MBA-2015: прогноз Міжнародного інституту бізнесу

Тенденції та чинники, що впливатимуть на бізнес-освіту прогнозує Міжнародний інститут бізнесу

MBA-2015: прогноз Міжнародного інституту бізнесу

Віце-президент Міжнародного інституту бізнесу Юрій Зеленін розповів Освіта.ua про тенденції року, що наступив у бізнес-освіті.

Юрій Миколайович, які, на Вашу думку, найактуальніші чинники і тенденції впливатимуть на бізнес-освіту в Україні в 2015 році?

Якщо мислити більш абстрактними категоріями, на бізнес-освіту обов'язково впливають такі суб'єктивні чинники, як швидкість змін у суспільстві, рівень розвитку науки й культури, економічна та політична ситуація. Сукупність цих чинників впливає на рішення кожного члена суспільства про необхідність подальшої самоосвіти або професійного зростання.

На бізнес-освіту обов'язково впливає стабільність у широкому значенні цього слова – політична стабільність, стабільність національної валюти, стабільність економічних реформ, інвестиційна стабільність. Стабільність усипляє пильність. Нестабільність породжує турботу за завтрашній день і примушує вживати термінові заходи.

З іншого боку, нестабільність знижує фінансові можливості для саморозвитку, і врешті-решт кожний для себе розставляє пріоритети – або почати економити ще більше, або шукати нові можливості, почавши інвестувати в себе і своє майбутнє.

Що стосується 2015 року, оскільки бізнес-освіта, як і інші галузі, так само інтегрована в економіку України, на її розвиток у 2015 році впливатимуть ті ж чинники, які впливають на стан усієї української економіки.

У першу чергу це ситуація на сході України. По-друге, це купівельна спроможність населення й корпоративного сектора. У даний час частка корпоративних замовників програм МВА зменшилась до 5–10 % від загальної кількості студентів, і ця сума може мати тенденцію до подальшого зниження через скорочення корпоративних бюджетів на навчання.

     

По-третє, це взаємостосунки України з Європою, США та іншими країнами, адже не секрет, що багато хто вибирає МВА заради того, щоб мати перспективи працевлаштуватися за кордоном.

Зараз Україна – це модно, це свого роду бренд, і багато хто цим успішно користується для побудови своєї кар'єри. По-четверте, це інвестиційна привабливість України.

Наприклад, відтік іноземних компаній з України вивільняє робочу силу, і така ситуація примушує звільнених співробітників розвиватися, щоби знайти нові можливості.

Проте, напевно, не для всіх очевидно, що криза – це нові можливості для розвитку і у зв'язку із процесами, що відбуваються у країні, багато потенційних кандидатів на навчання задаються запитанням: а чи варто інвестувати в дороге навчання в період невизначеності?

У зв'язку із процесами, що проходять в Україні в даний час, почалися зсуви в парадигмі цінностей. Усе знецінилося за короткий період часу – вартість національної валюти, перспективи та плани на майбутнє, людські мрії й навіть, на превеликий жаль цінність людського життя ставиться під сумнів.

Нашим співвітчизникам складно спрогнозувати своє майбутнє, і багато хто замислюється про те, щоби покинути країну. На жаль, це теж не вихід, оскільки можна втекти з країни, але все одно всередині людина залишається собою колишньою, і від себе не втече нікуди.

Що ж робити в цій ситуації? Почати саме із себе. Почати розвивати себе. Почати змінювати себе та знайти свою особисту цінність, яка ніколи й ні за яких обставин не знеціниться.

Практика показує, що багато людей самі доходять такого висновку саме в період рецесії та невизначеності. На ринку бізнес-освіти України і почасти в Міжнародному інституті бізнесу зараз панує пожвавлення – бізнес-освітою цікавиться дуже багато хто.

Основні причини полягають у тому, що в людей вивільняється час, є необхідність зробити зупинку, озирнутись і вирішити, що робити далі, куди рухатись, як міняти бізнес або кар'єру, є знецінені кошти у гривнах, які можна врятувати від інфляції, лише вклавши в єдиний актив, який ніколи не знеціниться й не зникне, – у себе, у свій особовий і професійний розвиток.

Яким є Ваш прогноз найближчого майбутнього бізнес-освіти в Україні? Що вона може дати слухачу як керівнику і як особистості в цей непростий час?

Після складного періоду в розвитку України обов'язково наступить економічний підйом, інвестиції знову почнуть повертатись, потреба у кваліфікованих менеджерах стане більш гострою, й ті, хто зараз використовує вимушену перерву на самоосвіту, матимуть незаперечну перевагу перед тими, для кого потреба в особовому та професійному розвитку зараз не є пріоритетною.

