Osvita.ua Вища освіта Вступна кампанія Результати громадського спостереження за вступною кампанією 2012 року
Результати громадського спостереження за вступною кампанією 2012 року

Цьогорічна вступна кампанія стала більш неочікуваною для абітурієнтів та менш прогнозованою для громадських спостерігачів. Тому, дати однозначну оцінку, наскільки добре вона була організована, вкрай важко

Результати громадського спостереження за вступною кампанією 2012 року

Щоб охопити усі моменти вступу, громадські спостерігачі Громадянської мережі ОПОРА підготували проміжний звіт за підсумками спостереження за вступною кампанією у вузах України.

Технічні недоліки вступної кампанії: робота Єдиної державної електронної бази з питань освіти та система електронного вступу

Технічні проблеми далися в знаки уже з перших днів вступної кампанії: приймальні комісії почали скаржитися на неефективну роботу Єдиної державної електронної бази з питань освіти, абітурієнти – на незадовільний стан подачі електронних заяв для участі у конкурсному відборі. Оскільки система електронного вступу постійно "зависала", то вступник не міг зрозуміти, чи вдалося йому подати заявку чи ні. Більшість таких абітурієнтів, розчарувавшись у системі, поїхали здавати документи особисто. Ті, кому все ж таки вдалося дистанційно відправити заяву, мали проблеми із неправильно вказаною датою видачі медичної довідки, статі, громадянством, балами сертифікату чи додатка до атестата зі школи.

Таким чином, система електронного вступу, яка була покликана полегшити життя вступникам, спрацювала проти них. Окрім цього, електронний вступ був передбачений лише для абітурієнтів, які бажали отримати освітньо-кваліфікаційний рівень «бакалавр» та вступали на денну форму навчання. Оскільки у медичних закладах готують спеціалістів, то такі абітурієнти не могли скористатися електронною подачею документів. Хоча насправді це технічна проблема, яку неважко виправити, проте розробники не передбачили її заздалегідь і не стали виправляти в процесі.

Через наплив абітурієнтів, дані яких потрібно було вводити у ЄДЕБО, більшість ВНЗ у перші тижні вступної кампанії не могли працювати з системою повноцінно, тому електронну заявку обробляли через 5-10 днів. Часто виникали ситуації, коли вступник подав документи у приймальну комісію, а пізніше реєструвався ще й у електронній формі у інших ВНЗ. Якщо абітурієнт подав електронні заяви до 5 вишів, то у першому, куди він заніс документи особисто, його зареєструвати уже не могли.

Окрім цього, траплялися ситуації, коли з якихось причин вищий навчальний заклад одразу не вніс у ЄДЕБО дані про абітурієнта, який подав документи ще на початку липня. І попри те, що вступник був рекомендований до зарахування у першій хвилі та подав вчасно усі документи, – через не реєстрацію у ЄДЕБО не може стати студентом (Донецький національний університет). Щоправда є випадки, коли проблему створив сам абітурієнт, порушивши Умови прийому і подавши документи до 6 і більше навчальних закладів. Цілком логічно, що у такому випадку, у котромусь із них його не могли зарахувати.

ІС “Конкурс”: цьогорічні особливості роботи

Робота Інформаційної система "Конкурс", яка у минулі роки забезпечувала прозорість вступного процесу та допомагала абітурієнтам не загубитися у рейтингових списках, цього року мала деякі особливості. Так, якщо у попередні роки ІС “Конкурс” отримувала дані про абітурієнтів безпосередньо від приймальних комісій, то у 2012 році – від ЄДЕБО. Таким чином, затримки у подачі інформації вишами у ЄДЕБО унеможливили вчасне наповнення "Конкурсу". Крім того, абітурієнти не були поінформовані про те, що система не є офіційним джерелом інформації про рейтингові списки та списки рекомендованих до зарахування. Так, Умови прийому передбачають ‪для ІС "Конкурс" лише функцію інформування громадськості про подання заяв на вступ до вищих навчальних закладів І-IV рівнів акредитації.

Зафіксовано випадки, коли рейтингові списки, оприлюднені у ІС «Конкурс» та на веб-сайтах навчальних закладів, відрізнялися. Виявивши відмінності у списках, абітурієнти скаржилися у міністерство та приймальні комісії.

