Топ-20 європрограм MBA від Economist

У липні журнал The Economist назвав двадцятку кращих європейських програм MBA

Топ-20 європрограм MBA від Economist

Україна остаточно визначилася з вектором свого подальшого розвитку, й оскільки вектор цей європейський, для представників українського бізнесу може бути цікавим досвід бізнес-освіти від європейських бізнес-шкіл «з перших рук».

Журнал «Economist» назвав двадцять кращих європейських програм MBA та пояснив відмінності між європейськими й американськими програмами.

Останніми роками європейські бізнес-школи мали проблеми. Криза на континенті зробила їх менш привабливими для іноземців. Так, Британія посилила нові візові вимоги для студентів, що включають обмеження для тих, хто може залишитись і працювати у країні після закінчення навчання, – важливий момент, щоби замислитись тим, хто поступає на вивчення програм МВА. У результаті багатьом європейським програмам, навіть дуже престижним, стало важче наповнити студентами свої курси.

Але, оскільки економіка Європи відновилась, повернулась і привабливість її бізнес-шкіл. У них завжди були певні переваги перед своїми заокеанськими конкурентами. Можливо, основне з них – це те, що їх випускники часто заробляють більше грошей. Наприклад, випускники HEC Paris заробляють більше, ніж їх колеги, які отримали освіту в Чикаго: $124000 у порівнянні зі $115000. Частково це тому, що вони, як правило, старше і й мають більший досвід роботи.

Також спостерігається тенденція до географічної різноманітності. У Лондонській школі бізнесу тільки 36 % студентів-очників з Європи, тоді як 27 % ‑ вихідці з Північної або Південної Америки та 28 % ‑ з Азії й Австралії. Це ще одна причина, чому європейські школи часто мають добрі показники в розділі «Збільшення заробітної платні» рейтингу.

В європейських школах із топ-рейтингу, наприклад, IESE в Іспанії, багато студентів покидають відносно низькооплачувані робочі місця в Південній Америці й Азії і переходять на більш високооплачувані посади в таких містах, як Лондон і Франкфурт, як тільки вони завершили вивчення програм MBA. Дійсно, на середньостатистичного випускника IESE може чекати зростання зарплати на 153 % по завершенню програми.

Не дивлячись на все вище перелічене, європейські програми дійсно все ще відстають від своїх американських аналогів у деяких ключових параметрах. Бали «європейських студентів» у тесті GMAT, як правило, нижче, й, оскільки їм не вистачає фінансового впливу своїх американських кузенів, їх кар'єрні можливості дуже часто поступаються заокеанським.

За іншими параметрами їх можна розглядати не як кращі або гірші, а як різні. Оскільки кількість студентів на європейських програмах звичайно менше, вони можуть познайомитися ближче; колектив більш згуртований і співвідношення викладачів і студентів нижче. Але великі школи також мають свої переваги. Вони можуть запропонувати більш широкий спектр факультативних програм і ширшу мережу випускників. Експерти бізнес-освіти не втомлюються повторювати, що при виборі МВА найголовніше – це не те, яка школа займає найвищу позицію в рейтингу, а те, яка школа краще за все підходить для вас.

Бізнес-школа

№ у топ-100

Країна

1

Бізнес-школа IESE – університет Наварри

5

Іспанія

2

HEC школа менеджменту, Париж

8

Франція

3

Лондонська бізнес-школа

11

Велика Британія

4

IMD Міжнародний інститут управлінського розвитку

13

Швейцарія

5

Бізнес-школа ESADE

16

Іспанія

6

Університет Бата – школа менеджменту

20

Велика Британія

7

INSEAD

26

Франція

8

ESMT – європейська школа менеджменту й технологій

30

Німеччина

9

Кембріджська бізнес-школа

37

Велика Британія

10

Університет Стратклайд – бізнес-школа

40

Велика Британія

11

Школа бізнесу в Мангеймі

41

Німеччина

12

Лондонський міський університет ‑ бізнес-школа ім. сера Джона Касса

42

Велика Британія

13

Школа менеджменту Кренфілдського університету

46

Велика Британія

14

SDA школа менеджменту Бокконі

47

Італія

15

IE Business School

50

Іспанія

16

Університет Сент-Галлена

52

Швейцарія

17

Омксфордській університет – Saïd бізнес-школа

54

Велика Британія

18

Уорікська бізнес-школа

56

Велика Британія

19

Роттердамська школа менеджменту університету Еразмус

57

Нідерланди

20

Бізнес-школа EDHEC

62

Франція

The Economist
16.07.2014