Що таке МВА і чи потрібно це вам

Що таке освіта МВА, де і як її отримати, і чи варто це робити взагалі в сьогоднішніх умовах

Що таке МВА і чи потрібно це вам

Мати ступінь МВА останнім часом стало модно і престижно. Але мода й користь – речі дуже різні, а іноді навіть несумісні. Що таке освіта МВА, де і як її отримати, і чи варто це робити взагалі в сьогоднішніх умовах? Тобто наше завдання – дати вам інформацію для роздумів, а вибір за вами.

Абревіатура МВА відома в усьому світі й означає Master of Business Administration, тобто магістр ділового адміністрування. МВА – це не вчений ступінь у традиційному розумінні, це ступінь, якщо можна так сказати, професійності в галузі управління бізнесом.

Програми МВА існують у всіх розвинених країнах світу вже давно, їх основна мета – підготовка високопрофесійного управлінського персоналу. Дані програми дають можливість людям, які мають вищу освіту та досвід роботи в бізнесі, отримати поглиблені знання в галузі управління й ділового адміністрування. Вони забезпечують не тільки теоретичну, а і практичну підготовку в галузі менеджменту та суміжних дисциплін. Основна мета даних програм – допомогти людині стати хорошим керівником вищої ланки.

     

Сьогодні у світі існує близько 2500 програм МВА, які викладаються в найбільших бізнес-школах світу. Щорічна кількість випускників МВА наближається до 150-ти тисяч осіб.

Основний упор у програмах робиться на вивчення основ бізнесу, особливо менеджменту, і спеціальних курсів за вибором. Обов'язковими є виконання підсумкового проекту та стажування в компаніях. Приймаються в бізнес-школи люди з вищою освітою та досвідом роботи в бізнесі. Навчання платне, його середня вартість неухильно зростає. За кордоном середня вартість такої освіти – $40000.

Отже, що таке освіта МВА, де і як її можна отримати, ми з'ясували. Перейдемо до головної мети нашої статті: як же визначити, чи варто вчитися за цією програмою саме вам? Обмовимось відразу: метою даної статті не є допомога при виборі конкретного навчального закладу, наша мета – допомогти визначитися, чи потрібно вам це у принципі.

Ураховуючи чималу вартість отримання бізнес-освіти для людини із середнім доходом, можна сказати: рішення це важливе й відповідальне. Тому пропонуємо приймати його по кроках.

Крок 1. Визначте свій тип

Для початку є сенс визначити, ким ви є за своїм типом – фахівцем чи управлінцем (адміністратором). Якщо ви вже працюєте на керівній посаді й досить успішно, даний крок можна пропустити: ви однозначно управлінець. Переходьте до кроку № 2. Але ось якщо ви висококласний фахівець в якій-небудь галузі, це ще не гарантія того, що ви маєте якості, необхідні для кар'єри адміністратора. Спробуйте протестуватись, поговоріть із психологом, попросіть друзів висловити свою думку. Це допоможе вам у визначенні свого типу. Відсутність якостей управлінця жодним чином не зменшує вашу цінність на ринку праці, просто для керівної роботи ви навряд чи підійдете. А якщо ви відчуваєте брак знань, є сенс отримати другу вищу освіту за однією з економічних спеціальностей: маркетинг, фінанси тощо. Це й коштувати буде набагато дешевше ($2000–3000 на рік), і більше вам підійде.

Крок № 2. Чітко визначте свою мету

Отже, ми з'ясували, що ця освіта призначена в першу чергу для людей, які вже відбулись як керівники або мають потенціал у цьому плані та хочуть отримати додаткові знання в галузі адміністрування. І тут вже виникає закономірне запитання: навіщо їм це потрібно? Одна із цілей очевидна: щоб успішніше вести свою управлінську роботу. Але насправді цілі у бажаючих отримати освіту МВА можуть бути різними. Постараємося сформулювати основні:

  • більш успішно вести роботу;
  • просунутися службовими сходами;
  • змінити роботу;
  • змінити кар'єру;
  • домогтися підвищення заробітної плати;
  • отримати роботу в іншій країні;
  • отримати навички для відкриття або розширення власного бізнесу.

