Тенденції MBA-2015: прогноз школи МІМ-Київ

Тенденції 2015 року в бізнес-освіті прогнозує віце-президент бізнес-школи «МІМ-Київ»

Тенденції MBA-2015: прогноз школи МІМ-Київ

Віце-президент Міжнародного інституту менеджменту (МІМ-Київ) Олексій Виноградов розповів Освіта.ua про тенденції 2015 року в бізнес-освіті.

Олексію Анатольовичу, які найактуальніші чинники й тенденції визначатимуть бізнес-освіту в Україні у 2015 році?

З одного боку, це локальні зміни бізнес-клімату, середовища, законодавства – усе це буде відображено у змісті програм, тому що в них розглядатимуться питання, які актуальні сьогодні.

З іншого боку, істотний вплив на бізнес-освіту матиме чинник міжнародності. Це очевидно, оскільки в розвитку України зараз з'явилось багато міжнародних векторів – це і Європейське співтовариство, і Сполучені Штати. І ми розуміємо, що для роботи з цими ринками українському бізнесу необхідні додаткові знання й навички.

А як, на Вашу думку, впливатиме тренд онлайн-освіти на бізнес-освіту в Україні?

Онлайн-освіта – це дуже широке поняття. Таке поняття, як дистанційні курси, існує давно: один із трендів сьогодні – розвиток так званих відкритих онлайн-курсів (MOOC – Massive open online course). Але одна справа – вивчати в такий спосіб курс програмування або математики, а інша – розмовляти про бізнес-освіту. У даному випадку дуже важливим є безпосереднє живе спілкування у групі.

І в цьому сенсі ми частіше використовуємо іншу технологію онлайн-освіти – віддалену присутність. Завдяки ній ми можемо читати лекції з Києва у Дніпропетровську, Харкові, Львові чи Вінниці. Такий інструмент дійсно зараз користується попитом, оскільки дозволяє слухачам значно економити на транспортних витратах. Особливо це актуально для корпоративних замовників. Але, знову-таки, підкреслю, що в бізнес-освіті вкрай важливим є пряме, хоча і віддалене, спілкування слухачів і викладачів.

     

Які очікуються акценти у форматі й контенті самих програм в 2015 році?

Інтенсивність і ступінь впливу змін зовнішнього середовища на бізнес сьогодні така, що вміння швидко й адекватно реагувати на них стає ключовою компетенцією управлінця.

У зв'язку з цим ми розробили спільно з Adizes Graduate School (США) нову програму, яка називається «Управління змінами». Крім того, ми посилили цей аспект в інших програмах МІМ-Київ.

У зв'язку з потоком змін, який захлеснув нашу країну, багато хто задається запитанням: чи варто інвестувати в дороге навчання в період невизначеності?

Ми вже проходили, хай і не в такому ступені, виражену кризу невизначеності 2008 року, і ситуація того року була примітною з точки зору співвідношення попиту на бізнес-освіту в Україні і США.

В Америці тоді спостерігався пік попиту на бізнес-освіту, а в Україні, навпаки, спостерігалось його помітне зниження.

Цього року, не дивлячись на те, що з точки зору невизначеності ситуація значно більш негативна – наклалось багато чинників: військові, політичні й економічні, – кількість слухачів, що прийшли вивчати програми, збільшилось у порівнянні з минулим роком.

Мабуть, люди стали більше усвідомлювати, що хвилі, пов'язані зі зростанням і спадом, стають усе коротшими, а знання й системний підхід незмінно важливі, і тому, не дивлячись на те, що відбувається, люди все одно вкладають гроші в розвиток себе. Вони розуміють, що все одно рано чи пізно прийде підйом, і ті, хто до нього буде більш підготовлений, більшою мірою опиняться у виграші.

Зараз ми не можемо передбачити, якою за тривалістю буде ця хвиля, але, з іншого боку, бізнес усе одно так чи інакше продовжує існувати. Тому застосування системного підходу багато чим може допомогти утриматись на плаву.

Хто в першу чергу приходить на навчання в такий складний момент?

У першу чергу приходять дві категорії учасників: це топ-менеджери компаній середнього рівня й вище (функціональні та генеральні директори), а також власники, серед яких багато тих, хто мігрував зі східних регіонів України. Вони, переїхавши в Київ, не дивлячись ні на що, ідуть учитись і вважають для себе необхідним саме в цей час отримати знання й імпульс до того, щоб через якийсь час можна було ці знання використовувати. Але в цілому, склад групи особливо не помінявся порівняно з минулим роком.

Наскільки може подорожчати бізнес-освіта у 2015 році?

Це питання залежить від кожного окремого гравця ринку, і ми чудово розуміємо, що зараз не та ситуація, коли варто, припустимо, гнатися за курсом долара. Тому ми робимо поправку не на курс, а на інфляцію. У цілому, особливого подорожчання послуг бізнес-освіти ми не передбачаємо.

Чим може допомогти бізнес-освіта бізнесу і країні в цей непростий час?

Бізнес-школи можуть виступати не тільки в ролі розповсюджувача інформації та знань, а й у ролі консолідуючих центрів, експертних майданчиків, які дозволяють бізнесу об'єднатись, у тому числі і для формалізації або відпрацювання своїх пропозицій й питаннях реформування середовища, економіки, тих чи інших аспектів соціального розвитку країни.

Створюються локальні групи, у тому числі з участю слухачів бізнес-шкіл, які беруть участь у суспільних рухах, спрямованих на реформування країни. Бізнес-школи та їх слухачі можуть кваліфіковано систематизувати багато моментів, які сьогодні вимагають реформування. І по суті, так і відбувається, тому що багато слухачів МІМ-Київ стають активними учасниками таких процесів.

Не дивлячись на те що і Україна в цілому й бізнес у країні знаходяться в дуже важкій ситуації, ми віримо, що в будь-якому випадку все налагодиться, і до моменту, коли ситуація стабілізується й економіка почне розвиватись, ті навички, знання та зв'язки, які отримуються завдяки бізнес-освіті, дадуть безумовний результат і можливість для пожвавлення та оздоровлення економіки.

Розмовляв Павло Петриченко, Освіта.ua

Освіта.ua
03.03.2015