Програма управління змінами МІМ-Київ

Президент МІМ-Київ Ірина Тихомирова про програму «Управління змінами», яка стартує 18 квітня

Програма управління змінами МІМ-Київ

Ірино Олегівно, у наш час турбулентності питання ставлення до змін стоїть особливо гостро. На які власне запитання відповідає програма PMD «Управління змінами»?

Дійсно, у житті немає нічого більш постійного, ніж зміни. Це стосується як звичного життя, так і життя бізнесу. Для того щоби бути успішною, бізнес-організація повинна постійно мінятись, тому що зовнішнє середовище постійно підкидує нові виклики, на які ця організація мусить обов’язково реагувати: виникають нові умови ведення бізнесу, інші зміни, а в нашій ситуації такі зміни особливо очевидні та драматичні.

Саме тому програма PMD «Управління змінами» пропонує топ-менеджерам і керівникам, які вводять зміни, відповіді на запитання «Як реагувати на кризу?» (кризу, яка несе нові можливості), «Як ці можливості побачити, відчути?».

Головною відміною програми є комплексний підхід до управління на основі методології Іцхака Адізеса. Чому МІМ-Київ вибрав саме цю методологію?

Питання управління змінами є в бізнесі одним із ключових. І підходів до управління змінами існує дійсно багато. Чому все-таки Адізес? Він – успішний консультант, учений, в якого є своя теорія управління змінами, теорія життєвого циклу організації.

Методологія Адізеса використовується як крупними компаніями, такими як Coca-Cola, Visa, Volvo, так і величезною кількістю менш масштабних підприємств, що демонструють дуже успішний досвід застосування даної методології.

Адізес, з одного боку, є вихідцем з Балкан і розуміє менталітет людей Східної Європи. З іншого боку, він отримав освіту на Заході. І його методологія дуже органічно поєднує в собі як західні підходи, так і глибоке розуміння мотивації та сутності людей, наших людей, без чого успішне управління змінами є неможливим. Тому методологія Адізеса дуже добре діє у Східній Європі.

Програма PMD «Управління змінами» – це перший досвід для школи бізнесу з Каліфорнії Adizes Graduate School. Створення програми – довготривалий і послідовний етап нашого партнерства із цією школою. Ми знаємо Адізеса дуже давно. У вересні 2014 року він відвідав нашу бізнес-школу і став почесним доктором МІМ. Як продовження співробітництва виникли домовленості про залучення його експертизи на український ринок. У результаті в листопаді милого року був підписаний меморандум про партнерство між МІМ-Київ та Adizes Graduate School у питанні інституціонального партнерства.

Результатом цього партнерства стала програма, якої на українському ринку ще ніхто не пропонував. Зазвичай школи включають у свої програми курс або просто тему, пов’язану з розробками методології Адізеса. Ми ж розробили цільну єдину програму.

У чому полягає підхід Адізеса?

Підхід Адізеса полягає в тому, що необхідний комплексний погляд на те, що відбувається в суспільстві, в організаціях. І тому методологія Адізеса охоплює всі існуючі суттєві аспекти: щоби зрозуміти організацію, її треба розглядати, як живий, біологічний людський організм. У нього існують свої цикли розвитку. І тому дуже важливо зрозуміти, що відбувається з організацією на різних етапах її розвитку. Бо, для того щоб управляти змінами, на кожному етапі необхідно знати, які проблеми природні, а які ні.

Часто люди не розуміють цієї динаміки й намагаються використовувати ті інструменти, які підходять для одного, але абсолютно не придатні для іншого етапу. Тому методологія Адізеса допомагає менеджерам зрозуміти організацію, зрозуміти людей, які в ній працюють, їхні слабкі й сильні сторони, де вони можуть проявити себе краще, як створювати в організації вірні управлінські процеси, якою мусить бути структура організації, як створити таку організацію, щоб вона була унікальною й конкурентоздатною у своєму середовищі.

Методологія Адізеса дає інструментарій, який дозволяє на кожному етапі життєвого циклу організації визначити, де вона знаходиться, що з нею відбувається і що робити для того, щоб вона розвивалась.

Наскільки я знаю, програма підготовлена не тільки американськими експертами, а й викладачами МІМ-Київ. Що дає спільній підхід до побудови програми?

Унікальність програми полягає, з одного боку, у методології Адізеса, про яку видано сім книг російською мовою (книги Адізеса перекладено на 30 мов). З іншого боку, управління змінами неможливе буз урахування правових, фінансових, організаційних, виробничих аспектів, які підготували для програми викладачі МІМ-Київ.

У програмі PMD «Управління змінами» методологія Адізеса є певним стовбуром – спільною програмною філософією. Як гілки додано ті курси, без яких управління змінами неможливе, але про які зазвичай у методології Адізеса мова не йде.

Ми проводили спеціальні сесії, коли представники Adizes Graduate School і наші викладачі вибудовували всю структурно-логічну схему програми. Це будуть не окремі курси, а дійсно єдина програма, яка зможе дати бізнесменам дієвий інструментарій для управління змінами. Усі курси доповнюють один одного, і разом створюється спільна картина розуміння можливостей та необхідності управління змінами в сучасному бізнесі.

Оскільки програма є спільним продуктом двох шкіл, випускник отримає спільний документ про закінчення Adizes Graduate School (США) й МІМ-Київ.

Які знання й навички отримають слухачі програми?

Випускник зможе провести діагностику компанії: на якому етапі життєвого циклу його компанія знаходиться, які сильні сторони в компанії існують на даному етапі, які існують небезпеки, пастки, як вибудувати вірну систему змін, як зробити так, щоб усі функціональні напрями розвитку компанії – фінанси, виробництво й маркетинг – діяли як єдине ціле. Слухачі дізнаються, як перебороти спротив змінам. Адже люди ніколи не люблять змін, навіть якщо ці зміни в кінцевому рахунку спрямовані їм на користь.

Також випускник буде знати підходи до стратегії змін: що робити? На що звернути увагу? Які фінансові, операційні показники свідчать про існування проблеми? Наприклад, чи добре, коли продажі ростуть? Здається, що добре. Але ріст продажів може свідчити і про неправильне ціноутворення, можуть бути проблеми зі складами й тому подібне.

Крім того, ми будемо читати курси про управління проектами, про фінанси, право, операційний менеджмент. Усі ці питання будуть обговорюватись під час вивчення програми й у результаті у слухачів з’являться відповідні знання.

Коли програма стартує і яким є формат проведення? Чи зможуть її вивчати бізнесмени з регіонів?


Програма стартує 18 квітня 2015 року. Заняття будуть проводитись у п’ятницю та суботу один раз на місяць (це вечір п’ятниці й уся субота). Виходячи з нашого досвіду, такий формат дозволить залучити представників регіонів – це буде національна програма, у реалізації якої зможуть взяти участь не тільки кияни, а й бізнесмени зі всієї України.

Ми вважаємо, що отримувати новий передовий досвід приходить завжди ті, хто вірить у майбутнє. Вивчати програму прийдуть найсміливіші, найактивніші та найоптимістичніші. Якщо ж казати про самі зміни, то це найпостійніше явище в нашому житті, і добре, коли ці зміни йдуть на користь. І я думаю, що, правильно управляючи змінами, цього можна досягнути.

Павло Петриченко, Освіта.ua

Освіта.ua
17.03.2015