Дистанційні програми МВА в Україні

Інтерв’ю з директором британської дистанційної програми SIC MBA Тетяною Ревуцькою

Дистанційні програми МВА в Україні

Дистанційна бізнес-освіта набуває все більшої популярності в усьому світі. І якщо в Америці такі спеціалізовані університети, як University of Phoenix, дистанційно навчають сотні тисяч студентів, то в Азії таких студентів уже мільйони.

Незважаючи на те що лідери рейтингів бізнес-шкіл, таких як Harvard, Cambridge і Oxford, ще не практикують такий спосіб бізнес-освіти, університети Америки, такі як Duke University, Carnegie Mellon і Thunderbird, а в Європі - IE Business School, Manchester Business School і Warwick Business School, уже навчають студентів бізнесу за дистанційною системою.

Така форма отримання бізнес-освіти стане у нагоді тим, хто не може залишити свою роботу на час навчання, матерям, які не можуть залишити своїх дітей без уваги, слухачам старшого віку, яким незручно відвідувати заняття разом із молоддю, а також людям з обмеженими можливостями.

Однак дистанційне бізнес-навчання підійде не кожному. Для такого навчання необхідні дисциплінованість й хороша мотивація, а деяким слухачам може здатись незручним отримувати роз'яснення викладачів не миттєво в аудиторії, а через якийсь час електронною поштою або в інший спосіб. Крім того, деяким студентам буде не вистачати безпосереднього живого спілкування з іншими студентами та викладачами.

Проте дистанційне навчання виключає необхідність переїзду до місця навчання, дозволяє займатись у зручний час та на будь-якому робочому місці, де є Інтернет. Така форма також допомагає уникнути незручних ситуацій, якщо людина повільна в навчанні - дистанційна форма дозволить виділити стільки часу, скільки необхідно для засвоєння матеріалу.

Чудовою перевагою дистанційної бізнес-освіти є те, що замість абстрактних лекцій з бізнесу в аудиторіях студент дистанційної форми може застосувати отримані знання на наступний ранок у своєму офісі, що робить цю форму навчання найбільш практичною.

Обираючи дистанційну програму, потенційний студент обирає не тільки репутацію, а й ступінь своєї залученості до навчального процесу, а також співвідношення ціни та якості. Проте, який досвід дистанційної бізнес-освіти можна отримати в Україні за дуже розумною ціною, ми розмовляємо з директором дистанційної програми MBA SIC Тетяною Ревуцькою.

- Тетяно, розкажіть, будь ласка, про програму МВА SIC Academy


- Наша програма MBA була розроблена у Британії. Система SIC - це система сертифікації за стандартами ISO. У всьому світі налічується більше п’ятдесяти представництв SIC, і основною мовою програми є англійська. У Києві програма викладається російською мовою. Планується, що система буде розширюватись у бік Азії, Китаю.

- Що являє собою дистанційно-модульна форма навчання?


- Зазвичай слухачі програм MBA - це високоорганізовані й мотивовані люди, яких не потрібно додатково стимулювати та ставити в якісь часові обмеження. І, судячи зі світового і національного досвіду, жорсткі часові рамки можуть мати шкідливий депресивний вплив на слухачів. Тому для нашої програми ми обрали модульно-дистанційну форму навчання. Загалом програма складається з десяти модулів, що охоплюють усі дисципліни, необхідні керівнику, - маркетинг, менеджмент, HR-менеджмент, стратегічний менеджмент та інші. Усі вони пов'язані єдиною логікою, єдиною філософією, але навчання можна починати абсолютно з будь-якого модуля.

- Як проходить навчання?


- Навчання відбувається наступним чином: після того як слухач оплатив модуль, він отримує всі необхідні матеріали та електронні ключі доступу до електронної бібліотеки нашого сайту. Далі слухачі самостійно вивчають ці матеріали, виконують контрольну роботу. Якщо слухачі відчувають невпевненість або мають труднощі з засвоєнням матеріалу, є можливість відвідувати стаціонарні заняття. На стаціонарі кожному модулю присвячено двадцять годин.

Заняття, як дистанційні, так і стаціонарні, проходять у вигляді консультацій – це не є начитуванням лекцій, а саме консультації – розв‘язання різних кейсів, а також вирішення суто практичних завдань. Тому тим, хто вибирає дистанційне навчання, ми все ж таки рекомендуємо відвідувати й заняття на стаціонарі. Таким чином, у кожного слухача є вибір формату навчання.

- Якою є цільова аудиторія програми?


- Наші слухачі - це менеджери середньої ланки, які досить активно просуваються кар'єрними сходами і прагнуть бути не тільки фахівцями-професіоналами, а й компетентними керівниками. Однією з проблем бізнесу в нашій країні є те, що коли людина професійно зростає й піднімається кар'єрними сходами, вона абсолютно не має компетентностей, що необхідні керівнику.

Наприклад, звичайний бухгалтер, який виріс до посади головного бухгалтера і йому пропонують посаду фінансового директора, отримує крім лінійних обов'язків ще й управлінські обов'язки, і саме тут йому не вистачає певних навичок керівника. Тобто, маючи хорошу професійну підготовку, людина не має інструментів менеджменту. І наша програма як раз працює з таким контингентом і вирішує такі завдання.

- Яким чином відбувається взаємодія слухача з викладачами й колегами по навчанню?