Зіґмунд Фрейд писав, що єдиною людиною, з якою ви повинні порівнювати себе, – це ви в минулому, і єдина людина, кращою за яку ви повинні бути в майбутньому, – це ви зараз.

Кожна людина унікальна, і в кожного свій унікальний шлях, тому спроби скопіювати чужий успіх не мають сенсу. Марно рівнятись на безліч різних «гуру», які навперебій закликають йти їх шляхом, відволікаючи цим вашу увагу від найважливішого – зрозуміти, у чому ваша унікальність і відмінність вас від інших.

Це дуже важко – іти своїм шляхом. Людина може зробити це тільки в тому випадку, якщо постійно росте й розвивається, коли долає страх перед незвіданим, страх перед змінами. Коли вона помиляється, «набиває шишки», робить життєві висновки, підіймається з колін і знову йде вперед своїм шляхом.

І в результаті вона виходить за рамки – із зони комфорту, руйнує стереотипи, приймає нові виклики і успішно їх долає. Таким чином вона знаходить себе і свій шлях.

Зараз якраз той час, коли треба озирнутись і подумати, для чого ви живете, що хочете в собі змінити, ким і яким станете через кілька років, щоб ви могли собою пишатись. Чим більше навкруги змін, тим більше у вас шансів знайти свій шлях, якщо ви ще не впевнені, що знайшли його. На перший погляд, бізнес-освіта відіграє в цьому лише допоміжну роль, роль каталізатора, який допоможе вам перетворити ваші слабкі сторони на сильні, розставити життєві пріоритети та розсунути рамки вашого сприйняття.

Проте в 99 % випадків саме бізнес-освіта стала тим трампліном для професійного й особового зростання, після якого такі поняття, як зростання, досягнення, ефективність та успіх, сталі невід'ємною частиною того шляху, по якому йдуть слухачі програм МВА. Для того щоби почати свій шлях, вам треба зробити перший крок.

Якщо говорити про програми 2015 року, які очікуються акценти у їхньому форматі та контенті?

Оскільки Міжнародний інститут бізнесу має репутацію «прагматичної бізнес-школи», зміст навчальних курсів його програм МВА орієнтується на стратегії, практики та інструменти виживання бізнесу у складних економічних умовах, на пошук нових шляхів його розвитку або його трансформації в інші форми та вихід на інші ринки.

Крім того, оскільки Міжнародний інститут бізнесу успішно пройшов переакредитацію британської Асоціації МВА (АМВА), у програми упроваджуються міжнародні антикризові стратегії та практики.

На кожний навчальний курс запрошується відомий і цікавий гест-спікер, який зв'язує зміст навчального курсу із практичним досвідом своєї компанії й розкриває аудиторії свої особисті рецепти успішного рішення тієї чи іншої бізнес-проблеми.

Наскільки, на Вашу думку, може подорожчати бізнес-освіта?

Відзначаючи пожвавлення на ринку бізнес-освіти, деякі бізнес-школи піддаються спокусі підвищити ціни на свій інтелектуальний продукт. У даній ситуації Міжнародний інститут бізнесу вважає своєю соціальною місією якісний розвиток вітчизняних менеджерів і власників бізнесу, тому, ураховуючи падіння купівельної спроможності населення, у 2014 році Міжнародний інститут бізнесу прийняв рішення фіксувати ціни на свої програми МВА на рівні 2013 року.

Крім того, під час вступу слухачам були надані індивідуальні гнучкі умови платежу. Завдяки цьому десятки власників, топ-менеджерів і керівників функціональних підрозділів українських і міжнародних компаній змогли почати вивчення програм Executive MBA, International MBA і General MBA.

Мотив для рішення отримати ступінь МВА достатньо простий – це зростання цінності. Для власників це зростання цінності (вартості) їх бізнесу, для менеджерів це зростання їх професійної цінності, плюс для тих і інших – зростання цінності людської особистості, особисте зростання, яке неминуче, якщо людина бере на себе відповідальність і приймає виклик, яким, поза сумнівом, є вивчення програми МВА.

Проте економічний аспект формування вартості програм МВА примушує всі українські бізнес-школи переглянути свої ціни на наступний набір. Таким чином, з осені 2015 року ціни на бізнес-освіту можуть вирости в межах з 10 до 40 % залежно від структури собівартості програм і витрат бізнес-шкіл.

Розмовляв Павло Петриченко, Освіта.ua

Освіта.ua
01.05.2015