що користуються найбільшим попитом у реальному секторі економіки. При розрахунку рейтингу враховувались такі критерії: задоволеність випускників ВНЗ отриманою освітою та можливістю застосувати її у трудовій діяльності; сприйняття працедавцями якості освіти в українських ВНЗ; визначення працедавцями українських ВНЗ, що дають випускникам кращу підготовку для роботи в їх компанії; сприйняття експертами якості освіти в українських ВНЗ; визначення компаніями-експертами українських ВНЗ, що дають кращу підготовку для роботи в їх компанії та, нарешті, співпрацю між ВНЗ і компаніями-працедавцями.

Вебометрикс. А ось цей міжнародний рейтинг створює дослідницька група Cybermetrics Lab при найбільшому в Іспанії дослідницькому центрі Consejo Superior de Investigaciones Cientificas (Вища рада з наукових досліджень). Рейтинг визначається на підставі таких показників: розмір веб-сайту певного університету, тобто кількість сторінок, що знаходяться пошуковими машинами; його помітність ‑ кількість зовнішніх посилань на сайт; кількість завантажених файлів і кількість публікацій з індексом цитування за оцінкою Google Scholar.

При цьому самі укладачі всіх існуючих рейтингів чесно попереджають, що задача, яку вони ставлять перед собою, є такою, що практично може бути розв'язаною. Оцінка ВНЗ навіть за однаковими критеріями ніколи не буде абсолютно об'єктивною.

А якщо всі рейтинги об'єднати?

Це найправильніший шлях. Пояснимо це на прикладі. Можна розрахувати рейтинг певного продукту, наприклад, молока, від різних виробників. Як окремі критерії можна вибрати і його ціну, і якість, і склад, і обсяг виробництва. А якщо підсумувати всі перераховані показники, то отримаємо узагальнений рейтинг, з якнайповнішою інформацією для споживача.

Тоді, якщо взяти дані про рейтинги ВНЗ від "Топ-200 Україна", "Компас" і "Вебометрикс", то вийде "Великий рейтинг", в якому можна врахувати всі критерії перерахованих рейтингів.

Як це зробити? Досить простим і зрозумілим способом. По кожному ВНЗ України підраховується загальний бал, що дорівнює сумі його місць у рейтингах "Топ-200 Україна", "Компас" і "Вебометрикс". Чим менше виходить сума трьох вихідних рейтингів, тим вище ранг ВНЗ у такому "Великому рейтингу".

На наш погляд, такий узагальнений рейтинг стає більш об'єктивним і надійним і може істотно допомогти абітурієнтам у виборі вищого навчального закладу для навчання.

Консолідований рейтинг вузів України

Консолідований рейтинг вузів України складено інформаційним ресурсом "Освіта.ua" в грудні 2011 року. Матеріали рейтингу:

Освіта.ua
12.12.2011

Провідні компанії та навчальні заклади Пропозиції здобуття освіти від провідних навчальних закладів України та закордону. Тільки найкращі вищі навчальні заклади, компанії, освітні курси, школи, агенції.
Коментарі
Аватар
Залишилось 2000 символів. «Правила» коментування
Ім’я: Заповніть, або авторизуйтесь
Код:
Код
Немає коментарів

Щоб отримувати всі публікації
від сайту «Osvita.ua»
у Facebook — натисніть «Подобається»

Osvita.ua

Дякую,
не показуйте мені це!