Чи є диплом МВА обов'язковим атрибутом керівника?

Ще кілька років тому багато українських топ-менеджерів вважали за необхідне для управлінця отримання МВА-освіти. Сьогодні вони зазвичай відносять її лише до можливого додаткового атрибуту

Чи є диплом МВА обов'язковим атрибутом керівника?

Топ-менеджери великих українських компаній відповіли на запитання про те, наскільки актуально зараз для управлінців високого рангу наявність диплома MBA і де вони воліють його отримувати.

"У нашій країні диплом МВА не говорить про високий статус"

Не применшуючи корисності та престижності для управлінців диплома MBA, частина українських топ-менеджерів не вважає його обов'язковим атрибутом керівника.

Денис Барляєв, маркетинг-директор компанії "Вітмарк-Україна", вважає, що в більшості українських компаній топ-менеджери не мають диплома або ступеня MBA. На його думку, це говорить про те, що для українського бізнесу наявність MBA не вважається таким важливим, "інакше ми б побачили на ринку праці відповідну тенденцію підбору топ-менеджерів. Або ж великі компанії впроваджували б практику навчання в школах MBA управлінського персоналу".

Не є МВА-диплом обов'язковою вимогою і для топ-менеджерів компанії СКМ. Анатолій Євтушенко, фахівець зі зв'язків з громадськістю СКМ, розповів, що ступінь MBA в компанії, звичайно, вітається, "але найважливішими факторами для персоналу є досвід, професійні навички і особисті якості".

     

Тетяна Шейко, адміністративний директор компанії "ЕСТА Холдинг" говорить про те, що наявність документа про здобуту освіту ще не говорить про рівень професіоналізму співробітника. Хоча вона й не заперечує, що наявність хорошої освіти у співробітників компанії є важливим елементом побудови професійної команди.

"Ще два роки тому я б сказала, що це обов'язковий атрибут топа, так як студент за короткий термін отримує знання абсолютно за всіма напрямками ведення бізнесу. Однак у сьогоднішніх реаліях ринку важливі дещо інші підходи та навички, - вважає Алла Пономаренко, засновник ТОВ "Альта-Країна", міжнародного брокера на ринку сировини для харчової галузі. - Однозначно знання допомагають, але іноді ці знання і підходи заважають".

Не вважає дуже важливим наявність документа про МВА-освіту й Іветта Делікатна, начальник Служби управління талантами, лідер корпоративного університету TALENTari. На її думку, в більшості випадків це атрибут менеджера-кар'єриста, який хоче рухатися виключно в міжнародній компанії. Різного роду MBA-програми добре допомагають тим, хто не в змозі сам проаналізувати свій і чужий досвід і перетворити його у систему.

За спостереженнями Іветти Делікатної, випускники MBA є типовими "бройлерними менеджерами" й гірше всіх справляються з творчими завданнями, нестандартними рішеннями і не схильні до ризику.

MBA-освіту структурує знання

При цьому ряд керівників дивляться на МВА-диплом як на логічне доповнення топ-менеджера при виході на певний управлінський рівень.

Так, Микола Толмачов, генеральний директор девелоперсько-будівельної компанії ТММ впевнений, що сьогодні MBA - це обов'язково. «Справа не в престижі, не в статусі і не в самому дипломі.

Без цього ніяк. MBA-освіта структурує знання, які топ-менеджер уже отримав протягом своєї кар'єри, говорить він.

Алла Бронішевска, віце-президент комунікаційного холдингу Atlantic Group також вважає МВА-освіту обов'язковим атрибутом топ-менеджера: "Вважаю дуже важливим для топ-менеджера будь-якого напрямку бізнесу отримати МВА-освіту. Але я маю на увазі не наявність документа про МВА, а отримання саме знань бізнес-адміністрування в хорошій бізнес-школі". На її думку, такі знання дають можливість принести в свою компанію інновації і нове мислення. Також навчання в бізнес-школі - це нові зв'язки та знайомства, які мають для бізнесу велике значення.

