Антикризові програми від МІМ-Київ

Президент МІМ-Київ Ірина Тихомирова про вихід із кризи та пропозиції відповідних програм бізнес-школи

Антикризові програми від МІМ-Київ

Ірино Олегівно, як уплинули останні політичні події на економіку України?

Ці політичні події сталі каталізатором усіх тих економічних проблем, з якими Україна стикалася протягом останніх років. Не можна сказати, що нинішній плачевний стан економіки викликаний Майданом. Дійсними причинами справжньої кризи сталі неефективне управління й корупція. Безумовно, мали вплив і зовнішні чинники, пов'язані з фінансовою кризою: несприятлива обстановка для окремих галузей промисловості, неефективне управління фінансами. Але все-таки визначальними стали саме корупція та невиконання належним чином законів, які призвели до того положення, в якому зараз опинилась економіка країни.

Саме розуміння цього стану вже є позитивним чинником, тому що те, що ми зараз чесно кажемо про стан речей, – один із результатів Майдану та є першим кроком до одужання.

Які існують можливі сценарії розвитку економічної ситуації?

Є сценарій найсприятливіший, якнайменше сприятливий і найвірогідніший. Саме ці три варіанти подій звичайно вказують у бізнес-плані.

Найсприятливіший сценарій – це коли запрацюють економіка, закони, почнуться реформи, коли ту фінансову допомогу, про яку зараз багато кажуть, отримають і ефективно використають.

Негативний сценарій – це відторгнення Криму, безперервні політичні хвилювання, пов'язані з роботою уряду, президентськими виборами, хвилюваннями на півдні і сході, можливою корупцією, непостійністю економічно-політичних умов у країні, що не дозволяє бізнесу розвиватися добре. Тому що бізнес добре розвивається тоді, коли відомі правила гри, коли є стабільність.

Найвірогідніший сценарій – коли буде щось середнє між сприятливим і негативним сценаріями. Думаю, що політична криза продовжуватиметься, але сподіваюся, що розв'язувати її будуть у політичній і дипломатичній площині, знайдуть рішення для півдня і сходу, а наш уряд разом із нами – бізнесом – шукатиме шляхи реформ, помилятиметься, хтось не справиться зі своїми обов'язками, але реформи все ж таки почнуться, хоча й будуть не такими швидкими й успішними, як нам хочеться.

Чи є надія на швидке відновлення економіки?

Не найближчими місяцями. Думаю, що на нас чекають складні роки, і ми повинні віддавати собі в цьому звіт. Тут швидше можна казати про те, що, якщо будуть позитивні тенденції – навіть не відновлення економіки, не зростання ВВП на 12 % на рік, а хоча б якісь позитивні сигнали, то й цього буде достатньо. Адже позитивні сигнали дуже важливі – завдяки ним зростуть інвестицій, довіра інвесторів, зміниться настрій у бізнесу.

Сигнали про те, що ми йдемо у правильному напрямку, такі як кредит МВФ, знаки від Європейського союзу, мудрі політичні рішення, зможуть, з одного боку, заспокоїти суспільство, а з іншого – дозволять бізнесу розвиватися, рости. І тоді в найсприятливішому випадку ми у третьому кварталі цього року отримаємо відчутні сигнали про одужання економіки.

Як бізнесу правильно реагувати на ситуацію, що склалася?


Треба чесно визнати, що в нас зараз криза – економічна, політична, суспільна. Але криза завжди дає ще й шанс: бізнес, який переживає кризу, стає сильніше.

Можна навести приклад Грузії, бізнес якої пережив кризу російсько-грузинських відносин, коли для грузинських виробників фактично був повністю закритий ринок Росії, і який примусив їх шукати вихід на інші ринки. Грузія ці ринки знайшла, і тепер, коли ситуація змінилася, грузини жартують, що треба було би поставити пам'ятник уряду Росії за те, що він примусив Грузію посилено розвиватися.

Як вірно реагувати на ситуацію, що склалася? Працювати! Ми можемо допомогти країні тим, що будемо працювати. Тому що за кожним нашим співробітником стоять його сім'я, його оточення, йому треба одержувати зарплату, його діти повинні вчитись у школі. І, для того щоби створювати краще майбутнє, усі повинні чесно працювати.

Що МІМ-Київ пропонує бізнесу в ситуації, що склалась?


Ми розуміємо, що ситуація змінилася, і змінюємо свої програми. Поточна ситуація примушує нас зробити їх більш актуальними для сьогоднішніх реалій. Оновлені програми дають відповіді на запитання: «Як бізнесу залишитись у грі?», «Як оцінити та закрити ті бізнес-напрями, які зараз не актуальні?», «Як почути й відчути ті тренди, які є найбільше виграшними для розвитку бізнесу?», «Як у принципі міняються функції бізнесу?», «Як міняється маркетинг в умовах кризи?», «Як міняється управління?», «Що треба казати людям, щоби зняти з них стрес?», «Як примусити людей повірити у краще та знову включити їх у роботу?».

Програма PMD «Маркетинг» актуальна внаслідок того, що зараз припинилися продажі, люди не хочуть витрачати гроші, виникають відкладений попит та інші несприятливі чинники. «Як вірно організувати маркетинг?», «Як вірно просувати товар?», «Що робити з бізнесом?», «Як оцінити нові умови для маркетингу?» – саме на такі запитання дає відповідь ця програма.

Програма PMD «Менеджмент і лідерство» навчає того, як управляти собою та людьми, а PMD «Mini-MBA» піднімає всі питання про бізнес, середовище, нові умови, нове законодавство.

Ми запрошуємо нових людей, нових експертів, будуть нові викладачі – це повністю оновлені під ситуацію програми, які зберігають усе краще, що було, й абсолютно актуалізовані під сьогоднішній момент.

Як президент МІМ-Київ, що б Ви порадили бізнесу?


Ми можемо допомогти країні тим, що всі добре будемо працювати – чесно та правильно виконувати свої обов'язки. Це з одного боку. Але, з іншого боку, думаю, дуже велика роль синергії, коли 2 + 2 = 5. І я впевнена в тому, що, якщо ми, з одного боку будемо чесно працювати, а з іншого – працювати правильно, розуміючи, що в нас є єдина країна, яку ми все любимо й хочемо в ній жити – тоді така синергия може істотно допомогти досягти бажаних результатів.

МІМ-Київ ‑ це більше ніж просто бізнес-школа, це не тільки навчання, це ще і співтовариство, це розуміння міжнародного досвіду, міжнародного контенту, коли відчуваєш, що ти не один. І я думаю, що названі складові стануть запорукою майбутнього успіху для учасників цього співтовариства. Якщо все розвиватиметься сприятливо, думаю, що років через п’ять ми зможемо дійсно пишатись тим, що зробили.

Розмовляв Павло Петриченко, Освіта.ua

Освіта.ua
28.03.2014