Найкращі експерти - випускники галузевих MBA

Спеціалізовані програми MBA заповнюють освітній ринок, стверджує Independent

Найкращі експерти - випускники галузевих MBA

У сьогоднішньому світі спеціалізовані галузеві програми MBA стають усе більш популярними. У кожній конкретній країні процес завоювання освітнього ринку такими програмами з цілеспрямованою спеціалізацією проходить по-різному. В Україні останніми роками також з'явились такі програми, як МВА в логістиці, медицині, IT-менеджменті або електроенергетиці, не кажучи вже про програми, що стали майже традиційними, ‑ у сфері управління персоналом або фінансовій сфері.

Але не варто думати, що в цьому плані Україна, як завжди, плентається у хвості високорозвинених країн світу. Навіть така передова країна в галузі освіти, як Велика Британія, сама визнає, що лише нещодавно стала нарощувати пропозиції галузевих програм, давно поступившись першістю в їх розвитку Індії.

«Традиційні курси MBA мене не цікавили, ‑ каже 34-річний Іоганн Гус (Johann Gouws) з Великої Британії. ‑ Вони мені здавались дуже загальними». Як керівник відділу маркетингу компанії Faber Music він хотів отримати конкретні навички управління у своєму секторі музичної індустрії: «Після десяти років роботи в музичній індустрії я хотів бути упевненим, що програма MBA підвищить мою кваліфікацію як менеджера відділу до рівня управляючого директора, на якому я міг би приймати стратегічні рішення».

І він не самотній. Сьогодні все більша кількість людей шукає такі програми МВА, які б дозволили вникнути в унікальні особливості галузі, які їх цікавлять понад усе. Ринок британських освітніх програм уже пропонує такі курси, як: ексклюзивна програма MBA в галузі охорони здоров'я Ноттінгемського університету; програма MBA у сфері нерухомості та будівництва Коледжу управління нерухомістю (College Estate Management); програма MBA в галузі освіти Anglia Ruskin, а також безліч інших галузевих програм. У випадку Гуса програма MBA в галузі музичної індустрії пропонувалася школою «Henley Business School».

     

Такі спеціалізовані програми цікаві як професіоналам, так і бізнес-школам тому, що дають можливість виділитись на переповненому конкуренцією ринку. Працедавці також цінують ці програми, оскільки вже змогли переконатись у знаннях та управлінських навичках, які вони дають разом з більш традиційними загальними програмами навчання.

«Наша бізнес-школа хотіла намітити певні сектори економіки, в яких могла би бути потрібною кваліфікація MBA, ‑ каже Дункан Блоу (Duncan Bloy), професор із Кардіффа (Уельс) і директор програми MBA в галузі менеджменту засобів масової інформації, яка була запущена минулого року. ‑ Програма включає основи звичайної програми MBA, забезпечуючи при цьому контекстуалізацію в середовищі ЗМІ».

Те ж саме стосується й курсу, який відвідує І. Гус: «По кожному модулю ми проводимо три дні семінарів, за якими потім іде додатковий день, присвячений застосуванню напрацьованих ідей у музичній індустрії. Люди, які працюють на вищому управлінському рівні в музиці, приходять до нас, щоб допомогти застосувати отримані знання у своїй конкретній сфері».

«Ще відносно молоді у Великій Британії галузеві програми МВА вже стали доступними в інших частинах світу, особливо в Індії», ‑ каже д-р Метью Хіггінс (Matthew Higgins), старший викладач кафедри маркетингу та споживання школи управління Лестерського університету (Leicester University's School Management). ‑ В Індії такі програми розвивались у конкретних галузях, так що галузеві університети були зосереджені на відповідних програмах МВА. А ось Велика Британія достатньо поволі йшла до цього».

Проте, галузеві програми набирають обороти й тут. В Англії Шеффілдській університет (Sheffield Hallam University) може похвалитись новою програмою MBA з управління інфраструктурою, яка підтримується Асоціацією управління інфраструктурою (Facilities Management Association, FMA) ‑ єдиною торговою асоціацією, що представляє цей сектор послуг. Європейська бізнес-школа в Лондоні (European Business School London) відновлює свою програму MBA в галузі міжнародного бізнесу у 2014 році, а в Лестері (Leicester) запускається програма з біотехнологій, що розроблена у співпраці з Нідерландською асоціацією біотехнологічної індустрії (Netherlands Biotech Industry Association, Niaba) – глобальною компанією в даному секторі науки та виробництва.