Окрім цього, клопоту додала відсутність окремої графи чи позначки для вступників з цільовими направленнями. Згідно з Умовами прийому, списки цільовиків повинні оприлюднювати окремо, проте у "Конкурсі" ця категорія абітурієнтів опинилася у загальному рейтинговому списку, а тому іншим вступникам було важко простежити свої шанси вступити на місця державного замовлення.

Творчі випробування: встигнути подати апеляцію

Нововведенням спостереження за вступною кампанією 2012 року стала присутність громадських спостерігачів під час проведення творчих випробувань. Більшість вищих навчальних закладів продемонструвала свою відкритість і допустили представників ОПОРИ до спостереження. Проте є й такі, які не дозволили безпосередньо слідкувати за процедурами та етапами творчих конкурсів. Серед них Національний авіаційний університет, Cумський державний університет, Донецький національний університет, Чернівецький національний університет імені Юрія Федьковича.

Під час спостереження ОПОРА виявила проблемні ситуацій у проведені творчих випробувань. Першою перепоною,  з якою стикнулися вступники, стало те, що різні навчальні заклади проводили творчі конкурси з одного напряму підготовки у один і той же день. Тому фактично вже на цьому етапі абітурієнти були змушені вибирати лише один заклад куди могли вступати на навчання, а це вже порушення права на участь у конкурсному відборі до п’яти закладів. Окрім того, деякі ВНЗ проводили в один час творчі випробування на різні (у більшості випадків суміжні) напрями підготовки, а тому абітурієнта змушені були обирати лише один напрям.

Більшість звернень від вступників полягали у наріканнях на приймальні комісії, які не створили можливості реалізувати право на апеляцію на результати вступних випробувань. Передусім це пов’язане з тим, що для подачі апеляційної заяви абітурієнту відводиться лише одна доба після оголошення результату. До того ж у ВНЗ не інформують, коли ж буде оприлюднена інформація про результати, а найчастіше радять слідкувати за оголошеннями на стендах. У випадку, коли абітурієнт їхав у інше місто подавати документи чи здавати вступні випробування, то не завжди мав змогу оперативно відреагувати та подати апеляцію. Крім того, вже звичною практикою для частини ВНЗ є проведення творчих конкурсів в останні дні перед оприлюдненням рейтингових списків – 30 та 31 липня. Зрозуміло, що подавати апеляцію 1 серпня, коли оприлюднені рейтинги і надано рекомендації до зарахування, є довготривалою і часто безнадійною справою.

Щодо самої процедури проведення творчих випробувань, то у більшості ВНЗ, де були присутні спостерігачі ОПОРИ, вона була дотриманою. Єдиним зауваженням залишається те, що роботи абітурієнтів не завжди кодуються, а це привід для сумнівів щодо об’єктивності та неупередженості оцінювання.

Магістратура: відсутність єдиної процедури

Цього року велика частина звернень від абітурієнтів стосувалася низки проблем навколо вступу на ОКР "магістр": відсутність повної інформації, нечіткість процедур, різний підхід до пільгових категорій, нерівність умов, сумніви щодо об’єктивності оцінювання, відсутність можливості реалізувати право на апеляцію тощо. Така ситуація викликана тим, що в Умовах прийому немає єдиних вимог, які б регламентували і визначали усі етапи вступу на магістратуру до вищих навчальних закладів України. Так, якщо в одному виші дитина-напівсирота має право на позаконкурсний прийом, то в іншому - ні.

Варто також згадати про ситуацію, яка склалася при вступі  на магістерську програму "правознавство" в КНУ ім. Т. Шевченка. Абітурієнти скаржилися на порушення принципу відкритості при проведенні вступного тестування на магістратуру,  також на дивний "збіг" результатів тестування, коли вступники з кращим балом у додатку до диплому провалили вступне випробування, а ті, хто мав низький середній бал додатку до диплому, складали його на відмінно. Громадянська мережа ОПОРА зверталася до університету Шевченка із запитом про отримання зразків тестових завдань, однак у відповіді адміністрація закладу нагадала про те, що там веде спостереження її представник, а також запросила запитувача на безпосередню зустріч. До слова, скарга, яку написала в МОНмолодьспорт одна з абітурієнток на дії приймальної комісії КНУ ім. Т. Шевченка з проханням перевірити вказані факти, досі залишається без відповіді.

