Вступна кампанія-2011: не нові проблеми

Інна Совсун, керівник проекту "Правова підтримка забезпечення рівного доступу осіб до якісної вищої освіти в Україні", про проблеми вступної кампанії

Вступна кампанія-2011: не нові проблеми

Міністр освіти Табачник радісно повідомив про те, що вступна кампанія 2011 року пройшла успішно. Разом з тим, причини для радості міністра не дуже очевидні. Проблеми при вступі були, треба тільки захотіти їх побачити. Якісь з цих проблем – нові, а якісь тягнуться ще з минулих років.

До Харківського університету ім. Каразіна через електронний вступ подали лише 39 заяв

Новацією цьогорічної вступної кампанії безперечно стала система "Електронний вступ". Про її проблеми вже стільки говорилися, хоча профільне міністерство все одно навряд чи визнає провал цього експерименту.

Міністр озвучив цифри щодо кількості поданих заяв через систему. Але через відсутність базових даних перевірити ці цифри видається абсолютно не можливим. Разом з тим, з деяких показників можна зробити висновки про реальні цифри прийнятих онлайн-заяв.

Так, на сайті Харківського національного університету імені В. Каразіна можна знайти цікавий документ під назвою "Список вступників (попередній, що буде уточнюватися, станом на 18.07.2011), електронні заяви яких через систему "Електронний вступ" були прийняті." Згідно з цим списком станом на 18 липня до університету через електронний вступ було подано ... 39 заяв. Зважаючи на достатньо великі обсяги прийому до Харківського національного університету, очевидним стає те, що дійсні обсяги прийнятих заяв через систему "Електронного вступу" є суттєво нижчими, ніж назвав міністр.

Також, залишається чимало інших запитань щодо цієї системи до міністра: Якою є вартість розробки і функціонування системи "Електронний вступ"? З яких коштів оплачується функціонування системи "Електронний вступ"? Чи було проведено тендер для вибору оператора системи? На підставі яких документів приватна компанія передає дані в державну базу даних? Яким чином гарантується захист персональних даних? Чому університети повинні були вносити дані про вступників до Єдиної державної бази з питань освіти, положення про яку було затверджене тільки 13 липня, тобто в розпал прийому документів, і котра згідно з урядовою постановою повинна почати функціонувати тільки з січня 2012 року?

Без відповідей на всі ці запитання довіра до керівництва міністерства освіти та усіх його інновацій залишатиметься на сьогоднішньому рівні.

А пільги й досі там...

Від самого початку впровадження ЗНО тягнеться проблема пільговиків. Історично, першими право на позаконкурсний вступ отримали "чорнобильці" – закон про це було прийнято ще у лютому 1991 року. Поступово кількість категорій населення, які мали право на вступ поза конкурсом, збільшувалась. Дві останні категорії додались уже у 2008 році, коли зовнішнє оцінювання стало загальнообов’язковим.

До впровадження загальнообов`язкового тестування правилами вступу встановлювалось, що право вступу поза конкурсом означає зарахування до ВНЗ за умови отримання позитивної оцінки на вступних іспитах. За умов великої корумпованості процесу вступу, отримання "позитивної" оцінки "пільговиками" так само залежало від корупційних схем, як і для будь-яких інших абітурієнтів. Проте після введення ЗНО, процедури оцінювання абітурієнтів стали прозорими і отримання "позитивної" оцінки (на практиці - мінімальної "трійки") стало значно простішим. Саме тоді постало питання справедливості надання таких пільг.

Ще з 2009 року університети мають можливість своїм власним рішенням обмежити кількість пільговиків піднявши мінімальний прохідний бал, проте досі цим правом користаються одиниці.

У 2010 році міністерство освіти встановило кількісне обмеження: університет мав встановити квоту на пільговиків, яка повинна була бути не менше ніж 25% від державного замовлення. Унаслідок такого рішення громадська напруга довкола пільговиків знизилась, а широке обговорення цього питання взагалі фактично припинилось. Проте сама проблема нікуди не зникла...

З 2011 року університети отримали ще більше можливостей обмежити кількість пільговиків через встановлення квоти не більше 25%. Проте з-поміж сотень українських університетів, які від 2008 року обурювались напливом пільговиків, фактично ніхто не скористався можливістю зменшити їхній відсоток. З-поміж аналізованих університетів тільки Києво-Могилянська академія скористалась цією можливістю і зменшила квоту до 10%.

