Мистецтво як шлях до лідерства завтрашнього дня

Мистецтво бути лідером. Митець як лідер. Мистецтво як шлях осягнення і досягнення лідерства. Такі на перший погляд незвичні для програми МВА теми сьогодні є надзвичайно актуальними для професорів найпотужніших бізнес-шкіл світу

Мистецтво як шлях до лідерства завтрашнього дня

МІМ-Київ долучився до новітнього тренду, запропонувавши слухачам програми SE МВА лекцію професора Яна Сазерленда (Ian Sutherland), професора та директора Ph.D. програми IEDC-Bled School of Management, на тему "Leading Mindsets: Challenging Future", у якій порушувалися питання можливостей використання мистецтва для розуміння того, яким має бути лідерство в майбутньому.

"Питання про те, є менеджмент мистецтвом чи наукою, залишається відкритим, – наголосила, вітаючи гостя в аудиторії бізнес-школи, президент МІМ-Київ Ірина Тихомирова. – Сьогодні ми маємо унікальну нагоду почути лекцію людини, яка є фаховим музикантом і водночас має ступінь Ph.D у соціології та філософії, професора Сазерленда, який поєднує, здавалося б, непоєднуване – мистецтво й навчання управління. Ми побачимо, що завдяки мистецтву можна дуже ефективно узагальнити певні підходи до менеджменту".

     

"Майбутнє є непередбачуваним – як для окремої особистості, так і для управлінця, – розпочав лекцію Ян Сазерленд. – Ця складність вимагає глибокого осмислення свого досвіду, надання йому сенсу, підготовки до ролі лідера. Якраз до цієї підготовки може надатися мистецтво. Воно провокує нас і допомагає бачити й відчувати більше".

Тож протягом лекції Ян Сазерленд запропонував слухачам МІМ-Київ порозмірковувати над змістом і смислом різних творів мистецтва, спробувати виокремити досвід митців та засоби, за допомогою яких вони ведуть за собою людей, стають лідерами.

На думку професора Сазерленда, лідерство є процесом, неможливо зафіксувати його в якомусь конкретному моменті чи вияві. Більше того, лідерство – це не якість окремої особистості чи її послідовників: воно проявляється у взаємодії того, хто веде, і тих, хто слідує за провідником.

"Лідерство виростає із взаємодії. Це послідовний набір досвідів кожного окремого моменту. Це процес. Можна порівняти його зі сходженням на вершину, – пояснив Ян Сазерленд. – Починаючи цей шлях, ви бачите мету – вершину. Однак не можете передбачити кожний крок. Часом буває, що лідер надто захоплюється кожним окремим етапом сходження – і забуває про вершину. Мистецтво дає нам змогу наповнити увесь процес сходження на гору смислом".

Яким чином мистецтво може допомогти в цьому? Ефективне лідерство – це передусім самопізнання. Глибоке самопізнання можливе у разі поєднання сприйняття символів зовнішнього світу (symbolic intelligence) та тілесного, чуттєвого, соматичного сприйняття (somatic intelligence). Мистецтво сприяє синестезії та синергії – поєднує та посилює соматичні й емоційні відчуття людини. А це і є шлях до усвідомлення себе як особистості та частини світу. Мистецтво активізує наше тіло й емоції, аби зробити нас відкритішими до тих чи інших ідей.

Детальний аналіз аудиторією низки артефактів, їх можливого впливу на свідомість, розгляд мистецьких творів та підходів як інструментів лідерства дав Яну Сазерленду змогу узагальнити основні характеристики, необхідні для успішного лідерства. "Головне для лідера – знання свого "предмета", специфіки діяльності в обраній ним сфері, особливостей людей, якими він керує. Також для нього важлива здатність до синтезу – знань, відносин між людьми, цілей. Лідер має бути креативним – здатним продукувати нові ідеї та націлювати людей на їх втілення, та етичним. І насамкінець, лідер повинен демонструвати максимальну відповідальність", – підсумував Ян Сазерленд.

Світ стає не лише турбулентним , але й синестезійним. Традиційні спонуки вже не діють на людей, а звичний спосіб життя загрожує глобальними катастрофами. Для кардинальної зміни потрібен вихід за межі системи, інакший погляд. Для управлінців таким поглядом може стати мистецтво. Тож цілком можливо, що "тонкі матерії" і глибинні смисли посідатимуть дедалі вагоміше місце в освіті управлінців майбутнього.

Освіта.ua
14.03.2011

Коментарі
Аватар
Залишилось 2000 символів. «Правила» коментування
Ім’я: Заповніть, або авторизуйтесь
Код:
Код
Немає коментарів