Призери олімпіад та МАН: реальні та бажані

Як і попередні роки, спостерігачі ОПОРИ виявили різнотипні помилки у нарахуванні додаткових балів призерам ІV етапу Всеукраїнських учнівських олімпіад з базових предметів та ІІІ етапу Всеукраїнських конкурсів - членам Малої академії наук України. Траплялося, що додаткові бали зараховувалися не призерам, а лише учасникам олімпіад, переможцям минулих навчальних років чи не за профільний для напряму підготовки предмет. Іншим же вступникам нараховували такі бали за перемогу у ІІІ етапі Всеукраїнських учнівських олімпіад, а то й взагалі без будь-яких підстав і дипломів чи невідповідні бали за конкретне призове місце. Проте системною проблемою стало те, що додаткові бали не завжди відображалися у ІС "Конкурс", а лише на веб-сайтах ВНЗ, що не давало можливості абітурієнтам реально оцінити свої шанси стати студентом. Окрім цього, мало місце неправильне відображення додаткових балів (замість 40 балів) – 80.

Позитивом у цій ситуації є те, що усі виявлені спостерігачами неточності були донесені до відома конкретних навчальних закладів та виправлені. Причиною таких помилок, за словами працівників приймальних комісій, стали технічні огріхи та неуважність персоналу. Зважаючи на непоодинокі факти таких неточностей, можна лише здогадуватися, скільки їх було у інших вищих навчальних закладах, у яких ОПОРА не вела спостереження за проходження вступної кампанії.

На “хвилях” зарахування

Ще до оприлюднення перших списків рекомендованих до зарахування працівники приймальних комісій  окремих ВНЗ почали обдзвонювати абітурієнтів та запитувати, чи вони хочуть навчатися у їхньому виші. Отримавши позитивну відповідь, працівники комісій рекомендували їм до 1 серпня принести оригінали документів, інакше абітурієнти втратять шанс для вступу. Таким чином, у вишах відбулася лише одна хвиля зарахування, а рейтинг рекомендованих до зарахування складався із прізвищ виключно тих вступників, які подали оригінали документів до 1 серпня. Зокрема, випадки зафіксовано у Національному технічному університеті "Харківський полiтехнiчний інститут", Луганському аграрному університеті, Харківському медичному університеті. Інші ВНЗ робили обдзвін абітурієнтів перед другою та третьою хвилею зарахування і тих, які в телефонному режимі відмовлялися, не включали у списки рекомендованих до зарахування.

Щодо контрактної форми навчання, то зарахування на навчання за кошти фізичних та юридичних осіб  відбувається після того, як виконане держзамовлення, тобто після 10 серпня. Однак, частина навчальних закладів обдзвонювала абітурієнтів, переконувала їх, що у них немає ніяких шансів бути зарахованими на бюджетні місця і пропонувала якомога швидше приносити оригінали документів, підписувати контракт та робити першу оплату за навчання.

Наступним етапом після прийому документі став процес рекомендації до зарахування та  самого зарахування вступників. Що стосується оприлюднення рейтингових списків рекомендованих до зарахування, то більшість вишів, дотримуючись Умов прийому, розмістили усю необхідну інформацію на стендах приймальних комісій. Попри обіцянку МОНМСУ, на офіційних веб-сайтах абітурієнти не завжди мали доступ до цих даних, оскільки не всі навчальні заклади були технічно до цього готові чи не бачили потреби. У частини закладів замість рейтингових списків, рекомендованих до зарахування було розміщене посилання на ІС "Конкурс", у якій ця інформація з’являлася із запізненням через те, що потрібен був час для передачі даних з ЄДЕБО. А запізнення у кілька днів у другій та третій хвилі для абітурієнта мала вирішальну роль.

Однак з найбільшими труднощами абітурієнти стикнулися, коли не змогли відслідкувати зміни, які відбувалися у третьому рейтинговому списку рекомендованих до зарахування, який було оприлюднено 8 серпня. Інформацію про кількість поданих у цій хвилі оригіналів документів знайти було вкрай важко. Лише кілька навчальних закладів мали власні електронні рейтингові списки у яких інформація оновлювалася постійно (Київський національний університет ім. Т. Шевченка, Національний університет "Львівська політехніка") і абітурієнт мав змогу прогнозувати свої шанси на вступ на місця державного замовлення. Ті ВНЗ, які хотіли не просто виконати державне замовлення, а й отримати на навчання більш освіченого студента, повідомляли про таку можливість у телефонному режимі. Проте були й ВНЗ, які відмовлялися надавати інформацію про існуючу рейтингову ситуацію телефоном.