У результаті, фактично всі університети залишили квоту на рівні 25%. Що це означає на практиці? Що університети набрали абітурієнтів з нижчим рівнем знань ніж могли б.

Дані, доступні на сайті Київського національного університету імені Тараса Шевченка показують, що на спеціальність "міжнародні відносини" поза конкурсом проходять абітурієнти з найнижчим балом – 754, серед конкурсників прохідними є тільки 790 балів; серед абітурієнтів Інституту журналістики найнижчий прохідний бал для пільговиків – 644, за конкурсом – 754.

Щоб навести ще зрозуміліший приклад: у Національний медичний університет імені О. Богомольця вступить 90 абітурієнтів-пільговиків (серед яких переважна більшість в категорії “інваліди І або ІІ групи”). Для цих абітурієнтів-пільговиків прохідними є 667 балів; для конкурсників – 766. Фактично, за 6 років держава отримає 90 лікарів, які вступили не за власними знаннями, а через безвідповідальність цієї самої держави.

Безперечно, є соціально не захищені верстви населення, які потребують допомоги держави. Проте навчання у вищій школі не є формою соціальної допомоги. Замість розкидатися правом безкоштовного вступу, треба продумати інші механізми захисту дітей. Наразі, держава фактично визнає, що є групи людей, які не мають доступу до нормальної середньої освіти і тому у них повинні бути полегшені умови вступу до ВНЗ.

Міністр Табачник ще будучи народним депутатом обурювався ситуацією довкола пільгового вступу, проте за час його керування галуззю жодних стратегічних рішень у цьому напрямку так само не було прийнято. Хоча насправді, ініціювати запит до Конституційного суду щодо цих самих пільг за наявної більшості у парламенті – зовсім не складно. І нехай Конституційний суд вирішить, чи порушується наразі ст. 53 Конституції України, згідно з якою "громадяни мають право безоплатно здобути вищу освіту в державних і комунальних навчальних закладах на конкурсній основі".

Вступ на магістратуру часто відбувається на основі особистих зв`язків і домовленостей

Прихованою проблемою вступних кампаній ось уже кілька років поспіль залишається вступ на магістерські програми. Саме вступ на ці програми є лакмусовим папірцем того, наскільки українські університети готові до чесних і відкритих правил гри. Аналіз вступу до на магістерські програми показує, що університети прийняли ЗНО як зовнішній примус, проте це не стало поштовхом до внутрішньої реформації всередині ВНЗ.

Звернення абітурієнтів показують, що вступ на магістерки надалі часто відбувається на основі особистих зв`язків, суб`єктивних оцінок, домовленостей тощо. Особливо проблемним є вступ на магістерські програми інших університетів. Адже більшість вищих навчальних закладів намагається проштовхнути своїх випускників, тим самим фактично нівелюючи одні з не багатьох позитивів Болонської системи.

Зрештою, систему прив`язаності бакалаврату та магістерки пропагує і саме міністерство. Так, посеред скандалу довкола державного замовлення на магістерку з журналістки Могилянки пан міністр заявив, що державне замовлення буде надаватись тільки туди, де були найкращі випускники бакалаврату. Як будуть оцінюватись ці випускники – нікому не зрозуміло, але фактично логіка така: ви поставите своїм студента високі оцінки – буде вам держзамовлення на магістерки... І це все на фоні розмов про підвищення якості освіти… Вже не кажучи про те, що у Європі магістерські програми дуже рідко дублюють бакалаврські: перший рівень навчання є більш загальним, у той час як магістратура – це отримання спеціалізації.

Проте на практиці в Україні магістратура як явище досі не утворена. Студенти просто можуть довчитися додатковий рік чи два на обраній спеціальності, ось тільки треба ще постаратись, щоб це право здобути. І зважаючи на зменшення держзамовлень на магістратуру протягом останніх кількох років - це стає дедалі важчим.

Безперечно, кожен університет повинен мати право обирати власних абітурієнтів. Проте, так само, університети повинні мати багато інших прав - і право на вільну наукову діяльність, і право на те, щоб надавати власні наукові ступені, і безліч інших прав. Проте чомусь найбільше університети воюють саме за право відбору своїх абітурієнтів. Це наштовхує на дуже неприємні висновки...

