MBA в МІМ-Київ: 50% успіху - це зв'язки і досвід, отримані від колег по групі

Про сучасну бізнес-освіту та особливості програми MBA в бізнес-школі МІМ-Київ розповідає віце-президент з маркетингу МІМ-Київ Олексій Виноградов

MBA в МІМ-Київ: 50% успіху - це зв'язки і досвід, отримані від колег по групі

Чому в сучасному діловому світі МВА є ключовою кваліфікацією менеджера?

Сучасний діловий світ глобальний, і в якій би країні світу не з’явився власник MBA відразу стає ясно, що він знайомий з усіма поняттями, що складають єдиний апарат управлінця. У всьому світі MBA - це чіткий продукт, що надає єдиний системний погляд на бізнес та управління бізнесом.

Які сучасні тенденції бізнес-освіти в світі та Україні?

Якийсь час у світі спостерігалася спроба відвести MBA освіту в дистанційну форму, однак цього не сталося, оскільки повноцінний ступінь MBA - це не тільки отримання інформації, але і спілкування з колегами по навчанню. 50% успіху - це зв'язки, знайомства та досвід, отриманий від колег по групі. Дистанційні формати, як правило, не дають цих 50%.

Тому деякі бізнес-школи намагаються знайти якісь нові способи донесення інформації, і зокрема, це система віддаленої присутності, що на відміну від дистанційного навчання дозволяє організувати повноцінний діалог у режимі прямого ефіру.

Ще однією світовою тенденцією є те, що багато відомих бізнес-шкіл розширюють свою присутність у світі, відкриваючи свої кампуси в Азії. Китай та Індія - регіони, в яких школи бачать перспективу відкриття своїх повноцінних представництв.

Європу і зокрема Східну Європу провідні бізнес-школи не розглядають як плацдарм для відкриття нових кампусів. Вони частіше набирають слухачів з цих країн для навчання на Заході.

В Україні з'являються деякі західні бізнес-школи, що виходять на наш ринок, пропонуючи свої програми через локальних провайдерів. Виникають також партнерства між регіональними та західними університетами, що відкривають спільні програми з навчання управлінців, але це не масові, а скоріш поодинокі випадки. І на сьогоднішній день реальної альтернативи класичним українським бізнес-школам, яких усього 5-6, поки немає.

Чи є альтернатива MBA освіті?

Деякі вважають альтернативою MBA отримання другої вищої економічної освіти, але це дещо різні речі. Все ж таки отримання звичайної економічної вищої освіти схоже на класичну радянську освіту, де, на жаль, дуже часто пропонується багато теорії і не вистачає практики. Тому це не альтернативою MBA.

Хтось як альтернативу розглядає короткотермінові семінари, тренінги, але вони також не є повноцінною альтернативою, оскільки такі заходи, як правило, охоплюють дуже вузьке коло питань, і навіть якщо ви наберете, скажімо, 45 семінарів все одно вони не складуться у вас в єдину системну картину.

На яку цільову аудиторію розрахована програма MBA?

В Україні в основному пропонується формат Executive MBA - це MBA для працюючих управлінців і власників. Тому цільова аудиторія програми - це топ-менеджери компаній середнього та вищого рівня, які хочуть або прискорити розвиток своєї кар'єри, або змінити її. Програма MBA, яка запропонована МІМ, по суті, є Executive MBA. Просто ми не користуємося словом Executive.

Як давно МІМ пропонує свою програму MBA?

МІМ - перша бізнес-школа Радянського Союзу і України, і, по суті, ми перші принесли стандарт MBA до пострадянського простору. Тобто програму MBA ми пропонуємо вже 22 роки.

Яку державну і міжнародну акредитацію має програма?

Ми видаємо диплом MBA державного зразка - тобто це друга вища освіта, а також наш диплом, що має міжнародну акредитацію IQA (CEEMAN). Окрім цього, ми проходимо регулярний аудит з боку експертів Європейського Фонду Розвитку Менеджменту efmd-організації, яка, по суті, визначає європейські стандарти MBA і членом якої є МІМ-Київ.

З чого складається програма MBA в МІМ?

Програма складається з чотирьох модулів. Перший модуль - це формування управлінської платформи. Враховуючи той факт, що в групі зібрані люди з абсолютно різних галузей і з різним досвідом, в першому модулі ми намагаємося створити загальну понятійну базу. До нього включені такі курси як менеджмент, маркетинг, економіка, міжнародна економіка, право.

Після цього ми пропонуємо наступний модуль - формування важелів управлінської ефективності, де надаємо конкретний інструментарій керівника. Сюди входить фінансовий менеджмент, менеджмент персоналу, операційний менеджмент, управлінський еккаунтинг, маркетинг менеджмент.