Станом на 10 серпня частина абітурієнтів, які не були рекомендовані на навчання за бюджетні кошти у жодній з хвиль, однак які отримали інформацію про можливий недобір, приносили оригінали документів до ВНЗ. Щоправда траплялися випадки, коли приймальні комісії навмисне скорочувати робочий день і відмовлялися їх приймати. Зокрема, Громадянська мережа ОПОРА отримала скарги від абітурієнтів Національного гірничого університету, що в Дніпропетровську, про те, що будучи рекомендованими до зарахування у третій хвилі, у ВНЗ відмовилися прийняти від них документи о 13:30 10 серпня.

Однак найбільше неприємних сюрпризів на деяких вступників чекало 11 серпня, коли вони побачили списки зарахованих, куди потрапили особи із набагато нижчими балами, ніж у них. Причиною такої ситуації стала відсутність процедури, яка б регулювала процес зарахування абітурієнтів на вільні державні місця у так званій “четвертій хвилі”. Тому приймальні комісії вирішували питання на користь тих вступників, які залишили у ВНЗ оригінали документів, незважаючи на місце вступника у рейтинговому списку.

Така проблема стала непоодиноким винятком, а скоріше невтішною тенденцією цьогорічного вступу. На жаль, відстояти своє право на вступ держзамовлення у цьому році абітурієнтам, які мають вищі бали, однак не подали вчасно оригіналів документів, не зможуть. Адже підставою для зарахування для більшості навчальних закладів стала наявність оригіналів документів, а не конкурсні бали вступників.

Держзамовлення: місія нездійсненна

Чи не найбільшим досягненням цьогорічної вступної кампанії, причому ще до її старту, стало збільшення квоти державного замовлення, які затвердив Уряд на підготовку фахівців у 2012 році. Сам міністр Дмитро Табачник неодноразово наголошував на тому, що в цьому році Україна отримає рекордну кількість студентів-першокурсників у навчальний закладах I-IV рівня акредитації. Однак, незважаючи на те, що в минулому році деякі ВНЗ мали проблеми із виконанням плану державного замовлення на технічних та природничих спеціальностях, у цьому році квоти для підготовки на такі напрямки зросли на 20-30 %.  Аргумент про нестачу кадрів для промисловості нівелюється самим підходом, де кількість домінує над якістю і у таких умовах говорити про підготовку справжніх фахівців не доводиться.

Про те, що план державного замовлення може бути невиконаний, стало зрозуміло ще 5 серпня, коли ВНЗ оприлюднили другий список рекомендованих до зарахування. Навіть у провідних столичних вишах на окремі напрямки підготовки після першого етапу зарахування залишилися вільними 90 % місць держзамовлення. Апогеєм невиконання плану державного замовлення став лист Міністерства освіти і науки, молоді та спорту України до ВНЗ №1/9-506 від 10 серпня 2012 р., у якому вишам надалося право на продовження терміну зарахування на держбюджет до 15 серпня. Фактично міністерство визнало неспроможність багатьох ВНЗ України на конкурсний відбір та свій малоефективний підхід у розподілі квот держзамовлення.

Причому такий підхід має деструктивний вплив навіть у тих ВНЗ, які все ж таки виконали план держзамовлення і видали наказ про зарахування 11 серпня 2012 р. Адже частина абітурієнтів виявили бажання забрати оригінали своїх документів навіть після того, як були зараховані до одного закладу і подати їх до іншого, який проводить зарахування до 15 серпня. Також проблемою є те, що відповідний лист приймальні комісії отримали лише 10 серпня, коли більшість з них уже провели так звану “четверту хвилю” зарахування за неіснуючою процедурою.

Крім того, залишається проблемою відсутність інформації про те, які ВНЗ і на які напрямки підготовки продовжують добір. Фактично працівники приймальних комісій обдзвонюють абітурієнтів і  пропонують принести оригінали, але чи не виявиться, що до одних вступників інформацію було донесено вчасно, а інші взагалі про це не чули, можна лише здогадуватися. Також існує загроза, що вступників можуть дезінформувати у приймальній комісії, кажучи, що є вільні місця на держзамовлення, а коли абітурієнти з оригіналами документів з’являться в приймальну комісію, то їм повідомлять, що вони можуть претендувати лише на контракт, і що вступник неправильно зрозумів працівників приймальної комісії.