Інна Совсун, керівник проекту "Правова підтримка забезпечення рівного доступу осіб до якісної вищої освіти в Україні", викладач Києво-Могилянської академії

УНІАН
04.08.2011

Коментарі
Аватар
Залишилось 2000 символів. «Правила» коментування
Ім’я: Заповніть, або авторизуйтесь
Код:
Код
mr. Black
меня вырастила одна мама... папа жив но алиментов не платил... платила держава 10 грн...на то время.. но своим умом и без напряга я поступил в мед коледж( у нас не было льготников)... а теперь понабиралось... с балами ниже 600... и что делать... желеть их? пасиб но я против... и жилось мне не ахты!!! да и сейчас с зарплатой фельдшера особо не поживешь...
Параска
Для mr. Black: Льготникам (сиротам и т.д.)необходимо государством решать социальные вопросы (пособие ,пенсии,жилье и т.д.) а поступление в вузы только по знаниям и на общих основаниях(как все) и никаких льгот,высшее образорвание не для всех,это не школа,а то потом и выходят "спициалисты")))))))
nezrozumiliy
Для Параска: В тих,хто напівсирота чи сирота має право на державне.Але інваліди,чорнобильці,сільська місцевість і т д мають проходити за загальним конкурсом
Некто
Для nezrozumiliy: Не думаю что и сироты должны иметь такое право. Не сумел поступить - возьми год, поработай паралельно штудируя программу, ЗНО совсем не сложное, тесты за прошлые годы открыты
Коментувати
stranger
Для Виктории. Детонька,попробуй подойти к ситуации без соплей,лирики и философии. Единственным критерием поступления в ВУЗ должны быть знания.Здесь не может быть даже двух мнений. И несмотря на сочувствие и понимание ко всем льготным категориям этот момент во вступительной кампании должен быть пересмотрен(как и некоторые другие положения Правил приёма). Действительно знающий и талантливый абитуриент не виноват,что он не инвалид и что у него живы родители.
Некто
Для stranger: Хай цю "добрую душу" ось такі лікарі з трійками в школі і лікують. Втім, я сумніваюся що навіть половина лmготників довчиться до 5го курсу, тут треба мати мізки або гроші на хабарі
Коментувати
Виктория
Боже! Какие же вы все злые!!! Вы знаете как живется этим людям? Вы знаете как они страдают! Вы понанимали репетиторов, ходите и занимаетесь. А у людей нет денег, потому что у инвалидов все деньги идут на лекарства, у детей шахтеров погибших остались только матери!!! Вы это понимаете??? Жили бы так как живут они, вы бы поняли! Вам должно быть стыдно! Жалко им бюджетного места.. Я в этом году поступала в ХНУ ЮАУ, и по результатам первой волны зачисления, я не прошла, сначала я растроилась, родители были согласны платить контракт, но я решила забрать документы, и сдавать тесты на следующий год, да, прошло очень много льготников, изза этого я и не прошла, но я представляю как этим людям, таким же как и я, жилось, и я была даже рада, что в мою академию все льготники, подавшие документы прошли! Они этого заслуживают!!! Р.S: Я всетаки...
Светла
Для Виктория: А учиться ты не пробовала? Говорят, помогает. И без льгот поступить можно.
Лілія
Для Виктория: "у детей шахтеров погибших остались только матери" 1) Я не дитина шахтаря, але в мене одна матір, мені не потрібні пільги? Я хоч і вступила сама без всіляких пільг на бюджет, однак вважаю що пільговиків забагато (особливо несправжніх). 2) А дітям шахтарів у яких є і тато и мама, якого дідька дають тоді пільги?
nezrozumiliy
Для Виктория: Ти так ніколи невступиш
Коментувати
Ольга
Для Іра. Я це розумію. Але у тому році виключали зі списку тих, хто до певного терміну не подав оригінали. І було все зрозуміло. Діти піднімались по списку. А у цьому році на сайтах універів чітко прописано "виключаються зі списків рекомендовані у першу хвилю, але не виконали умов". Але насправді всі залишились у списках. Це абсурд. Якщо дитина не подала у цей термін. то вона і не подасть. Навіщо замилювати очі. Треба набрати платників??????
