Osvita.ua Вища освіта Статті та аналітика Кредит на вищу освіту. Скільки це коштує і що потрібно знати позичальникам
Кредит на вищу освіту. Скільки це коштує і що потрібно знати позичальникам

Закінчився черговий навчальний рік, і перед батьками багатьох випускників гостро постало питання, де взяти гроші на навчання дитини у вищому навчальному закладі. Адже на безкоштовну освіту, як і раніше, можуть розраховувати далеко не всі

Кредит на вищу освіту. Скільки це коштує і що потрібно знати позичальникам

Більшості студентів вчитиметься на контрактній основі, а це значить, що їх батькам доведеться платити від 5 до 35 тис. грн на рік - в залежності від факультету та вартості навчання у вищому навчальному закладі. Таким чином, бажаний диплом магістра, який буде отриманий тільки через п'ять років, обійдеться, якщо по-скромному, в 25 тис. грн, а по-максимуму - в 175 тис. грн.

Як отримати кредит

Оформити кредит на отримання вищої освіти зовсім нескладно. На суму до 25 і навіть до 50 тис. грн батьки студента можуть розраховувати навіть без застави. Досить звернутися до банку, надати довідку про місце роботи за останні шість місяців, паспорт і номер ідентифікаційного коду. Але, щоб отримати таку позику, потрібно мати пристойні офіційні доходи - не менш ніж 3-4 тис. грн на місяць. При цьому слід бути готовим до того, що ціна кредиту готівкою дуже велика - від 30 до 100% річних у гривні.

При цьому такі гроші нададуть можливість навчатися спеціальностям, які не користуються великим попитом, наприклад на філософському або релігієзнавчому факультетах. А для навчання на популярних факультетах (юридичному, журналістському, економічному тощо) потрібні суми серйозніші (від 70 до 175 тис. грн). Українські банки видають такі гроші тільки під заставу майна - нерухомості, автомобіля, земельної ділянки. Такі кредити видає кожен другий банк і за досить лояльним ставками - від 16-22% річних у гривні на строк до десяти років.

Враховуючи падіння цін на ринку нерухомості та землі, кредитори вельми суворі в оцінці платоспроможності клієнтів. Від позичальника вимагатимуть не тільки заставу, але й початковий внесок за навчання не менше ніж 20-30% від суми позики. Також попросять підтвердити офіційні доходи (не менше ніж 5 тис. грн на місяць).

При цьому позичальникові доведеться провести оцінку застави у професійного оцінювача, що обійдеться мінімум у 300 грн, а також застрахувати об'єкт застави. Якщо мова йде про квартиру, страховка обійдеться в 0,2-0,3% від її вартості. А якщо кредит береться під дорогу машину, поліс автокаско буде коштувати 4,5-7% її ринкової вартості на рік.

Таким чином, тільки витрати на страховки для батьків студента можуть скласти 8000 грн на рік. До того ж за такими кредитами завжди утримується одноразова комісія в розмірі 0,99-1,5% від суми позики, що теж спричинить додаткові витрати.

Кредити тільки батькам

Багатьох майбутніх студентів цікавить питання, а чи можна самому взяти кредит на навчання? Більшість банків не розглядають в якості позичальників громадян молодше 25 років, деякі фінустанови погоджуються мати справу і з 21-22-річними, але при цьому вимагають, щоб студент мав постійне місце роботи.

Але навіть якщо робота є, а вік недотягує до встановленого банком мінімуму - буде відмова у видачі кредиту або прохання привести поручителя. Обіцянки працевлаштуватися в майбутньому, як правило, до уваги не приймаються. Якщо ж мова йде про великі суми, потрібно заставу, що теж навряд чи знайдеться у нещодавнього випускника школи.

На відміну від зарубіжних країн в Україні немає спеціальних банківських програм кредитування саме для студентів. За великим рахунком банку все одно, на що підуть гроші, головне, щоб батьки вчасно вносили кредитні платежі й оплачували страховки. Проте спеціальні студентські програми є у "кредитних спілок". Наприклад, у Києво-Могилянській академії розташований кредитний союз, що пропонує позики для студентів під 30% річних у гривні. Ставки, як бачимо, високі, проте позику обіцяють видати без застави та зайвої тяганини. Але поручительство батьків все одно буде потрібно, без цього ніяк.

Автор: Олександр Цеганов

weekly.ua
19.07.2011

Провідні компанії та навчальні заклади Пропозиції здобуття освіти від провідних навчальних закладів України та закордону. Тільки найкращі вищі навчальні заклади, компанії, освітні курси, школи, агенції.
Коментарі
Аватар
Залишилось 2000 символів. «Правила» коментування
Ім’я: Заповніть, або авторизуйтесь
Код:
Код
мама Ирина
Наконец-то вспомнили и про контрактников: если б вы знали, как хочется, чтоб ребенок учился там, где он хочет и к чему имеет склонность, а не там, куда попал на бюджет.
xelon
Для мама Ирина: зря.Хай на бюджеті,і то спасибі
Коментувати

Щоб отримувати всі публікації
від сайту «Osvita.ua»
у Facebook — натисніть «Подобається»

Osvita.ua

Дякую,
не показуйте мені це!