Крім того, окремі навчальні заклади, користуючись ситуацією, значно збільшують собі квоту державного замовлення за рахунок її зменшення у інших. Так, у Харківському національному університеті ім. В.Н. Каразіна звернулися до Міністерства освіти і науки, молоді та спорту України з проханням зменшити план державного замовлення на таких напрямках як "фізика" та "прикладна фізика". Натомість у Національному гірничому університеті у Дніпропетровську квота за напрямом "гірництво" була збільшена на 100 осіб. До слова, офіційної відповіді на запит про доступ до публічної інформації щодо збільшення квот державного замовлення в процесі ведення вступної кампанії Громадянська мережа ОПОРА від профільного міністерства не отримала.

Необізнаність батьків та абітурієнтів у процедурах вступної кампанії

Часто причиною конфліктних ситуацій, втрати абітурієнта місця державного замовлення чи можливості подати документи стає необізнаність, непідготовленість і несерйозне ставлення до вступної кампанії вступників та їхніх батьків. Наприклад, їм вдається подати документи до більше, ніж п’яти ВНЗ, при цьому знаючи про таке обмеження, їхнє бажання якнайшвидше подати документи породжує великі черги у приймальних комісіях, моральне напруження, фізичне виснаження, перенавантаження працівників вишів та електронних систем.

Найбільше труднощів виникало у абітурієнтів та їхніх батьків з тим, щоб розібратися у хвилях зарахування та, за бажання, перенести оригінали документів з одного ВНЗ у інший. Така ситуація знову ж таки ускладнювалася ще й тому, що подати документи через систему електронного вступу до п’яти вишів набагато виявилося простіше, аніж потім відслідкувати себе у рейтинговому списку у всіх ВНЗ. За умов, коли вступник не має вільного доступу до рейтингових списків (які оприлюднені лише на інформаційних стендах), вони часто ставали жертвами свого незнання Умов прийому. До прикладу, укладали контракт на навчання за кошт фізичних (юридичних) осіб на початку серпня, щоб перестрахуватися, якщо не пройдуть на бюджетну форму тощо.

Попри те, що багато батьків та вступників висловлюють сумніви щодо прозорості окремих етапів вступної кампанії, розповідають про вимагання благодійних пожертв та внесків, мало хто із скаржників готові до кінця захищати свою позицію. Найчастіше аргументом стає те, що дитині ще доведеться вчитися у тому чи іншому ВНЗ, а тому бодай на письмову скаргу у Міністерство освіти і науки, молоді та спорту України ніхто не наважується. Інша частина вважає, що звернення, наприклад, до суду лише затягне справу, але жодним чином її не вирішить, а результат у більшості випадків потрібен негайно.

Громадське спостереження за вступною кампанією до вищих навчальних закладів України у 2012 році проводиться Всеукраїнською громадською організацією "Громадянська мережа "ОПОРА" в рамках проекту, який реалізується за фінансової підтримки Міжнародного фонду "Відродження".