ира
НЕ могут все рекомендованные одновременно попасть во все вузы Украины.Они ведь подавали в несколько вузов,а ведь вузы не знают кто куда подал оригиналы,.Если бы забирались копии самими абитуриентами,тог да все понятно было ,а так приходиться угадывать что и как.Главное вложиться в время до последнего срока т е до 8 числа.(последний день подачи оригиналов)
Ольга
Не зрозуміла!!!!!! А хіба не втрачають право вступу ті, хто був рекомендований , але не подав оригінали. Що це за новини????? Списки вивісили знову фактично ті, що і були(((((
катрина
Может я что-то не так поняла. Харьков Я. Мудрого факультет прокуратуры бюджет 620-640 балов ?
Виктория
Для катрина: смотря из какой области. Из западной Украины все "самые умные" прошли
Бюджетник НУ ХЮА
Для катрина: цільове направлення робить чудеса)
Коментувати
Лариса
А я считаю, что все должны идти по общему конкурсу. прошел на бюджет-молодец, прошел на контракт-пусть государство выплачивает такому ребенку субсидию на учебу ,не прошел никуда-жди след. года
Мама
Тот, кто не учился в школе, не учится и в институте. Он просто не научился учиться. Когда мы приводим детей на прием к врачу - где гарантия, что это не бывший льготник, который прикрылся в свое время жизненными обстоятельствами при поступлении в ВУЗ. А институты также обязаны выпустить всех студентов.
Катя
Підняли прохідний в цьому році на державне замовлення,до 720 балів (по всій Україні).і з меншим не брали на бюджет.Тоді б одні розумні вчилися на держзамовленні
Стас
на позаконкурсний вступ отримали "чорнобильці" це ж не всі чорнобильці отримують право на ПК вступ? там потрібна довідка чи що?
абітурієнт
Для Стас: справа в тому що її купують за гроші-а це вже корупція
Коментувати
Светлана
у Національний медичний університет імені О. Богомольця вступить 90 абітурієнтів-пільговиків (серед яких переважна більшість в категорії “інваліди І або ІІ групи”).Через лет государство получит 90 врачей - инвалидов 1-2 группы.ИДИОТИЗМ. Такое возможно только в нашей стране. Не должно быть никаких льгот при поступлении в ВУЗ.
Olya
«Чому університети повинні були вносити дані про вступників до Єдиної державної бази з питань освіти…?» Це питання не варте уваги. Можливо, це могло проконтролювати, чи у 5 ВНЗ і чи не більше ніж на три спеціальності подає документи абітурієнт. Повинна була бути якась єдина база, а інакше – подавай в 5 ВНЗ документи в паперовому вигляді і ще в 5 ВНЗ в електронному.
неравнодушный
Для Olya: Рекорд, который я засёк, 9 вузов на 24 специальности!!!! http://vstup2011.com.ua/ - полистайте, очень познавательно. Почему никто не следил за этим, почему законопослушные теперь в худшем положении чем "вырвы" ?
www
Для неравнодушный: Виходить ніхто не проводив такого контролю, щоб було 5 ВНЗ. Чому "Опора" про це не повідомляє?
абітурієнт
Для неравнодушный: назвіть абітурієнта
Коментувати
Абітурієнт
відмінити цих інвалідів зовсім.Обнагліли вже зовсім.Купують справки за 15000 тисяч гривень,а потім вони інваліди всі.Хіба в нас на Україні кожний 10-тий інвалід?Давайте тоді всі будемо купувати справки за гроші,і будуть у всіх пільгт при вступі.Тому потрібно відмінити 1.Чорнобильців 2.Інвалідам 3.Шахтарям 4.Дітям військовослужбовцям і військовослужбовцям 5.Членам сімей іменя Засядька 6.Сільської молоді 7.Медалістам Потрібно залишити одну пільгу-тим,в кого нема батьків (максимально 25% від державного замовлення). І все буде в порядку
Татьяна
Для Абітурієнт: Согласна на все 100! Еще бы проходной целевиков поднять хоть до 680, а то видела на педиатрии 617
allenKa
Моя дочь сейчас поступает в магистратуру, но и в этих списках в первую очередь льготники, объясните почему? За 4 года как то учились и опять первые в списках. Ладно уже при равных балах льготное поступление, но нет на первом месте 170 балов, а 200 баллов - если хватит мест, может поступят
Коментувати