Osvita.ua Вища освіта Вступна кампанія Абітурієнти втратять шанс на прозорий вступ?
Абітурієнти втратять шанс на прозорий вступ?

Відсутність системи "Конкурс" позбавить вступників можливості відстежувати рух рейтингових списків

Абітурієнти втратять шанс на прозорий вступ?

В парламентському Комітеті з питань науки і освіти визначено перелік загроз майбутньої вступної кампанії, що міститься у проекті Умов прийому до вищих навчальних закладів України в 2014 році. Про це йдеться у листі до міністра освіти і науки Дмитра Табачника, що підписаний головою профільного комітету Лілією Гриневич.

"Комітет Верховної Ради України з питань науки і освіти звертає Вашу увагу на загрози, що можуть призвести до обмеження прав абітурієнтів на чесний і прозорий вступ та збільшення можливостей для корупційних схем при конкурсному відборі порівняно з попередніми роками", - наголошується у листі парламентського комітету.

Парламентарі звертають увагу на відсутність у проекті Умов прийому можливості інформування громадськості про конкурсну ситуацію в інформаційній системі "Конкурс". Водночас Єдина державна електронна база з питань освіти є закритою для громадськості.

"За таких умов абітурієнти 2014 року позбавлені можливості відстежувати рух рейтингових списків і втрачають шанс прозорого вступу на місця держзамовлення. У такому випадку центральне освітнє відомство повинно створити альтернативну державну інформаційну систему або зробити відкритою ЄДЕБО у частині вступної кампанії, однак цього не передбачено зазначеним документом", - наголошують у комітеті.

Також у листі зауважується, що незважаючи на численні звернення громадськості, проект не містить норми про оприлюднення квот держзамовлення для кожного вищого навчального закладу на веб-сайті міністерства та неможливість їх зміни під час вступної кампанії. Відсутність правдивої інформації про розподіл держзамовлення між вищими навчальними закладами призводить до маніпуляції ним під час вступної кампанії.

На переконання парламентського комітету новий проект потребує уточнення щодо обов’язковості врахування результатів ЗНО з української мови та літератури при вступі на всі напрями підготовки в університеті, які мають статус дослідницьких. Парламентарі зазначають, що єдиним обов’язковим предметом ЗНО є українська мова і література, однак відповідно до проекту Умов прийому дослідницькі університети отримали право самостійно визначати перелік конкурсних предметів з числа тих, з яких проводиться ЗНО.

Представники профільного комітету також вважають за доцільне виключити з Умов прийому норму, за якою особи з числа найкращих інтелектуально обдарованих дітей мають право на отримання 70 додаткових балів, у зв’язку із відсутністю прозорих критеріїв оцінки інтелектуальних досягнень і відбору таких дітей.

"Окрім того, у нових Умовах доцільно передбачити обчислення сумарного конкурсного бала з використанням різних вагових коефіцієнтів для конкурсних предметів і атестата, надавши вузам право самостійно визначати вагові коефіцієнти. При цьому атестат має складати не більше ніж 10 % від максимальної суми конкурсного бала, що сприятиме об’єктивності конкурсного відбору", - йдеться у пропозиціях профільного комітету.

Депутати зазначають, що за даними досліджень, рік у рік розрив між середнім балом ЗНО, який показує рівень знань абітурієнта, і середнім балом атестата збільшується.

Також з метою забезпечення прозорості та запобігання корупційним діям при проведенні творчих конкурсів та реалізації права абітурієнтів на апеляцію парламентарі пропонують передбачити обов’язковий відеозапис проведення творчих випробувань.

"Врахування зазначених пропозицій сприятиме відкритості, прозорості та чесності перебігу вступної кампанії, формуванню довіри суспільства до конкурсного відбору абітурієнтів у вищі навчальні заклади", - йдеться у листі парламентського Комітету з питань науки і освіти до міністра освіти.

