Європа втрачає позиції в бізнес-освіті

Канада і Австралія стали більш гостинними для іноземних студентів програм MBA

Європа втрачає позиції в бізнес-освіті

Ще не так давно студенти бізнес напрямків прагнули навчатися в Європі. У порівнянні з американськими, європейські бізнес-школи були не такими дорогими, студентський склад був більш різноманітним, а зарплати випускників часто були вищими.

Деякі з цих переваг поки не втратили сили, однак їх уже не достатньо, аби привертати натовпи студентів. Дані останнього рейтингу програм МВА з повним днем навчання від журналу The Economist свідчать про швидке падіння сфери бізнес-освіти Старого Світу.

Останнім часом прийом на флагманські європейські програми МВА з повним днем навчання помітно скорочується. Минулого навчального року кількість зарахованих студентів на MBA програми Aston Business School скоротилася більш ніж у два рази з 129 до 59.

Поки найзначніше зниження спостерігається серед азіатських студентів. У минулому навчальному році до HEC School of Management в Парижі на денні програми МВА вступив 181 студент у порівнянні з 233-ма у попередньому. Аналогічна історія спостерігається по всій Європі.

Однією з очевидних причин, чому студенти МВА йдуть з Європи, є складна економічна ситуація. За відсутності перспектив відновлення і зростання числа робочих місць у Європі, їхати туди за ступенем MBA, представляється нерозсудливим.

Середнє число студентів у класі британської програми MBA знизилося на 11% у порівнянні з минулим роком. Школи винять в цьому жорстку політику Британії щодо візових вимог для студентів з країн, що не входять до ЄС. Випускники звикли до права на перебування і роботу в країні протягом двох років. Тепер вони мають знаходити спонсорську компанію і отримувати роботу з зарплатою не менше £ 20 000 ($ 32 000) на рік. А кількість виданих віз для студентів, які бажають розпочати свій власний бізнес у Британії взагалі мізерна.

Разом з тим, майбутні студенти добре знають про те, що завжди можна поїхати на навчання до Канади або Австралії. Девід Сіммонс, директор MBA програми в Cranfield School of Management, зазначає, що індійські блоги про MBA переконують майбутніх студентів забути про навчання у Великій Британії. Останнє фіаско London Metropolitan University (LMU) зміцнило це враження.

Уряд вирішив, що LMU, який має бізнес-школу, не був достатньо строгим у відборі студентів з країн, що не входять до Європейського Союзу на етапі їх зарахування, і у вересні зупинив видачу віз його студентам. У підсумку 2 600 студентів, які вже почали навчання, в тому числі і на курсі MBA, були сповіщені про те, що їм необхідно поступати до іншого університету.

В Агентстві акредитації бізнес-шкіл AMBA, що базується у Великій Британії, заявляють, що її члени значно постраждали від урядових рішень. У зв’язку з чим, представники AMBA лобіюють в британському уряді рішення про впровадження менш жорсткого підходу.

На думку агентства, студенти МВА-програм, акредитованих AMBA повинні мати право на роботу терміном не менше трьох років з моменту отримання освіти. "Люди приїжджають сюди не для того, щоб знайти роботу в McDonalds", - говорить Керол Тернер, директор з комунікацій AMBA.

Той факт, що європейські школи знаходяться в такому становищі, є особливо курйозним, оскільки Америка також ускладнила можливості іноземних студентів для роботи в країні після закінчення школи, чим надала зайвий шанс для європейських шкіл.

Американські програми МВА, як правило, є вдвічі довшими, ніж європейські, що відповідно збільшує вартість навчання та додаткові витрати. Також заробітні плати американських випускників MBA не зростають вже кілька років. Все це повинно було б стимулювати студентів з небагатих країн звернутися до європейських шкіл.

Замість цього, студенти з цих країн успішно отримують бізнес-освіту в Канаді та Австралії. Австралія недавно відмовилася від жорсткої політики щодо видачі студентських віз на користь більш привітного прийому. А Канада, можливо, пішла ще далі. З 2008 року всі студенти, які отримали ступінь магістра, автоматично отримують право на перебування і роботу в Канаді протягом трьох років. Вони також не обмежені у виборі своєї роботи і сфери діяльності, як у США.

Це є однією з причин, кращої динаміки збільшення кількості абітурієнтів на програмах MBA в Канаді у порівнянні з іншими регіонами.

Шармейн Кертіс, виконавчий директор студентської служби York University's Schulich School of Business в Торонто, зазначає, що близько 80% іноземних студентів МВА вирішили залишитися і працювати в Канаді відразу по закінченні школи.

Сприяє успіху Канади та Австралії і те, що їх економіки знаходяться в значно кращому стані, ніж більшість економік країн Європи. Позитивну роль також відіграє той фактор, що багаті гірничодобувні і енергетичні компанії почали працевлаштовувати менеджерів прямо після закінчення MBA, а не вирощуючи їх зі своїх кадрів. Завдяки цьому австралійські випускники МВА стали найбільш високооплачуваними в світі.

Нещодавні випускники Curtin Business School у Західній Австралії заробляють в середньому по $ 150 тис. на своїй першій роботі після закінчення бізнес-школи та легко випереджають своїх однолітків з Гарварду, Лондона чи Чикаго.

Наслідком таких процесів стало те, що зараз європейські школи вимушені боротися за абітурієнтів не тільки з іншими багатими країнами, але й з ринками, що розвиваються.

У той час, коли якість університетів з Азії зростає, багато азіатських студенти воліють залишатися вдома. Минув час коли такі країни, як Індія і Китай могли похвалитися лише жменькою міжнародно визнаних шкіл, зараз ця жменька швидко перетворюється в гору.

Асоціація AMBA, що лише десять років тому не акредитувала жодної школи в Китаї, сьогодні акредитує 20, п'ять з яких - протягом останніх шести місяців. У 2011 році до акредитованих китайських бізнес-шкіл вступило в середньому на 40% студентів більше, ніж у 2010-му.

Якщо найближчим часом багаті країни не розтягнуть вітальних килимових доріжок до своїх шкіл, вони можуть виявити, що черги до їх дверей і зовсім зникли.

The Economist, переклад Павло Петриченко, Освіта.ua

Освіта.ua
13.11.2012