В Європі поліпшується ситуація з працевлаштуванням випускників MBA

Результати двох впливових досліджень свідчать про поліпшення ситуації з працевлаштуванням і зарплатами випускників MBA

В Європі поліпшується ситуація з працевлаштуванням випускників MBA

Два найбільш авторитетних у світі дослідження в галузі міжнародних MBA програм свідчать про те, що заробітна плата і зайнятість випускників програм МВА в Європі відновлюється після трирічного спаду. MBA також виявилася кваліфікацією, що зберегла свій дуже високий коефіцієнт повернення інвестицій ROI, незважаючи на економічний спад.

Працевлаштування випускників MBA

Для випускників MBA картина зайнятості в Європі набагато більш перспективна, ніж для випускників інших кваліфікацій. За даними GMAC Alumni Perspectives Survey, лише 6% опитаних випускників МВА поки не знайшли роботу, що свідчить про те, що рівень безробіття в цьому сегменті фахівців набагато нижчий, ніж серед випускників інших кваліфікацій. За даними Європейської комісії Eurostat, у жовтні 2011 року рівень безробіття в Європейському Союзі склав 10,3%.

Звіт було складено GMAC Graduate Management Admissions Council, що володіє і організовує прийом іспиту GMAT, результати якого є необхідними для вступу до більшості провідних бізнес-шкіл світу.

Дослідження QS TopMBA.com Jobs and Salaries Trends Report 2011/12 свідчить про аналогічні результати по більшості критеріїв, що й дослідження GMAC.

У доповіді QS також міститься інформація про те, що зайнятість MBA випускників у Європі збільшилася на 7% за останні 12 місяців, після спаду в 2009 - початку 2011 року. Незважаючи на триваючу економічну нестабільність і стриманість щодо найму з боку банків, попит на випускників МВА в Західній Європі збільшився "з особливою динамічністю у Великій Британії (34% зростання) і Німеччини (28% зростання), завдяки секторам консалтингу та промисловості".

Нунціо Квокуареллі, управляючий директор компанії QS, прогнозує тенденції зростання і в подальшому: "У звіті прогнозується, що великий стрибок попиту на випускників MBA 2010-11 років буде продовжуватися й у 2012 році за основними секторами найму випускників МВА, за винятком, можливо, сектора фінансів".

Домінік д'Арсі, керівник служби працевлаштування Manchester Business School, погоджується з тим, що "під час економічного спаду, роботодавці найбільш неохоче беруть на себе зобов'язання, однак зараз ми спостерігаємо стійке зростання у сфері енергетики, технологій та консалтингу, яке надає нам широкі можливості".

Зарплати випускників МВА

Що стосується заробітної плати, то ситуація в Європі, вочевидь, поліпшується.

Немає жодних сумнівів, що середня зарплата випускників МВА повернулася до свого піку 2008 року за всіма напрямами. Після трирічного періоду спаду, який спостерігався у період 2009-2011 років, рівень зарплат випускників МВА в Європі, здається, стабілізувався і навіть зростає в багатьох секторах, як це було після спаду в 2002 році.

У той час, рівень зарплат МВА фахівців знизився, у міру того, як роботодавцями було скорочено найм працівників і зарплатних пропозицій. Коли ж стався неминучий підйом, роботодавці розпочали війну за таланти, намагаючись знайти кращих фахівців МВА, у результаті чого в 2008 році ми спостерігали пік заробітної плати.

На цей раз, незважаючи на те, що Західна Європа повною мірою відчула силу кредитної кризи і нещодавньої фінансової кризи, попит на фахівців MBA залишається порівняно стійким. За даними дослідження QS, зарплати МВА фахівців в Західній Європі скориговані в бік підвищення майже на 10% у порівнянні з попереднім роком і тепер знову є найвищими в світі - в середньому 93 400 доларів США на рік.

У звіті GMAC додають, що, хоча зарплати випускників МВА, які працюють в Європі є високими, і, що європейські громадяни мали найвищі стартові зарплати серед своїх колег у 2011 році, зниження європейських зарплат не залишилося непоміченим випускниками бізнес-шкіл. У дослідженні говориться, що тільки 79% респондентів задоволені своїми початковими зарплатами.

ROI

Вирішальним аргументом для більшості кандидатів MBA, які розмірковують про вступ до бізнес-школи є повернення інвестицій (ROI). MBA освіта, відповідно до досліджень, окупається в середньому за чотири роки. "Через десять років після закінчення, - йдеться в доповіді GMAC, - випускники майже подвоїли віддачу від своїх інвестицій в бізнес-освіту".

Візьмемо до прикладу бізнес-школу Lisbon MBA у Португалії, яка є спільним підприємством бізнес-шкіл Nova SBE і Católica-Lisbon. Програма з повним робочим днем коштує 33 000 євро на рік, до неї також включено навчання в Массачусетському технологічному інституті та літнє стажування. Звичайно, до цієї суми необхідно додати плату за проживання, навчальні матеріали та загальні витрати.

Згідно з дослідженням QS TopMBA.com Applicant Survey, середня зарплата в Західній Європі до вступу на MBA становить 33 450 євро, а після закінчення програми МВА, вона дорівнює 58 600 євро на рік.

Це свідчить про підвищення рівня зарплати на 25 150 євро. Якщо врахувати, що вартість участі в програмі складає 33 000 євро плюс витрати, то цілком імовірно, що випускники курсу домоглися повної віддачі від інвестицій протягом двох років. Це дуже типово для багатьох провідних бізнес-шкіл по всьому світу, але особливо для Західної Європи та Північної Америки.

Додайте до цього можливість стипендій, або щорічного бонусу від роботодавця, і перспектива вступу на програму МВА стане дуже привабливою у фінансовому плані. У звіті QS додають, що крім премій, власникам МВА в багатьох випадках виплачується вхідний бонус в якості компенсації вартості навчання, а також преміальний бонус за ефективність роботи.

Ross Geraghty, topmba.com

Освіта.ua
07.04.2012