Міжнародна акредитація українських бізнес-шкіл

Лише кілька бізнес-шкіл країни мають визнання на рівні міжнародної акредитації

Міжнародна акредитація українських бізнес-шкіл

У міру зростання кількості пропозицій на ринку бізнес-освіти перед потенційними слухачами виникає питання про вибір школи, здатної надати якісний освітній досвід.

Одним з найбільш об'єктивних критеріїв при виборі місця майбутнього навчання може стати рівень міжнародного визнання бізнес-школи, який є не тільки індикатором якості освітнього досвіду, а й важливим чинником, на який звертають увагу в бізнес-середовищі. Вагомою складовою такого визнання є акредитація і присутність в рейтингах на міжнародному рівні.

Безперечними лідерами визначення світових стандартів у бізнес-освіті є три всесвітньо відомі акредитуючих структури: AACSB International (The Association to Advance Collegiate Schools of Business) - основна акредитуюча організація США, AMBA (Association of MBAs) - європейська акредитуюча організація, розташована у Великобританії, і EFMD (European Foundation for Management Development) - Європейський фонд розвитку менеджменту, що знаходиться в Брюсселі.

Разом ці три організації називають «Потрійною короною» (triple crown), до акредитації від якої прагне більшість бізнес-шкіл світу. На сьогоднішній день такою потрійною акредитацією володіють всього лише 68 світових бізнес-шкіл.

В Україні немає володарів акредитації американської Асоціації з розвитку університетських шкіл бізнесу (AACSB), але є програми, акредитовані Міжнародною асоціацією програм МВА (AMBA), а також бізнес-школи, хоча і не акредитовані, але члени Європейського фонду розвитку менеджменту (EFMD).

Акредитацію Міжнародної асоціації програм МВА (AMBA), яка була заснована у Великобританії в 1967 році і яка акредитує саме програми, а не бізнес-школи, мають програми 219 бізнес-шкіл з 53 країн світу. В Україні таких програм сім: 4 програми Міжнародного інституту бізнесу і 3 програми Міжнародного інституту менеджменту.

Акредитації Європейського фонду розвитку менеджменту (EFMD) не має жодний навчальний заклад України, але три українських бізнес-школи є членами цієї престижної європейської структури. Це Академія ДТЕК, Києво-Могилянська Бізнес-Школа та Міжнародний інститут менеджменту. Для членства в EFMD навчальному закладу необхідно відповідати певним вимогам, і, крім того, бізнес-школа повинна бути схвалена іншими учасниками організації.

Акредитацією бізнес-шкіл в Східній Європі займається Асоціація розвитку менеджменту країн Центральної та Східної Європи CEEMAN (Central and East European Management Development Association) створена в 1993 році з метою прискорення розвитку управлінських технологій.

CEEMAN являє собою глобальну мережу установ розвитку менеджменту, зацікавлених в якості освіти та інновацій в цій галузі. CEEMAN включає 200 інституційних та індивідуальних членів з 50 країн Європи, Північної Америки, Латинської Америки та Азії.

У 1998 році членами CEEMAN була сформована концепція забезпечення якості та безперервного поліпшення діяльності своїх членів. Результатом стало створення Міжнародної акредитації якості - International Quality Accreditation (IQA), яка була спеціально розроблена для задоволення потреб бізнес-шкіл та інших управлінських інститутів розвитку, що діють в країнах з перехідною економікою Центральної та Східної Європи. Акредитація IQA присуджується на шість років, після чого установа має подати заяву на повторну акредитацію.

В Україні акредитацією IQA володіють дві бізнес-школи: Міжнародний інститут менеджменту (МІМ-Київ) та Києво-Могилянська Бізнес-Школа (kmbs). Крім акредитації IQA, CEEMAN надає бізнес-школам можливість членства. У число шести інституційних членів CEEMAN від України увійшли наступні навчальні заклади: Міжнародний інститут менеджменту, Києво-Могилянська Бізнес-Школа, Школа бізнесу КІБІТ, Львівська бізнес-школа, Київська школа економіки, Донецький національний університет.

У численних міжнародних рейтингах бізнес-шкіл зустріти українські бізнес-школи досить важко. Проаналізувавши найвідоміші міжнародні рейтинги, ми зупинилися лише на одному, в якому виявили присутність українських бізнес-шкіл. Це рейтинг французького рейтингового агентства Eduniversal, яке спеціалізується на вищій освіті.

Засноване в 1994 році, агентство Eduniversal однією з основних своїх цілей ставить забезпечення студентів всього світу інформацією про кращі бізнес-школи, розташовані в 9 географічних регіонах Eduniversal, що охоплюють 5 континентів.

У рейтингу Eduniversal присутні 1000 кращих бізнес-шкіл з більш ніж 150 країн світу, відібрані за такими критеріями як універсальність, міжнародне визнання і якість освітніх послуг.

Три пальми (excellent business school) з максимальних п'яти в рейтингу агентства Eduniversal за 2014 рік, які означають, що навчальний заклад має національний рівень впливу і сильні міжнародні зв'язки, отримали такі українські навчальні заклади (у порядку першості): Міжнародний інститут менеджменту, Міжнародний інститут бізнесу, Києво-Могилянська Бізнес-Школа, Київський національний економічний університет.

Дві пальми (good business school), які відповідають регіональному рівню навчального закладу, отримала Бізнес-школа Львівського інституту менеджменту.

Як бачимо, міжнародне визнання мають не так вже й багато бізнес-шкіл України і цей критерій може послужити ефективним інструментом визначення найавторитетніших шкіл країни. Справедливості заради варто відзначити, що крім українських на ринку бізнес-освіти присутні й зарубіжні бізнес-школи, наприклад з Великобританії, які мають міжнародне визнання завдяки самому своєму походженню.

Таблиця присутності українських бізнес-шкіл в міжнародних структурах акредитації та рейтингах *

Структури акредитації

Акредитація / присутність у рейтингу

Членство

AMBA

4 програми Міжнародного інституту бізнесу і 3 програми Міжнародного інституту менеджменту

 

EFMD

 

ДТЕК, Академія ДТЕК, Києво-Могилянська Бізнес-Школа, Міжнародний інститут менеджменту

CEEMAN IQA

Міжнародний інститут менеджменту, Києво-Могилянська Бізнес-Школа

Міжнародний інститут менеджменту, Києво-Могилянська Бізнес-Школа, Школа бізнесу КІБІТ, Львівська бізнес-школа, Київська школа економіки, Донецький національний університет.

Eduniversal (рейтинг)

3 пальми: Міжнародний інститут менеджменту, Міжнародний інститут бізнесу, Києво-Могилянська Бізнес-Школа, Київський національний економічний університет

2 пальми: Бізнес-школа Львівського інституту менеджменту

 


* Складено на підставі інформації наведеної на сайтах акредитуючих організацій.

Примітка: Довідкові дані наведені на підставі інформації, опублікованої у Вікіпедії та на сайтах акредитуючих організацій на 22 травня 2015.

Павло Петриченко, Освіта.ua.

Освіта.ua
21.07.2015