Виберіть із цих цілей свою (їх може бути кілька) і можете переходити до наступного кроку.

Крок № 3. Співставте свою мету з можливостями МВА

Спробуємо проаналізувати, наскільки здобуття ступеня МВА наблизить вашу заповітну мету. Отже, чи допоможе вам МВА, якщо ваша мета:

1. Більш успішно вести управлінську роботу – так. Освіта МВА вам не тільки потрібна, а просто-таки необхідна. Бізнес-освіта дасть вам необхідні нові знання, практичні вміння й навички і систематизує ваше мислення. Успіх очевидний!

2. Просунутися службовими сходами – так. За інших рівних з колегами умов перевага за наявності ступеня МВА явно буде віддаватись вам, як людині з відповідною освітою. Крім того, існує ряд компаній (особливо західних), в яких наявність ступеня МВА є негласною, але неодмінною умовою кар'єрного зростання. Тут існує тільки одне але: MBA допоможе вам, якщо є куди рухатись (у вашій організації). А якщо над вами тільки генеральний директор? Тоді, швидше за все, ваша мета – № 3.

3. Змінити роботу – тут відповідь неоднозначна. За чутками, до 30 % слухачів курсів МВА отримують нову роботу вже у процесі навчання, переходячи в компанії, з вищим керівництвом яких вони разом вчились. Чи так це насправді – невідомо. Але ось за даними кадрових агентств, сьогодні тільки 20 % роботодавців звертають увагу на наявність ступеня МВА і всього 2 % вимагають його наявності. Цифри не настільки вже значні. Залишається тільки сподіватися, що вони будуть неухильно зростати, а престиж освіти МВА – підвищуватись. Якщо ж ви хочете влаштуватись на керівну посаду у представництво західної компанії – без освіти МВА вам, звісно, не обійтись.

4. Змінити кар'єру – так. У тому випадку, якщо ви переходите від кар'єри фахівця до кар'єри управлінця і у вас є відповідний потенціал.

5. Домогтись підвищення заробітної плати – теоретично так. За даними фахівців з різних країн, заробітна плата людини після отримання ступеня МВА зростає в середньому на 50 %. Але це на Заході. А як із цим у нас? За даними все тих же кадрових агентств, середня заробітна плата фахівця зі ступенем МВА у нас становить $25000–35000 на рік. Порівняйте зі своєю сьогоднішньою і подумайте.

6. Отримати роботу в іншій країні – однозначно так. Але тільки цю освіту вам треба буде отримувати за кордоном. Бажано в одній із кращих бізнес-шкіл, які отримали міжнародне визнання. З такою освітою вас чекатимуть з розпростертими обіймами в будь-якій країні світу. Мова не про те, що наші бізнес-школи гірше, просто вони поки що не «бренди», але це справа часу...

7. Отримати навички для відкриття або розширення власного бізнесу – тут відповідь дати взагалі дуже складно. До цих пір залишається відкритим питання, можна розвинути в людини підприємницькі здібності чи з ними треба народитись. Якщо у вас є підприємницька жилка, освіта МВА, вам, звісно, не завадить. А ось якщо ви тільки хочете її намацати, то краще зробити це за допомогою більш дешевих способів: курсів, тренінгів, другої освіти й т. ін.

А тепер ми пропонуємо вам вибрати конкретну програму МВА. Тут ми зробимо лише кілька загальних зауважень. Якщо ви будете отримувати освіту за кордоном, вам дуже допоможуть рейтинги, які щорічно публікують провідні ЗМІ світу. Вони складаються вже давно й дуже об'єктивні.

А ось одна з головних наших проблем – відсутність серйозних рейтингів та інформації про те, чим одна школа відрізняється від іншої. Тому виступайте в ролі дослідника. Збирайте інформацію по крихтах, відвідуйте школи бізнесу, поговоріть з керівництвом і викладачами, з випускниками різних шкіл, сходіть на тематичні виставки тощо. І покладайтесь на себе і свою інтуїцію, вона вас не підведе.

Освіта.ua
04.01.2014