Щодо важливості MBA-освіти для систематизації професійних знань висловлюється і Алла Пономаренко: "Ця освіта якісно відрізняється від всіх стандартних вузівських програм, а також від досвіду, отриманого за час роботи". У тому, що МВА якісно підвищує рівень менеджера, згоден і Денис Барляєв.

Престижна освіта без досвіду – ніщо

При цьому всі топ-менеджери твердять в один голос: наявність ексклюзивної "корочки" без практичного досвіду (як це зазвичай буває у молодих керівників, які стрімко піднялися кар'єрними сходами) повністю нівелює значимість MBA. "Бізнес-освіта, можливо, і є суттєвою перевагою для успішного топ-менеджера. Але однієї освіти замало, потрібен хороший досвід роботи в українському бізнес-середовищі, і деколи це - більш вагомий актив", - конкретизує Алла Пономаренко.

При наймі топ-менеджера найголовніше - попередній досвід, успішність бізнесу в якому він працював раніше, рекомендації. "МBА-диплом - це плюс для кандидата, що більше характеризує його особистість, свідчить про те, що людина продовжує навчатися, працювати над собою і розвиватися. Це плюс, але не умова, що дає перевагу", - вважає Тетяна Василенко, генеральний директор Provid Group, керуючий директор агентств і медіа-сервісів AGL.

"Програма MBA допомагає структурувати накопичений досвід, систематизувати знання, якісно підвищити професійний рівень і навчитися так званому global thinking - коли, оцінюючи бізнес-ситуацію, можна подивитися на проблему ширше, масштабніше, не концентруючи зайву увагу на деталях, - каже Анатолій Євтушенко. - Але не можна забувати і про те, що будь-які теоретичні знання завжди програють в порівнянні з реальним досвідом, тому завжди необхідно розуміти і враховувати особливості країни, в якій працюєш".

Де краще отримувати ступінь МВА

Дуже важливим є не просто диплом МВА, а бізнес-школа, в якій навчався співробітник. "За останні роки в Україні з'явилася дуже велика кількість бізнес-шкіл і організацій на базі економічних університетів. І, бажаючи отримати диплом МВА, абітурієнт не завжди робить правильний вибір", - пояснює Алла Пономаренко. Хоча, на її думку, на українському ринку присутні декілька дуже гідних відомих закладів, що співпрацюють з кращими бізнес-школами світу і передають знання і досвід викладачів світового рівня.

Зрозуміло, що освіту за кордоном можуть дозволити собі не всі топ-менеджери. Для цього насамперед потрібен вільний час, і, найчастіше, ця освіта ніяк не орієнтована на українські реалії в бізнесі. Закордонній бізнес-освіті швидше віддадуть перевагу топ-менеджери, які працюють у великих міжнародних компаніях або у фінансовому секторі.

У тому, отримувати МВА в Україні чи за кордоном - залежить від можливостей самого менеджера, згодна Алла Бронішевская. І додає, що "кращі школи все-таки - за кордоном. Це школи з хорошою історією і з хорошим списком випускників. Адже рейтинг бізнес-школи залежить від тих, хто її закінчив, як він застосував отримані знання, чого досяг. У нас в Україні також є хороші школи - це kmbs, МІМ".

За спостереженнями Тетяни Василенко, в основному українські управлінці отримують освіту в Україні. Адже найголовніше - це в будь-якому випадку самостійна робота при гарній системі навчання. "Важлива перевага навчання в Україні - можливість познайомитися з топ-менеджерами, тобто налагодити нові зв'язки, що стануть корисними для бізнесу, обмінятися досвідом".

У СКМ вважають, що за рівнем освіти українські бізнес-школи поки не можуть гідно конкурувати із західними. Про те, що класичні MBA-програми зарубіжних шкіл за якістю значно переважають українські аналоги говорить і Тетяна Шейко. А ось Іветта Делікатна на питання, де краще топ-менеджменту отримувати МВА-освіту - в Україні чи за кордоном, відповіла філософськи: "Українські програми відповідають рівню українських менеджерів в тій же мірі, як наш президент відповідає рівню більшості нашого населення".

Автор: Наталія Шубіна

Дело
08.09.2011