Освіта.ua
31.10.2013

Провідні компанії та навчальні заклади Пропозиції здобуття освіти від провідних навчальних закладів України та закордону. Тільки найкращі вищі навчальні заклади, компанії, освітні курси, школи, агенції.
Коментарі
Аватар
Залишилось 2000 символів. «Правила» коментування
Ім’я: Заповніть, або авторизуйтесь
Код:
Код
гость
столько слез и нервов поступающих, ради никому не нужных специалистов нигде не признанных дипломов...........
марія
Підкажіть, як можна надіслати свої враження від їхніх проектів у міністерство. Бо вони нас тут не чують.
марія
Підкажіть як можна надіслати свої враження від їхніх прокутів у міністерство. Бо вони нас тут не чують.
оппа.
Ёнмоко!. Ті хто не знають корейської перекладаю: "Йдіть в ДУПУ!"
jjj
Вставай, страна огромная, Вставай на смертный бой С фашистской силой тёмною, С проклятою ордой! Пусть ярость благородная Вскипает, как волна, - Идёт война народная, Священная война! Дадим отпор душителям Всех пламенных идей, Насильникам, грабителям, Мучителям людей.
Ігор
Я вважаю це недоцільним, адже кожен зараз знає і розуміє що твориться в нас на Україні, як процвітає корупція, всі питання вирішуються хабарем і те що ця система не є прозорою дуже насторожує. Дітей від малого вчать на таке а потім дивуються чому в нас така держава і чому так живемо.
Юрій
Для Ігор: Україна,йде на дно,як титаник...особливо за цей рік.
Коментувати
Полина
До повернення радянської прозорої системи вступу, навіть, і за іспитами нам ще далеко. Корупція в освіті всеохоплююча і пов’язана з соціально-політичним укладом країни. Щоб змінити ситуацію, потрібно скористатись антикризовою програмою та ввести кримінальну відповідальність за хабарі.
Ирина Шульгина
Для Полина: Мне кажется, настолько все разрушено, что ту советскую систему не вернуть никогда... И это с ВНО неплохая тоже, но, видите, все равно ищут лазейки, как бы сделать так, чтобы брать взятки
Мошка
Кримінальна відповідальність за хабарі існує, якщо ви не знали. Минулорічний вступ показав, що, впринципі, крім другої, третьої хвилі ми маємо прозорий вступ. Потрібно лише вдосконалити. На маю думку, наша освіта давно перевершила радянську.
скептик
Для Полина: давайте не будем про "радянську прозору систему вступу"!Поступали-знаем!Лучше ЗНО.Только ведь делается все,чтобы его дискредитировать!
Коментувати
Валя15
найкраще поїхати закордон..та хатя б в Польщу там і то краще ставляться до іноземців ніж в нас на Україні. замутили вже шо не буть. Висновок поступити на державне буде ше важще
Марічка
ні, ніколи в світі не їдьте в Польщу!!! Це все казки, насправді викинете шалені гроші і нічого не будете знати, і їхнє ставлення до нас жахливе! після 1 курсу приїхала з Польщі і здавала ЗНО в Україні.
Валя15
в мене там сестра вчиться і каже шо там відношення краще ніж у нас і ЗНО здавати не треба .Єдиним - є мова..і то з часом ти привикаєш..тай дешевше жити.Я сама особисто тоже буду поступати в Польщу і вам раджу..
Коментувати
антидот
"Окрім того, у нових Умовах доцільно передбачити обчислення сумарного конкурсного бала з використанням різних вагових коефіцієнтів для конкурсних предметів і атестата, надавши вузам право самостійно визначати вагові коефіцієнти"-еще один инструмент для коррупции .
надежда
СИСТЕМА КОНКУРС ПРЕКРАСНА ДЛЯ АБИТУРИЕНТОВ. ЕЕ НАДО УСОВЕРШЕНСТВОВАТЬ. НО УЖЕ СЕГОДНЯ ПО НЕЙ МОЖНО СДЕЛАТЬ ОДНОЗНАЧНЫЕ ВЫВОДЫ О ВСТУПИТЕЛЬНОЙ КОМПАНИИ. И НАЙТИ ТЕ ВУЗЫ, ГДЕ УБРАЛИ "ИСТОРИЮ" ПОСТУПЛЕНИЙ. И ВОТ ВАМ !
Надія Василівна (вчителька)
Хочеться доповнити. Необхідно ОПРИЛЮДНУВАТИ і третю хвилю зарахування і четверту і т.д. Діти плачуть, що не стали ризикувати і не вступили в ВНЗ, який був омріяний. А з меншими балами були зараховані ті, що знали, що є місця і не забрали документів........ Тут ризик не оправданий, а шпарка для закладів.
Коментувати

Щоб отримувати всі публікації
від сайту «Osvita.ua»
у Facebook — натисніть «Подобається»

Osvita.ua

Дякую,
не показуйте мені це!