Ігор Бойко: Канадський MBA розкрив мені очі

Ігор Бойко, фінансовий директор Хонда Україна, про бізнес-освіту та роботу в міжнародних компаніях

Ігор Бойко: Канадський MBA розкрив мені очі

Ігор Володимирович, розкажіть коротко про історію Вашої кар'єри.

Закінчував факультет іноземних мов Кіровоградського педагогічного інституту. Починав свою кар'єру в 1994 році в російсько-українсько-американському військовому проекті (знищення ядерної зброї), де отримав розуміння, що таке міжнародний бізнес. Це була міжнародна будівельна компанія, що виконувала замовлення Міністерства оборони США на будівництво будинків для сімей військовослужбовців.

У Москві в мене був невеликий досвід у компанії „Motorola”, після чого десять років я пропрацював у тютюновій компанії „R. J. Reynolds Tobacco Company” (зараз Japan Tobacco Inc). Починав з нуля – з посади адміністративного асистента й доріс до фінансового менеджера із зоною відповідальності Кавказ, Молдова, Білорусь.

У 2008 році прийшов до необхідності подальшого вертикального розвитку, який був неможливий у Japan Tobacco Inc, і тому перейшов у компанію „Хонда Україна” на посаду фінансового й адміністративного директора.

Що для Вас робота та кар'єра?

Це захоплення. Насправді мені дуже подобається моя робота, мені подобається дізнаватись про нове, упроваджувати те, про що я дізнався, аналізувати бізнес компанії та впроваджувати кращі практики. У мене немає хобі типу вишивання хрестиком або випилювання по дереву. Люблю спортивні командні ігри та бізнес як варіант таких ігор.

Як Ви прийшли до необхідності бізнес-освіти і як вибирали бізнес-школу?

Після того як обрушився Союз, мені довелося шукати роботу в міжнародних компаніях, і я відчув потребу в бізнес-освіті, оскільки без міжнародної бізнес-освіти дуже важко розвиватись. Так ось і прийшов до потреби в MBA.

А оскільки в мене не було можливості відірватись від роботи – виїхати на пару років учитися в якусь західну бізнес-школу, то шукав сумісні програми в Києві. У 2002 році знайшов програму „Executive MBA” від МІБ і почав на ній навчатись, але, на жаль, мені не вдалося проучитись довше, ніж три місяці через нові проекти на роботі. Але у 2005 році, коли дізнався, що МІБ набирає групу International MBA з канадською професурою, відновився та закінчив курс програми у 2006 році.

Вибирав школу, де є елемент західної освіти, тобто не просто програму, де читатимуть наші викладачі. На той момент Міжнародний інститут бізнесу був єдиною бізнес-школою, в якій читали зарубіжні – канадські – викладачі, тобто люди «звідти» з достатньо багатим досвідом і у викладанні, й у бізнесі. Це стало вирішальним чинником. І хоча канадська школа „New Brunswick” не входить до низки провідних шкіл у світі, проте західний досвід і знання дає добрі.

Чого Ви очікували від MBA?

У мене не було формальної фінансової освіти, і я стояв перед вибором: або йти на фінанси як на другу вищу освіту в український виш, або спробувати програму MBА зі спеціалізацією у фінансах плюс самостійно попрацювати з літературою. І мені здається, що в цьому плані я не помилився й ефективно відпрацював обидва ці напрями. Мої очікування знаходились у сфері можливостей подальшого кар'єрного зростання та вертикальної кар'єри.

Чи виправдались Ваші очікування?

Очікування повністю виправдались. Насправді в мене трохи більше амбіцій, однак я радий тому, що, прийшовши у 2008 році в автомобільну галузь, що процвітає та росте, останні п'ять років тільки й роблю, що витягую компанію зі щорічних криз. Не зрозумійте спотворено, не радий я кризі, але радий можливості застосувати свої знання та накопичити досвід кризового управління.

Наскільки швидко окупились Ваші інвестиції в бізнес-освіту?

У моєму випадку інвестиції в бізнес-освіту окупилися за три роки. Можливо, у мене були більш сприятливі умови, оскільки я працював у міжнародній компанії та мав у своєму розпорядженні достатній дохід.

Наскільки застосовні та практичні отримані знання?

Будь-які знання ‑ це слова на папері. Їх, природно, треба вміти застосовувати в наших реаліях. Отримані знання дуже практичні й дуже конвертовані в Україні.

Деяких реалій, що є на Заході та яким учать на курсах західних програм, в Україні немає, але це розпізнається відразу та відсікається у процесі навчання або застосовується вже в іншому вигляді, наприклад, при експортних операціях.

Та зарубіжна складова, що була у програмі, Вам допомогла на практиці?


Вона мені розкрила очі. Вона настільки мені розкрила очі на зарубіжний бізнес і на ті реалії, з якими мені доводилося стикатись у повсякденній роботі, що ці знання лягли у практику просто одне до одного. У мене не було жодних проблем при застосуванні цих знань.