Освіта.ua
15.08.2012

Провідні компанії та навчальні заклади Пропозиції здобуття освіти від провідних навчальних закладів України та закордону. Тільки найкращі вищі навчальні заклади, компанії, освітні курси, школи, агенції.
Коментарі
Аватар
Залишилось 2000 символів. «Правила» коментування
Ім’я: Заповніть, або авторизуйтесь
Код:
Код
Діма Колошинський
не знаю куди йти навчатись,здавав Іст. України-144,5 , біологія 157,5 Укр. Мова 144, Фізика 165 Порадьте куди можна поступати?
Татьяна (мама выпускницы 2012 г)
Почитала все отзывы и скажу вот что: не нужно столько заявлений подавать в ВУЗы. В нашем классе были такие, которые подавали все 15 заявлений на разные специальности- начиная с врача и заканчивая металлургом. У человека должна быть мечта и поставлена чёткая цель и тогда всё получится. Моя дочь поступала в 2012 г. в один ВУЗ и на одну специальность, и поступила на бюджет в 1-у волну, но она очень серьёзно готовилась, у неё не было ни единого выходного в последнем учебном году, но результат налицо. Желаю всем выпускникам 2013 года УДАЧИ, УСЕРДИЯ И БОЛЬШОГО ТРУДА, тогда у ВАс всё получится.
lora
Если у ребенка за 180 математика и физика, средний балл аттестата 172-174, а укр 150-вот Вам 684. И если ребенок подает на тех. специальность, то не вижу никакого ужаса
Данило
Обмежити кількість заяв до 5? Давайте я спробую перечислити, на яких спеціальностях вчать, фактично, на програміста. Програмна інженерія. Системна інженерія. Комп’ютерна інженерія. Прикладна математика. Інформатика. Комп’ютерні науки. Вже більше ніж 5, правда ж? А ще ж у великих містах є мінімум 2 престижних вуза.
ххх
Такий результат був цілком прогнозований. Кількість поданиз заяв слід обмежити до 5. Профільний тест рахувати з коефіцієнтом 2. Профільний бал ЗНО у вузи 3-4 рівнів не має бути нижчим за 160, а інші бали ЗНО - не нижчі 140, що якраз матимуть близько половини бажаючих проходити тестування. Держзамовлення формувати з врахуванням виконання їх вузами у попередні роки. А ще слід збільшити кількість державних місць у магістатуру з 15 до 30 процентів. Розумних предендентів у вузах, які мають середній бал вищий за 4,0, а то й 4,5, вистачає. Але, не попавши на бюджет, вони йдуть на спеціаліста, а на їх місце приходять нахали з середнім балом 3,2 - 3,5. То не завадило б обмежити навіть право подавати документи тим наглим особам, які не відзначалися старанністю протягом чотирьох років навчання у вузі. Особисто знаю кількох таких, які жодну сесію не обходилися без "хвостів", але теж поперлися у магістри.
Mir
Зависливое падло!
Коментувати
111
Обвиняются вузы, студенты родители, кто угодно только не те, кто придумал гениальную систему в которой абитуриены остаются без ВУЗов, а ВУЗы без подходящих им студентов. Поступали со вторым сыном, стало хуже чем 2 года назад. Чем больше выдумывается ограничений, получается как всегда. Если у ВУЗов забрали право выбирать себе студентов, так распределите их еще на этапе сдачи ЗНО, пусть заполнят бланк по убываанию желаемого ВУЗа и специальности, по результатам профильного предмета (как получают аттестаты в сельской местности не секрет) распределить и вместе с результатами ЗНО прислать пригласительный в ВУЗ в который прошел человек. И не надо оргнизовывать этот позорный дурдом с вступительной кампанией. "Кампания 2012 побила рекорды!!!", еще бы не побила, когда собрали детей 2 годов рождения, издевались над ними 11 лет - учебники к декабрю в лучшем случае, программа для идиотов, а потом еще и в ВУзы по человечески не дали поступить.
Метрополит
Не надо ломать трагедию и перекладывать с больной головы на здоровую. Ничего неожиданного и сверх ординарного в этой вступительной кампании не было. Всё прошло как всегда и без особых неожиданностей. Начну по порядку: 1). Сначала недальновидные абитуриенты, действуя по принципу: "пойду туда, не знаю куда", разнесли по 15 заявлений, тем самым нагнав себе совершенно нереальный конкурс. 2). Потом все с перепугу бросились лишь бы куда, на любое вакантное бюджетное место. Как говорится, не взирая на ВУЗ и специальность. Лишь бы проскочить на бюджет. Вывод: на лицо присутствуют откровенные стадные инстинкты. Абсолютно никакого системного анализа. Практически все поголовно, с первых же дней, сломя голову бросились бежать по всем приёмным комиссиям, вместо того, чтобы подождать числа этак до 20-го, затем увидеть истинную картину по всем необходимым ВУЗам и специальностям, проанализировать по ним все вступительные баллы за прошлые годы и...Выбрать свой единственный, неповторимый и родной!