Однак поки це тільки набір інструментів, а ми хочемо сформувати систему, тому третій модуль - це інтеграція управлінських компетенцій. З цього набору ми створюємо розуміння, як приймати комплексні управлінські рішення, де, по суті, стирається грань між фінансами, персоналом. Такий підхід має бути у сучасного управлінця.

Не важливо, хто приймає рішення директор з маркетингу або фінансів - він має комплексно дивитися на бізнес, а не лише на свою функцію. В рамках цього модуля ми вводимо деякі комп'ютерні симуляції, що дозволяють об'єднати весь той набір знань, який отриманий під час двох попередніх модулів.

І четвертий модуль – це коли вже є навички прийняття системних управлінських рішень, ми говоримо про розвиток бізнесу в глобальному середовищі. Оскільки більшість українських компаній працюють в глобальному середовищі, на них позначається вплив міжнародних ринків. Відповідно, ми даємо знання з міжнародних фінансових ринків, інвестиційного менеджменту, світової практики оподаткування – тобто ті речі,які необхідно знати для роботи на глобальних ринках.

Яке співвідношення теорії і практики в програмі?

Ми постійно збільшуємо практичну складову програми, і на сьогодні ми досягли оптимального співвідношення, що становить 50/50. Погано коли домінує одна практика, все ж таки MBA покликана ще й систематизувати практичний досвід. Однак погано й те, коли присутня одна теорія. Тому будь-яка людина, яка викладає у нас, це мінімум кандидат наук, має розуміння системного викладання і одночасно дає практичну складову.

Чи враховує програма реалії ведення бізнесу в Україні і чи дає знання українського ринку?

Наша програма з нуля розроблялася саме для України. Необхідно зауважити, що деякі бізнес-школи беруть західні програми, перекладають їх і читають в Україні, не враховуючи безлічі нюансів, що характерні для нашої країни. МІМівська програма MBA спрямована на специфіку ведення бізнесу саме в Україні, причому як українськими, так і міжнародними компаніями.

На чому акцентовано увагу вашої програми?

У нашій програмі увага акцентується на міжфункціональних управлінських рішеннях. Ми намагаємося аби до кінця другого року навчання слухач реально розумів, як приймати рішення з урахуванням всіх управлінський аспектів, а не лише з точки зору якоїсь вузької спеціалізації, до якої він звик. Фінансові директори починають розуміти маркетингових, HR починає розуміти логіста і так далі.

Якою мовою проходить навчання?

Навчання відбувається рідною мовою викладача - це українська або російська. Окрім того, протягом двох років слухачі вивчають ділову англійську. І коли в середині другого року навчання вони їдуть на стажування до Сполучених Штатів або Гонконгу, то використовують ділову англійську.

Розкажіть про стажування

Стажування - це обов'язковий елемент програми MBA. Вона являє собою відвідання США, де на базі нашої партнерської організації Tepper School of Business учасники слухають курси, що доповнюють прослухані в Україні та отримують відповідний сертифікат цієї школи. Окрім того, вони відвідують кілька американських компаній, де спілкуються з менеджерами, знайомляться з типовими бізнес-процесами, організаційною структурою тощо.

Хто викладає на програмі MBA в МІМ?

За довгий час роботи на ринку у нас була можливість відібрати кращих викладачів. І наша перевага в тому, що ці люди об'єднують теоретичну і практичну складову. З одного боку - це кандидат наук або доктор, з іншого - кожен з них працює в реальному бізнесі і, як правило, має або власну консалтингову компанію, або є топ менеджером великої компанії. Тому викладачі розуміють проблеми, що сьогодні характерні для українського бізнесу.

Наші викладачі працюють в одній команді вже не перший рік, у слухачів є можливість системного бачення бізнесу, оскільки кожен викладач у своєму курсі робить посилання на курси інших викладачів, доповнюючи один одного. Плюс ми активно залучаємо західних професорів - щонайменше раз на місяць у нас виступає хтось із західних фахівців - це професори з Швейцарії, Сполучених Штатів, інших країн. Це є дуже корисною міжнародною складовою нашого навчання.

Також ми запрошуємо гостьових спікерів, з числа топ менеджерів провідних українських компаній, які діляться своїм досвідом вирішення типових управлінських проблем.

Я хочу звернути особливу увагу і на те, що, по суті, самі слухачі групи є свого роду викладачами, тому що значну частину придбаного досвіду і знань вони черпають від своїх колег по групі. Наше співтовариство слухачів і випускників є найбільшим в Україні - близько 4 тисяч керівників, які представляють практично всі провідні компанії країни.

Ми активно підтримуємо зв'язок з цим співтовариством і щотижня проводимо спрямовані на це заходи. Завдяки такому нетворкінгу МІМівці мають можливість постійно розширювати коло своїх зв'язків, а значить і можливостей.

Розмовляв Павло Петриченко, Освіта.ua

Освіта.ua
26.12.2012