- На кожному курсі у нас є куратор - це фахівець, який досяг певного рівня й визнання в бізнес-середовищі, він повністю відповідає за модуль, а також кілька викладачів, які працюють за певними дисциплінами і блоками. Якщо це дистанційне навчання, то слухач отримує абсолютно всі координати викладачів і може зв'язуватись із ними безпосередньо або через адміністратора нашої програми. Якщо це стаціонарне навчання, то взаємодія відбувається наживо.

Одним з найважливіших завдань програми є формування такого професійного ком'юніті, де би слухачі поточних і попередніх випусків могли б спілкуватися, ділитися досвідом і консультувати один одного. Для цього зараз ми активно розвиваємо клуб MBA, де слухачі та випускники розмовляють про наболіле, діляться досвідом вирішення проблем. Засідання цього клубу проходить наживо в Києві один раз на два місяці, з подальшою можливістю віртуального спілкування. Якщо слухачі навчаються дистанційно, ми намагаємося здружити їх в нашій групі у Facebook, крім того, якщо людина хоч раз приїхала на стаціонарне заняття, ми просимо всіх присутніх обмінюватись контактами та візитками, щоб наше професійне ком'юніті росло й розвивалось.

- Які особливості структури програми?


- Десять модулів програми охоплюють усі знання, необхідні керівникові. Модулі йдуть по колу, і тому приєднатись до програми можна на будь-якому етапі, починаючи з будь-якого модуля. Кожний слухач навчається за індивідуальним планом. Після того як слухач пройшов усі десять модулів, він отримує план написання бізнес-проекту та його тематику. Після написання цієї роботи він має її захистити. Організатори програми вважають, що неважливо, чим ти управляєш сьогодні - заводом з виробництва металевих конструкцій або завтра хлібобулочним комбінатом, - принципи управління завжди будуть єдиними. А ось специфіку можна вибирати при написанні бізнес-проекту. Наприклад, якщо слухач обрав спеціалізацію - фінанси, він все одно вчить загальний курс, а потім пише проект на тему фінансів, і ця спеціалізація буде вказана в його дипломі.

- Наскільки програма адаптована під українські реалії бізнесу і яке співвідношення теорії та практики у програмі?


- Сама по собі програма класична міжнародна, але при побудові практичних занять і кейсів ми враховуємо особливості національного ринку й законодавства. Що стосується співвідношення теорії та практики, то як раз особливістю нашого курсу є його практична спрямованість. Теорії не більше 10-30 % у залежності від конкретного модуля. Якщо взяти економіку підприємства, наприклад, то там буде близько 30 % теорії та 70 % практики. А якщо взяти маркетинг і продаж, то там буде не більше 10 % теорії і близько 90 % присвячено розбору реальних ситуацій, кейсів тощо.

- Які строки навчання на програмі?


- Усього програма займає 14 місяців - це включає в себе освоєння десяти модулів і написання бізнес-проекту.

- Яким є викладацький склад програми?


- Викладацький склад у нас на 80 % складається з національних бізнес-практиків. Тобто це фахівці, які мають досвід або у власному, або в корпоративному бізнесі, й обов'язкова наявність наукового ступеня не нижче кандидата наук у національній системі або PhD. Крім того, викладачі проходять спеціальний іспит у системі SIC для того, аби мати допуск до викладання на програмі. 20 % - це іноземні викладачі, в основному із Британії, - вони приїжджають з центрального офісу.

- Що являють собою стажування, які ви пропонуєте?


- Наша програма передбачає можливість стажування в іноземних компаніях, це не входить до базового курсу і базової вартості, але за бажанням слухача ми можемо організувати таку послугу. Слухач може обрати ті компанії, які його цікавлять, у Британії, Європі або в Америці. Ми можемо надати список таких компаній, де можна пройти стажування. У своїй сфері слухач обирає підприємство, яке йому цікаве, і протягом двох тижнів проходить практику. Там у нього буде куратор, який допоможе йому зорієнтуватись у всіх питаннях проходження практики. Оплачуватись це буде окремо: сама вартість стажування - близько 2000 євро плюс вартість дороги, проживання.

- Який досвід вашої програми вже напрацьовано в Україні?


- У нас вже є випуски, є успішний досвід наших слухачів, які закінчили вивчати програму і працюють в національних компаніях, представництвах зарубіжних компаній, а також завдяки отриманим знанням влаштувались на роботу за кордоном - у США, Швейцарії та Німеччині. В основному це банківська й фінансова сфера, логістика, медичний менеджмент.

- Який статус диплома та головні переваги програми?


- Диплом, який отримують наші слухачі, - це міжнародний диплом МВА, це не національний диплом, він видається англійською мовою із британською печаткою, реєструється в реєстрі SIC. Така невелика вартість навчання (32200 грн за всю програму) буде пропонуватись недовго, тому що це start up, тобто фактично слухачі на сьогодні оплачують тільки 30 % реальної вартості навчання, а решта покривається за рахунок зовнішніх інвестицій. У подальшому ціни будуть підвищуватись.

Істотними перевагами програми є її суто практична спрямованість, навчання за міжнародними стандартами, у результаті чого слухачі отримують не тільки практичні навички та управлінські компетентності, а й повноцінний міжнародний диплом MBA.

Освіта.ua
20.07.2012