Лена
Для Метрополит: А если будущие абитуриенты послушаются вашего совета и понесут свои документы после 20-го, причём все, что тогда анализировать? Нет, не в этом проблема.
Світлана
Для Метрополит: Повністю підтримую! Той, хто знав, куди він хоче вступить, не метався, почекав, проаналізував і отримав вуз своєї мрії!!!
Лена
Во все времена человеку трудно сделать выбор, тяжело выбрать то единственное правильное решение, сделать решаюший шаг. А когда на бедного абитуриента выпало аж 15 вариантов, то как тут не растеряться, как уяснить куда тебе, как почувствовать своё. Я мама абитуриента и учитель в выпускных классах. И я много слышала от детей (хороших, умных) сомнения по поводу будущего выбора. И причина в большей степени ни в них, а в жизни. Дети не знают что будет со страной завтра, нужны ли ей (стране) такие специалисты, а мы взрослые очень часто им (детям) не можем дать совет, просто сами тоже не знаем. Стадо? Да, может и так. Давайте для начала уменьшим количество заявлений, облегчим выбор детям.
Коментувати
Domina
Необходимо ввести конкурс по профильному предмету,нередко на технические специальности выше в рейтинге были те у кого за счет непрфильных предметов балл сумарный был выше
Ната
Кожного року виникає та ж сама ситуація. На бютжет проходять ті студенти, які просто, орієнтуючись на платну форму навчання, принесли у вуз оригінали. Просто у першу хвилю проходять ті, хто ще до початку 1 серпня вже знав результат зарахування. Всі дружно чекають 4 дні. Практично те ж саме з другою хвилею. Списки рекомендованих можна передбачити. З третьою хвилею починається повний бардак і непередбачуваність кожного року. Вихід простий. Зменшити кількість поданих заяв з 15 до 5 (наприклад). Списки будуть не такі дуті, більш реальні. Абітурієнти будуть подавати заяви туди, де планують реально вчитися ( плюс запасний варіант). І це дасть можливість тим дітям, які мають хороший середній бал, сповна використати свій шанс, не прогавити його, як це трапляється зараз.
Лена
Для Ната: На всі 100% підтримую: з 15 до 5. А ще, трохи врегулювати механізм перенесення оригіналів з одного напрямку (де вже зарахован) на інший (де з'явився шанс). Це також унеможливлює передбачити свій шанс дітям, які потрапили до 3-ї та "4-ї" хвилі.
Коментувати
Василь
Якщо людина бажє вчитися в омріяному ВУЗі то вона бере і відносить туди орігінали і не дивлячись на рейтинг рахує скільки оригіналів. Бо зарахування йде по оригіналах і потраплябть люди з дійсно не з величезними балами, а з великим бажаннням, які за статистикою вчаться краще аніж ті що отримали 760 і вище. Потрібно реально оцінювати можливості , перспективи і думати, що буде завтра, а не думати, що в мене 770 і мене візьмуть з "руками і ногами" - сам абітурієнт повинен побачити рейтинг і привезти документи. Тому засмучуватись не варто, все сталося як повинно було статись.
Світлана
Для Василь: Повністю погоджуюся з Вами. І не розумію абітурієнтів, яким абсолютно однаково, на кого вчитися - вчителя, лікаря чи агронома... Які подають документи 15 раз і самі не знають, що вони хочуть... Моя дочка двічі подавала документи, в один вуз - відразу оригінали, і вступила куди хотіла, а не бігала по всій Україні в пошуках бюджетного місця! Якби не пройшла на бюджет, то ми б платили і за контракт, хоча й не багаті, адже мрія дитини - головне!!!
Лена
Якщо дитина бажає взагалі вчитися, то вчиться ще у школі. Треба підняти прохідні бали по профільним предметам: зі 140 до 170, а межу допустимих: зі 124 до 140. Тоді математичні та фізичні напрямки підготовки не будуть мати в своїх списках слабких дітей, які взимку вже будуть відраховані, але зараз пишаються тим, що вони бюджетники. Недорахувались ВУЗи бюджетних місць і не треба. По-перше, зберегли кошти платників податків, по-друге, зберегли свою гідність й престиж.
Світлана
І я про це. А про свою доньку хочу додати, що вона мріяла про цей вуз і цю спеціальність 3 роки, готувалася і здала профільний предмет на 199 б.
Коментувати
Олена
