Osvita.ua Вища освіта Статті та аналітика Корупція у вищих навчальних закладах: винна система і… студенти
Корупція у вищих навчальних закладах: винна система і… студенти

Останнє дослідження фонду "Демократичні ініціативи" свідчить про те, що в українських вишах зростає корупція, а стимулює її система освіти та самі студенти, які воліють платити за гарні оцінки, і не вірять у працевлаштування завдяки знанням

Корупція у вищих навчальних закладах: винна система і… студенти

Між тим, у Міністерстві освіти і науки, молоді та спорту України переконані, що масштаби хабарництва у вишах перебільшують і що цю та інші проблеми дасть змогу подолати нова редакція закону "Про вищу освіту".

Владислав, студент Національного медичного університету імені Богомольця, навчається добре, однак змушений витрачати на хабарі набагато більше грошей, аніж він отримує у якості стипендії.

"Корупція провокується з обох боків: і викладачами, і студентами. Кожна кафедра має свої розцінки, щоб "допомоги студентам у складанні іспитів", – так це зветься. Суми визначають завідувачі кафедр та викладачі, – розповідає Владислав. – Останній приклад: один із викладачів пообіцяв, що більшість студентів не складуть його іспит. Якби ми не зібрали з кожного студента по 500 гривень, ми цей іспит дійсно не склали б".

Такі випадки не є поодинокими, стверджують дослідники. Лише третина українських студентів запевняє, що не стикалася із проявами корупції та хабарництва, – такими є результати соціологічного дослідження, проведеного фондом "Демократичні ініціативи" імені Ілька Кучеріва.

Вчити ліньки, краще дати хабара

Дослідники опитали студентів шістдесяти українських вищих навчальних закладів у різних регіонах. Третина з них підтверджують, що купували викладачам подарунки, 27% – що надавали різноманітні послуги. Кожен четвертий визнає, що платив за оцінки, а кожен п’ятий – що купував реферати.

Директор фонду "Демократичні ініціативи" Ірина Бекешкіна повідомила, що найбільше проявів корупції дослідження виявило на юридичних, економічних та міжнародних спеціальностях. Окрім того, найбільш корумпованими виявилися навчальні заклади Києва та маленьких містечок.

Опитування виявило, що корупцію стимулюють самі студенти, а також ставлення до освіти в суспільстві, розповідає Ірина Бекешкіна.

На думку Бекешкіної, корупція розвивається за ринковим принципом: є попит – є і пропозиція. На запитання, чому студенти платять за оцінки, дві третини відповідають: ліньки вивчити, простіше дати хабара. Інша сторона проблеми: для отримання хорошої роботи, на думку студентів, зв’язки та знайомства є більш важливими, аніж високий освітній рівень.

За останні роки хабарництво у вишах зросло через те, що студенти почали ставитися до нього більш лояльно, констатує директор освітньої програми фонду "Відродження" Георгій Касьянов.

"За цей час корупція збільшилася як з точки зору охоплення нею освіти, так і з погляду якості корупції, глибини її проникнення в усі сфери. І що найгірше – ставлення студентів до корупції стало більш позитивним", - говорить він.

Українська освіта не так ішла до Європи – Табачник

Одна з причин корупції у вишах – невдале застосування європейських підходів, так вважає міністр освіти і науки, молоді та спорту Дмитро Табачник. Він висловив упевненість, що подолати цю та інші освітні проблеми допоможе новий закон "Про вищу освіту".

"Наша система освіти на порядок краща, ніж системи інших країн. А нам досі пропонують якісь пожовклі рецепти з Європи. Давайте припиняти теревенити про те, що викладач захотів і так просто взяв, скажімо, з Маші Гапоненко хабар. Опитування свідчить, що винагорода викладачам хвилює лише 15% респондентів. Для вирішення цієї та інших проблем освіти ми і готуємо новий закон про вищу освіту, який, до того ж, має зробити всі рівні освітньої кваліфікації сумісними з європейськими", – говорить Д. Табачник.

Між тим, експерти фонду "Демократичні ініціативи" та інші незалежні фахівці вважають, що хабарництво у вишах зменшиться лише за умови, що студенти побачать пряму залежність між рівнем своєї освіти та можливістю заробляти гроші. Проте цей рівень перевірятимуть не викладачі під час випускних іспитів, а система, аналогічна зовнішньому незалежному оцінюванню абітурієнтів.

Радио свобода
13.04.2011

Провідні компанії та навчальні заклади Пропозиції здобуття освіти від провідних навчальних закладів України та закордону. Тільки найкращі вищі навчальні заклади, компанії, освітні курси, школи, агенції.
Коментарі
Аватар
Залишилось 2000 символів. «Правила» коментування
Ім’я: Заповніть, або авторизуйтесь
Код:
Код
кнеу
Саме більше обідно те,що викладачі самі цю корупцію створюють.Контролю то над ними нема ніякого.Наприклад: всім відомо,що у ВУЗах є електронні журнали,куди може зайти любий студент чи просто охочий і побачити скільки в нього пропусків чи балів.В КНЕУ навчаюсь і ось я до чого веду. У мене ні єдиного пропуску,активно вів себе на парах,щоб заробити більше балів в допуск до екзамену.Але в мене менше в два рази балів, ніж в деяких студентів,у яких всі н.б.-пропуски,я іх і в лице не знаю.І це видно все в інтернеті,тільки що фамілій не видно.Зайшли б з міністерства і провірили б чому це так.Але кому воно потрібно....У цій краіні все прогнило...Дуже жалкую,що не поступав в ту саму Польщу.Знаю кількох знайомих,дуже довольні.Всі мажори вчаться в Англіі і т.д.Думаю на магістратуру поіду тільки в Польщу.Не хочу наших жидинят професорів кормити.І це описана тільки крапля в морі.
mymummy
Хто відмовиться, коли студенти самі пропонують? У вузах працює чітка схема (староста-куратор), які виконують замовлення викладачів. Я не веду мову про тих, хто не вчиться, а саме про тих студентів, які в поті чола цілий семестр заробляють бали, а потім ще змушені платити через чиєсь самодурство. Виходить, що вся група проплачує за двієчників. Про всі вузи не можу стверджувати, а про НУ ДПСУ це стовідсотково. Цілий семестр працювали, викладачі лише захоплювалися такою сильною групою, а врешті-решт (молитвами кураторші і старости) доводиться платити.
Коментувати

Щоб отримувати всі публікації
від сайту «Osvita.ua»
у Facebook — натисніть «Подобається»

Osvita.ua

Дякую,
не показуйте мені це!