Он-лайн MBA одержує все більше визнання

На ринку Інтернет-освіти зростає кількість бізнес-шкіл та якість випускників

Он-лайн MBA одержує все більше визнання

Якщо в Україні он-лайн MBA-навчання ще тільки робить перші кроки, то на Заході такі програми пропонують як провідні бізнес-школи, так і некомерційні університети. І хоча серед навчальних закладів ще немає єдності у прийнятті он-лайн-освіти, рівень цього прийняття неухильно зростає як серед самих бізнес-шкіл, так і серед престижних працедавців.

У наші дні українці, які володіють англійською мовою, можуть, не виходячи з дому, отримати ступінь MBA он-лайн від провідних бізнес-шкіл світу. Західний досвід показує, що на таких програмах навчаються кращі із кращих – точно так само, як і на full-time-програмах, що проходять в аудиторіях бізнес-шкіл.

Дугласа А. Шакелфорда (Douglas А. Shackelford) називають «професором професорів». Це вчений, у резюме якого шість сторінок займають тільки назви опублікованих робіт та академічних нагород. Він був запрошеним професором двох кращих університетів світу ‑ Стенфорда й Оксфорда й уже четверть століття викладає в бізнес-школі університету Кенан-Флаглер (Kenan-Flagler) у Північній Кароліні (США).

Коли декан Kenan-Flagler запропонував розглянути можливість просування на ринок он-лайн MBA три роки тому, Шакелфорд прийшов у жах: «О, Боже, – подумав я, – невже фінансова ситуація настільки розпачлива. Я сказав декану, що це дуже великий ризик, й або він стане героєм, або його чучело спалять на території університету».

Не злякавшись, декан зважився на цей крок, призначивши свого скептично налаштованого колегу заступником декана з он-лайн MBA. З тих пір професор Шакелфорд став новонаверненим прихильником он-лайн підходу в бізнес-освіті. Тепер, коли бізнес-школа підготувала до випуску свій перший набір он-лайн МВА, 55-річний професор уважає, що його дебют був блискучим.

Зараз он-лайн-програми MBA пропонують кращі бізнес-школи світу. Tepper School of Business при університеті Carnegie Mellon (США) набирає свій перший он-лайн-клас у серпні цього року. Он-лайн-програми процвітають у Kelley School of Business при університеті Індіани (США), IE Business School (Іспанія), Babson College's Olin School (США) й Carey School при Державному університеті Арізони (США).

Майже кожні два тижні та чи інша бізнес-школа оголошує запуск своєї он-лайн програми МВA. У деяких бізнес-школах набір на такий курс проходить успішніше, ніж на full-time-програми.

Декан Tepper School of Business Роберт Деммон (Robert Dammon) каже про он-лайн-програми так: «Майбутнє за використанням технологій для більш широкого надання людям освіти. Дуже багато людей не хочуть покидати свої робочі місця, але бажають при цьому отримати MBA-освіту школи найвищого рівня».

Професор Шакелфорд уважає, що вихід Kenan-Flagler на ринок он-лайн-програм два роки тому дав школі можливість придбати лаври освітнього новатора й кинув виклик викладацькому складу у плані оновлення усталених уявлень про викладання. На програму були запрошені виняткові професіонали, а деякі з них уже заробляють більше 250 тис. доларів на рік, і всі вони демонструють високий рівень задоволеності своїм новим досвідом.

Сьогодні ті, хто зацікавлений в он-лайн MBA, можуть знайти якісні програми та набагато більш широке прийняття такого навчання працедавцями, ніж будь-коли раніше. На он-лайн ринок вийшло так багато некомерційних університетів, що в даний час вони відбирають значну його частку в комерційних гравців, які й поклали початок он-лайн-освіті в попередні роки. І хоча такі провідні роботодавці, як McKinsey&Со та Goldman Sachs, ще не набирають працівників з он-лайн програм, цей день, можливо, уже не за горами.

Отримання довіри

«Прийняття он-лайн MBA-освіти як законної заміни навчання у стінах університетських аудиторій постійно зростає, ‑ каже Хевен Ледд (Haven Ladd), партнер освітньої компанії «Parthenon Group». ‑ Більшість кадрових підрозділів дійсно не бачать різниці між ними». Його партнер Роберт Літл (Robert Lytle) додає: «Це всього лише питання часу, коли рекрутингові фірми звикнуть наймати он-лайн-випускників».

У цілому он-лайн-освіта набирає обороти. Рішення таких авторитетів, як Гарвард, Стенфорд, Массачусетський технологічний інститут і подібних їм, запропонувати MOOC (massive open online courses ‑ масивні відкриті он-лайн курси), безумовно, допомогло. Але он-лайн МВА може, безумовно, усе ще викликати суперечки.