посмотрела списки после того,как выдали указ о зачислении...плакала,как непонятно-кто.оказалось,что взяли детей,у которых на 50-70 баллов ниже,чем у меня...и толкьо потому что они подали туда оригиналы...посмотрев все списки,куда я подавала-оказалось,что поступила на 15 специальностей из 15.но уже всё,уже указ есть,перевестись не могу...а так хотелось учиться в другом вузе...нет,я сейчас на бюджете,грех на это жаловаться,но всё же-так хотелось поступить в вуз мечты на специальность,которая мне и вправду нравится.нет же-так,как в списках вуза я была "не рекомендована" на те спец.,на которые хотела-пришлось просто-напросто перестраховаться и идти на ту,где я есть в рекомендованных...вот так.так что ребята,кто будет сдавать в след.году зно и поступать-если у вас строго 720 баллов и выше-подавайте,не бойтесь,у вас 100% из 100" получится поступить на бюджет куда вы хотите.и плевать какие вы в списке в вузе...
Рома
Для Олена: нууу... конечно 720 не везде хватит ) но попробовать стоит
Світлана
Якщо хотіла навчатися у вузі своєї мрії, потрібно було туди подавати оригінали і не "перестраховуватися", а чекати до останнього, як це зробила моя дочка. І ось результат - із 717, 5 б. вона на бюджеті в омріяному вузі за результатами "четвертої" хвилі!!! Перед цим вона відмовилася від бюджету у менш престижному, провінційному вузі. Звичайно, ми ризикували. Могли пройти у вимріяний вуз лише на контракт, але були готові і до цього, на крайній випадок. Але нам "повезло". І не треба говорити, що все куплено, я навіть не їздила до цього вузу, була там лише моя дочка, просто відразу здала оригінали документів і вперто чекала до останнього...
***
Светлана, я желаю Вам и Вашей дочке только хорошего. Но хочу возразить Вам. Вот ответьте мне, для чего сдается ЗНО? Правильно, для того, чтобы потом ребенок мог поступить в тот или иной ВУЗ и получить высшее образование. Вот так вот все просто. А самое главное на ЗНО - это получить высокие баллы. Таким образом уже на стадии ЗНО создается рейтинг поступающих, с определенным количеством баллов. Дети несут свои кровно заработанные баллы в вузы, в приемные комиссии, это их баллы, и на этапе поступления именно эти баллы должны решать судьбу абитуриента. Во все времена существовал конкурс баллов. Но не конкурс оригиналов документов. Мы живем в эпоху автоматизации. Все дети могли зарегистрироваться по электронке, каждого из них можно было на его личной странице информировать о рейтингах, о 1-й, 2-й, 3-й волнах и так называемом недоборе "4-й волне". И поступили бы дети на тот же бюджет по рейтингу, а не по бумажкам-оригиналам. Ваши 717,5 еще нормально, а вот 683 , 670, 654 ???????????
Коментувати
Владислав
Я шокирован,хотя почему я шокирован?.Если в нашей стране иначе просто быть не может.Это что-то вроде ритуала,трации,которая будет повторяться из года в год.Позор Украина,позор Табачник,позор министерство,ужас,настолько некомпетентные,глупые люди сидят что в министерстве,что в ПК.......Какое же ожидается развитие страные,если специалистов своих професий будут единицы...Я требую,чтобы в следующем году был нормальный "ПРЕЗИДЕНТ",хотя врядли такое случится,я требую,чтобы вышвырнули всех,кто сидит в министерстве и поменяли состав,я требую чтобы кардинально реформировали "Систему образования".И да,как же я сочувствую абитуриентам 2013 года-это будет такое горе,которого свет еще не видел....Эх,где я живу,где мы живём вообще......Люди,валить нужно отсюда(((,да кто бы дал такую возможность(((,только Бог наверное......
Василь
Для Владислав: Владислав, Ви працюйте і не робіть помилок тоді і країна для Вас стане нормальною, звертайте увагу на свої прорахунки, а не коментуйте те, що і без Вас всі знають. "Нужно валить отсюда" - так заробіть і валіть. В шоці він, дивіться завжди в першу чергу за собою.
Марія
А ми повірили нашому пану міністру, який сказав, що зарахування буде відбуватися тільки за кількістю набраних балів, а виявляється все робиться навпаки.Дитина так і не попала в омріяний вуз, оскільки шансів сказали немає. а зарахували дітей набагато нижчими балами,а оригінал ми пропонували привезти , але і цього було недостатньо...Країна любить спритніших і хитрих....Тож хай щастить....
Василь
.Країна любить спритніших і хитрих....Тож хай щастить.. - правильно робить !
Коментувати

Щоб отримувати всі публікації
від сайту «Osvita.ua»
у Facebook — натисніть «Подобається»

Osvita.ua

Дякую,
не показуйте мені це!