Можливо, тоді MBA ще більше підходить для тих, хто працює на глобальних ринках і в іноземних компаніях?

Ви знаєте, Україна вже не ізольована, як це було раніше, при Радянському Союзі. Україна – це вже частина світової спільноти, у тому числі економічної. І треба розуміти правила гри: для тих бізнес-схем, що працюють в Європі, США, Китаї, уже кордонів не існує. І, відповідно, будь-які операції, будь-які починання треба спочатку проаналізувати з урахуванням усіх чинників і реалій, що вже існують на зарубіжних ринках.

Що, по-вашому, можна віднести до недоліків бізнес-освіти?


Недолік самого курсу в тому, що він, звісно ж, трохи короткий. Він загалом і розрахований на людей, які працюють, але п'ять днів на місяць – це дуже мало для того, щоби спілкуватися з викладачами. Хотілось би трохи більше – хотілось би це спілкування розширити.

Насправді, дуже багато самостійної роботи та бізнес-кейсів треба проходити, але все-таки дуже цінний досвід самих викладачів, тому що вони всі працювали в бізнесі, і було б цікаво спілкуватися з ними більше.

Який курс виявився для Вас найкориснішим?

Для мене це фінанси, адже я починав як фінансист і зараз продовжую цю роботу, математична статистика – був дуже зрозумілий виклад, стратегічний та операційний маркетинг – те, що читав канадський викладач. Це три основні курси, які мені дуже допомогли та сподобались.

Як вплинула відсутність економічної освіти на Вашу кар'єру і як її змінила бізнес-освіта?

Насправді економічна освіта ‑ це просто сходинка, це не самоціль і не фінальна стадія мого навчання. У мене є деякий досвід і в кадрах, і в адмініструванні, й у продажах. Прагну розвиватися всесторонньо й не замикатись на одній сфері. Зараз, наприклад, будучи фінансовим директором у компанії „Хонда”, відповідаю також і за інформаційні технології, юридичну практику, кадри та загальне адміністрування.

Після отримання ступеня MBA переглянув увесь свій трудовий шлях і трохи змінив подальший набір знань і досвіду: з фінансів я перейшов у продажі, і другий момент ‑ зрозумів, що мені не вистачає досвіду саме у продажах і в маркетингу для всеосяжного розуміння бізнесу.

Чим окрім знань допомогла Вам бізнес-школа?

У першу чергу бізнес-школа допомогла мені розширенням контактів. Дотепер підтримую контакти зі своїми однокурсниками, з людьми, які вчились після мене, зі своїми викладачами. Досить часто намагаюся ставити якесь запитання або прояснити що-небудь незрозуміле в якійсь сфері. Наприклад, частина моїх однокурсників працюють у медицині, частина в інших галузях, і дуже корисно бути знайомим з людиною, яка розбирається у сфері, що мене цікавить.

Зв'язки, отримані у групі, дуже корисні, тим більше я відчуваю відвертість викладачів не тільки українських, а й канадських. Так, наприклад, дотепер підтримую контакти і з українськими, і з канадськими викладачами. Розумію, що якщо в мене виникають якісь складні моменти, то обов'язково до них звернусь, і вони обов'язково допоможуть.

Тобто бувають випадки, що Ви й до викладачів звертаєтеся по старій дружбі?

Звісно, звертаюсь до викладачів із приводу різноманітних роз'яснень або навіть проведення тренінгів для співробітників нашої компанії.

У чому, по-вашому, цінність бізнес-освіти й MBA зокрема?


Насправді бізнес-освіта – це не панацея від усього. Це просто розширений погляд на цей світ, на вплив на бізнес політики, економіки, соціальної, технологічної сфер. І бізнес-освіта, й зокрема MBA дає просто ширшу картинку – погляд зверху й більш системне сприйняття того, що відбувається. Пройшовши цей курс, простіше приймати рішення.

Цінність MBA в тому, що коли виникає будь-яке питання, починаючи від довгострокового планування та закінчуючи якимись мінімальними діями на бізнес якихось законодавчих або макроекономічних чинників, мені не треба багато часу, щоб розібратись у ситуації – я відразу розумію, що відбувається. Це все одно, що вивчити десять англійських слів, скласти їх у речення, повторити тисячу раз, а потім ви навчитесь це робити автоматично. Ось чим добра будь-яка бізнес-освіта, зокрема західна й, зокрема, MBA для керівного складу.

Що, на Ваш погляд, головне в бізнесі?

Головне в бізнесі, по-перше, завжди бути відкритим для будь-якої інформації та будь-якого спілкування. Завжди бачити та чути, те, що відбувається навкруги, а ще, напевно, бути дуже гнучким у підході до людей, відділяти факти від припущень. А ще ‑ ясно бачити мету, вірити в себе й не бачити перешкод – формула з фільму «Чародії» за Стругацькими.

Розмовляв Павло Петриченко, Освіта.ua

Освіта.ua
19.11.2013