Багато педагогів продовжують ставитись до он-лайн-програм з якоюсь зневагою. Вони скаржаться на відсутність співтовариства й обмежені можливості нетворкінгу. Американська бізнес-школа «Duke University's Fuqua School», що пропонує Global Executive MBA, де 40 % робіт виконується через Інтернет, відмовляється визнавати, що продає он-лайн MBA. Виконавчий директор програм MBA у Fuqua Джон Галлахер (John Gallagher) наполягає: «Останнє, що ми хочемо, так це послабити бренд, і тому ніколи не використовуватимемо поняття «он-лайн» або «дистанційне навчання».

Проте бізнес-школи зі світовим ім'ям продовжують рухатись у напрямі он-лайн ринку, а якість студентів, які віддають перевагу навчанню через Інтернет, також зростає. «Он-лайн-програми MBA нарешті досягли повноліття, ‑ уважає Філ Пауелл (Phil Powell), декан програми Kelley Direct online MBA при університеті Індіани (США). ‑ Студенти, які не зважились би на такий крок ще десять років тому, готові зробити це зараз. Студенти, найбільш чутливі до якості та престижу, нарешті прийняли ідею он-лайн MBA».

На відміну від традиційних очних програм MBA, викладання яких останніми роками скорочується в багатьох школах, ринок он-лайн MBA саме зараз знаходиться на підйомі. Минулого року, уперше з 1999 року, коли в університеті Індіани запустили свою програму он-лайн MBA, на її курс поступило більше студентів, ніж на стаціонарний курс full-time-програм. І така динаміка характерна для багатьох бізнес-шкіл, що пропонують такі приграми.

Для студентів, які мають намір продовжувати працювати під час навчання та використовувати MBA для свого кар'єрного просування, он-лайн MBA є дуже привабливим варіантом. Це не тільки зручніше, ніж програма, розрахована на вечірнє навчання або навчання у вихідні дні, а і значно дешевше, ніж full-time-програма, тому що студентам не треба кидати роботу на два роки свого навчання. Якщо студент часто знаходиться в дорозі або переїхав на нове місце, також немає жодної проблеми в подальшому продовженні навчання.

Відчутні результати

Усе частіше школи, присутні в он-лайн-просторі протягом кількох років, тепер повідомляють про позитивні результати своїх випускників. У бізнес-школі Kelley випускники одержують більш високу зарплату та мають більш успішне просування по службі. Той же Філ Пауелл каже, що студенти, які закінчили бізнес-школу в червні 2012 року, прийшли на навчання за програмою МВА із середньою заробітною платнею в розмірі 76 750 доларів на рік. Коли ж вони закінчили навчатись, їх зарплата склала вже 104 160 доларів, тобто збільшилась на 36 %. Більше того, 66 % студентів також отримали просування по службі.

У Babson College кажуть, що студентам, які закінчили курс он-лайн-програми MBA у 2010 році, до моменту закінчення навчання збільшили зарплату в середньому на третину. «Вони вчились у період труднощів в економіці, але все-таки отримали значне збільшення заробітної платні», ‑ каже директор з викладацького складу Майкл Каммінгс (Michael Cummings).

А в тій же Kenan-Flagler через рік третина студентів он-лайн-програми отримала просування по службі або змінила роботу на більш престижну.

Недавнє дослідження он-лайн MBA показало, що потенційні кандидати віддають перевагу гібридним програмам, які об'єднують Інтернет-навчання з академічними сесіями та проектною діяльністю у стінах університетів. А виключно Інтернет-програми за результатами дослідження мали більшу популярність, ніж аудиторні full-time-програми.

Особистий контакт

Сьюзан Кейтс (Susan Cates), виконавчий директор Kenan-Flagler MBA, каже, що дослідження показують надзвичайно високу задоволеність студентів: «Студенти вважають, що вони добре знають один одного, мають вільний доступ до викладачів і чудово розвиваються інтелектуально».

Багато кращих бізнес-шкіл, що пропонують он-лайн-освіту, вимагають особистих зустрічей однокурсників і викладачів. Для цього передбачені різні заходи, розраховані на цілий тиждень, вихідні дні, а також спільні багатоденні консалтингові проекти. Наприклад, у курсі 21-місячної он-лайн-програми Babson College кожний семитижневий модуль складається з чотирьох тижнів он-лайн, двох із половиною днів навчання в аудиторіях і ще трьох тижнів он-лайн навчання.

Он-лайн-навчання не може не мати впливу й на традиційне MBA-навчання. Багато шкіл використовують заздалегідь записані лекції, щоб основний виклад матеріалу здійснювати за допомогою відео, а власне аудиторний час використовувати для більш інтерактивного навчання. «Он-лайн-навчання змінило культуру школи, ‑ наполягає Шакелфорд. ‑ Я не вважаю, що ми можемо зараз думати про стаціонарну освіту у стінах університету, не думаючи про он-лайн-навчання».

Цей колись скептично налаштований професор тепер каже як Інтернет-євангеліст: «Є люди, які заперечують той факт, що світ дуже сильно міняється. Але поїзд рушив, і я думаю, це дуже цікаво».

Джон А. Бірн, management.fortune.cnn.com
Переклад і підготовка матеріалу Павла Петриченка, Освіта.ua

Освіта.ua
31.08.2013