«Люди, які навчаються за програмою MBA в галузі біотехнологій, уже зробили досить завидну кар'єру в цьому секторі й не зацікавлені виходити за його межі, ‑ пояснює д-р М. Хіггінс. ‑ Усі вони мають спеціальну біотехнологічну освіту, проте прагнуть отримати управлінські навички, якими ще не володіють. Це специфічний випадок, але ми все частіше спостерігаємо аналогічну потребу».

«Не так уже й важко створити компанію в галузі біотехнологій, ‑ пояснює д-р Вінсент Пітерс (Vincent Pieterse), який керує новою програмою MBA в цій гаузі. – Складність роботи в цій галузі робить таку компанію стійкою. Тому більше 95 % компаній у даному секторі, випустивши свій продукт на ринок, не стають банкротами, принаймні, протягом п'яти років. Нам потрібні програми, що допомагають розвиватись новим організаціям. Менеджери в галузі біотехнологій, як правило, знають, як їх новий продукт зможе покращити життя людей, але не завжди знають, чи зможе він принести прибуток. Ви ж не зможете рятувати мир, якщо ваша компанія збанкрутує!»

Д-р Д. Блоу також усвідомлює необхідність у підготовці випускників MBA, які готові до роботи та здатні добиватись успіху. «Ми даємо нашим студентам MBA у сфері ЗМІ якомога більше досвіду з життя журналістського співтовариства, ‑ каже він. – Ми запрошуємо провідних представників цієї галузі, щоб студенти могли спілкуватися з ними, а потім наші студенти працюють над реальними проектами в медіа-компаніях».

Намагаючись пов'язати таке навчання з роботою, у багатьох програмах підвищення кваліфікації пропонуються part-time (навчання з неповним робочим днем), а також дистанційні форми навчання, у тому числі й у новому курсі біотехнології. Через його тісні зв'язки з компанією «Netherlands Biotech Industry Association», а також у зв'язку з тим, що більшість експертів цієї галузі працюють в Нідерландах, додаткові семінари проходитимуть саме там. У будь-якому іншому випадку все навчання проходитиме в режимі он-лайн.

«Ключовий момент полягає в тому, щоб люди, навчаючись за програмами MBA, могли залишатись на своїх робочих місцях і не відставати від інновацій у своєму секторі, ‑ уточнює М. Хіггінс. – Наша мета ‑ сприяти генерації ідей самими студентами під час їх безпосередньої роботи».

Саме так працює та навчається І. Гус: «Моє MBA-навчання – це не зайве додаткове навантаження кожного дня, а невід'ємна частина моєї роботи. Тому, коли я приходжу додому та займаюсь, то це пов'язано з моєю роботою в офісі. А врешті-решт я краще виконую свою роботу».

Конкретний приклад

«Я став переконливіше виступати на нарадах у моїй компанії та пропонувати більш зрілі ідеї», ‑ розповідає 31-річний Тім Руфус (Tim Rufus), який отримав диплом МВА в галузі морських перевезень і логістики в університеті Міддлсекса (Middlesex University) без відриву від роботи в британській транспортній компанії. Він завершив своє навчання у 2012 році й недавно переїхав на роботу в Шанхай.

«Галузева програма МВА дала мені багато чого. Вона дала знання про фінанси морських перевезень та управління ризиками в цій сфері, так що я дізнався багато нового у своїй галузі разом з більш загальними навичками управління. Навчання було абсолютне ідеальним ‑ усе, про що я дізнався, я зміг застосувати на практиці. Поки я вчився, у мене все краще виходило висловлювати свою думку під час он-лайн дискусій з іншими студентами, більшість з яких були старше мене й за віком, і за посадою. Як наслідок, я став переконливіше висловлюватись і на нарадах у моїй компанії, висуваючи більш зрілі ідеї», ‑ розказує Тім.

Завдяки роботі з іншими студентами у нього з'явились великі зв'язки в індустрії морських перевезень по всьому світу. «Після завершення курсу програми ми продовжуємо спілкуватись і консультуватись один з одним, радячись про інвестиції в нові сфери. Я закінчив курс програми MBA у вересні, а у квітні переїхав у Китай представляти свою компанію. І ці дві речі пов'язані між собою», ‑ підкреслює Тім.

Переклад і підготовка матеріалу Павла Петриченка, Освіта.ua
За матеріалами The Independent

Освіта.ua
19.07.2013